PDA

مشاهده نسخه کامل : نشناختن گرافیک 3090 در افترافکت 2023

rezajim
12-12-22, 10:21
سلام دوستان وقت بخیر من گرافیک 3090 دارم مقدار رم 24 گیگ و سی پی یو ریزن 5 سخت افزار قابل قبولی دارم اما تو افتر افکت هم پریویو و هم رندر سرعتم پایینه درایور آخرین نسخه رو نصب کردم استدیو درایور و نکته اینکه توی perfereces قسمت preview شیدر مدل رو نمیزنه

- - - Updated - - -

عکسش رو هم میذارم تا دوستان ببینن25299

SajjadKhati
12-12-22, 11:44
سلام
شناختن را که شناخته . اما اینکه shader model اش را نزده ، ممکنه که درست نشناخته باشه (دقیق نمیدونم . شاید هم نشناختن اش ، اصلا مشکلی نباشه) .

GPU Effects Error with RTX 3090! - Adobe Support Community - 13303707 (Only the registered members can see the link)

و (اگه این نشناختن ، مشکلی باشه) اغلب ، بخاطر درایور ، و یا بخاطر نسخه ی افترافکت (یا گاها بخاطر نسخه ی پلاگین مورد نظر در افترافکت هست که البته این یکی ، ربطی به اینکه shader model را نزده ، نداره) یا خیلی اندک ، بخاطر ویندوز هست .
یعنی یا بخاطر احتمال وجود باگ هایی در درایور (که کم پیش میاد) یا باگ هایی در افترافکت یا پلاگین هاشون یا اغلب هم بخاطر ناسازگاری بین درایور و ویندوز و افترافکت هست .

===========

راهکارش فقط اینه که درایور کارت گرافیک (و حتی درایورهای بقیه ی قطعات مثل مادربرد که البته درایور بقیه ی قطعات ، خیلی ممکنه ربط نداشته باشه) را به آخرین نسخه شون آپدیت کنید (از سایت رسمی شون تهیه کنید) .
هر چند ، چون nvidia ، سازگاری درایورش را بررسی میکنه ، میتونید هم از سایت های معتبر ایرانی مثل yasdl و اینها هم آخرین درایورش را دانلود کنید (اما اگه از سایت رسمی اش بدونید و دانلود کنید ، بهتر) .
دقت کنید که شاید نیاز باشه که اول ، درایور قبلی را با نرم افزارهای خاص مثل ddu پاک کنید و بعد درایور جدید را نصب کنید .
شاید این هم جواب نده و لازم باشه ویندوز عوض کنید .

همچنین افترافکت (و پلاگین هایی که مخصوصا از گرافیک استفاده میکنن) را هم به آخرین نسخه ی پایدارشون به روزرسانی کنید (منظورم فقط نسخه ی افترافکت 2023 نیست) . منظورم ریبیلدهاش هم هست . آخرین ریبلدش AE 2023.0.0.59 هست .

* بسیار دقت کنید که نسخه هایی که جدید میاد (مثل نسخه ی 2023 که تازه اومده) ، احتمال اینکه باگ هم داشته ، وجود داره . بنابراین حتما از نسخه هایی از نرم افزار استفاده کنید که پایدار باشه . طبق ویکی پدیا ، فعلا نسخه ی پایدار افترافکت ، نسخه ی 22.5 اش هست . پس اگه کارهای بالا را انجام دادین و درست نشد ، حتما این نسخه را نصب کنید (آخرین ریبیلدِ نسخه ی 22.5 را نصب کنید) .

همچنین ویندوز را به آخرین نسخه و ریبیلدش ، آپدیت کنید (اگه ویندوز 11 آخرین نسخه را دارین و جواب نداد ، به ویندوز 10 کوچ کنید) .
گفتم که شاید نیاز باشه که ویندوز عوض کنید . اما در صورت تعویض ویندوز ، آخرین ریبیلد از نسخه های پایدار را نصب کنید که مطمئن بشید که مشکل از اونها نیست . یعنی آخرین نسخه ی ریبیلد از ویندوز 10 (بجای ویندوز 11) و همچنین آخرین ریبیلد افترافکت 22.5 و همچنین آخرین درایور nvidia (اگه درایور نسخه ی studio جواب نداد ، درایور نسخه ی geforce را نصب کنید) .

================

نکته ی حائز اهمیت اینه که افترافکت ، بجز در مواردی (نه خیلی زیاد) مثل پلاگین هایی که از کارت گرافیک استفاده میکنن مثل e3d و red giant و چندین تای دیگه و همچنین موتور رندرش در بعضی از عملکردها مثل 3D Draft ، از کارت گرافیک استفاده نمیکنه (که البته اینها هم بسته به سنگینی پروژه و تعداد پلاگین ها ، اگه خیلی سنگین باشه ، تاثیر کارت گرافیک هم بیشتر میشه) .

ولی اغلب برای افترافکت ، حتی برای پروژه های سنگین هم کارت 3060 و برای پروژه های خیلی خیلی سنگین هم کارت 3070 ، جوابگوست (نسبت هزینه به تاثیر کارت گرافیک را میگم) و نیازی به کارت های بالاتر نیست .

