سلام به همگی دوستان.اول از همه از نرم افزار شروع کنیم.
از اینجا بگیرید.http://www.linearteam.dk/default.asp...load=winisdpro

مرحله اول وارد كردن اطلاعات جزيي اسپيكر هست. بايد اطلاعات رو صحيح وارد كنيم. چرا كه پارامتر ها به هم مربوط بوده و در صورت اشتباه بودن يكي از اونها (در صورت متناسب بودن با باقي پارامتر ها) خود نرم افزار اشتباه بودن اون رو نشون ميده و از ذخيره شدن اطلاعات وارد شده ممانعت ميكنه. حتي پارامتر هايي كه با هم تناسب ندارند رو اعلام ميكنه...

من از ابتدا شروع ميكنم.

بالا بودن پارامتر Qes نشانگر damping پايين تر و بلعكس ميباشد.
ضمنا اين رو هم به خاطر بسپارين كه بالا رفتن damping باعث پايين اومدن كار مفيد اسپيكر (يا Sensitivity) ميشه. قدرت خروجي به نسبت وات ورودي كم ميشه.

مع... Qts برابر مجموع مع... هاي دو پارامتر Qes و Qms ميباشد.
معرفي باقي پارامتر هاي ساب:

فشردن هوا نیرو لازم داره. بنابر این یک حجم ثابت از هوا ضریب فنریت خاص مخصوص به خودش رو داره. (دقت کنید که سطحی که هوا رو فشره میکنه تا ضریب فنریت حاصل بشه،ذباید برابر سطح ووفر باشه)

توضیح: هرچه ضریبفنریت بالا ترباشه حجم هوای معادل کمترمیشه.

K: ضریب فنریت ووفر که برابر معکوس Cms میباشد.

حالا پارامتر های جزیی تری را توضیح میدم. پارامتر های بالا از این ها بدست میاید

با داشتن Mms و Cms میتوان Fs رابدست آورد.رابطه در بالا توضیح داده شد.

اگه تو پارامتر هاي وارد شده اين رابطه صدق نكنه نرم افزار Error ميگيره و ميگه يكي يا چند مورد از اين 3 پارامتر مشكل داره...

پس اگه Qts داشته باشيم تقريبا قضيه حله و احتياج چنداني به دو پارامتر جزيي مكانيكي و الكتريكي نيست. (عرض كردم تقريبا!!!!!)
حالا كه پارامتر ها رو توضيح دادم ميرسيم به نمودار ها

نمودار SPL :
فكر كنم اكثرا ميدونن چيه... واحد اندازه گيري بلندي صدا db هست.
اين نمودار به شما ميگه كه روي فركانس هاي مختلف چه حجم يا بلندي صدا دارين.
براي اينكه ملاكي از db دستتون بياد اين جدول رو نگاه كنين

اعداد و ارقامی از دفترچه manual سابی که میخرید استخراج میشه و تو محل مربوطه تو نرم افزار نوشته میشه.نرم افزار رو که باز میکنید تو قسمت new project میرید.یه تعداد ساب از کمپانیهای معروف میتونید انتخاب کنید.اگه ساب مورد نظر شما تو این لیست نبود(drive name) روی new کلیک میکنید و به قسمت parameters میرید و اعداد رو وارد میکنید.قسمت dimensions که واسه وارد کردن ابعاد باکس هست.قسمت advanced parameters یکسری اعداد از شما میگیره که تو کاتالوگ ساب معمولا نیست.من معمولا این قسمت رو خالی میذارم .
خلاصه اسم drive (همون ساب یا اسپیکر) رو انتخاب میکنید و بعد save میکنید.بعد به صفحه ی اصلی بر میگردید و next رو میزنید.اینجا در زیر گزینه ی drive میتونید تعداد ساب رو انتخاب
کنید.(1,2,3,4,....).placement رو هم تو این قسمت رو normal قرار میدید و دوباره next رو میزنید.
انتخاب نوع باکسی که قصد دارید استفاده کنید در این جا صورت میگیره(box type)...مثلا closed یا vented یا ...
نکته: closed=seald و vented=ported
دوباره next رو میزنید و وارد قسمت choose alignment میشید.تو این قسمت باید 0.707 max flat amlitude response انتخاب بشه.این قسمت در مورد فاکتور کیفیت صدا هست(اگه اشتباه نکنم! که گزینه ای که من گفتم انتخاب کنید ایده آل ترین حالت مورد نظر تو کیفیت و flat بودن bass هست)
دوباره که next رو بزنید یه صفحه میاد که بالاش گزینه هایی مربوط به driver و box و plot و signal و ... دیده میشه.
هر کدوم از این قسمت هم بحث مربوط به خودش رو داره که اینجا من در مورد signal توضیح میدم

تو این قسمت به تنها گزینه ای که کار داریم قسمت system input power هست که در واقع توان آمپلی فایری هست که ساب مارو داره تغذیه میکنه(که خوب طبیعتا این قدرت در شرایط استاندارد باید مساوی با قدرت ساب باشه).مثلا اگه ساب ما قدرتش 500 RMS هست, تو این قسمت عدد 500 رو وارد میکنیم.توجه داشته باشید که به 3 پارامتر series resistance و distance و angel کاری نداریم.series resistance که با تقریب خوب بصورت default مساوی 0.1 هست.و اون 2 تای دیگه مربوط به موقعیت شنونده نسبت به اسپیکر هست که فکر نمیکنم لازم به تغییر باشه.

