PDA

مشاهده نسخه کامل : RX 6900 XT لگ و فریز ( Stutters ) در بازی ها

Mr.Pr
04-06-22, 02:55
سلام خسته نباشید مهندسای گرامی
یکی دو ماه میشه سیستمم رو ارتقا دادم کارت گرافیکش رو. کارت گرافیک قبلیم انویدیا بود. بواسطه قیمت های انویدیا گفتم ای ام دی رو امتحان کنم. متاسفانه بعد از اینکه خریدم کارت گرافیک رو یه سری از دوستانم بهم گفتن کارت های گرافیک amd مشکل لگ و فریز دارن روی بعضی سیستم ها. من هم بعد از یکی دو ماه این مشکل روی سیستم بوجود اومده. یه سرچ زدم دیدم واقعا خیلی ها با همین کارت گرافیک های قوی amd همین مشکل لگ و فریز ها رو دارن رو بازی ها که متوجه شدم بله همون داستانی که دوستانم گفتن پیش اومده..

خلاصه واقعا از اعتمادم به amd پشیمون شدم طوری شده از بازی کردن زده شدم. دیگه همه چی رو امتحان کردم امید اخرم اینجاست شما دوستان شهر سخت افزاری.

دوستانی که تمایل دارن پست ردیت بنده که به زبان انگلیسی شرح کامل مشکل و شرایط هست: Constant Stutter/FPS Drops - 6900 XT : AMDHelp (Only the registered members can see the link)

شرح مشکل: در بازی هایی که من بازی میمکنم ( GTA V , Dota2 , Call of Duty Warzone ) اف پی س حدودا 180-200 میگیرم . ولی هر 20-30 ثانیه اف پی اس دراپ شدید میگیرم یعنی از 180-200 میاد اف پی اس روی 90-110 و بعد بر میگرده همون 180 مثلا. این اتفاق توی یک ثانیه میوفته یعنی اینطور نیست که مثلا وارد محیطی از بازی شده باشم که حالا سنگین تر باشه و یا بخواد فریم کمتری بده. چیزی که متوجهش شدم این لگ و فریز یک ثانیه ای ( شاید کمتر حتی در حد میلی ثانیه ) که اتفاق میوفته روی کل سیستم تاثیر میزاره یعنی نه تنها تصویر بازی بلکه صدای موزیک بک گراند بازی و صدای دوستانم در نرم افزار دیسکورد که درحال صحبت هستن و یا حتی اگر موزیکی در اسپاتیفای/ دسکتاپ در حال پلی باشه در اون ثانیه قطع میشه. این مشکل روی بازی هایی که بیشتر روی cpu هستن خیلی کمتر هست مثلا Dota 2 و CSGO یعنی بصورت فریز دیگه نیستش بصورت micro stutter هستش بقول معروف.
داخل نرم افزار Amd radeon adreanlin من overlay رو برای performance روشن کردم که ببینم دقیقا چه اتفاقی میوفته لحظاتی که این مشکل پیش میاد. بنظر همه چیز خوب هست فقط وقتی این مشکل پیش میاد یوزیج/درصد gpu از مثلا 40 درصد دراپ میخوره رو 10-15 یعنی یک دارپ یوزیجی داره جی پی یو. همزمان همین دراپ رو روی نمودار Vram clock و gpu power میتونم ببینم روی اورلی.

لازم به ذکر: من وقتی گرافیک رو عوض کردم ویندوز رو از دوباره نصب کردم ویندوز تازست یعنی. از نرم افزار DDU برای پاک کردن درایور های کارت گرافیک قبلی استفاده کردم و بعد درایور های ای ام دی رو نصب کردم. ویندوز و نرم افزار ها همه اپدیت هست. و اینکه این مشکل هم وقتی پیش میاد که همه چیز روی دیفالت هستش در نرم افزار amd radeon هم وقتی که قسمت performance tuning رو اپتیمایز کردم طبق ویدیو هایی که توی یوتوب براش هست. دمای gpu cpu هم ماکزیموم 60-65 هستش در بازی ها.

مشخصات سیستم:
RX 6900 XT
I9 11900k
رم 32gb 3200 البته دیفالتش روی 2000 بود که پروفایل xmp رو از بایوس روشن کردم و روی 3000 گذاشتم رم رو.
SSD Nvme .m.2 1TB
z590A MB
power 1200w green

25088

پیشاپیش تشکر.

