PDA

مشاهده نسخه کامل : راهنمای خرید تلویزیون

SajjadKhati
15-12-22, 11:57
سلام دوستان

ان شاء الله به احتمال زیاد ، میخوایم تلویزیون بخریم .
بی زحمت ، یک یا چند تا تلویزیون با مشخصات زیر معرفی میکنید؟

مهمترین الویت اینه که طول عمر تلویزیون زیادتر و همچنین خرابی اش کمتر از هم رده های قیمتی اش باشه (یعنی الویت اول ، جزئیات تلویزیون نیست) .
یعنی فرضا مدار تغذیه ی تلویزیون و قدرت خنک کنندگی و کم مصرف بودن و اینها (که توی طول عمر ، تاثیر مستقیم میذارن) برام مهمترین الویت را دارن که نمیدونم هم چجوری میشه اینها را تشخیص داد .

قیمت را بصورت استاندارد ، شما 10 تا 12 تومن در نظر بگیرید . اما اگه تلویزیونی باشه که با همون جزئیات ، طول عمر بیشتری هم داره ، قیمت های بالاتر را هم معرفی کنید (نهایتا تا 15 تومن) .
اما بصورت استاندارد ، حداقل ، یه مدل در حدود 10 تومن هم معرفی کنید ، خوب میشه .

از لحاظ برند ، بیشتر به برند ایرانی (اسنوا) متمایل هستم (لطفا مدل هایی از این برند را میشناسید هم معرفی کنید) .
توی خارجی ها ، شاید سمت سامسونگ هم برم (احتمالش کمه . سمت LG که به هیچ عنوان نمیرم که دلیلش را در پایین میگم) .
سونی هم که بودجه ام نمیرسه با این قیمت (دقیق نمیدونم برسه یا نه) .
بقیه ی برندها را زیاد نمیشناسم ولی میخوام ریسک نکنم .

------------

از لحاظ ویژگی ، خوب هر چی بیشتر ، بهتر .اما ویژگی هایی که در الویت هستن :

- درباره ی کیفیت (طول عمر) و مواردی که باعث افزایش طول عمر میشن (که نمیدونم چجوری میشه تشخیص داد) ، در مهمترین الویت هست . و همچنین مصرف کمتر و فرضا اگه میشه درجه گرید انرژی اش +A باشه (یا بالاتر) . حداقل ، کمتر از A نباشه .

- اینکه حتما گیرنده ی DVB-T2 (نه DVB-T) داشته باشه (برای دریافت کانال های جدید) . همچنین کدک HEVC را هم پشتیبانی کنه .

- الویت مهمی که حتی الامکان سعی دارم باشه اینه که اگه اشتباه نکنم ، شبکه های آینده که 4K میشن ، تلویزیونی که این شبکه ها را پشتیبانی کنه ، باید علاوه بر موارد بالا ، هم از HEVC 10bit و هم از HLG (منظورم HDR HLG) پشتیبانی کنه و بهتر هم اینه که 4K باشه . درست میگم؟ :

شبکه فراتر - IRIB UHD (Only the registered members can see the link)

اگه درست میگم ، حتی الامکان میخوام این ویژگی ها را هم داشته باشه .

- یعنی هم از HEVC 10bit و هم از HDR HLG (که در الویت هستن) و اگه هم میشه ، ریزولیشن اش 4K باشه (بین اینها ، فقط ریزولیشن 4K ، خیلی در الویت نیست مخصوصا اگه باعث بشه که بودجه کمتر تعلق بگیره و در نتیجه کیفیت و طول عمر تلویزیون قطعه پایین بیاد) .

- پنل ips چون کیفیت و زاویه ی خوبی داره ، بصورت استاندارد ، این پنل در الویتم هست . حالا نمیدونم این پنل چقدر توی طول عمر نسبت به پنل های سطح پایین ترش مثل va نقش داره ؟ (پنل های oled و qled هم که بودجه نمیرسه و تازه هم طول عمرشون نمیدونم نسبت به اینها چقدر بیشتر باشه) .

- اگه کنترل هوشنمد (کنترل شبیه موس) داشته باشه ، بهتره .

- همچنین از فلش ها برای ضبط فیلم ، پشتیبانی کنه .

- refresh rate واقعی هم حتی الامکان بیشتر از 85hz (مقدار 120hz باشه ، خیلی بهتره) . نمیدونم بعضی ها که میزنن فرضا 500hz ، اینها راستن؟!
مانیتورهای حرفه ای با قیمت های خیلی گرون هم به 240hz هم به زور میرسن .