در مورد نموداري كه نرم افزار رسم ميكنه اگه هدفتون كيفيت بيس خوب بدون بوم بوم كردنه اگه از بيس گيج بدتون مياد اگه دنبال يه بيس دقيق هستين كه همه نتهاي بيس هماهنگ و دقيق باشه(اينها سليقه شخصيه منه) سعي كنين نمودارتون كمترين مقدار پيك رو داشته باشه..يعني تا ميتونين اندازه حجم خالص و تيونينگ فركانس(تو باكس پورتد) تغيير بدين تا كمترين پيك رو نمودارتون داشته باشه....
يه مطلب مهم تو باكس پورتد هست كه معمولا تيونيگ فركانس پايينتر كيفيت صداي بهتري ميده البته عده اي هستن كه فكر ميكنن تيونينگ فركانس پايين فقط به درد Low bass ميخوره در حالي كه به نظر من باكس با تيونينگ فركانس پايين فركانسها بالاتر رو هم عملا بهتر (با كيفيت تر) از باكسهاي با تيونينگ بالاتر اجرا ميكنه...
اگه باكس sealed مد نظرتونه حجم باكس رو اندازه اي انتخاب كنين كه Q حدود 0.707 باشه و هر چقدر ازين مقدار بالا تر برين بيس حالت كوبشي تر پيدا ميكنه.

بهترين راه براي ياد گرفتن WinISD به نظر من اينه كه خودتون يه بار يه باكس طراحي كنين و تحمل يه مقدار زياد خاك اره رو داشته باشين و به طور صحيح بسازينش بعد تو ماشينتون نصب كنين و يه چند ماهي ازش استفاده كنين تا ايراد صداشو پيدا كنين...دليل اينكه گفتم چند ماه اينه كه اولش ممكنه از صدا خوشتون بياد ولي بعد از يه مدت كه آهنگهاي مختلف رو باهاش تست ميكنين كم كم به نفاط ضعفش پي ميبرين

حالا تو تجربه دومتون با در نظر گرفتن مشخصات باكس قبلي خيلي راحتتر ميتونين يه باكسي طراحي كنين كه مطابق سليقه خودتون باشه بعد از ساختن باكس دوم شما در واقع تبديل به يك شخصي شدين كه بايد به ديگران تو ساختن باكس كمك كنه!!!

که هر دو دارای اعدادی هستند که خود نرم افزار اونهارو محسبه کرده.این اعداد به سه صورت قابل تغییر هست.یکی اینکه دستی مثلا 55 لیتر یا 29Hz رو وارد کنیم .
حالت دوم که بیشتر میتونه تغییرات رو (مثلا تغییر مکان نومدار SPL ) به ما نشون بده .به این صورت که ماوس رو روی تصویر باکس قرار داده و با نگهداشتن دگمه کلیک به سمت بالا و پایین و چپ و راست خرکت بدیم.
زمانی که ماوس رو بالا میبریم فرکانس تیونینگ هم بالا میره
عکس این موضوع نیز باعث کاهش فرکانس تیون میشه
وقتی ماوس رو به سمت چپ حرکت بدیم شاهد خواهیم بود که حجم باکس افزایش پیدا میکنه و برعکس او ن مساویست با کاهش حجم
حالت سوم اینکه روی حجم یا فرکانس تیون کلیک کرده و با کلید های جهت دار به سمت بالا و پایین شاهد تغییرات باشیم.
خوب من یه ساب JBLمدل 1220D رو انتخاب کردم(باکس پورت دار)
حجم باکس رو 70L و فرکانس تیون رو 36Hz قرار دادم.
در قسمت Vents یا همون پورت ما شاهد گزینه هایی مثل تعداد پورت - قطر پورت - طول پورت و در نهایت End Correction هستیم که به این آخری کاری نداریم
اگر ما قطر رو ثابت فرض کنیم(10.20) و تعداد پورتهارو افزایش دهیم میبینیم که طول پورت بیشتر میشه.در اینجا حجم باکس و فرکانس تیون نیز ثابته.
نکته :تعداد پورت بیشتر باعث میشه که عبور هوا از داخل پورت راحتتر بشه . Air Velocity کاهش پیدا کنه.که این کار باعث میشه تا نویز پورت به پایینترین حد ممکن برسه.
قسمت Plot رو نمیدونم به چه کاری میاد.

