PDA

مشاهده نسخه کامل : انتخاب مادربرد

rbm
30-09-22, 11:13
سلام
من یک سیستم با پردازنده i7 3770 دارم و میخوام ارتقا بدم.
برای استفاده درحد گیم روی ستینگ متوسط و فتوشاپ و یونیتی
میخوام i3 10100f و اگه پولم رسید شاید i5 10400f بخرم.
ولی چون فعلا بودجه گرافیک ندارم، میخوام گرافیک فعلیم RX 570 4gb رو نگه دارم(به شدت از این گرافیک راضی ام)
حالا سوالم اینه که با توجه به اینکه در آینده میخوام کارت گرافیک RTX 2060 بخرم ، (این تاپیک دوستان راهنمایی کردن (Only the registered members can see the link))
آیا مادربرد رو باید نوع خاصی انتخاب کنم که هم گرافیک قدیم رو ساپورت کنه و هم گرافیک نسل جدید ؟
یا اینکه نه کلا مشکلی پیش نمیاد؟
پ.ن: مادربرد ارزون معرفی کنید، درحد ۲۵۰۰تا ۳۰۰۰
نکته: توی چندتا سایت بررسی کردم و i3 10100 با Rx 570 مشکلی نداره، اصطلاحا bottleneck ندارن و بازی های بروز رو هم ساپورت می‌کنه ، ولی خب دیگه ارتقا میخوام کلی باشه

SajjadKhati
30-09-22, 15:21
سلام
نکته: توی چندتا سایت بررسی کردم و i3 10100 با Rx 570 مشکلی نداره، اصطلاحا bottleneck ندارن و بازی های بروز رو هم ساپورت می‌کنه ، ولی خب دیگه ارتقا میخوام کلی باشه

سلام
اولا 10100 چرا؟!
وقتی نسل 12 هست .

دوما اون سایت ها وقتی نمیتونن کدهای برنامه یا بازی را بررسی کنن ، دیگه نمیتونن گلوگاه را هم خوب بررسی کنن . مخصوصا اگه سایت هایی باشن که نتیجه ی بازی ها را در پردازنده های مختلف بررسی نکرده باشن (فرضا خودشون تست نکرده باشن که در فلان بازی ، فلان قدر فریم داد و صرفا گزارش
صرفا از طریق هوش مصنوعی یا دیتابیس ، بخوان آماری داده باشن که آمار اشتباه را زیادتر میکنه) .
صرفا یه چیز کلی میگن .

گلوگاه ، یه چیز نسبی هست .
شما در همون پردازنده ی 10100 ، در بازی های استراتژیک (مثل Civilization VI) ، ریزولیشن را 720p بذارید و تنظیمات گرافیکی اون بازی را روی low بذارید و شاهد این باشید که این پردازنده با این گرافیک 2060 ، چقدر زیاد گلوگاه ایجاد میکنه . ممکنه در این حالت ، فرضا 500 فریم یا خیلی بیشتر هم بگیرید اما باز بخشی (یا بخش قابل توجهی از گرافیک ، بیکار هست) .
این که خوبه . این پردازنده ، در این ریزولیشن و این تنظیمات ، حتی در بازی های غیر استراتژیک هم با 2060 گلوگاه ایجاد میکنه .

یه بازی ممکنه شدت استفاده از cpu (و گاها بسته به شرایطی مثل محدود کردن فریم ریت و موارد دیگه ، به حتی gpu) اش بیشتر باشه یا نه . این ، بستگی به نوع بازی (استراتژیک یا غیر استراتژیک) هم داره (در بازی های غیر استراتژیک هم متفاوت هستن) .

=================

اما گلوگاه ، همیشه یه چیز نسبی هست و میزان اش نسبت به سخت افزار دیگه مهم هست .
شما با پردازنده ی 12900KS و گرافیک 3090 هم گلوگاه خواهید داشت . چه میزانی مهم هست (ولو 0.001 درصد یا 1 درصد یا شاید خیلی بیشتر ولو در بازه (ها)ی زمانی خیلی کم ولو این گلوگاه از جانب cpu یا gpu باشه) .

گلوگاه به زبون ساده ، یعنی منتظر موندن یه قطعه ، تا قطعه ی دیگه ، کارش تمام بشه (تا نتیجه ی کار اون قطعه را بگیره تا عملیات مورد نظر را روش انجام بده) . لینک های زیر را درباره ی گلوگاه بررسی کنید :

What Is Bottlenecking My PC? - Intel (Only the registered members can see the link:~:text=In%20the%20context%20of%20a,compon ents%2C%20but%20rather%20their%20performance.)

و

What is a PC bottleneck, and how do I avoid one? | Digital Trends (Only the registered members can see the link)

و بدونید که این انتظار در همه ی کامپیوترها هست و چیز غیر قابل انکاری هست . معمولا هم محوریت اصلی مقیاس شون ، سرعت cpu هست . چون cpu هست که دستورات را به بقیه ی قطعات ارسال میکنه (یعنی cpu هست که به رم دستوری میده برای اجرای فرمان خوندن و نوشتن داده یا به گرافیک فرمان رندر یک فریم را میده یا به دیسک ، فرمان خوندن و نوشتن میده) .