SajjadKhati
04-06-22, 10:22
سلام
چیزهایی که شما میگید که یهو gpu power افت شدید میکنه که باعث میشه vram clock و gpu usage افت شدیدی کنه ، بیشترین احتمال ، برای مشکل بایوسِ کارت گرافیک تون میتونه باشه . بایوس کارت گرافیک را مطمئن بشید که آخرین نسخه هست وگرنه آپدیت کنید ‌.

البته اگه مشکل سخت افزاری نباشه که در این صورت میتونین به گارانتی پس بدین .

احتمال کمتر ممکنه بخاطر درایور یا نسخه ی ویندوز ناسازگار باشه . همه ی درایورهاتون ، مخصوصا درایور کارت گرافیک را از سایت سازنده ی قطعات سخت افزاری تون دانلود و به روز کنید . ویندوز هم ، ویندوز ۱۰ آخرین نسخه را نصب کنید . ویندوز را هم حتما جدید نصب کنید (چون گفتید درایور قبلی را با ddu حذف کردید . تا مطمئن بشید آثاری از درایور قبلی تون نمونده) .
یا حتی ویندوز ۱۱ را هم تست کنید .

----------

مدل دقیق کارت گرافیک تون چیه؟
همچنین مدل مانیتورتون را هم بگید؟
از سالم بودن پاورتون هم مطمئن بشید .

این حالت را تست کنید که در اون بازی ها ، ریزولیشن را روی 4K ببرید و تنظیمات را هم ultra کنید و باز ببینید که این حالت پیش میاد یا تاثیری در اندکی بهبودی اش داره؟

نهایتا نرم افزار msi afterburner را اجرا کنید و تنظیماتِ به روزرسانی داده اش را فرضا روی ۱۰۰ میلی ثانیه بذارید و بازی کنید و زمانی که این اتفاق پیش اومد ، از تمامی نمودارها در این نرم افزار ، عکس بگیرید و اینجا بفرستید .
همچنین از همون نرم افزار amd که میگفتین رصد میکنین هم عکس بذارید .

-------

هر چند ، بیشترین احتمال طبق چیزی که گفتید ، اگه پاور یا کارت گرافیک ، آسبی سخت افزاری نداشته باشن و کاملا سالم باشن ، احتمال بیشتر ، بخاطر بایوس و احتمال کمتر بخاطر درایور یا ناسازگاری درایور با ویندوز یا درایورهای دیگه ممکنه باشه .

منتظر راهنمایی دوستان هم باشید .

AMD>INTEL
04-06-22, 11:00
سلام خسته نباشید مهندسای گرامی
یکی دو ماه میشه سیستمم رو ارتقا دادم کارت گرافیکش رو. کارت گرافیک قبلیم انویدیا بود. بواسطه قیمت های انویدیا گفتم ای ام دی رو امتحان کنم. متاسفانه بعد از اینکه خریدم کارت گرافیک رو یه سری از دوستانم بهم گفتن کارت های گرافیک amd مشکل لگ و فریز دارن روی بعضی سیستم ها. من هم بعد از یکی دو ماه این مشکل روی سیستم بوجود اومده. یه سرچ زدم دیدم واقعا خیلی ها با همین کارت گرافیک های قوی amd همین مشکل لگ و فریز ها رو دارن رو بازی ها که متوجه شدم بله همون داستانی که دوستانم گفتن پیش اومده..

خلاصه واقعا از اعتمادم به amd پشیمون شدم طوری شده از بازی کردن زده شدم. دیگه همه چی رو امتحان کردم امید اخرم اینجاست شما دوستان شهر سخت افزاری.

دوستانی که تمایل دارن پست ردیت بنده که به زبان انگلیسی شرح کامل مشکل و شرایط هست: Constant Stutter/FPS Drops - 6900 XT : AMDHelp (Only the registered members can see the link)