- پورت هاش خوب باشن (فرضا لازم نیست مثل بعضی ها که از هر کدوم 3 تا پورت دارن ، باشه ولی حداقل ، یه دونه داشته باشه . فرضا دو تا usb و یکی hdmi داشته باشه ، کافی هه) .
اگه هوشمند هست ، wifi هم داشته باشه .

- اینکه قابل نصب روی دیوار هم باشه و کلا ویژگی های بیشتری داشته باشه و ... ، بهتره .

- از لحاظ سایز ، خیلی اهمیت نداره . استانداردش ، 42 اینچ باشه (اگه بزرگتر باشه ، خوب بهتره اما الویت اش در درجه ی چندم هست) .

============

از لحاظ برند ، چون از 7 سال پیش تا حالا ، 3 تلویزیون LG (با مدل متفاوت در رنج متوسط) با اغلب ، گارانتی اصلی برای 3 تا از فامیل هام خریده بودم که پنل 2 تاشون ، کمتر از 2 سال ، مشکل پیدا کرد (یکی که کلا تصویر نمیداد و فقط صدا میومد و تلویزیون را 2 تومن خریده بود و یک ، یا دوسال بعدش ، 800 تومن پول تعمیرش را داد) و تعمیر کردن و همچنین اون یکی هم تقریبا بعد از 4 سال مشکل پنل پیدا کرد (پس زمینه اش نور سفید روشن میداد) ، تجربه ی کافی برام شد که دور هر نوع مدل از برند LG را خط بکشم .

چرا این طور شدن؟
ما تلویزیون CRT ئه LG را سال 2002 خریده بودیم و تازه امسال سوخت (بعد از 20 سال) . اون هم روزانه بصورت متوسط 5 ساعت (تابستون) و مخصوصا زمستون که شبش بلندتره تا 7 ساعت هم روشن بود . و تا حالا هم اصلا تعمیرش نکردیم و تا حالا ، خراب هم نشده بود .

بخاطر پنل های LED ئه که این قدر طول عمر تلویزیون هاش کم شده؟
یا بخاطر برند هست؟
فرضا در مقالات میخوندم ، میگن طول عمر تلویزیون های LED ، متوسط بین 5 تا 7 سال (خیلی خیلی خوب نگه داریم و نورش را کم کنیم و زیاد روشنش نکنیم و دماش هم خوب باشه ، 11 سال) عمر میکنن .

الان اون 3 تا تلویزیون LG ئه فامیل هام را که گفتم که خیلی زیادشون که خراب شدن (که البته تعمیر کردن) ،
اگه این طوره ، پس چرا مانیتورها چندان این طور نیستن (حداقل من الان این مدل مانیتور ایسوزم را با روزانه ، خیلی خیلی بیشتر از تلویزیون که روشن میکنم ، فعلا 8 سال دارم . هر چند عمر مفیدش ، تمام شد . اما 8 سالی که من دارم ، برابر با 11 سال که کسای دیگه دارن میشه) .

هر چند شنیدم که نسبت خرابی سامسونگ ، بهتر از LG هست اما گاها در سایت ها میگن خیلی بهتره اما گاها میگن که خیلی فرقی نداره . که بعید میدونم خیلی فرق داشته باشن . یعنی فرضا LG بعد از 4 سال خراب بشه اما سامسونگ در همون رنج قیمت ، بعد از 15 سال خراب بشه .

بعد چرا این قدر مصرف تلویزیون بالاست؟
مانیتور من الان 23 اینچ ایسوز هست ، مصرفش 20 وات هه اما تلویزیون های 50 اینچ ،

تشکر دوستان :11():

SajjadKhati
15-12-22, 18:06
سلامی مجدد
دوستان ، لینک زیر :

20/7 Burn-In Test: OLED vs LCD VA vs LCD IPS - RTINGS.com (Only the registered members can see the link)

نشون میده که هر چی پنل ips ، بیشتر کار کنه (مخصوصا اگه کارکردش بیش از 5000 ساعت بشه) ، آروم آروم ، روشنایی اش پایین تر میاد . جوری که بعد از 13 هزار ساعت کارکرد ، روشنایی اش بسیار شدید افت میکنه (حدود 5 برابر کمتر میشه) . درست متوجه شدم؟ :

Only the registered members can see the link

=============

اما مانیتور من هم پنل ips داره (مدل asus vx239h) و بیشتر از 7 ساله دارم . هر چند ، اغلب اوقات نورش کم هست اما من همچین چیزی حس نمیکنم که 5 برابر نسبت به روز اولش کمتر شده باشه (چون 5 برابر دیگه واقعا محسوس هست) .

