PDA

مشاهده نسخه کامل : سوال درباره دیر بوت شدن ویندوز

0reza666
01-07-22, 16:40
با سلام.
همنطور که میدونید من به تازگی سیستم جدید خریدم که مشخصات کاملش

مادربورد: ASUS ROG STRIX Z690-E Gaming WIFI
سی پی یو: Intel Core i7 12700K
کولر سی پی یو: ASUS ROG STRIX LC II 360 ARGB
رم: Corsair Dominator Platinum RGB DDR5 32GB Dual 6000MHz CL36
کارت گرافیک: ASUS ROG STRIX RTX 3080TI O12G GAMING
هارد اس اس دی: SAMSUNG 980 PRO 250GB
پاور: Green GP1050B OCDG
کیس: Master Tech T500 Gaming

است.
میخوام بدونم ایا الانکه ویندوز 11 روش هست اینطوریه چون برای بوت شدن و اماده به کار اینقدر یعنی 42 ثانیه زمان طول میکشه با اینکه هارد اس اس دی m.2 داره.

در صورتی که سیستم دوم من که قدیمیه و هارد اس اس دی ساتا داره فقط 31 ثانیه زمان میبره تا اماده بکار بشه و البته اینم بگم ویندوز 10 روشه.

جفت سیستم ها ابدیت و همه چی اوکی هست الان واقعا ویندوز 11 مشکل داره یا سیستم که به تازگی بدستم رسیده یه چیزش مشکل داره یا نه همه چی اوکی هست و من حساس شدم؟

SajjadKhati
02-07-22, 12:29
سلام
فعلا ، همیشه قابلیت fast startup را در ویندوز فعال کنید .
همچنین همیشه تمام درایورها را از سایت اصلی و همچنین آخرین نسخه اش را دانلود و نصب کنید . همچنین ویندوز هم سالم و آخرین نسخه باشه .

اگه فعال هست یا درست نشد ، شاید ویندوز 11 (اگه آخرین نسخه نیست) با m.2 مشکل داشته باشه . نمیدونم .
برای اطمینان ، آخرین نسخه ویندوز 10 x64 را نصب کنید .
اگه هارد hdd دارین ، موقتا کابل برق اش را جدا کنید و بذارید فقط با ssd سیستم کار کنه .
همچنین دمای ssd و همچنین دمای بقیه قطعات مثل پردازنده ها را چک کنید که نرمال باشه .

اگه برطرف نشد ، به سیستم pc ، یه ssd ساتا نصب و تست کنید .

اگه یرطرف نشد ، رم سیستم تون و ssd را تست کنید که سالم باشه .

نهایتا دیگه چک کنید بایوس تون آخرین نسخه ی پایدار باشه .

XFXForce
04-07-22, 05:12
با سلام.
همنطور که میدونید من به تازگی سیستم جدید خریدم که مشخصات کاملش

مادربورد: ASUS ROG STRIX Z690-E Gaming WIFI
سی پی یو: Intel Core i7 12700K
کولر سی پی یو: ASUS ROG STRIX LC II 360 ARGB
رم: Corsair Dominator Platinum RGB DDR5 32GB Dual 6000MHz CL36
کارت گرافیک: ASUS ROG STRIX RTX 3080TI O12G GAMING
هارد اس اس دی: SAMSUNG 980 PRO 250GB
پاور: Green GP1050B OCDG
کیس: Master Tech T500 Gaming

است.
میخوام بدونم ایا الانکه ویندوز 11 روش هست اینطوریه چون برای بوت شدن و اماده به کار اینقدر یعنی 42 ثانیه زمان طول میکشه با اینکه هارد اس اس دی m.2 داره.

در صورتی که سیستم دوم من که قدیمیه و هارد اس اس دی ساتا داره فقط 31 ثانیه زمان میبره تا اماده بکار بشه و البته اینم بگم ویندوز 10 روشه.

جفت سیستم ها ابدیت و همه چی اوکی هست الان واقعا ویندوز 11 مشکل داره یا سیستم که به تازگی بدستم رسیده یه چیزش مشکل داره یا نه همه چی اوکی هست و من حساس شدم؟

سلام
در کل صرف سرعت بوت شدن کامپیوتر به مسایل زیادی مربوط هست و اینجوری نیست که چون این سیستم از هر نظر بسیار قوی هست توی بوت هم سریعتر از یه سیستم سبک تر (البته با اس اس دی) باشه.
موارد زیادی توی سرعت بوت اثر میذارن
خود ویندوز گزینه فست استارتاپ داره (که البته به شخصه غیرفعالش میکنم) اما به افزایش سرعت بوت کمک میکنه.
توی مادربردها هم توی بایوسشون قابلیت فست بوت هست حتی برخی شرکت ها مثل ام اس آی یک قابلیت اضافه تر به اسم ام اس آِی فست بوت دارن که نسبت به فست بوت معمولی هم سریعتر هست.
مثلا شناسایی یه سری قطعات از جمله usb ها و ... رو هنگام بوت انجام نمیده در نتیجه سریعتر این پروسه انجام میشه.

