PDA

مشاهده نسخه کامل : خرید مودم

A.Basir
14-12-22, 20:14
سلام دوستان، خسته نباشین

با توجه به این که اواخر اینترنت به شدت خراب شده و ISP هم که فقط نویز رو بهانه می‌کنه:1. (12):، تصمیم گرفتم یه مودمی بگیرم که به سیم‌کشی ربطی نداشته باشه!
چند تا سوال در این مورد داشتم:

تو سایت ایرانسل دیدم که این منطقه TD-LTE رو ساپورت نمی‌کنه و بعید می‌دونم شرکت دیگه‌ای هم ساپورت کنه
هنوزم می‌تونم از 4G یا 4.5G استفاده کنم؟ ( حالا چه ایرانسل باشه یا سیم‌کارت دیگه‌ای ) ( با خود گوشی می‌تونم 4.5G بگیرم )

سرعتش از این 16 مگ ADSL بهتر میشه دیگه؟ ( چند ماهه روی 10مگ مونده که ISP میگه خط اینقدر کشش داره که قبلاً راحت تا 16 مگ می‌رفت!!! )

سیم‌کارت یا بسته‌های مخصوص می‌خواد یا مثل همون موبایله؟

چه مودمی پیشنهاد می‌کنین؟ تا 2 یا 3 تومن گزینه‌ی خوبی بدست میاد یا باید بیشتر هزینه کنم؟

یه سوال جزئی دیگه: میشه همزمان از جفت اینترنت‌ها استفاده کرد که سرعت بیشتر بشه؟

XFXForce
15-12-22, 02:25
سلام دوستان، خسته نباشین

با توجه به این که اواخر اینترنت به شدت خراب شده و ISP هم که فقط نویز رو بهانه می‌کنه:1. (12):، تصمیم گرفتم یه مودمی بگیرم که به سیم‌کشی ربطی نداشته باشه!
چند تا سوال در این مورد داشتم:

تو سایت ایرانسل دیدم که این منطقه TD-LTE رو ساپورت نمی‌کنه و بعید می‌دونم شرکت دیگه‌ای هم ساپورت کنه
هنوزم می‌تونم از 4G یا 4.5G استفاده کنم؟ ( حالا چه ایرانسل باشه یا سیم‌کارت دیگه‌ای ) ( با خود گوشی می‌تونم 4.5G بگیرم )

سرعتش از این 16 مگ ADSL بهتر میشه دیگه؟ ( چند ماهه روی 10مگ مونده که ISP میگه خط اینقدر کشش داره که قبلاً راحت تا 16 مگ می‌رفت!!! )

سیم‌کارت یا بسته‌های مخصوص می‌خواد یا مثل همون موبایله؟

چه مودمی پیشنهاد می‌کنین؟ تا 2 یا 3 تومن گزینه‌ی خوبی بدست میاد یا باید بیشتر هزینه کنم؟

یه سوال جزئی دیگه: میشه همزمان از جفت اینترنت‌ها استفاده کرد که سرعت بیشتر بشه؟
سلام
ISP ها همیشه توی شرایطی مثل الان حرفای یکسان میزنن چون به هر حال دستشون هم بسته ست و باید همین بهانه های همیشگی رو بگن دیگه.
توی ایرنت های دیگه بی سیم هم همین طوره داستان.
کلا پهنای باند سایتایی که سروراشون خارج از کشور هستن (پهنای باند اینترنت غیر داخلی) به شدت افت پیدا کرده.
برای همین حتی سایتایی که فیلتر نیستن اما خارج از کشور هستن هم کند تر بالا میان.
این جدا از وقتی هست که کلا سرعت نت رو میارن پایین و حتی سایتای داخلی هم به زور بالا میان.

پس انتظار داشتن سرعت بالا با رفتن از بستر adsl به td lte یا 4g lte رو نداشته باشید.
همین الان من هر سه تاش رو همزمان دارم و باید بگم برای استفاده از نت بین الملل اتفاقا از adsl م خیلی راضی ترم تا td lte و 4g lte چه همراه اولش چه ایرانسل
اما مثلا توی دانلود از سایتای ایرانی خب مشخصه که 4g lte سرعت بیشتری بهم میده اما قطعیشون از adsl خیلی بیشتره.
برای گیم هم پینگشون خیلی بالاتره و تلورانسش خیلی بیشتره.