الان به نظرتون اینکه اون 3 تلویزیونِ LG ای که گفته بودم برای فامیل هامون گرفته بودم و 2 تاشون تقریبا بعد از 2 سال مشکل پیدا کرد و یکی دیگه شون هم تقریبا بعد از 4 سال مشکل پیدا کرد (مشکل دو تاشون ، این بود که از قسمتی از تلویزیون ، نور سفید میومد . یکی دیگه هم که کلا فقط صدا میومد و تصویر نمیداد) ، این مشکلات ، بخاطر ips بودنِ پنل شون بود یا بخاطر بی کیفیتیِ اون مدل های LG (که از مدل های مختلف در سری پایین رده و متوسط بودن) یا از هر دو ؟

=============

الان به نظرتون سمت پنل va برم؟
انگار طبق لینک بالا ، نسبت به ips (حداقل در تلویزیون) ، روشنایی خودش را خیلی بیشتر حفظ میکنه .

نمیدونم چرا مانیتور من این طور نیست .
SajjadKhati
15-12-22, 21:24
دوستان ، نظرتون راجع به مدل Snowa SLD-50SA1270U (با قیمت حدودا 11 تومن) چیه؟

پنل va داره و هوشمند نیست .
آخر ، پنل va ، طول عمرش بیشتر و خرابی اش کمتر از ips هست؟

XFXForce
16-12-22, 04:21
دوستان ، نظرتون راجع به مدل Snowa SLD-50SA1270U (با قیمت حدودا 11 تومن) چیه؟

پنل va داره و هوشمند نیست .
آخر ، پنل va ، طول عمرش بیشتر و خرابی اش کمتر از ips هست؟

سلام
امکاناتی که میخواید خیلی زیاد هست در برابر بودجه برای یک تلویزیون خوب.
برای مثال سامسونگ 43AU9000 خیلی تلویزیون خوبی هست و تقریبا همه چیزایی که میخواید داره اما 120 هرتز توی فول اچ دی هست و توی 4K میره 60 هرتز و قیمتش هم حدود 15 تومن میشه.
یا Xiaomi p1 43" هم همینطور 60 هرتز هست اما باقی چیزا رو داره.
پنل VA هستن

در مورد عمر پنل ها OLED< IPS< VA < TN
TN خیلی خیلی عمرش بیشتره (حتی بیشتر از 20 سال) اما به دلیل زاویه دید خیلی محدود و دقت رنگ پایین فقط توی پنل های خیلی ارزون یا خیلی خیلی سریع مثلا 360 هرتز و بالاتر استفاده میشه.
اگر عمل بالا میخواید سراغ IPS نرید
البته باید بگم یک VA با کیفیت خوب میتونه بعد کالیبره شدن حتی به کیفیت IPS برسه.
کلا کیفیت پنل ها خیلی مهمه. من توی تلویزیون های ایرانی تا الان مدلی که پنل درجه یک استفاده کرده باشه ندیدم هنوز.

حتی توی ال جی و سامسونگ و ... هم دسته بندی دارن، توی سری معمولی سامسونگ (غیر QLED) و ال جی (غیر OLED) هم سری بندی هست.
مثلا سری 9 سامسونگ بالاترین سریش هست و طبعا امکانات وقیمتش هم بالاتره. درحالیکه توی همون اندازه شما سری های ارزونتر هم پیدا میکنید از سامسونگ 8,7,6,5,4
جدا از کیفیت در تصویر پنل با کیفیت تر عمر بیشتری هم داره پس نباید صرف اینکه نوع پنل یکسان باشه مثلا بین سری 9 سامسونگ با برندی مثل اسنوا مثلا صرف اینکه VA هستن عمر یکسان در نظر گرفت.
همونطور که میدونید سامسونگ خودش پنلش رو میسازه اما شرکتای دیگه از پنل های سازنده های دیگه استفاده میکنن و چون ایران توسط کره تحریم هست تلویزیون های ایرانی همه از پنل های چینی استفاده میکنن (مثل BOE که اونا هم پنل خوب دارن اما اکثرا ایرانی های درجه یکش رو سفارش نمیدن و استفاده نمیکنن)

در مورد مصرف بالا هم دقت کنید همین که صفحه نمایش بزرگ تر میشه اونم اندازه زیاد مثلا مانیتور 20 اینچ، تلویزیون 42 اینچ (با تکنولوژی یکسان) خب نیاز به برق بیشتری برای روشنایی هست.
جدا از اینکه تلویزیون ها دارای پردازنده های تصویر و سیستم عامل و رم و ... هستن که مانیتور ها فاقد اونا هستن که خودشون مصرف رو بالاتر میبرن.
برای مثال همون سامسونگ و شیائومی که پیشنهاد دادم پردازنده های قدرتمندی دارن هم برای سیستم عاملشون و اجرای برنامه هاشون هم برای پخش فیلم و ارتقای کیفیت تصویر، آپ اسکیل و ... که توی مانیتور ها چون کار روی دوش سیستم هست اصلا به همچین چیزی نیاز نیست

