PDA

مشاهده نسخه کامل : چگونه یک domain ثبت کنیم؟

Security
10-12-06, 22:50
چه به خاطر شأن و اعتبار کاری تان و چه به دلایل صرفاً تجاری، اگر به واقع مایل هستید که سایتی برای خودتان ایجاد کنید لاجرم باید یک domain name داشته باشید.

domain name رایگان نیست ولی اگر به خاطر اهداف کاری تان مایل هستید که یک وب سایت داشته باشید، خرید domain name سرمایه گذاری خوبی است.
domain name آدرس های رقمی رایانه را در یک شبکه به اسامی بسیار سهل الوصول تبدیل می کند. این اسامی برای فراخواندن بسیار ساده هستند و به افراد کمک می کنند که وب سایت شما را به سادگی در اینترنت بیابند domain name در واقع بخش آدرس های وب سایت و یا در اصطلاحURL می باشند و همچنین بخشی از آدرس های Email را تشکیل می دهند.
همواره پاره ای محدودیت ها بر سر راه ایجاد domain name وجود دارد.
نام یک domain نمی تواند از ۶۳ حرف بیشتر باشد و فقط می تواند شامل حروف ۲۶ گانه A-Z بوده و ارقام ۹-۰ و خطر تیره(-) را شامل شود. بقیه حروف را نمی توان در domain name وارد کرد.
این کار هم غیر معمول نیست که نام های مضاعف و متنوع را ثبت کنید. یکی از دلایل ثبت domain با پسوندهای net.، .Com و Org. این است که افراد دیگری نتوانند همان نام را با پسوندهای دیگری ثبت کنند و باعث سرگردانی مراجعه کنندگان به سایت شما شوند. مهم این است که domain name شما صحیح باشد، باید وقت کافی صرف کنید و بررسی های لازم را انجام دهید.
به تازگی ارائه domain های جدید رده بالا مانند:
.biz , .info باعث شده است که ثبت اسامی معمولی و شناخته شده آسان تر شود.
مثلاً اگر نام شما «پیمان» است می توانید از Peyman.com استفاده کنید، اگر که می خواهید به صورت شخصی خودتان را ثبت کنید. ولی اگر می خواهید نام شرکت را به نام خودتان ثبت کنید، آن گاه می توانید از Peyman.biz استفاده کنید.
البته گزینه های ارزانتر و ساده تری هم برای ثبت domain وجود دارد. مثلاً شما می توانید از پسوند domainهایی که قبلاً ثبت شده اند ولی دیگر فعال نیستند هم استفاده کنید.
در عین حال می توانید از زیر عنوان domain شرکت های دیگر هم استفاده کنید. یعنی این که اگر قبلاً Only the registered members can see the link استفاده شده است شما می توانید با استفاده از یک نام افزوده Only the registered members can see the link را برای خودتان ثبت کنید.

گام اول: یک domain name انتخاب کنید.

یک domain name دو بخش دارد، اول خود نام و بعد هم پسوند نوع رده domain . اگر کار شما یک فعالیت عمومی است ابتدا سراغ Com. بروید.
می توانید نام دلخواه خود را در سایت های Only the registered members can see the link و یا Only the registered members can see the link چک کنید و ببینید آیا قبلاً کسی از نام مورد نظرتان استفاده کرده است یا خیر.

گام دوم: ثبت کنید.

در حالی که می توانید domain name خود را مستقیماً از طریق یک ثبت کننده، ثبت کنید، ممکن است آسان تر باشد که از طریق ISP موجود و یا یک شرکت میزبان آن را ثبت کنید.
بهتر است از شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت که از اعضای شناخته شده ثبت کننده هستند استفاده کنید.
ثبت کردن به طور معمول می تواند OnLine انجام گیرد. مراقب باشید که هر میزان ثبت Domain ارزان تر باشد ممکن است برای شما گران تر تمام شود.

گام سوم: حفظ کنید.

وقتی که ثبت کردن را انجام دادید، Domain name جدید شما ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت فعال می شود. این کار فوراً انجام نمی شود زیرا لازم است جزئیات DNS به همه سرورهای فعال در جهان معرفی شود و این طول خواهد کشید.

یک Domain name ثبت شده برای یک سال معتبر خواهد بود و پس از آن شما باید مجدداً تعرفه جدید را برای تمدید آن، جهت سال دیگر بپردازید.
منبع : سایت آموزش
با تشکر سعید

aMiR HosSeiN
12-02-07, 11:08
سعید جان دستت درد نکنه.
من شنیدم که توی ایران برای ثبت دمین کلی باید مجوز از ارشاد وجاهای دیگه بگیری.میتونی یه آمار برام بگیری؟ممنون.

Shahryar
12-02-07, 16:16
نه بابا !!! اگه ارشاد میخواست اجازه بده که تا الان قطعا هیچکدوم از ما ها نبودیم...

یک چیز جالب تر و اینکه در ایران سو استفاده میشه! دقت کنید دامین های خیلی عالی را تا میخواین چک کنید میبینید که ثبت کننده ی آنها کسی نیست چون! NIC و نیک ایران چیه ؟! سازمان رسمی ثبت دامین ایران هست ! و این شرکت در زمینه های دیگه هم فعالیت میکنه برای همین کاملا داره سو استفاده میکنه . من هم یک مدت رفتم باهاشون بحث کنم که دیدم اینا پارتیشون کلفته بی خیال شدم .
مثلا دامین Hardware.ir را به ثبت رسوندن!!!

ممنون
شهریار