بحث نویز خط که یا داخلی هست از سیم کشی داخل ساختمون که باید توسط صاحب خونه درست بشه.
یا از بیرون که باید با مخابرات تماس بگیرید و کارشناساشون میان و بررسی میکنن. من همین مشکل رو داشتم و اولش فک کردم از داخل ساختمون هست چون مخابرات میگفت از ما نیست (البته از مخابرات نت نگرفتم)
سیم کشی داخل رو درست کردم با کابل کیفیت بهتر و یکم بهتر شد اما مثلا 20 درصد!
از سر خط اول ساختمون هم چک کردم هنوز نویز داشت
بعد درخواست ارسال کارشناس دادم اومدن از جعبه تلفن که تو کوچه ها هست چک کردن و مشکل رو برطرف کردن.
البته باید بگم که هر چی فاصله از مرکز مخابراتی بیشتر باشه کلا گرفتن ماکسیمم سرعت کمتر میشه.
16 مگ برای کسایی هست که خیلی نزدیکن. وقتی از یک کیلومتر مخصوصا بیشتر بشه هی این عدد هم پایین تر میاد و بنده که حدود دو کیلومتر فاصله دارم سرعتم ماکسیمم روی 13 میره.

میتونید درخواست vdsl یا فیبر نوری بدید.
حالت عادی ممکنه سالها طول بکشه تا براتون انجام بدن.
اما اگر تعداد افزادی که میخوان زیاد باشه مثلا چندین هم سایه همزمان بخوان و قبول کنن هزینه رو تقسیم کنن براتون اصولا باید بیان فیبر نوری بکشن تا بیرون خونه (از بیرون ساختمون تا داخل منزل دیگه جداگانه باید باشه)
یا اگه یک نفر هم بخواد اما کل هزینه رو تقبل کنه (که مبلع بالایی هم میشه) گاها انجام میدن
سراعتش هم از 25 مگ هست تا 300 مگ بسته به مودم، اینکه آیا تا خود داخل منزل فیبر اومده یا تا بیرون ساختمون فقط یا تا سر کوچه فقط، و بسته خریداری شده.

اینترنت زیتل هم هست که سرعتش بالاست و بدون محدودیت حجمی اما هزینه ماهانه نسبتا بالایی باید بدید و اگر تحت پوشش باشه میان رو پشت بوم یک دیش مانند نصب میکنن که ازش یک کابل میاد به روتری که توی خونه نصب میشه.

td lte به جز ایرانسل جاهای دیگه هم میدن، حتی بعضی شرکتای ارائه دهنده adsl که هر کدوم سیم کارت مخصوص میخوان

اما برای اینرتنت 4g lte (که به اشتباه به cat 4ش میگن 4g و به cat 6 میگن 4.5G که من درآوردی هست)
یعنی چیزی به اسم 4.5G نداریم، 4G هست با CAT های متفاوت که خب 6ش سرعت ماکسیممش دو برابر 4 هست اما توی گوشی های مدل های خیلی جدیدترش هم هست مثل CAT 18
5G هم که بحثش جداست و از نظرطول موج انرژی هم کلا فرق میکنه، و تحت پوشش قراردادن مناطق بزرگ با کلی موانع مثل خونه ها و ... خیلی خیلی سخت از 3G/4G هست توش.

سیم کارت این یکی همونی هست که توی گوشی استفاده میکنید و فرقی نمیکنه. مودم هایی هستن که هم TD LTE هم 4G LTE رو ساپورت میکنن.

بهتره مدلی که میگیرید آنلاک باشه و تمام اپراتورها رو پشتیبانی کنه، چون هر چن از گاهی یه اپراتور کیفیت خدماتش بهتر میشه، یا قیمتش مناسب تر میشه یا بسته های بهتری میاره.
وقتی از خود همراه اول یا ایرانسل و ... بگیرید دیگه تا آخر مجبورید از سیم کارت اونا استفاده کنید. (امکان آنلاک خیلی از مدلهاشون هست اما هزینه بر هست و ریسک هم حتی داره)