در کل خرید تلویزیون غیر هوشمند رو پیشنهاد نمیدم.
برای رفرش ریت هم اگر قرار نیست که XBOX Series یا PS5 بهش وصل بشه 120 هرتز رو برای چی میخواید؟ (اونا هم حتما HDMI 2.1 رو نیاز دارن ورژن جدیدش رو (چون قبلا HDMI 2.0 رو هم به اسم HDMI 2.1 دادن بعدش عوض شد دوباره، که 2.1 واقعی رو خیلی تلویزیون ها ندارن هنوز مخصوصا توی بودجه شما تقریبا هیچکدوم ندارن)

SajjadKhati
16-12-22, 09:17
سلام
امکاناتی که میخواید خیلی زیاد هست در برابر بودجه برای یک تلویزیون خوب.

سلام
خیلی ممنون آقا امیر حسین .
امکانات را الویت بندی کردم . 2 تای اول ، مهم هستن . سومی و چهارمی باشن ، بهتره (یعنی حتی 4k نباشه ، خیلی مهم نیست . اما سعی بشه باشه ، بهتره) .
از پنجمی به بعد ، چندان مهم نیستن ولی باز هم اگه باشن ، بهتره (یعنی از پنجمی به بعد ، الویت چندان مهمی نیست) . مخصوصا الان متوجه شدم که عمر پنل va بیشتر از ips هه .

---------------

درباره ی داستان 3 تلویزیون LG که قبلا برای فامیل هام گرفته بودم و هر 3 تاشون به چند سال نکشیده (بعضی هاشون به 2 تا 3 سال هم نکشیدن) ، مشکل پیدا کردن را خوندین؟
میدونین برای چیه؟

اگه واسه ی پنل ips بودن شون باشه که الان مانیتور ایسوز منم ips هه و تا حالا ، بیش از 7 ساله که دارم و مصرفم زیاده . یعنی روزانه به مدت زیادی روشن هست (با نور کم اما گاها فیلم میبینم ، نورش را زیاد میکنم) .
یا اینکه هم بخاطر ips بودن و هم بخاطر کیفیت بسیار بد (حداقل اون مدل های) LG هست (دیگه کیفیت بسیار بد هم باشه ، نباید اولین خرابی هاشون ، این قدر پایین و بعد از این مدت کم باشن!! اون هر 3 تا خرابی داشتن) . گارانتی اصلی داشتن .

دوستم هم تلویزیون سامسونگ از بانه (احتمالا بدون گارانتی) حدود 3 سال پیش خریده بود ، بعد از یکسال یا دو سال ، یک بار پدرش برق فیوز را سریع قطع و بلافاصله دوباره وصل کرد ، تلویزیون شون سوخت و بردن تعمیر کردن . محافظ هم داشتن (به قدری قطع و وصل فیوزی که انجام دادن سریع بود که محافظ در اون مدت کوتاه ، برق را قطع نکرد) .

در صورتی که من یادم میاد که یکبار همین اتفاق برای مانیتور من وقتی روشن بود هم افتاد (البته من فیوز را دست نزدم بلکه نوسان شدید برق شهری بود . یعنی به قدری سریع این نوسان بود که خاموش و روشن شدن لامپ را دیدم اما محافظم فرصت نکرد که برق را قطع کنه اما در مانیتورم مشکلی ایجاد نشده بود) . یکبار را که یادم میاد ، شاید حتی چند بار توی این سال ها اتفاق افتاد .

ولی بسیار یادم میاد که همسایه مون خونه سازی داشتن و نمیدونم چه وسیله ی بسیار پرمصرفی بود ، نمیدونم اما احتمالا به برق شهری مستقیما وصل میکردن ، جوری که وقتی روشن میشد ، قشنگ نور لامپ خونه مون (و حتی اگه یادم بیاد مانیتورمون) در اون موقع کم میشد و وقتی خاموش میشد ، نورش زیاد میشد (بخاطر کشیدن شدید جریان برق و نوسانی که ایجاد میشد) را یادم میاد . این اتفاق ، چند ماه میافتاد .
بقیه ی نوسانات عادی برق شهری که میافتاد (و ممکنه هم بیفته و همچنین قحطی برق مخصوصا پارسال) ، بماند .

