PDA

مشاهده نسخه کامل : با دوربین موبایل خود بهترین عکس و فیلم را بگیریم

Trance
11-01-08, 10:39
تعدادي از دوستانم در تاپيک گوشي خودم..منظورم 810 هست سوالاتي درباره ي دوربين و تنظيماتش داشتن
بد نديدم اگه هر چند تکراري اما نگاهي جامع به اين تنظيم در گوشيهامون داشته باشم
از دومين گزينه تو ستينگ دوربين شروع مي کنميم که هست:shoot mode...با انتخاب اين گزينه 4 حالت پيش رو خواهيد داشت...نرمال...که از اسمش مهلومه...يعني عکس که مي گيريد سايزي برابر تمام lcdشما داره...حالت دوم panoramaهست...اين حالت کارش اين هست که شما 3 تا عکس مي گيريد....و اين حالت اين 3 عکس رو در کنار هم به شکل يک عکس نمايش مي ده....نکتش اينجاست که حجم اين نوع عکس گرفتن کمتر مي شه از عکس هاي نرمال ...چون که اين حالت عکسها رو کوچيک مي کنه تا بتونه در قالب يک عکس کنار هم قرار بده براتون... گزنيه ي سوم frames هست....با انتخاب اين گزينه شما مي تونيد به تعدادي محدود از پيش زمينه هاي موجود يکي رو براي عکسي که مي خواهيد بگيريد انتخاب کنيد... و در نهاين حالت 4ام يعني گزينه ي burst اين گزينه کارش اينه که 4 تا عکس پشت سر هم از شي مورد نظرتون مي گيره..کارايي اين حالت براي زمانيه که سوزه ي مورد نظرتون در حرکت هست و ثابت نيست...چون اگه سوزه ساکن باشه که چه لزومي داره 4 تا عکس با فاصله زمانيه صدم ثانيه ازش بگيريم؟البته يه حالت ديگه هم کاربرد داره و اون حالتي هست که گوشيتون اتو فوکوس نداره و شما که از لرزش دستهاتون نگران هستيد 4 عکس پشت سرهم مي گيريد تا بهترينش رو بعدا انتخاب کنيد
به گزينه يpicture size نمي پردازم که ديگه همه چي روشنه.....
حالت معروف و مشهوره!!!macro....براي زماني استفاده مي شه که شي مورد نظرتون در فاصله ايي حدود 30 ساتني متر و کمتر با دوربين قرار داره...اين حالت واقعا مهمه ..چون در غير اينصورت عکسي کاملا تار نصيبتون مي شه...اما حالتmacroاينقدر فوق العادست که حتي مي تونيد از نوشته ها عکس بگيريد و بعدا راحت تو عکس ببينيد و بخونيدشون
حالتnight mode...هم که اسمش روشه...تو زماني که نور مناسب خورشيد رو نداريد ازش استفاده مي کنيد....اما من شخصا اصلا پيشنهادش نمي کنم...فقط نويز عکس رو زياد مي کنه
گزينه يlight...کلا بيشتر زماني به کار مياد که داري تقريبا تاريکيه مطلق هستيم...ضمن اينکه چه زماني که داري تاريکيه مطلق هستيم و چه زماني که داراي تاريکيه نسبي....فقط زماني اين گزينه به کار مياد که جسم در نزديک دوربين باشه...چون با توجه به قدرت چراغ قوه...اگه فاصله از 30-40 سانتي متر بيشتر باشه تقريبا کارايه خاصي نداره...فقط از هيچي بهتره!به هر حال اين حالتم يه عکس زرد رو بهتون تحوبل مي ده!!!پس فقط تحت شرايط خاص ذکر شده کارايي مي تونه داشته باشه
گزينه ي self timer...يه تايم 10-12 ثانيه ايي هست تا شما هم بتونيد فرصت کنيد در عکسي که از سوزه ي مورد نظرتون مي خواهيد بگيريد حضور پيدا کنيد
گزينه يeffects...که به شکل اتوماتيک خاموشه...شايد بهترين گزينش که بيشتر کاربرد داره حالت سياه و سفيدش هست ...تو گزينه هاي ديگه من شخصا حالت نگاتيوشم دوست دارم
گزينه ي white blance... با 5 حالت مواجه مي شيد... auto..daylight...cloudy...fluorescent....incandesc ent:البته شايد بگيد تو اين زمينه سليقه ايي حرف زدي...به هر حال تخربه و سليقمه..اگه جايي نظر ديگه ايي داشتيد بهم بگيد و اما اين گزينه:شخصا اين گزينه رو به 2 ئسته تقسيم مي نم حالت خودکار و حالت مهتابيش..اگه تو زمان عکس از نور مناسبي بر خورداريد مثل وسط روزها اين گزينه بهترين حالت و بهترين عکس رو بهتون خواهد داد...اما اگه زماني مثل شب رو براي عکس خودتون انتخاب کردين از حالت مهتابي يا همون fluorescentرو انتخاب کنيد که تو اين زمان مطمئنا از حالت خودکار بهتر خواهد بود گزينه هاي ديگه هم کيفيت عکسي به شکل حالت خودکار رو بهتون نمي دن که هيچ عکسي با نويزهاي بالاتر رو هم ميدن...پس خيلي توصيه نمي کنم...
گزينه بعدي کيفيت تصوير picture quality حتما اين رو روي Fine بگذاريد تا عکس با کيفيت تري رو داشته باشيد
در پايان مي خواستم در باره ي مراحل بعد عکس گرفتن کمي براتون بگم اما يه نکته..يه مقاله از يکي از دوستان تو همين فروم دارم متاسفانه اسم صاحب مقاله رو ندارم..چون خيلي وقت پيش که ديدمش کپي کردم تو هاردم الانم جند صفحه رو گشتم تا اگه پيدا کردم به اسم ايشون مقالشونو بگذارم که متاسفانه...
در هر صورت اين نوشته هاي پايين به نام دوستمون هست که يک عکاس حرفه ايي بودن اين نوشته به نام خودشونه اگه اين نوشته رو ديدن بگن تا به اسمشون اين مقاله رو ويرايش کنم:

قبل از آماده شدن براي گرفتن عكس از تميز بودن لنز دوربين خود مطمئن شويد !
براي تميز كردن از يك دستمال بسيار نرم كتان كه آغشته با مقدار بسيار كمي محلول شيشه پاك كن حال حاضر مارك اتك بهترين آنست آنرا تميز نمائيد .

چگونگي عكسبرداري :

سعي كنيد سوژه مورد نظر شما كاملا در قسمت وسط صفحه ال سي دي قرار گيرد ابتدا بمدت 5 ثانيه روي سوژه مورد نظر با فشار دادن دگمه شاتل روي گوشي با شنيدن بوق مخصوص فوكاس اتوماتيك بدون تكان خوردن دست عكس خود را بگيريد .بهتر است حداقل 3 عكس از سوژه مورد نظر بگيريد تا بهترين آنرا انتخاب نمائيد .
دوستاني كه دوربين آنها اتو فوكوس يا فوكاس اتوماتيك ( مانند دبليو 700 ) ندارند اصلا نبايستي دست آنها در هنگام عكسبرداري لرزش پيدا كند.چون لرزش باعث تار شدن عكس ميگردد.اين نوع گوشيها براي عكسبرداري از سوژه هاي نزديكتر از 40 سانتيمتر مناسب نيستند.
در هنگام شب سعي كنيد بجاي استفاده از نور فلاش با روشن نمودن چراغهاي متعدد نور مورد نظر را براي عكسبرداري تامين نمائيد.
براي فواصل نزديك گزينه نماي نزديك را منوي تنظيمات موقتا فعال نمائيد.
با چرخاندن جوستيك به سمت بالا و يا پائين ميتواند نور محيط سوژه مورد نظر را تاحدودي كم و يا زياد نمائيد.
پر بودن باطري در هنگام عكسبرداري و يا فيلمبرداري تاثير خوبي دارد.

تغييرات در عكس :
پس از گرفتن عكسها آنها را با كمك كابل رابط يو اس پي به كامپيوترتان منتقل نمائيد تا تغييرات مورد نظر را مطابق ميلتان اعمال نمائيد.
بهترين نرم افزار كه با عكسهاي شما كاملا مطابقت داشته و بهترين كيفيت را بشما ميدهد نرم افزار كار آمد و بسيار حرفه اي ACDsee 8
است پس از نصب اين نرم افزار شما چند كار مهم با عكسهايتان ميتوانيد انجام دهيد:

الف ) ريسايز كردن عكس :
براي اينكار ابتدا به منوي Modify و بر روي گزينه resize كليك نموده ودر پنجره باز شدهيك جاي خالي بنام peresets وجود دارد كه با رفتن روي مثلث كوچك كنار آن روي گزينه 600* 800 رفته و سپس روي گزينه Done كليك نموده و سپس آنرا saveنمائيد .

ب ) تنظيم نور عكس :
براي انجام اينكار بصورت اتوماتيك دوباره به منوي Modifyرفته و روي گزينه expsureروي گزينه level s درون پنجره جديدروي گزينه Auto رفته ودر روي گزينه Adjust color & brightness رفته و مشاهده خواهيد نمود نرم افزار عكس شما را در بهترين حالت رنگ و نور بصورت اتوماتيك قرار ميدهد كه واقعا خيره كننده و دلچسب است ! حال با فشار دادن Done عكس خود را ذخيره save نمائيد.

ج ) ----- نمودن عكس :
بعضي از عكسها زبر هستند براي لطيف نمودن عكس خود به گزينه Modify رفته روي گزينه Noise رفته و با كليك بر روي گزينه Done
كليك و آنرا Save نمائيد . با اينكار نويز عكس شما گرفته شده و با 3 مرحله فوق عكس شما در بهترين حالت قرار خواهد گرفت .

saeedeverything.blogfa