مودم های پیشنهادی
TP-Link MR400 ver 4با قیمت حدودی 2.5
CAT 4 ، سرعت دانلود 150 مگ، 4 پورت لن؛ دو آنتن تقویتی گیرنده سیگنال 4G (ربطی به آنتن وای فای ندارن) بدون امکان تعویض و درآوردن، وایرلس AC یا همون 5 با دو فرکانس 2.4/5ghz گارانتی 18 ماهه

Huawei B311 حدود 1.900
CAT 4 ، سرعت دانلود 150 مگ، 1 پورت لن؛امکان نصب دو آنتن تقویتی گیرنده سیگنال 4G (ربطی به آنتن وای فای ندارن) که باید جدا تهیه بشن اما میشه هر آنتنی که مد نظر هست خرید حتی آنتن های بسیار قدرتمند آوت دور یا جم و جور این دور ، وایرلس n یا همون 4 با گارانتی 36 ماهه

هر دو مدل های بهتر و جدید تر با امکانات بیشتر هم دارن
مثلا mr600 تی پی لینک و b622 برای هواوی که cat 6 هستن با سرعت دانلود تا 300 مگ (البته خب مشکل اینجاست اپراتورهای ایرانی همون 150 مگ رو هم هیچ وقت نمیدن)
b622 امکان استفاده از TD LTE هم داره.

از اونجایی که این مودم ها آنتن های خارجی وای فای ندارن اگر منزلتون بزرگ هست احتمال داره همه جا رو پوشش وای فای نتونن بدن (مخصوصا که مودم های سیم کارتی معمولا توی قسمت های از خونه آنتن بهتری میدن که به بیرون خونه نزدیک باشه مثلا کنار پنجره های اتاق ها توی ارتفاع 1.5 متری به بالا (هر جایی که نزدیک تر به خیابون و کوچه ها باشه) نه وسط خونه
همین باعث میشه برعکس وقتی که مودم وسط خونه باشه شعاع پخش امواج وای فایش اکثر خونه رو در بر بگیره، اینجوری چون یه گوشه نصب میشه عملا نصف شعاعش به درد میخوره (بستگی به طراحی خونه هم داره من طبق چیزی که اکثر خونه ها درست شدن گفتم)
و ممکنه نیاز به یک وای فای اکستندر باشه که پیشنهاد نمیکنم (روش بهتر خرید یک روتر جدا هست که 3 تا آنتن خارجی قدرتمند وای فای داشته باشه)
اما در کل برای اتصال به پی سی حتما از لن استفاده کنید مخصوصا برای گیم

در کل با شرایط فعلی انتظار داشتن اینترنت خوب رو از هیچ طریقی نداشته باشید توی بستر غیر داخلی.

در مورد تجمیع سرعت نت هم بله ممکنه هست
یک روش نرم افزاری داره که البته خود برنامه اش پولیه مثل Speedify
یک روش سخت افزاری که باید یک روترLoad Balancing تهیه کنید

بعضی مودم، روتر ها هستن که امکان استفاده از چن نوع رو میدن اما نه یک جا،بلکه انتخابی یا حالت بک آپ
مثلا مودم های تی پی لینک VR400 یا V600 هم ADSL2+ / VDSL2 پشتیبانی میکنن، هم امکان اتصال یک مودم دیگه (از هر نوعی چه 4G یا TD LTE یا حتی یک ADSL دیگه با LAN) رو دارن هم اینکه از طریق دانگل 4G ، یعنی همزمان 3 تا مختلف
اما توی آن واحد یکی رو میشه استفاده کرد و باقی رو به عنوان بک آپ قرار داد.

A.Basir
15-12-22, 12:39
.

متاسفانه فعلاً توی شهر نسبتاً کوچکی ساکنم و فکر نکنم به این زودی VDSL یا فیبر نوری رو اینجا ببینم!

سیم‌کشی ساختمون که آخرین بار مشکلی نداشت یعنی از سر خط و داخل خونه هم تست کرده بودم و فرق خاصی نداشتن
مخابرات هم گفته بود که اگه تلفن قطع و وصل نمیشه یعنی مشکلی نیست!!!!

در مورد سرعتشون هم اینجا فکر کنم 4G بهتر جواب میده چون با گوشیم ( S9 Plus ) که وصل میشم سرعت بهتری دارم تا وایفای ( باند 5 و فاصله تا مودم هم خیلی کمه )