من واقعا علت این همه اتفاق ها و میزان بسیار بالای خرابی در تلویزیون ها (ی حداقل LG و یک مورد هم سامسونگ) را نمیدونم چیه .

برای مثال سامسونگ 43AU9000 خیلی تلویزیون خوبی هست و تقریبا همه چیزایی که میخواید داره اما 120 هرتز توی فول اچ دی هست و توی 4K میره 60 هرتز و قیمتش هم حدود 15 تومن میشه.
یا Xiaomi p1 43" هم همینطور 60 هرتز هست اما باقی چیزا رو داره.
پنل VA هستن

خیلی ممنون .
تلویزیون های خوبی هستن .
ولی ایرانی را ترجیح میدم .
چون تجربه ی خرابی LG را که 100 درصد دارم (یعنی هر 3 تلویزیون های LG ای که حداقل ، اغلب با گارانتی اصلی در همین رنج قیمتی که الان با 10 یا 11 تومن میشه خرید ، اون موقع برای فامیل هامون خریده بودیم بجز یکی) . هر چند خرابی سامسونگ کمتر از LG هه (شاید خیلی) ولی تجربه ی خرابی این را هم در بالا برای دوستم دیدم و گفتم .

میخوام برند ایرانی بگیرم . بعید هم میدونم ، از برند خارجی از لحاظ دوام ، کمتر باشه . حتی اگه کمتر باشه ، اصلا اگه فرق هم کنه و اونها که به 3 سال هم نکشیده خراب شدن ، حالا ایرانی اش اصلا فرضا یه ساله هم خراب بشه (فرق خاصی بین یک سال و 3 سال و چهار سال در طول این مدت کم نیست) .
هر چند باز هم اینها ، احتمال هست و میدونم . یعنی یکی ممکنه حتی روز اولش خراب باشه و یکی دیگه هم 10 سال یا حتی بیشتر هم در یک نوع مدل ، کار کنه .

ضمن اینکه کالای ایرانی ، گارانتی و مهم تر از اون ، خدمات پس از فروش داره که خراب هم بشه ، مطمئنیم که قطعه اش برای تعویض وجود داره .
LG و سامسونگی که معلوم نیست یه روز تحریم کنن و قطعه اش پیدا بشه یا نه و یا به چه قیمتی پیدا بشه یا نه (مثل تحریمی که چند سال پیش کردن و نمیدونم الان ادامه داره یا نه) ، که نمیصرفه .

==============

این مدل 43AU9000 ای که معرفی کردید ، خوبه اما قیمتش بالاست . مثلا معادل (شاید حدودی) اسنوا اش اما بزرگتر ، مدل SSD-50SA640U با قیمت تقریبا 13 تومن هست .
اما من بیشتر در رنج قیمت 10 تا 12 تومن میخوام . هوشمند بودن یا نبودن هم خیلی برام اهمیت نداره (در الویت های آخرم هست و چندان مهم نیست) .

از طرفی ، معلوم نیست که این مدل سامسونگ ، آیا طول عمرش از اسنوا قطعا بالاتره یا نه . و اگه بالاتره ، به چه نسبتی بالاتر هه که ارزش خرید داشته باشه . و تازه ، خدمات پس از فروش مخصوصا با این رنج خرابی بالایی که در تلویزیون ها هست ، متوجه شدم که بسیار با اهمیت تر از خود تلویزیون هست (اما آینده ی خدمات پس از فروش LG و سامسونگ در ایران که معلوم نیست . حتی برندهای چینی هم چندان دقیق مشخص نیستن) .

فرضا بجای 43AU9000 با قیمت 15 تومن ، من ترجیح میدم مدل اسنوا SSD-43SA620P با قیمت 8.5 تومن تهیه کنم (هر چند 4K نیست) اما خیلی از کارهای اون سامسونگ را با کیفیت خوب انجام میده با قیمتی تقریبا نصفش (از خدمات پس از فروش اش و پیدا شدن قطعه ای ازش بعد از خرابیِ احتمالی ، هم که خیلی مهم هست ، مطمئن هم هستم) .
اون سامسونگ در حالت عادی 73 وات و اون مدل اسنوا در حالت عادی 80 وات مصرف دارن (فقط 7 وات بیشتر) .

