PDA

مشاهده نسخه کامل : مشکل پاور و صدای نویز

khp1990
08-03-24, 19:20
سلام
یک سیستم قدیمی با مشخصات زیر دارم
پاور: cooler master RS-460-PCAP-A3
مادربورد: ASUS M4N68T V2
سی پی یو: AMD Phenom II X4 955 Black Edition
کولینگ بادی سی پی یو: Deep Cool GAMMAXX200
گرافیک: AMD Radeon HD 5450 1GB
تعداد سه عدد هارد HDD

مدتی قبل کیس دیکه روشن نمیشد و متوجه شدم چراغ سبز رنگ روی مادربورد کم رنگ روشن میشه. برای تست با یک پاور دیگه امتحان کردم و دیدم چراغ سبز رنگ پررنگ روشن میشه و کامپیوتر هم روشن میشه و کار میکنه.
پس نتیجه گرفتم که پاور خودم خراب شده. بردم یک تعمیرکار تعمیر کرد و گفت ولتاژ 5 پاور مشکل داشت و قطعه عوض کرد و گفت شانس آوردی که زود برای تعمیر اقدام کردی وگرنه ممکن بود قطعات دیگه رو بسوزونه.

در حال حاضر مدتی هست که کامپیوتر روشن میشه و کار میکنه. منتها چند مشکل دارم که ممنون میشم دوستان مطلع راهنمایی کنن.
1. بعد از تعمیر متوجه شدم که انگار فن پاور قدرت نداره. یعنی اگر دستم رو پشت کیس (پشت پاور) نگه دارم باد با شدت فوق العاده کم بیرون میاد. البته اگر دستم رو داخل کیس ببرم (زیر پاور) باد نسبتا خوب بیرون میاد.
من توجه نکردم که قبل از تعمیر هم به این شکل بوده یا نه. ولی الان نظرم رو جلب کرده که آیا همه چی نرماله یا مشکلی وجود داره. ضمن اینکه گاهی حس میکنم فن پاور با سرعت کمی میچرخه.

2. بعد از گذشت مدتی از تعمیر در حال حاضر صدای نویز یا سوت از داخل کیس میاد که فکر میکنم از پاور باشه. صدا خیلی کم هست و شبیه به سوت هست (شایدم سوت نشه بهش گفت) و از کم به زیاد تغییر میکنه و هر چند ثانیه تکرار میشه.
گاهی وقتا سیستم رو روشن میکنم این صدارو میده و بعد از مدتی قطع میشه. و گاهی وقتا هم سیستم رو روشن میکنم و صدایی نمیده.
گاهی وقتا هم هنگام کار با سیستم دوباره شروع به صدا میکنه و بعد از مدتی قطع میشه.

3. درست نمیتونم تشخیص بدم ولی گاهی حس میکنم صدا از هارد هست. مثلاً وقتی سیستم رو تازه روشن میکنی و هارد شروع به کار میکنه یه صدایی برای شروع کار میده. این صدا هنگام کار با سیستم هی تکرار میشه. انگار هارد هی دوباره از اول شروع به کار کنه. یه صدایی شبیه به اون از کم به زیاد هی تکرار میشه. ضمناً نرم افزار Hard Disk Sentinel سلامت هاردها را 100 نشون میده بدون هیچ اروری

4. گاهی هم یه صدای چرغ(چلغ) مانندی از سیستم میاد که نمی دونم دقیقا کدوم قطعه هست.

5. گاهی وقتا فن سی پی یو هم انگار با دور کمتری میچرخه و چرخش فن کند میشه.

6. مسئله بعدی این هست که من قبلاً توجهی نداشتم ولی الان متوجه شدم وقتی سیستم را روشن میکنم هیچ صدای بوقی نمی دهد. معمولاً سیستم های قدیمی موقع روشن شدن یک تک بوق میزدند. ولی این سیستم هیچ بوقی نمیزند. آیا برای این مادربورد نرمال هست؟

یک تصویر هم از ولتاژهای پاور توسط نرم افزار میزارم که ببینید.

Only the registered members can see the link

در کل میخوام بدونم با توجه به تعمیر پاور، اون صدای نویز بسیار کم که شاید بشه گفت شبیه سوت هست و هی تکرار میشه، چیه. آیا ممکنه مشکلی برای سیستم به وجود بیاره یا نه؟
و اینکه چطور میتونم متوجه بشم قطعات دیگر سیستم مشکلی نداشته باشن.

khp1990
16-03-24, 15:53
سلام
من صدا رو تو لینک زیر آپلود کردم. میخوام بدونم این صدای پاور نشون دهنده چی هست؟ آیا مشکلی به وجود میاره برای سیستم یا نه؟
Only the registered members can see the link