PDA

مشاهده نسخه کامل : plc چیست ؟

khelghati
30-12-07, 11:58
لطفا در صورتیکه در رابطه با Plc مطلبی دارید بیان نمایید. درکل استفاده از این سیستم را پیشنهاد مینمایید یا خیر. با تشکر

aMiR HosSeiN
16-01-08, 13:28
لطفا در صورتیکه در رابطه با Plc مطلبی دارید بیان نمایید. درکل استفاده از این سیستم را پیشنهاد مینمایید یا خیر. با تشکر
کنترل کننده های برنامه پذیر منطقی رو میگن plc
programe logic control

واسه کنترل و فرمان دادن به رله ها و کنتاکتور ها به کار می ره . یعنی یه جوری جانشین اونا هست.مثلا توی در آسانسور استفاده میکنن برای کنترل و فرمان دادن به آسانسور.

واسه چه کاری میخوای

aMiR HosSeiN
16-01-08, 13:29
این بخون:

PLC های معمولی :
PLC ( کنترل کننده منطقی برنامه پذیر ) ؛ وسیله ای است که برای جانشینی مدارات رله ای جهت کنترل ماشینها، اختراع شده است . PLC ها با توجه به ورودی ها یشان کار می کنند . کاربرها معمولاً برنامه مورد نیاز خود را توسط نرم افزار وارد دستگاه می کنند تا به نتیجه مطلوب خود برسند .
PLC ها در خیلی از وسایل و لوازم دنیای اطراف ما استفاده می شوند . اگر میگوئیم اکنون دوره صنعت است ، بهتر است بگوئیم دوره PLC است . اگر شغل شما مرتبط به ماشین سازی ، بسته بندی ، مواد شناسی ، مونتاژ خودکار یا یکی دیگر از صنایع بیشمار است ، شما یکی از کاربران PLC هستید ، وگرنه وقت و پول خود را هدر می دهید .تقریباً تمامی لوازمی که نیاز به نوعی کنترل الکتریکی دارند ، نیازمند PLC هستند .
بعنوان مثال فرض کنید هنگامی که یک سوئیچ روشن می شود ، می خواهیم بدون توجه به زمان روشن بودن سوئیچ ، یک سیم پیچ به مدت 5 ( پنج ) ثانیه روشن و سپس خاموش شود گردد. می توانیم این کار را با یک تایمر خارجی ساده انجام دهیم . ولی اگر بخواهیم با 10 ( ده ) سوئیچ و سیم پیچ این کار را انجام بدهیم چه ؟؟؟ به 10 ( ده ) تایمر خارجی نیاز خواهیم داشت . حال تصور کنید بخواهیم تعداد روشن شدن سوئیچ را نیز شمارش کنیم ، در اینصورت به شمارنده های خارجی زیادی نیاز خواهیم داشت .
همان طور که ملاحظه فرمودید با بزرگتر شدن پروسه نیاز ما به PLC بیشتر می شود . ما به راحتی می توانیم PLC را طوری برنامه ریزی کنیم که ورودی هایش را بشمارد و سیم پیچ را برای مدت زمان مشخصی روشن نماید .

منبع:Only the registered members can see the link

PCminister
16-01-08, 20:34
PLC میتونه یک مدار بسیار پیچیده فرمان که به تعداد خیلی زیادی واحد کنترل کننده مثل تایمر کانتر یا دیگر وسایل کنترل کننده نیاز داره را در یک جا جمع کنه و شما را از شر سیم کشی های بسیار زیاد مدار فرمان راحت کنه.
چندین نوع PLC از چندین شرکت مختلف در بازار هست. مثلا omron (از این مارک من واقعا راضی هستم) یا siemens یا delta و...
من از یک zen (یکی از انواع plc های omron) در ساعت 1800 سیکل زمانی کار میکشم. البته این مدل plc نیست بیشتر یک نوع smart relay هست اما الان سه ساله یک v1 برای من توی این فشار داره کار میکنه.

aMiR HosSeiN
20-01-08, 11:27
PLC میتونه یک مدار بسیار پیچیده فرمان که به تعداد خیلی زیادی واحد کنترل کننده مثل تایمر کانتر یا دیگر وسایل کنترل کننده نیاز داره را در یک جا جمع کنه و شما را از شر سیم کشی های بسیار زیاد مدار فرمان راحت کنه.
چندین نوع PLC از چندین شرکت مختلف در بازار هست. مثلا omron (از این مارک من واقعا راضی هستم) یا siemens یا delta و...
من از یک zen (یکی از انواع plc های omron) در ساعت 1800 سیکل زمانی کار میکشم. البته این مدل plc نیست بیشتر یک نوع smart relay هست اما الان سه ساله یک v1 برای من توی این فشار داره کار میکنه.
ممنون دوست عزیز.
شما برای چه کری استفاده میکنید.
شغلتون چیه؟

PCminister
20-01-08, 16:11
من برای بسته بندی پری پک (شیر کیسه ای) از این دستگاه استفاده میکنم. این دستگاه در ساعت حدود 1800 بسته 1 کیلویی بسته بندی میکند.
متاسفانه جدیدا بخاطر قیمت بالا دستگاه سازها از Logo برای این کار استفاده میکنند که اصلا جوابگو نیست.
با تشکر.