مثلا در صورتی که مطمئن بودیم که به هیچ عنوان اون مدل سامسونگ خراب نمیشه (یا مطمئن بودیم که همیشه در ایران خدمات پس از فروش دارن) و همچنین مطمئن بودیم که طول عمر اون مدل سامسونگ حداقل ، بیش از 2 (تا 3) برابر نسبت به اون مدل اسنوا بیشتر هست ، در این صورت ارزش داشت که بجای 8.5 تومن ، 15 تومن هزینه کنیم و بخریم که هیچ کدوم از اینها معلوم نیست (و با شناخت نسبی ای که از اینها دارم ، حداقل موارد خلاف اینها را دیدم . یعنی هم نسبت خرابی قابل توجه و بیش از حد زود خراب شدن LG و سامسونگ را دیدم و هم اینکه آینده ی خدمات پس از فروش شون مشخص نیست و هم اینکه معلوم نیست که چقدر نسبت به اون مدل اسنوا ، آیا اصلا طول عمر بیشتری داره یا نه و اگه داره ، به چه نسبتی هست) .

شیاومی هم تقریبا همین وضعیت را داره . باز LG و سامسونگ (حداقل قبلا) ، یه شرکت های معتبر مثل مادیران و گلدیران و سام سرویس ، خدمات س از فروش شون را ضمانت میکردن که شیاومی ، اینها را هم نداره و خدمات پس از فروشش معلوم نیست چجوری باشه .
مصرفش هم انگار (دقیق نمیدونم) بیشتر از اون سامسونگ و اسنواست . چون برخلاف اسنوا و سامسونگ ، در سایتش نزده که وقتی میگه مصرفش 105 وات هست ، منظورش در حالت عادی (وقتی تلویزیون روشن هست) هست یا در حالت حداکثری یا حداقلی .

جدا از کیفیت در تصویر پنل با کیفیت تر عمر بیشتری هم داره پس نباید صرف اینکه نوع پنل یکسان باشه مثلا بین سری 9 سامسونگ با برندی مثل اسنوا مثلا صرف اینکه VA هستن عمر یکسان در نظر گرفت.
همونطور که میدونید سامسونگ خودش پنلش رو میسازه اما شرکتای دیگه از پنل های سازنده های دیگه استفاده میکنن و چون ایران توسط کره تحریم هست تلویزیون های ایرانی همه از پنل های چینی استفاده میکنن (مثل BOE که اونا هم پنل خوب دارن اما اکثرا ایرانی های درجه یکش رو سفارش نمیدن و استفاده نمیکنن)

بله .
اما اینهایی که ایران میفرستن ، حداقل در سری های اقتصادی شون ، اغلب ، ساخت چین هستن . یعنی خودشون به چین سفارش میدن برای تولید .
هر چند شرکت های چینی هم خودشون کیفیت متفاوتی دارن .
من حتی مانیتور ایسوزم که توی این سال ها خیلی از کیفیت اش راضی هستم هم ساخت چین هست (و ساخت تایوان نیست) .

بالاخره ما که فرضا از برند اسنوا که یخچال خریدیم (حداقل در این 2 سال و خردی) راضی بودیم .
از کیفیت تلویزیون LG که 3 تا برای فامیل هام خریدم ، یه چیزی در حد فاجعه بود (در مدت بسیار کوتاه) .
خرابی تلویزیون سامسونگ را هم در کوتاه مدت ، دیدم .

درباره ی اون مدل اسنوا هم تحقیق کردم و اغلب ، راضی بودن . فرضا هم قرار باشه خرابی پیش بیاد ، در LG و سامسونگ هم که در کوتاه مدت امکان خرابی اش که کم نیست و حتی زیادتر (و حتی خیلی زیادتر از تصوری که داشتم) بود ، نهایتا توی برند ایرانی هم مثل اونها خرابی و شاید هم زودتر بخواد باشه ، اشکال نداره .
ترجیحم برند ایرانی و توی ایرانی ها هم بیشتر به اسنوا متمایلم .

در مورد عمر پنل ها OLED< IPS< VA < TN
TN خیلی خیلی عمرش بیشتره (حتی بیشتر از 20 سال) اما به دلیل زاویه دید خیلی محدود و دقت رنگ پایین فقط توی پنل های خیلی ارزون یا خیلی خیلی سریع مثلا 360 هرتز و بالاتر استفاده میشه.
اگر عمل بالا میخواید سراغ IPS نرید

خیلی ممنون .
الان واقعا برام جای سئواله هنوز که چی شده که هر 3 تا تلویزیون LG فامیل هام ، در فاصله ی خیلی کوتاه و غیر قابل انتظار ، خرابی پیدا کردن ؟!!
یعنی بخاطر ips بودن شون هست؟
پس چرا مانیتور ایسوز من هم ips هست و اصلا غیر قابل قیاس با اونها روشن میکنم (اونها شاید روزانه نهایتا 6 ساعت تلویزیون ببینن که البته باز هم خیلی کمتر از اینه) ، پس چرا با نوساناتی که به احتمال زیاد ، اونها حتی چند برابر کمترش را هم نداشتن ، مشکلی نداره .

