سوال های خیلی خوبی پرسیدید .

خیر ، در سیستم های مبتنی بر پردازنده های گرافیکی مجتمع ( IGP ) که اصطلاحا آنبرد نامیده می شن به دلیل کاهش قیمت تمام شده سیستم از پردازنده گرافیکی ( GPU ) نسبتا ضعیف استفاده میشه . در واقع چون این سیستم ها مصارف Gaming ندارند .. IGP طوری طراحی میشه که در بهترین حالت از پس مصارف یک HTPC بر بیاد .

در واقع گلوگاه اصلی خود IGP هست و به همین علت نیاز چندانی هم به پهنای باند بالای حافظه برای Feed کردن IGP احتیاج نیست .

خیر ، وجود چنین سامانه ای جزو ملزومات یک سیستم هماهنگ مبتنی بر پردازنده گرافیکی هست . در واقع عدم وجود چنین سامانه ای، GPU رو از نظر ارتباط با حافظه اصلی سیستم ( RAM ) فلج می کنه .

بله . همینطوره .

این سوال رو در بند بالا جواب دادم .

پهنای باند حافظه مقوله ای بسیار پیچیده هست که اگر بخوایم در موردش دقیق بحث کنیم، واسه خودش فلسفه داره .

در این حالت 2 احتمال رو میشه در نظر گرفت :

1 - پهنای باند حافظه اینقدر زیاد میشه که سامانه مدیریت حافظه از پس مدیریت این مقدار بر نمیاد، در نتیجه سیستم ناپایدار میشه .

2 - پهنای باند در صورتی مجال برای عرض اندام پیدا کنه ( ولو به مقدار کم ) تاثیر مثبت خودش رو می گذاره و از این نظر محدودیتی وجود نداره . یعنی اگر سیستم ناپایدار نشه، افزایش کارایی هم ادامه داره .

این مورد رو حقیقتا اطلاع دقیق ندارم ! چون نه مطلبی در موردش خوندم، نه عملا تست کردم . ولی آنچه در این مورد مطمئن هستم اینه که GPU در بیشتر مواقع Dedicated memory رو به shared system memory ترجیح میده . در نتیجه پهنای باند بیشتر shared system memory تصور نمی کنم تاثیر محسوسی در عملکرد کلی داشته باشه .
مهندس جان خیلی لطف کردیبرای مشاهده این لینک/عکس می بایست عضو شوید ! برای عضویت اینجا کلیک کنید