خوب قبل از اینکه برم تو قسمت EQ/Filter باید یک نکته رو توضیج بدم .در هر درایوری یک پارامتر هست به نام XmaX . به عبارت ساده وقتی یک بار ووفر بالا و پایین میره اون حد اکثری که بالاو پایین مبره رو XmaX میگن.
پس در هر درایور باید فرکانسهایی که باعث صدمه زدن به ساب میشه رو جلوشون رو گرفت.به این قسمت Cone Excursion میگن .مثلا در سابی که من انتخاب کردم فرکانسهای زیر 27Hz اگر وارد ساب بشه هم باعث صدمه دیدنش میشه و هم اینکه رو بعضی از فرکانسها ما اصلا هیچ صدایی نداریم.(ببخشید اگر خیلی بد توضیح میدم )
برای جلوگیری از این عمل باید از ..... Sub Sonic استفاده کرد که روی برخی از آمپلیفایرها وجود داره .در صورت نیود این ..... روی آمپ باید از یک crossover passive بین ساب و آمپ استفاده کرد.
برای این منظور به قسمت EQ/Filter رفته و با کلیک روی نوع ..... حالت HighPass رو انتخاب میکنیم
در قسمت Subtypeهمون Butterworth باشد.Orderو Q رو هم دست نمیزنیم.فقط فرکانس Cutoff رو تغییر میدهیم تا جایی که خط نمودار Con Excursion به زیر محدوده XmaX برسه .من Cutoff رو 23Hz قرار دادم.شاهد هستیم که خط نمودار به زیر محدوده Xmax15.9mm رسید.
لازم به ذکر است که من فرض رو بر این گذاشتم که در قسمت سیگنال در قسمت Pe عدد 400 که وات تحملی این ساب هست رو وارد کردیم. M: جرم متحرک ساب (جرم ووفر + قسمتی از جرم اسپایدر + جرم کویل (Voice Coil) و سیم پیچ + جرم رابر(Rubber ) دور ووفر ) که همان Mms میباشد. BOX::پس از رفتن به این قسمت دو گزینه وجود داره: Qes : پارامتر دمپينگ (damping) الكتريكي هست. ميدونيم كه هر چيزي رو تكون بديم به حركت يا نوسانش ادامه ميده تا اينكه بر اثر اصطكاك يا موارد ديگه از حركت باز بمونه. هر قدر damping بيشتر باشه كيفيت اسپيكر بالا تر ميره. به قول معروف كمتر هرز كار ميكنه و باس رو با كيفيت بالا تر اجرا ميكنه... ما دوست نداريم اثر باس 1 ثانيه پيش بر روي باس در حال اجرا تاثير بگذاره. هر چه damping بيشتر باشه اثر قبل بهتر خنثي ميشه. Qms: پارامتر دمپينگ (damping) مكانيكي هست. ميدونيم اسپيكر يك وسيله الكترو مكانيكي هست. پس 2 تا فاكتور دمپينگ داره. بالا بودن پارامتر Qms نشانگر damping پايين تر و بلعكس ميباشد. Qts: برآيند اين دو پارامتر دمپينگ ميباشد. شما از روي Qes و Qms ميتونيد Qts رو بدست بيارين: Vas: حجم هوایی که معادل ضریب فنریت حرکت ووفردر حالت نصب ساب بصورت فری ایر (Free Air) میباشد. (ضریب فنریت: نیرو تقسیم بر جابجایی) به این ترتیب بدست میاد که اگه مثلا به مقدارW روی ووفر بار قرار دهید به مقدار X واحد حرکت کنه ضریب فنریت این ساب W /X میباشد. Fs: فرکانس طبیعی حرکت ووفر. هر جسمی یک فرکانس طبیعی داره کهاز رابطه زیر بدست میاید: Fs = (K / M)^0.5 Mms: دربالا تعریف شد. Cms: معکوس ضریب فنریت حرکت ووفر. Re: مقاومت الکترکی Voice Coil درحالتی که جریان DC به آن متصل باشد نه متغییر. BL: قدرت یا موتور ساب ( حاصل ضرب برداری میدان مغناطیسی در طول سیم پیچی از Voice Coil که در این میدان واقع شده) دقت شود که چون میدان مغناطیسی موجود در تمام مناطق Voice Coil ثابت نمیباشد باید انتگرال برداری بر روی محیط Voice Coil گرفته شود به جای یک ضرب ساده. Dd: قطر معادل ووفر. Le: ثابت رفتار سلف گونه ای Voice Coil. میدانیم که Voice Coil به صورت سیم پیچ میباشد. پس هر سیم پیچی به مانند یک سلف (inductance) میباشد. Sd: سطح معادل ووفر. (تصویر سطح ووفر) چرا که ووفر ها مخروطی شکل هستند. fLe: فرکانسی که از روی آن ثابت سلف گونه ای Voice Coil بدست آمده است. signal: 1- حجم باکس 2- فرکانس تیون Signal رو هم که مهیار جان توضیح دادن براتون

منبع : ارمیا