البته قبل از این ایسوز ، مانیتورهای LG و سامسونگ معمولی ای هم داشتم که یا راضی نبودم و عوض کردم یا در شرف سوختن بودن .

البته باید بگم یک VA با کیفیت خوب میتونه بعد کالیبره شدن حتی به کیفیت IPS برسه.
کلا کیفیت پنل ها خیلی مهمه. من توی تلویزیون های ایرانی تا الان مدلی که پنل درجه یک استفاده کرده باشه ندیدم هنوز.

البته من توی حداقل LG اصلا ندیدم چیزی بنام کیفیتی وجود داشته باشه (که حالا بخوام به کیفیتش امتیاز و درصد بدم) .
البته خیلی با سامسونگ کار نکردم اما خرابی اون را هم دیدم .

حتی توی ال جی و سامسونگ و ... هم دسته بندی دارن، توی سری معمولی سامسونگ (غیر QLED) و ال جی (غیر OLED) هم سری بندی هست.
مثلا سری 9 سامسونگ بالاترین سریش هست و طبعا امکانات وقیمتش هم بالاتره. درحالیکه توی همون اندازه شما سری های ارزونتر هم پیدا میکنید از سامسونگ 8,7,6,5,4

بله میدونم .
مهمتر اینه که بدونیم چقدر اختلاف طول عمرشون هست .

فرضا ما وقتی مدل های مادربرد :

ASUS PRIME B660M A D4 و
ASUS TUF GAMING B660M-PLUS WIFI D4 و
ASUS ROG STRIX B660-G GAMING WIFI

رو که میبینیم ، در همون ظاهر ، به وضوح تفاوت تعداد چوک ها و خازن ها و کیفیت هت سینک ها و کلا مدار تغذیه (حالا مدل ماسفت ها که خیلی مهم هست و حداقل مشخص نیست و مشخص هم باشه ، تفاوت مدل هاش را نمیدونم ، بماند) ، مخصوصا تفاوت در مدل اولی و سومی را متوجه میشیم که تفاوت طول عمر و کارایی بین این دو مدل ، در اغلب اوقات ، میتونه بیشتر از 2 برابر یا بیشتر باشه .

اما در تلویزیون که در بسته هست کیفیت این موارد (مدار تغذیه و پنل) را نمیدونم چجوری میشه مثل مورد بالا ، حداقل بصورت تقریبی ، یه حدس هایی زد .

هر چند مثلا در مدل های مختلف اسنوا هست که توی یه مدل زده که رده مصرف انرژی در این مدل ، فرضا B هست . و رده ی مصرف انرژی در فلان مدل ، A هست و در فلان مدل هم +A هست (نهایتا رده مصرف +A داره . البته تا مدل های 50 اینچش منظورمه) . کیفیت پنل هاشم زده +A .
اما در برندهای دیگه ، ممکنه که رده ی ++A و یا شاید +++A هم وجود داشته باشه که قطعا گرونترن .

در مورد مصرف بالا هم دقت کنید همین که صفحه نمایش بزرگ تر میشه اونم اندازه زیاد مثلا مانیتور 20 اینچ، تلویزیون 42 اینچ (با تکنولوژی یکسان) خب نیاز به برق بیشتری برای روشنایی هست.
جدا از اینکه تلویزیون ها دارای پردازنده های تصویر و سیستم عامل و رم و ... هستن که مانیتور ها فاقد اونا هستن که خودشون مصرف رو بالاتر میبرن.
برای مثال همون سامسونگ و شیائومی که پیشنهاد دادم پردازنده های قدرتمندی دارن هم برای سیستم عاملشون و اجرای برنامه هاشون هم برای پخش فیلم و ارتقای کیفیت تصویر، آپ اسکیل و ... که توی مانیتور ها چون کار روی دوش سیستم هست اصلا به همچین چیزی نیاز نیست

آها . بله .
تلویزیون چون پردازنده ای (ولو حتی هوشمند نباشه) برای پردازش تصویر هم داره که حواسم به این نبود .
میگم چقدر اختلاف بین مصرف تلویزیون و مانیتور هست .

در کل خرید تلویزیون غیر هوشمند رو پیشنهاد نمیدم.

چرا؟
البته مزیت هوشمند علاوه بر اینترنت اش که برای خانواده ام مهم نیست (چون من که اصلا وقت تلویزیون دیدن را ندارم و پای کامپیوترم . پدر و مادرم میخوان) اینه که مدیریت کنترل هوشمندش مثل موس هست و راحت تر هه . که البته این هم براشون مهم نیست (هر چند برای من ، خوشایند هه) .

