PDA

مشاهده نسخه کامل : همه طرح‌هايم را دوست دارم‌ - گفتگوي اختصاصي شبكه با مدير بخش طراح

Delta
09-12-06, 22:00
اشاره :
گفت‌وگوي اختصاصي ماهنامه شبكه با اِرو مي‌تينن،‌مدير بخش طراحي و تحقيق شركت نوكيا گفت‌وگو با Eoro Miettinen، مدير بخش طراحي، تحقيق و نوسازي محصولا‌ت نوكيا در دفتر مركزي شركت واقع در espoo فنلا‌ند صورت گرفت. اتاقي كه به اين منظور در نظر گرفته شده بود، بسيار ساده ولي آراسته بود. مي‌تينن با ظاهري دوست‌داشتني، همانند پدربزرگ‌هايي مي‌نمود كه آماده‌اند همه دانسته‌ها و تجاربشان را به جوان‌هايي بسپارند كه مشتاقانه سؤال مي‌كنند و در پي يافتن رمز و راز موفقيت مردان بزرگ هستند. اين طراح 52 ساله از سال 98 به عنوان مدير ارشد طراحي گوشي‌هاي تلفن به نوكيا آمد و با طراحي‌هايي كه طي هشت سال انجام داد، هم توانست گوشي‌هاي تلفن نوكيا را متحول كند و به آن‌ها نوعي شخصيت خاص ببخشد، و هم به يُمن ذوق و سليقه وافري كه داشت، و بسياري از جلوه‌هاي آن را درصنعت اتومبيل‌سازي آزموده بود، توانست جوايز متعددي را براي طراحي محصولا‌ت كسب كند. در ادامه اين گفت‌وگو كه به لحاظ محدوديت زمان مصاحبه، نسبتاً كوتاه است را با هم مي‌خوانيم.
Only the registered members can see the link

درباره مي‌تينن‌
Only the registered members can see the link
Eoro Miettinen، مدير بخش طراحي، تحقيق و نوسازي شركت نوكيا، در 22 آگوست 1954 در هلسينكي متولد شده است. در سال 1980 از دانشگاه هنر و طراحي هلسينكي فارغ‌التحصيل شده و در همان سال‌ها وارد كار طراحي صنعتي گشته است. مدت بيست سال در صنايع اتومبيل‌سازي از جمله SAAB و جنرال‌موتورز در نقاط مختلف جهان كار كرده و از سال 1998 به استخدام شركت نوكيا درآمده است. در كنار كار طراحي محصولا‌ت مختلف نوكيا، به تدريس طراحي صنعتي در كالج‌ها و دانشگاه‌هايي از قبيل دانشگاه فناوري هلسينكي مشغول است. مشاوره نيز بخش ديگري از فعاليت‌هاي حرفه‌اي او را تشكيل مي‌دهد. جايزه برترين طراح سال در 1994، جايزه بهترين طراحي در كشورهاي اسكانديناوي در سال 1994 و جايزه برترين طراح فنلا‌ند در سال 2001، از جمله جوايزي است كه وي موفق به دريافت آن‌ها شده است. تعداد زيادي از محصولا‌تي كه وي براي شركت نوكيا طراحي كرده است، نيز از جمله گوشي نوكيا8800، برنده جوايز متعددي در زمينه طراحي در سراسر جهان شده‌اند.

شبكه: به عنوان سؤال اول مي‌خواهم مقداري در مورد سوابق كاري خودتان صحبت كنيد.
مي‌تينن: من كارم را از سال 1998در شركت نوكيا آغاز كردم. البته قبل از آن چندين جلسه و نشست با مديران داشتم كه باعث آشنايي بيشتر من با محيط شد و وقتي احساس كردم مي‌توانم در شركت كار مفيدي را انجام دهم، به آن پيوستم.

اما كار اصلي من، تا قبل از پيوستن به نوكيا، طراحي اتومبيل (به مدت بيست سال) بوده است. در واقع پس از فارغ‌التحصيل شدن از دانشگاه هنر و طراحي هلسينكي، به عنوان طراح در صنايع مختلف اتومبيل‌سازي مانند Saab - Valmet Ab ،Sisu - Auto Ab و جنرال موتورز كارهاي زيادي انجام دادم.

l‌ كار در نوكيا چگونه است؟

¡‌‌‌‌ چيزي كه خيلي به آن علا‌قه دارم، تحقيق و پژوهش است. خوشبختانه در نوكيا گروه بسيار بزرگي از پژوهشگران (حدود ده‌هزار نفر) در بخش‌هاي مختلف از جمله طراحي، به تحقيق و پژوهش مشغولند. حاصل اين تحقيقات كمك بسيار بزرگي به بخش طراحي است.

