PDA

مشاهده نسخه کامل : دمای بالای سی پی یو موقع بازی سایبرپانک

rbm
19-06-22, 13:18
سلام
سیستم من I7 3770 و گرافیک Rx570 و رم 12 داره
بازی های روز رو تقریبا با کم و زیاد کردن گرافیک بازی کردم - مثل God of war - Horizon zero - resident evil village - elden ring و ...
موقع بازی دمای پردازنده نهایتا 80 و دمای گرافیک هم نهایتا 55

ولی از دیروز که این cyberpunk 2077 لعنتی رو نصب کردم به مشکل خوردم
دمای سی پی یو به 100 میرسه ولی گرافیک هیچ مشکلی نداره و روی همون 55
تنظیمات هم بین متوسط به پایین گذاشتم و هیچ لگ و افت فریمی هم ندارم که بگم فشار میاد به سیستم - ولی سی پی یو داغ میشه !
به نظر شما مشکل از چی میتونه باشه ؟
خنک کننده اینو رو نصب دارم و با همین تمام بازی ها رو بازی کردم: کیس فن اضافی هم برای گردش هوا داره

Only the registered members can see the link 5.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_800,w_800/quality,q_90

XFXForce
19-06-22, 14:29
سلام
در کل که این کولینگ برای اون پردازنده ضعیف هست و مناسب سلرون ها و پنتیوم ها هست نه i7
اما اینکه قبلا 80 میرسیده الان صد شده یا ممکنه کولر شل شده باشه و چیزی که باعث بشه به اندازه کافی به سطح ihs فشار نیاره.
همچنین اگر خمیر سیلیکون رو مدت هاست عوض نکردید احتمال زیاد کاراییش رو از دست داده و تاریخ انقضاش رسیده.

یه خمیر سیلیکون نسبتا خوب باید بگیرید (حداقل z3 deepcool) دیگه از این پایین تر نگیرید البته اینم تقلبی زیاد داره و از جای معتبر تهیه بشه.
البته Z5 . Z9 . Z10 . G15 هم هستن هر کدوم یه کم گرونتر
خمیرهای بهتر از اینا هم اونقد گرون تر میشن دیگه که برای این کولر ارزش نداره چون میشه یه کولر بهتر تهیه کرد که رو خودش هم از قبل خمیر سیلیکون باشه.
مثلا یه خمیر سیلیکون ترمال گریزلی تازه نه گرون ترینش هم قیمت نوتوس 400 هست که کولر خوب وخوش قیمتی هست و اگه رو این پردازنده نصب کنید کلی دماش رو میاره پایین. (البته اگه نسخه غیر K هست پردازنده نوتوس 200 هم جوابه)

این کولر رو جدا کنید و کل خمیر سیلیکون قبلی رو از سطح IHS پردازنده و هم هیت سینک کولر کامل پاک کنید.
به اندازه کافی (نه زیاد نه خیلی کم) از خمیر جدید بزنید و کولر رو دوباره نصب کنید و چک کنید که خوب چفت شده باشه و محکم روی پردازنده قرار گرفته باشه.
باید مشکلتون حل بشه.

rbm
19-06-22, 19:31
جالبه که با نرم افزار AIDA که تست گرفتم - روی فول لود سی پی یو ، دما نهایتا تا 82 میره بالا
وقتی گرافیک و سی پی یو رو با هم فول میکنم، بخاطر حرارت گرافیک نهایتا 3-4 درجه روی سی پی یو اثر میزاره !
ولی توی بازی دما میرسه به 95-98

XFXForce
19-06-22, 19:48
جالبه که با نرم افزار AIDA که تست گرفتم - روی فول لود سی پی یو ، دما نهایتا تا 82 میره بالا
وقتی گرافیک و سی پی یو رو با هم فول میکنم، بخاطر حرارت گرافیک نهایتا 3-4 درجه روی سی پی یو اثر میزاره !
ولی توی بازی دما میرسه به 95-98

خب تست بنچمارک گرفتید درسته؟ اینجوری فقط یه مدت کوتاه که داره بنچمارک میگیره کار میکنه.
اما شما ممکنه برای مدت طولانی گیم بازی کنید.
حالت مشابه ش باید استرس تست بگیرید که با cpu-z میتونید این کارو انجام بدید.
و ببینید مثلا تو 5 دیقه نهایت دما جقدر شده، تو 10 دیقه چقدر شده، تو نیم ساعت و ..