حتی خود تنظیمات بایوس هم اثر دارن. برای مثال مموری ترینینگ باعث افزایش مدت بوت میشه. یا خیلی از تنظیماتی که بصورت اتو قرارداده شدن باید توسط بایوس ست بشن از تنظیمات مربوط به اسلات ها بگیر تا حتی ولتاژ ها و تایمینگ، در صورت تنظیم دستی همشون توی سرعت تفاوت ایجاد میشه.
همچنین توی بایوس های نسل های جدید شما میتونید حتی سرعتی که پردازنده هنگام بوت باهاش کار میکنه رو تنظیم کنید که هم گزینه ماکسیمم توربو داره یعنی از همون اول با بیشترین فرکانس کار میکنه حتی توی بوت، هم فرکانس پایه.

خود ویندوز و ورژنی که نصب کردید هم مهمه، مثلا نسخه home سبک تر از نسخه های دیگه و enterprise از همه سنگین تر هست. جدا از این ها همین نسخه ها هم باز مدل های کم حجم دارن که یه سری سرویس ها و برنامه های غیر ضروری ازشون حذف شده.
من خودم چندین ورژن ویندوز 10 سبک دارم که بعضیاشون زیر 1 گیگ حجم دارن و خیلی سریع هم بوت میشن در حد چن ثانیه و مخصوصا برای سیستم های قدیمی خیلی مناسب هستن.
حتی با برنامه هایی میتونین خودتون تنظیم کنین که ویندوزی که قراره نصب بشه بصورت پیش فرض کدوم موارد رو نصب بکنه (حتی برنامه های جداگانه یا درایور ها رو بهش میدید و نصب میکنه اتوماتیک) یا میتونید خیلی از برنامه هایی که به دردتون نمیخوره رو ازش حذف کنید که از همون اول اصلا نصب نشه.

با اینجال بهترین کار غیرفعال کردن برنامه ها و سرویس هایی هستن که به درد نمیخورن یا فقط مواقع خاص بهشون نیاز دارید. اگر کلا نیاز نباشه از قسمت سرویس کلا disable کنید و اگر هر از گاهی استفاده میکنید روی manual بذارید.
در مورد برنامه های استارتاپ هم همینطور.
گزینه هایی که توی تسک منیجر میاره خیلی کامل نیستن و خیلی از برنامه ها رو اونجا نمیبینین مخصوصا اونایی که مخصوص ویندوز هستن.
میتونید از msconfig کمک بگیرید برای سرویس ها.
برای برنامه ها از task scheduler هم غیر فعال کنید.
همچینین برنامه های کاربردی زیادی هست که بهتون کمک میکنه
دو تا برنامه رو پینشنهاد میدم یکی windows 11 manager
یکی advanced system care
کلی گزینه دارن که باهاشون میتونین کلی از اینکارا که گفتم رو خیلی راحت انجام بدین . جدا از کلی امکانات اضافه تری که برای افزایش سرعت دارن.
همچنین همیشه ویندوز با هر نصب یا پاک کردنی یا تنظیماتی یه سری مشکلات توی رجیتسریش پیش میاد که به کمک همین برنامه ها میتونین درستشون کنید.
هر دو رو پیشنهاد میدم نصب کنید و تنظیمات بهینه شون رو انجام بدید. (خیلی زیاده امکانات دارن)

خود آنتی ویروس ویندوز جزو بدترین ها از نظر اثر توی سرعت سیستم هست. اگر از آنتی ویروس های خیلی سبک تر استفاده کنید بهتره اما فقط چندتاشون رایگان هستن که تو خود سایت اگر سرچ کنید مقایسه شون از نظر ایمپکت تو سرعت اومده.
در کل هم ویندوز ها هر چی میگذره سنگین تر میشن. درسته مشکلاتشون کمتر میشه و باگ هاشون کمتر میشه اما با اضافه شدن هر قابلیت و پچ های مداوم سنگین تر هم میشن.
کافیه نسخه های اولیه ویندوز 10 رو با آخرین نسخه روی یک سیستم نسبتا قدیمی تست کنید میبینید که تفاوت از نظر همین سرعت بوت با هم خواهند داشت (روی سخت افزار یکسان)