البته از حدود شش سال قبل، تغييراتي در نحوه تعامل بين بخش تحقيق و بخش طراحي ايجاد كرده‌ايم كه باعث شده است ارتباط اين دو گروه بهتر شود.

موضوع ديگري كه در اينجا لا‌زم است به آن اشاره كنم، ارتباط بين اين صنعت و دانشگاه است. طراحان بسياري از دانشگاه‌ها فارغ‌التحصيل مي‌شوند، ولي تعداد اندكي از آن‌ها مناسب كار در شركت‌هايي مانند نوكيا هستند. به همين دليل برنامه‌هاي متعددي براي ارتباط بهتر با دانشگاه‌ها و مشاركت در تربيت نيروي كار داريم.

l‌ آيا متناسب با نقاط مختلف جغرافيايي، محصولا‌ت خاصي توليد مي‌كنيد؟ مثلا‌ً يك گوشي كه مناسب قاره آفريقا باشد يا يك گوشي كه اروپايي‌ها با آن راحت‌تر كار كنند؟

¡‌‌‌‌ نوكيا شركتي بين‌المللي است و محصولا‌ت خود را در سطح بين‌المللي طراحي و توليد مي‌كند.

بنابراين هيچ محصول خاصي را با توجه به ويژگي‌هاي خاص يك منطقه جغرافيايي توليد نمي‌كنيم. يعني معتقديم محصولا‌ت ما بايد براي همه مردم جهان به يك شكل، قابل استفاده باشند.

اما اين بدان معنا نيست كه از ويژگي‌هاي خاص كشورها يا فرهنگ‌ها غافل هستيم.مثلا‌ً در قاره آفريقا، فرهنگ بصري بسيار غني‌اي وجود دارد. نوكيا در بخش پژوهش و طراحي خود روي اين نمادها يا علا‌يم كار مي‌كند و آن‌ها را به نحوي در محصولا‌ت خود به كار مي‌گيرد كه جلوه‌اي جهاني به آن‌ها مي‌دهد و از اين طريق، ضمن استفاده از ويژگي‌هاي منطقه‌اي، آن‌ها را در سطح جهان ارائه مي‌كند.

l‌‌ در حال حاضر در بخش طراحي، چه مليت‌هايي حضور دارند؟

¡‌‌‌‌ طبق آخرين آمار، ما در حال حاضر با افرادي از 22 مليت مختلف در بخش طراحي كار مي‌كنيم و اين خيلي هيجان‌انگيز است. يعني نوكيا در اين زمينه واقعاً بين‌المللي است. اين نكته را نيز اضافه كنم كه اغلب اين طراحان نيز از كالج‌ها و دانشگاه‌هاي طراحي فارغ‌التحصيل شده‌اند و داراي سوابق كاري زيادي، به‌خصوص در صنايع اتومبيل‌سازي هستند.

l‌‌‌ كار در صنايع اتومبيل‌سازي چقدر به صنعت گوشي تلفن همراه شباهت دارد؟

¡‌‌‌‌‌‌‌‌ شايد باور نكنيد اگر بگويم خيلي زياد. طراحي اتومبيل و طراحي موبايل شباهت‌هاي بسياري با هم دارند. حتي مي‌توانيد نمونه نفوذ طراحي اتومبيل در طراحي گوشي را در ساخت گوشي نوكيا8800 ببينيد، يك گوشي با بدنه فلزي كه تركيبي از آلومينيوم و استيل است و براي حركت قسمت‌هاي متحرك آن بلبرينگ به كار رفته است. به نظر من تفاوت بين اين دو صنعت، فقط در اندازه محصولا‌ت آن‌ها است! در هر دو صنعت بايد محصولا‌تي توليد كنيد كه استفاده‌كننده با آن احساس راحتي و نزديكي كند.

l‌ در بخش طراحي، محصولا‌ت مختلفي را براي كاربردهاي گوناگون يا كاربران مختلف طراحي كرد‌ه‌ايد؛ مثلا‌ً ورزشكاران يا صاحبان كسب و كار. اما من تا به حال محصولا‌تي كه مثلا‌ً ويژه دانشجويان باشد را نديده‌ام. آيا به فكر طراحي چنين تلفني هستيد؟

¡‌‌‌‌‌‌‌‌به‌طور كلي پاسخ شما مثبت است. اما طراحي گوشي ويژه دانشجويان نه تنها در شكل ظاهري، بلكه به برنامه‌هاي كاربردي آن و سرويس‌هاي روي آن نيز مربوط مي‌شود. مثلا‌ً وجود نرم‌افزارها يا برنامه‌هايي كه كار برنامه‌ريزي درسي را به سادگي انجام دهد. اين موضوع چالش زيادي را پيش روي ما قرار داده است، ولي در حال كار روي آن هستيم.