aMiR HosSeiN
22-01-08, 10:00
من برای بسته بندی پری پک (شیر کیسه ای) از این دستگاه استفاده میکنم. این دستگاه در ساعت حدود 1800 بسته 1 کیلویی بسته بندی میکند.
متاسفانه جدیدا بخاطر قیمت بالا دستگاه سازها از Logo برای این کار استفاده میکنند که اصلا جوابگو نیست.
با تشکر.
بسیار عالی.شما تو کار اتوماسون هستید یا اینکه کارخونه لبنیات دارید؟
چون یه مدتیه من تو فکر وارد شدن به کار اتوماسیون و بسته بندی هستم.تسلط هم به سیستم های هیدرولیکی و نئوماتیکی داریم.البته توی صنایع بسته بندی همونطور میدونید از سیستم های نئوماتیکی استفاده میشه.
میخواستم بدونم چه طوریه. الیته Tetra PAck قبضه کرده بازار رو اینو میدونم.خیلی زیاد هم پول میگیره.
میشه کار تترا پک رو با حتی 3/1 قیمت هم انجام داد. نمیدونم چرا همه میرن سراغ تترا پک.

PCminister
22-01-08, 20:43
اصولا دستگاههای تتراپک در زمینه بسته بندی شیر استریل در ایران در حال کار هستند.

در کارخانه فرآورده های لبنی پگاه خراسان الان یک خط کاملا جدید (2 سال پیش نصب شده اما واقعا یک خط فوق العاده است) استریل نصب شده که براشون حدود 6 میلیارد خرج داشته. البته این نکته را هم مد نظر قرار دهید که اصولا سیستم کاری اون دستگاهها بسیار پیچیده است مسئول برق این دستگاهها (که دوره مخصوص این دستگاهها را در کمپانی سازنده دیده) را من دیدم آدم بسیار واردی بود (لیسانس برق) اما باور کنید از خرابی این دستگاهها می ترسید. چون اصولا این دستگاهها با سیستمهای بسیار پیچیده برقی کار میکنند و در هنگام خرابی تنها راه فقط سفارش قطعه به کمپانی سازنده است.(از من میشنوی اصلا سراغ تتراپک نرو مگه اینکه واقعا متخصص باشی)

مسئولیت اصلی من تعمیر و نگه داری دستگاههای بسته بندی مثل پرکن های لیوانی و کیسه ای و همچنین پرکنهای مکانیکی Pet هست. (البته کارخونه متعلق به خودمونه)

در ضمن اطلاعات بالا را هم من خودم از مسئول برق همین خط در این کارخانه پرسیدم.

با تشکر.

khelghati
26-01-08, 15:20
اصولا دستگاههای تتراپک در زمینه بسته بندی شیر استریل در ایران در حال کار هستند.

در کارخانه فرآورده های لبنی پگاه خراسان الان یک خط کاملا جدید (2 سال پیش نصب شده اما واقعا یک خط فوق العاده است) استریل نصب شده که براشون حدود 6 میلیارد خرج داشته. البته این نکته را هم مد نظر قرار دهید که اصولا سیستم کاری اون دستگاهها بسیار پیچیده است مسئول برق این دستگاهها (که دوره مخصوص این دستگاهها را در کمپانی سازنده دیده) را من دیدم آدم بسیار واردی بود (لیسانس برق) اما باور کنید از خرابی این دستگاهها می ترسید. چون اصولا این دستگاهها با سیستمهای بسیار پیچیده برقی کار میکنند و در هنگام خرابی تنها راه فقط سفارش قطعه به کمپانی سازنده است.(از من میشنوی اصلا سراغ تتراپک نرو مگه اینکه واقعا متخصص باشی)

مسئولیت اصلی من تعمیر و نگه داری دستگاههای بسته بندی مثل پرکن های لیوانی و کیسه ای و همچنین پرکنهای مکانیکی Pet هست. (البته کارخونه متعلق به خودمونه)

در ضمن اطلاعات بالا را هم من خودم از مسئول برق همین خط در این کارخانه پرسیدم.

با تشکر.

ببخشید ظاهرا سوال رو واضح بیان نکردم . منظورم از PLC
power line communicatin بود . راه اندازی شبکه بر روی کابل برق.

PCminister
26-01-08, 20:20
بابا تو دیگه کی هستی!
خوب مارو گذاشتی سر کار!
اما به نظر من خوب شد. با یکی از اساتید در زمینه برق هم آشنا شدم (امیر حسین).
اما فکر میکنم همین طرح اتصال اینترنت از طریق خطوط انتقال برق باشه.
اینجا میتونی اطلاعات کاملشو پیدا کنی:
Only the registered members can see the link
با تشکر.

khelghati
30-01-08, 11:42
ممنون از لطف شما، ببخشید، با توجه به اینکه این سوال رو تو مبحث Wireless مطرح کرده بودم ، فکر نمیکردم سوال واضح نباشه