اما فرضا اختلاف قیمت اسنوا SSD-50SA640U با SLD-50SA1270U که تفاوت شون توی همین هوشمند بودن و کنترل هوشمند داشتن هست ، 2 تومن هست که اختلاف کمی هم نیست و برای اونها که این مورد مهم نیست ، تفاوت قیمت زیادی محسوب میشه .

برای رفرش ریت هم اگر قرار نیست که XBOX Series یا PS5 بهش وصل بشه 120 هرتز رو برای چی میخواید؟ (اونا هم حتما HDMI 2.1 رو نیاز دارن ورژن جدیدش رو (چون قبلا HDMI 2.0 رو هم به اسم HDMI 2.1 دادن بعدش عوض شد دوباره، که 2.1 واقعی رو خیلی تلویزیون ها ندارن هنوز مخصوصا توی بودجه شما تقریبا هیچکدوم ندارن)

نه برای بازی نیست .
فقط فیلم میبینن .
120hz هم الویت ام نبود .

چون مانیتورم 60hz هست و در درازمدت ، تاثیر فیلم دیدن (مخصوصا با نور زیادتر و همچنین از فاصله ی نزدیک) را دارم میبینم که چشم را اذیت میکنه ، ترجیحم 85 هرتز (یا بالاتر) هست . مخصوصا که خواهر زاده ام بچه کوچیکه .

==========

نهایتا حداقل تا حالا ، الویت خریدم از برندهای ایرانی و توی برندهای ایرانی (با تجربه ی یخچال که دارم و تحقیقاتی که درباره ی مدل تلویزیون اسنوا که کردم و خیلی ها ازش راضی بودن) ، برند اسنوا را فعلا مد نظر دارم (مخصوصا در تلویزیون که این طور متوجه شدم و نسبت خرابی ها بالاست و بنابراین خدمات پس از فروش هم در الویت قرار میگیره که اهمیت خرید برند ایرانی حداقل در تلویزیون را بیشتر میکنه) .
البته برندهایی مثل +G یا Sam هم نمیدونم چجوری باشن و چه مدل های رقیبی داشته باشن .

اما فعلا تا حالا ، بیشتر ، مدل Snowa SLD-50SA1270U با قیمت حدود 11 تومن مد نظرم هست (البته میدونم که عیب این مدل ، کند بودنش هست که چندان مهم نیست) .

تشکر آقا امیر حسین . واقعا شرمنده که کامل زحمت توضیح دادن را کشیدید . :11(): :give_rose:

SajjadKhati
16-12-22, 10:34
سلام

اما فعلا تا حالا ، بیشتر ، مدل Snowa SLD-50SA1270U با قیمت حدود 11 تومن مد نظرم هست (البته میدونم که عیب این مدل ، کند بودنش هست که چندان مهم نیست) .

تشکر آقا امیر حسین . واقعا شرمنده که کامل زحمت توضیح دادن را کشیدید . :11(): :give_rose:

رقیب ایرانی اش (البته نه چندان رقیب هم قیمتش) از +G ، مدل GTV-50LU722S با قیمت حدود 12.5 تومن میشه .
خود سایت اصلی اش ، قیمتش را 11.5 میزنه اما بصورت میانگین در سایت ها ، قیمت اش 12.5 یا بالاتر میزنن .

البته رقیب درستش از اسنوا ، مدل SSD-50SA640U با قیمت حدود 13 تومن میشه .
ولی باز هم اون +G ، ارزونتر هه .
ولی باز اسنوا را بیشتر میپسندم .

SajjadKhati
12-01-23, 19:34
سلام
خیلی ممنون از آقا امیر حسین .
همون snowa sld-50sa1270u را گرفتم .

Speed Racer
14-01-23, 22:28
سلام
خیلی ممنون از آقا امیر حسین .
همون snowa sld-50sa1270u را گرفتم .

سلام آقا سجاد
مبارک باشه و به خیر و خوشی استفاده کنید
اگر سوالی درباره تلویزیونی که گرفتید بپرسم جواب میدی یا نه

SajjadKhati
15-01-23, 06:17
سلام آقا سجاد
مبارک باشه و به خیر و خوشی استفاده کنید
اگر سوالی درباره تلویزیونی که گرفتید بپرسم جواب میدی یا نه

سلام
ممنون .
بستگی داره که سئوالت واقعا مفید باشه و به درد تو و کاربران بخوره یا نه (همچنین اینکه جوابش طولانی باشه یا نه) .