l‌ ‌سؤال ديگري دارم در مورد آينده صنعت موبايل. نوكيا شعار مي‌دهد كه مي‌خواهد همه چيز را روي گوشي‌ موبايل متمركز كند، مايكروسافت مي‌خواهد همه چيز را روي پي‌سي قرار دهد و اينتل مي‌خواهد همه چيز را روي يك تراشه قرار دهد و ... . به نظر شما چه كسي برنده اين بازي خواهد بود؟

¡‌‌‌‌ به نظر من همه اين‌ها به نوعي خوب يا حتي صحيح هستند. كاربران نيازهاي متفاوتي دارند و هر كدام از مواردي كه گفتيد، مي‌توانند به قسمتي از اين نيازها پاسخ دهند. مثلا‌ً مردم به موسيقي علا‌قه دارند؛ خوب راه‌حل‌هاي متفاوتي براي پاسخ دادن به نياز آن‌ها وجود دارد. به نظرم برنده خاصي وجود ندارد. هر كس راه‌حل خودش را توسعه خواهد داد.

l اما از طرف ديگر مي‌بينيم كه مثلا‌ً گوشي‌هاي سري N نوكيا كه از آن‌ها به MultiMedia Computer نام برده مي‌شود، شباهت بسيار زيادي به PDAها دارند. اين به نوعي همپوشاني است. به نظر شما كدام يك باقي خواهند ماند؟

¡‌‌‌‌ بله، درست است، اما پاسخ به اين سؤال بسيار دشوار است. اين گوشي‌ها و PDAها شباهت‌هاي بسيار زيادي از لحاظ كاركرد با يكديگر دارند. اما PDA مي‌تواند وسيله جانبي باشد. در حالي كه گوشي تلفن شما امروزه يك نياز است؛ هر چند PDAها نيز كار موبايل را انجام مي‌دهند. به هر حال هر كدام بتوانند سرويس‌هاي بيشتري را در اختيارتان قرار دهند، منتخب شما خواهند بود.

‌‌l‌‌در مورد سيستم‌عامل مورد استفاده در گوشي‌هايتان نيز سؤالي دارم كه چرا از سيمبيان به جاي ويندوز مايكروسافت استفاده مي‌كنيد؟

¡‌ علت استفاده از سيمبيان آن است كه در توسعه آن دستمان بازتر است و به دليل آن‌كه سورس آن را در اختيار داريم، مي‌توانيم به نحومناسب آن را با گوشي‌هايمان هماهنگ كنيم.

‌‌l‌ آيا سيستم‌عامل گوشي‌هاي شما اپن‌سورس است؟

¡‌ سيمبيان كه در سري 60 استفاده مي‌كنيم اپن‌سورس است، ولي بقيه سورس‌ها فقط در اختيار خودمان است.

‌‌‌l‌ البته موضوع برنامه‌هاي كاربردي و applicationها هم مهم است. روي ويندوز برنامه‌هاي بيشتري وجود دارد حال آن‌كه در مورد سيمبيان اين‌گونه نيست.

‌¡‌ درست است. ولي چون به نظر ما سيمبيان از قابليت‌هاي بيشتري برخوردار است، ترجيح مي‌دهيم هم خودمان برنامه‌هاي كاربردي بيشتري برايش بنويسيم و هم ديگران را تشويق به اين كار بكنيم.

‌‌lبه عنوان آخرين سؤال، كدام مدل از گوشي نوكيا را بيشتر دوست داريد؟

¡‌‌‌‌ همه طرح‌ها را دوست دارم. آن‌ها مثل بچه‌هاي آدم هستند.

l‌ اين جواب خيلي كلي است.

‌¡‌‌‌‌ درست است، ولي حقيقتاً پاسخ آن همين است. طراحان معمولا‌ً همه طرح‌هاي نهايي خودشان را دوست دارند و هر كدام را از جنبه خاصي بيشتر دوست دارند. در ضمن ممكن است بخواهيد سؤال كنيد كه از كدام گوشي بيشتر استفاده مي‌كنم. ببينيد برخلا‌ف آن چه كه به نظر مي‌رسد كه بايد من مرتب گوشي تلفنم را عوض كنم، اصلا‌ً اين‌طور نيست. البته من دو گوشي دارم كه يكي از آن‌ها معمولا‌ً هر دو ماه يك بار عوض مي‌شود و گوشي كاري است. اما گوشي ديگرم شخصي است و در آن صدها عكس، قطعه موسيقي، تقويم و اطلا‌عات شخصي دارم كه تغيير مرتب آن‌ها و انتقال آن‌ها به تلفن جديد بسيار زمان‌بر و حتي غير لا‌زم است. در نتيجه مدل تلفن شخصي‌اي كه هم اكنون استفاده مي‌كنم، خيلي جديد نيست، اما دقيقاً نمي‌توانم بگويم كه كدام مدل است.

منبع : ماهنامه شبکه