اصلا وجود حافظه ی کش در cpu ، بخاطر همین انتظاری هست که cpu از طرف رم متحمل میشه وگرنه همچین حافظه ای براش تعبیه نمیکردن . وگرنه حافظه ی اصلی cpu که نتیجه را در اون مستقیما قرار میده یا میخونه ، حافظه ی رجیستری پردازنده هست .
و همچین توسعه ی این حافظه ی کش (از بهبود عملکردش گرفته تا توسعه ی حافظه های کش های چند لایه یا افزایش مقدار کش و ...) ، بخاطر اینه که این انتظاری که cpu از دریافت یا نوشتن اطلاعات از رم میکنه را کمتر از قبل کنن .

شما 12900KS هم داشته باشین ، در نسل بعد ، مجددا کش یا هر قسمت دیگه را بهبود میبخشن و در نتیجه انتظار کمتر و گلوگاه هم کمتر میشه .
البته ، فقط کش نیست که روی گلوگاه تاثیر داره . من کش را گفتم چون مهمترین مولفه ای هست که وجودش بخاطر کاهش انتظار و کاهش گلوگاه طراحی شد .
بلکه عملکرد قسمت های دیگه ی cpu (از فرکانس اش گرفته تا دستورالعمل هاش تا سرعت مولفه های دیگه اش مثل سرعت حافظه ی رجیستری) هم هست .

و نه تنها حتی cpu ، بلکه گرافیک و حتی رم هم در ایجاد گلوگاه میتونن نقش موثری (یا خیلی موثری) داشته باشن .

==============

اما همونطور که در لینک دوم در بالا گفت ، در بازی ، بیشترین نگرانی ، گلوگاه (و انتظار) بین cpu و gpu هست (هر چند بقیه ی قطعات مخصوصا اگه رم کمتر از حجمی که نیاز هست باشه ، گلوگاه بسیار شدید را باعث میشه) .

عملکرد cpu و gpu در بازی ها این طوره که cpu ، در یک رنج زمانی ای (توسط پردازش کدهای بازی) ، یک فریم را ایجاد میکنه (دقت کنید که رندر نمیکنه و بنابراین فعلا تبدیل به عکس نشده که قابل مشاهده باشه) . cpu هم وظیفه ی پردازش عملیات محاسباتی را داره (پردازش داده های فیزیک ، فیزیک برخورد ، داده های مکان مربوط به اشیاء ها و داده های دیگه را پردازش میکنه و نتیجه ی این پردازش ، ایجاد یک فریم میشه) (لینک اول در بالا ، بخش Finding a Compatible CPU and GPU) .
فرضا در یک بازی (فرضا بازی Civilization VI) توسط یک مدل خاص از cpu (فرضا 10100) ، بصورت متوسط ، هر 10 میلی ثانیه ، یک فریم تولید بشه .

این فریم ایجاد شده را به gpu برای رندر میفرسته و وقتی هم رندر بشه ، بصورت عکس ، به کنترلر نمایشگر ارسال و از اونجا در نمایشگر به نمایش درمیاد .
فرضا در همین بازی ، توسط مدل خاصی از گرافیک (فرضا مدل 2060) ، در تنظیمات خاص گرافیکی (فرضا 1080p و تنظیمات high) ، این گرافیک ، بصورت متوسط ، پتانسیل این را داره که هر فریم را ظرف 15 میلی ثانیه رندر کنه .
در این صورت ، cpu ، (حدود 34 درصد) سریعتر از gpu عمل میکنه و گلوگاهی از طرف cpu وجود نداره و اگه تنظیمات فریم ریت بازی محدود نباشه ، gpu معمولا بصورت 100 درصد یا همین حدود کار میکنه (هر چند در واقع در این صورت gpu گلوگاه ایجاد میکنه) .

اگه فرضا gpu پتانسیل این را داشت که بصورت متوسط ظرف 5 میلی ثانیه رندر کنه ، در این صورت ، cpu گلوگاه ایجاد میکرد (حدود 50 درصد کندتر و گلوگاه ایجاد میکرد) .

===============

البته داستان پردازنده و نحوه ی فرآیند و عملکرد process های نرم افزاری از اونها ، خیلی بیشتره اما در اینجا توضیح مختصر مربوط به گلوگاه ها که گفته بودین را خواستم بگم .

نتیجه ی کلام ام اینه که نمیتونین بصورت کلی بگین فلان پردازنده (اون هم هیچ گلوگاهی) برای فلان گرافیک ایجاد نمیکنه . هر چند در حالت کلی و عمومی درست باشه .
بلکه خیلی از عوامل ، از وابستگی اون بازی به cpu یا gpu اش بیشتره یا نه ، به تنظیمات و ریزولیشن بازی و ... تاثیر دارن .