PDA

مشاهده نسخه کامل : سوال درباره پاور

0reza666
11-06-22, 22:01
با سلام.
یه سوال داشتم مثلا کسی پاور گرین 750 وات داره و رو سیستم اسمبل شده حالا بخواد یه پاور دیگه که دقیق اونم گرین ولی 1050 وات هست و جفتشون نوع هستن ایا فقط خود پاور عوض کنه درسته یا نه باید تمام سیم های اون پاور هم عوض کنه؟
جفتشون ماژولار هستن فقط میخواستم بدونم ایا بخاطر وات پاور ها سیم ها هم متفاوته از نظر قطر و کلوفتی باید سیم ها هم عوض یعنی جابجا بشه یا فقط خود پاور جابجا بشه از کیس ها اوکی هست؟

XFXForce
11-06-22, 23:05
با سلام.
یه سوال داشتم مثلا کسی پاور گرین 750 وات داره و رو سیستم اسمبل شده حالا بخواد یه پاور دیگه که دقیق اونم گرین ولی 1050 وات هست و جفتشون نوع هستن ایا فقط خود پاور عوض کنه درسته یا نه باید تمام سیم های اون پاور هم عوض کنه؟
جفتشون ماژولار هستن فقط میخواستم بدونم ایا بخاطر وات پاور ها سیم ها هم متفاوته از نظر قطر و کلوفتی باید سیم ها هم عوض یعنی جابجا بشه یا فقط خود پاور جابجا بشه از کیس ها اوکی هست؟

بله عوض کنید
به ریسکش نمیارزه
هرچند معمولا سازنده ها توی یک سری از محصولات تو یه رده با وات های مختلف احتمال داره دقیقا از یک نوع کابل استفاده کنن چون این جوری هزینه تولید هم کم میشه و یک مدل تولید میشه.
و حتی شرکت های مختلف برای ساتا و مولکس اینا استفاده از کابلای همدیگه براشون مشکلی ایجاد نمیکنه (البته پاورای استاندارد رو میگم چون بعضی پاورا سری ماژولارشون فرق میکنه)
اما بعضا توی برق گرافیک و 24 پین برد فرق میکنه و باعث سوختن کارت میشه.
همچنین ورژن پاور هم مهمه که atx چند باشه، توی ورژنای مختلف مخصوصا برق مادربرد فرق میکنه
همین چن وقت پیش یکی از یوتیوبرهای خیلی معروف حوزه تک همین اشتباه رو کرد و پاور گرونش رو سوزوند.
پس اگه ریسک نکنید بهتره و همه رو عوض کنید.

0reza666
11-06-22, 23:20
ممنون از پاسخ پیام.

بله هدف از سوال این بود که شکم برطرف بشه.
فقط یه سوال دیگه پس چطور اگه یه سیم پاور مثلا گرافیک گوم کنیم میتونم جدا اون سیم از بیرون تهیه کنم و به پاورمون از هر نوع واتی به پاور بزنیم.
منظورم اینه اگه سیم ها عین هم نیستن پس چطور یه سیمی که از بیرون تهیه میشه بدون تضمین به هر نوع پاوری از هر واتی که ماژولاره میشه زد؟
اره اگه شد عوض میکونم که بعد بقول شما باعث پشیمانی نشه و این سوال هم از کنجکاوی پرسیدم و میپرسم همچنان.

XFXForce
12-06-22, 00:13
تو پک خود پاور که چن تا اضافه هست و اگه یه دونه گم کنید دچار مشکل نمیشید معمولا پاورای وات بالا 3 یا 4 تا حداقل برق گرافیک که هر کدوم 2 تا 8 پینه هستن روشون هست.
و خود سازنده ها هم کابلای مخصوصشون رو میفروشن که میتونید برای مثال مال برند گرین رو از خودشون تهیه کنید.

البته میگم اینجوری هم نیست که همیشه دچار مشکل بشه. خودم من کابلای پاورای کولرمستر و ای سی بل و چن تا برند دیگه رو روی هم دیگه تست کردم اما قبلش چک کردم که دقیقا ولتاژ ها و آمپر ها یکی باشه و پین ها دقیقا کارایی و جاشون یکسان باشه.
وقتی دیگه برند یکسان باشه دیگه احتمال مشکل خیلی خیلی کمتر میشه. اما بازم به ریسکش نمیازه. چون کار سختی نیست نهایتش چن دیقه وقت میبره تعویض کابلا و منیجمنتشون.

DOOM999
12-06-22, 12:08
با سلام.

کانکتور CPU و VGA پاور 750 OCPT و 1050 OCDG کاملا با هم فرق داره
واسه گرافیک که کلا 12 پینه OCDG ها
مثلا کابل 750 داخل کانکتور CPU پاور 1050 نمیشه چون زائدگی هایی داره که مانع از ورود کابل میشه واسه نمونه به عکس دقت کنید
25100

AMD>INTEL
12-06-22, 16:40
با سلام.

سلام
گاها سیم های پاور بالاتر دارای کیفیت بهتر و از نظر استاندارد AWG دارای وضعیت بهتری هستند . پس بهتره از کابل های پاور جدید بهره ببرید .