اس اس دی های خیلی پرسرعت هم تاثیر خاصی توی سرعت بوت با مدل های حتی ساتا ندارن چون جفتشون سرعت کافی رو دارن (البته ساتاهای پرسرعت مثل سامسونگ 870 منظورمه)

اینم در نظر بگیرید همین سیستمی که دارید امکاناتش باعث میشه سنگین تر هم بکنه ویندوز رو چون این برد اونقد امکانات بیشتری داره نسبت به یک برد ساده که باید کلی درایور های مختلف و بیشتر براش نصب بشه.
خود نرم افزارهای ایسوس مثل آرموری کریت و ai suit کلی سرویس به ویندوز اضافه میکنن که هنگام بعد بوت بلافاصله باید شروع به کار کنن و از نورپردازی تا سرعت پردازنده و فن ها رو بصورت جداگانه تنظیم میکنن.
حالا باز چون برد و گرافیکتون یک برند هست برای اون یکی نیاز نیست برنامه ی جدای اون هم نصب کنید مثلا اگر یکیشون برند دیگه ای بود مثلا ام اس آِی باید ام اس آی سنتر هم نصب میکردید اونم مثل آرموری کریت!
البته رم هاتون به icue نیاز دارن که اونم برنامه سبکی نیست.

یعنی برای همین چیزای حالت لاکچری برنامه های نیازه که کند میکنن سیستم رو
ماوس و کیبورد و هدست و مانیتورتون هم اگه نورپردازی داشته باشن و برندهای دیگه ای باشن اونا هم نرم افزار جداشون هست باز.
کلا هم از استیم گرفته تا هر برنامه غیر ضروری دیگه از شروع به کار اتوماتیک بعد ویندوز غیر فعال کنید.

این سرعتی که میگید نرمال هست و مشکلی وجود نداره، فقط بحث بهینه سازی هست که اونم من خیلی ساده گفتم وگرنه میشه حتی برای روزها بهینه سازی رو ادامه داد (البته از یه جایی دیگه کار ساده ای هم نیست و باید فرد متخصصی انجام بده)
و سرعت و کارایی سیستم رو خیلی بالاتر از چیزی که هست برد.

برای تنظیمات بهینه اس اس دی هم سامسونگ میجیشن رو حتما نصب کنید اون هم توش برای سرعت اس اس دی پروفایل بندی داره، میتونید روی فول اسپید بذارید.
حتما over provisioning رو فعال و مقدارش رو 10 درصد ست کنید.
ssdfresh هم نصب کنید و تمام گزینه های بهینه سازیش رو فعال کنید.

با این کولر و پردازنده میتونید سرعت فرکانس ها مخصوصا تک هسته رو بصورت دایمی بالا ببرید (تمام هسته ها رو هم میشه اما در حد کم وگرنه به کولر بهتری نیاز دارید مثل 420 که تو کیستون جا نمیشه با رادیات ضخیم تر که بهترین گزینه آرکتیک لیکویید فریز ii 420 هست که از وقتی خودم آوردمش چون ایران نیست برای هر کی نصب کردم بی نظیر بوده و حتی 12900ks رو خیلی راحت توی همه هسته فرکانس فول توربو جواب میده بدون مشکل ترمال تروتلینگ درحالیکه باقی aio ها حتی asus riyujin ii هم کم میاره. و به جز این مدل باید سراغ کاستوم لوپ رفت با دو تا رادیاتور.

چون جدا از 3 تا فن 14 سانتی عالی و پمپ فوق العاده و فن روی پمپ، رادیاتش خیلی ضخیم تر از باقی هست. اکثرا 27میل هستن و بعضا مثل سیلوراستون 28 میل اما این 38 میل هست!!!
یعنی هم طول و عرض بیشتری داره اما ارتفاع.

اما شما تک هسته رو اگر اورکلاکینگ بلد هستید میتونید راحت تا 5.5 هم ببرید.

هسته های دیگه رو هم همه روی 4.9 مثلا، اما باید از خمیر سیلیکون خیلی خوب استفاده کرده باشید و این که کرو فن ها و پمپ رو ست کنید.

و دمای حداکثری تحت استرس تست به مدت طولانی هم بگیرید و مانیتور کنید ببینید که دچار ترمال تروتلینگ میشه یا نه، و اگه نشد باز ببینید دماش رو چقدر هست اگه بالا باشه فرکانس تمام هسته رو پایین تر ست کنید و تک هسته رو هم کمی پایین تر بیارید.
رمی هم که گرفتید بسیار پرسرعت و با تاخیر کم تو این سرعت هست. اما باز میتونید تا 6666 بالا ببریدیش یا تو همین فرکانس تاخیرش رو پایین تر بیارید.
همه اینا لازمه اش اینه که به این مسابل آگاهی داشته باشید وگرنه توصیه نمیکنم
صرفا کارهایی بودن که میشد انجام داد برای بالارفتن سرعت چه تو کاربری های مختلف چه بعضا توی سرعت بوت.