البته این در صورتی هست که دما به 100 اینا نرسه وگرنه تست رو متوقف کنید.
اگه توی استرس تست مثلا نیم ساعته همچنان روی حدود 80 بمونه داستان کمی عجیب میشه.

اینم چک کنید که ممکنه وقتی دمای پایین تر داره میده پردازنده داون کلاک کرده باشه.
اما توی گیم تو فرکانس بالاتری کار کنه (همچین چیزایی هم بصورت باگ هم با شرایط دیگه اتفاق میفته، مخصوصا با پردازنده های نسل های قدیمی تر)

اگه تو استرس تست طولانی همچنان دما مناسب بود همزمان چک کنید که هسته ها تو چه فرکانسی هستن، و اینکه توی سایبرپانک که دما به100 میرسه تو چه فرکانسی هست.
ببینید تفاوتی بینشون هست یا نه

جدا از اینکه همونطور که گفتید توی گیم چون گرافیک هم کار میکنه توی کیس (مخصوصا گرافیک هایی که تک فن بلور نیستن که دما رو به بیرون کیس مستقیم بدن بیرون و دما رو توی خود کیس پخش میکنن مثل مدلی که شما دارید.

برای انجام شبیه سازی مشابه گیم باید استرس تست پردازنده و گرافیک همزمان انجام بشه که میتونید از msi kombobuter 4 کمک بگیرید برای اینکار.

برای دیدن تنظیمات دقیق و فرکانس و ولتاژ ها و کلی چیز دیگه بهتره از msi afterburner استفاده کنید.
و اگه دو تا مانیتور دارید که میتونید قسمت stat رو detach کنید و تو مانیتور دوم بذارید.
اگر نه از قسمت تنظیمات گزینه های دمای پردازنده (حتی هسته ها بصورت جدا میشه دید)، فرکانس، میزان استفاده ازش، همین گزینه ها برای رم و گرافیک رو میشه فعال کرد که هنگام استرس تست رو مانیتور نشون بده که بصورت ریل تایم بتونید مانیتور کنید.

جدا از این مشخصات کامل سیستمتون رو هم بنویسید.
مدل دقیق، از گرافیک گرفته (مثلا MSI TWIN RX570 ) تا مادربرد، پردازنده سری K هست یا نه، رم با مدل دقیق، پاور، کیس و تعداد فن ها و نحوه قرار گیریشون.
اینکه آخرین بار کی خمیر سیلیکون رو عوض کردید؟

متاسفانه اگر سری 4 بود پردازنده به بالا میشد راحت آندرولتش کرد و مشکل دما رو کم کرد. حالا مادربرد رو بگید میبینم چه کار دیگه ای میشه انجام داد تو بایوس نهایتا.
همچنین سرعت فن پردازنده رو هم از توی بایوس روی فول اسپید قرار بدید.

مرحله به مرحله جلو بریم تا مشکل پیدا شه.

در کل خرید یک کولر مناسب خیلی گزینه خوبی هنست (لازم نیست کولر گرونی باشه اما اینی که دارید هم ضعیفه) حتی دما 80 و خورده ای هم درسته خطرناک نیست اما بازم زیاد حساب میشه.
اگر هیچ امکانی برای خرید کولر بهتر وجود نداره خمیر سیلیکون Z3 رو حتما در هر صورت انجام بدید.