در افترافکت 2022 و بالاتر ، اگه از multi frame (طوری که همه ی پلاگین های پروژه هم از این قابلیت پشتیبانی کنن ، یعنی معمولا پلاگین هایی که برای نسخه ی 2022 ئه افترافکت طراحی میشن) استفاده بشه ، در این حالت ، هسته های cpu ، مهم هست (معمولا بالای 8 هسته ای و حتی تا 32 هسته ای پیشنهاد میشه) .

رم هم که از نسخه های خیلی قبل ، مهمترین عامل در افترافکت بوده . 24 گیگ ، چیز زیادی مخصوصا در پروژه های بزرگتر از متوسط ، برای افترافکت حساب نمیشه .

rezajim
12-12-22, 21:03
سلام ممنون از اینکه وقت گذاشتید یه توضیحی بدم من ویندوز رو تازه عوض کردم ویندوز ۱۰ و مشکل اینکه تو سینما 4d ورژن ۲مادران هم زمانی که میخوام رندر بگیرم ارور کارت گرافیک میده و طبیعتا باید بتونم یه پریویو نرم تو افتر بگیرم اما الان با قبل که گرافیکم ۹۶۰ بود فرقی نکرده نمیفهمم نباید حد اقل تو پیش نمایش کارت خودشو نشون بده؟

SajjadKhati
12-12-22, 22:03
سلام ممنون از اینکه وقت گذاشتید یه توضیحی بدم من ویندوز رو تازه عوض کردم ویندوز ۱۰ و مشکل اینکه تو سینما 4d ورژن ۲مادران هم زمانی که میخوام رندر بگیرم ارور کارت گرافیک میده

سلامی مجدد
عکس ارورش را بذارید .
امکان داره که برای همین قضیه باشه .

کارهایی که گفتم را هم انجام بدین (درباره ی درایور و افترافکت و ویندوز که توضیح دادم) .

و طبیعتا باید بتونم یه پریویو نرم تو افتر بگیرم

نه صرفا (اگه منظورتون از preview ی نرم ، صرفا بخاطر ارتقاء کارت گرافیک بود) .
تا جایی که در پروژه تون ، از پلاگین یا کلا هر چیزی (مثل 3d draft) استفاده بشه که اونها بتونن از رندر کارت گرافیک بهره ببرن ، بله از گرافیک تون استفاده میشه . اما اینکه چند درصد از گرافیک تون استفاده بشه ، بستگی به تعداد این پلاگین ها و اون موارد داره .
ممکنه در یک پروژه ، استفاده از کارت گرافیک جوری باشه که حتی 20 درصد از کارت 960 هم استفاده نشه . در این صورت ، فرق چندانی بین کارت فعلی تون با کارت 960 برای سرعت بخشیدن ، نیست .

البته چون نسل شون متفاوت هست ، ذاتا ولو چندین درصد هم که شده ، تفاوت دارن . یعنی اگه لودِِ 20 درصد در 960 ، فرضا اگه برابر با لودِ 5 درصد در 3090 بشه ، لودِ 5 درصد در 3090 ، سرعت بیشتری نسبت به 960 داره (اغلبش ، بخاطر تفاوت نسل هاشون هست) . اما در کل ممکنه براتون خیلی هم محسوس نباشه (بسته به خیلی چیزها داره که بخشی اش را توضیح داده بودم) .

اما الان با قبل که گرافیکم ۹۶۰ بود فرقی نکرده نمیفهمم نباید حد اقل تو پیش نمایش کارت خودشو نشون بده؟

معلوم نیست که اینکه میگید فرقی نکرده ، بخاطر این هست که آیا درایور ، بد نصب شده (یا ویندوزتون یا افترافکت تون مشکل داره) یا نه .
اول ، این قضیه را باید مطمئن بشید . روش اش هم که نصب و آپدیت درایور و ویندوز و افترافکت و نسخه هاشون را که توضیح دادم . اون کارها را کنید .

اگه فرضا اگه مشکل از درایور بود و درست کرده باشید و هنوز هم همین مشکل وجود داشته باشه ، اولا باید در تنظیمات پلاگین هایی در پروژه تون هست که از کارت گرافیک برای رندر استفاده میکنن (مثل red giant ها) ، همه شون را چک کنید که تنظیمات رندرشون ، روی کارت گرافیک تنظیم شده باشه (همچنین تنظیمات افترافکت را) ، و دوما اگه همه ی اینها انجام شده بود و باز هم افزایش سرعت نداشتین ، دلیل اش همونی هست که در پاراگراف بالا ، و همچنین در پست قبل توضیح دادم (اینکه همه ی پلاگین ها ، قابلیت استفاده از کارت گرافیک برای رندر را ندارن) .

ضمنا ، برای افزایش سرعت نسبی (شاید در سیستم شما که پردازنده و رم ضعیفی دارین ، محسوس نباشه) ، در افترافکت 2022 یا بالاتر ، قابلیت multi frame را چک کنید که فعال باشه و همچنین همه ی پلاگین ها یا افکت هایی که در پروژه استفاده میکنید هم چک کنید که با این قابلیت سازگار باشن (اخطار ناسازگاری با این قابلیت را ندن) .