حتی برای کارت گرافیکتون هم با تنظیمات بهینه میشه کاراییش رو بالاتر برد در حالیکه دماش پایین تر میاد.

در کل سیستم خیلی خوبی گرفتید. مبارکتون باشه.

به شخصه قطعاتتون رو میپسندم به جز کیس که خب مسترتک یک برند میشه گفت من درآوردی هست حتی سایت هم نداره و با سفارش یک شرکت ایرانی به سازنده های چینی ساخته میشه.
معمولا کسایی که در این حد سیستم میبندن سراغ کیس های بهتر مثل لیان لی، کولرمستر یا حتی خود ایسوس میرن که مدل استریکسش خیلی خوشگله (هرچند از نظر ایر فلو جزو بهترین ها نیست)

و اینکه تو این کانفیگ اس اس دی 250 گیگ جن 4 نمیگرفتم چون سرعتش خیلی پایین تر از ظرفیت های بالاترش هست و عمرنوشتاریش خیلی کمتر؛ و یا 1 ترابایتیه این مدل رو انتخاب میکردم یا 2 ترابایتیه 970 اوو پلاس که هم قیمت 1 ترابایتیه 980 پرو هست.
اما خب اینا چیزایی که بعدا هم میشه عوض کرد مهم قطعات اصلی هست.

اگر بودجه داشتید حتما بعد از اینکه نسل 13 اومده به اون ارتقا بدید البته بردتون رو عوض نکنید.
حتی گرافیک رو میتونید به نسل 40 ارتقا بدید (البته ضرورتی نداره)

متاسفانه این پاور 16 پین گرافیکای جدید رو نداره اما از ظریق تبدیل مثلا برای کارت 4090 به 4 تا 8 پین به یک 16 پین نیازه.میشه وصل کرد.
اما مشکل اینجاست که حتی کارتای سری 30 بالارده اسپایک های تا دو برابری دارن یعنی یک کارت 350 واتی (اسمی) 3090 حتی برای چن پیکو ثانیه میتونه تا 700 وات بکشه که خب اگه سری استریکس باشه میشه 800 وات، یا نسخه tiش تا 1000 وات میتونه به تنهایی بکشه.
توی atx 3.0 قراره پاورهاش تا 3 برابر توان اسمی برای گرافیک رو بتونن برای این مدت کوتاه تولید کنن. یعنی برای کارت 600 واتی پرچمدار سری 40 تا 1800 وات رو بتونن فقط برای گرافیک تامین کنن (برای مدت خیلی خیلی کوتاه) اما همین خیلی مهمه چون در حالت دیگه یا اگه پاور خوب باشه سیستم رو خاموش میکنه که تو نسل 30 با کارتای پرچمدار دیده شده یا حتی ممکنه پاور بسوزه که اینم دیده شده.

اما برای کارتی مثل 4080 مشکلی با همین پاور هم نخواهید داشت.

SajjadKhati
04-07-22, 10:46
سلامی مجدد
آقا امیر حسین ، خیلی نکات خوب و دقیقی گفتن .
درباره ی سرویس های ویندوز که توضیح دادن ، در کل تا جایی که تجربه داشتم ، گاها ممکنه ۳ سرویس ویندوز ، روی سرعت ، خیلی تاثیر بذارن و بیشتر هم با درگیر کردنِ بیشترِ ssd یا هارد هست .

یکیش ، ۲ تا سرویس آپدیت ویندوز هستن که بصورت دستی ، غیر فعال نمیشن (اگه این کار را کنید ، مجددا ممکنه فعال بشن) .
یکی دیگه هم یه سرویس دیگه هست که فعلا اسمش یادم نیست و بصورت دستی ، به راحتی ، غیر فعال میشه .

اگه مشکل از سرویس ها باشه ، توی task manager ، موقع بوت یا حتی بعد از بوت و موقع کار در ویندوز ممکنه خودشون رو نشون بدن که میتونید رصد کنید .

اما شاید برای ssd ها اونقدر نباشه که سرعت خیلی زیادی ازشون بگیره . دقیق نمیدونم . شاید هم خیلی تاثیر گذار باشه .
بالاخره توی سیستم خودم ، حداقل ، اون دو سیستم آپدیت ویندوز را غیر فعال میکنم مگر اینکه زمان کوتاهی که بخوام ویندوز را آپدیت کنم .