شرح مشکل: در بازی هایی که من بازی میمکنم ( GTA V , Dota2 , Call of Duty Warzone ) اف پی س حدودا 180-200 میگیرم . ولی هر 20-30 ثانیه اف پی اس دراپ شدید میگیرم یعنی از 180-200 میاد اف پی اس روی 90-110 و بعد بر میگرده همون 180 مثلا. این اتفاق توی یک ثانیه میوفته یعنی اینطور نیست که مثلا وارد محیطی از بازی شده باشم که حالا سنگین تر باشه و یا بخواد فریم کمتری بده. چیزی که متوجهش شدم این لگ و فریز یک ثانیه ای ( شاید کمتر حتی در حد میلی ثانیه ) که اتفاق میوفته روی کل سیستم تاثیر میزاره یعنی نه تنها تصویر بازی بلکه صدای موزیک بک گراند بازی و صدای دوستانم در نرم افزار دیسکورد که درحال صحبت هستن و یا حتی اگر موزیکی در اسپاتیفای/ دسکتاپ در حال پلی باشه در اون ثانیه قطع میشه. این مشکل روی بازی هایی که بیشتر روی cpu هستن خیلی کمتر هست مثلا Dota 2 و CSGO یعنی بصورت فریز دیگه نیستش بصورت micro stutter هستش بقول معروف.
داخل نرم افزار Amd radeon adreanlin من overlay رو برای performance روشن کردم که ببینم دقیقا چه اتفاقی میوفته لحظاتی که این مشکل پیش میاد. بنظر همه چیز خوب هست فقط وقتی این مشکل پیش میاد یوزیج/درصد gpu از مثلا 40 درصد دراپ میخوره رو 10-15 یعنی یک دارپ یوزیجی داره جی پی یو. همزمان همین دراپ رو روی نمودار Vram clock و gpu power میتونم ببینم روی اورلی.

لازم به ذکر: من وقتی گرافیک رو عوض کردم ویندوز رو از دوباره نصب کردم ویندوز تازست یعنی. از نرم افزار DDU برای پاک کردن درایور های کارت گرافیک قبلی استفاده کردم و بعد درایور های ای ام دی رو نصب کردم. ویندوز و نرم افزار ها همه اپدیت هست. و اینکه این مشکل هم وقتی پیش میاد که همه چیز روی دیفالت هستش در نرم افزار amd radeon هم وقتی که قسمت performance tuning رو اپتیمایز کردم طبق ویدیو هایی که توی یوتوب براش هست. دمای gpu cpu هم ماکزیموم 60-65 هستش در بازی ها.

مشخصات سیستم:
RX 6900 XT
I9 11900k
رم 32gb 3200 البته دیفالتش روی 2000 بود که پروفایل xmp رو از بایوس روشن کردم و روی 3000 گذاشتم رم رو.
SSD Nvme .m.2 1TB
z590A MB
power 1200w green

25088

پیشاپیش تشکر.

سلام
هر کارتی میتونه مشکل داشته باشه به ای ام دی بودن یا انویدیا بودن کارت ربطی نداره . پیشنهادم من به شما تست کارت با سیستم دیگه است اگر روی سیستم دیگه هم مشکل فریز داشتی باید کارت گرافیک را برای بررسی دقیق تر به گارانتی ارسال کنید . میتونه از بایوس یا خود GPU کارت باشه .
یک مورد دیگه حتما کابل های pcie پاور را از هردو طرف چک کنید . که به خوبی چفت شده باشند . داخل سوکت کانکتور pcie پاور هم چک کنید . اگر پاور خروجی دیگری هم داره به اون متصل کنید .

XFXForce
04-06-22, 15:32
نکته اول اینکه کارت rx6900xt در حال حاضر از نظر ارزش خرید توی کارتای پرچمدار بیشترین ارزش خرید رو داره.
چون با قیمت حتی پایین تر از msrp میشه تهیه کردش. تو همین ایران با این قیمت نهایتا کارت 3080 10 گیگ میشه تهیه کرد به اندازه قابل توجهی ضعیف تر از 6900 هست.
اگر ray tracing رو فاکتور بگیریم توی گیمینگ این کارت حتی از 3090 هم fps بیشتری میده.ااین از کلیت داستان

کدوم مدل 6900 رو خریدید، دقیق بگید برای مثال گیگابایت مدلی داره که کلا همین مشکل رو داره و حتی با تعویض بایوس و تغییر همه تنظیمات مشکلش همچنان پابرجا میمونه.
باید هم تنظیمات سخت افزاری رو چک کنید هم نرم افزاری.
برای مثال باید ببینید 8 پین های پاوری که وصل کردید قادرند برای مدت طولانی هر کدوم 150 وات رو کامل بدند و همچینین اسلات pci-e 75 وات رو یا نه.
میتونید از نرم افزار gpu -z برای این کار کمک بگیرید. قسمت سنسور ها.
کارت رو به کمک برنامه های بنچمارک روی حالت استرس تست گرافیک بذارید. ببنید گرافیک usageش کل مدت روی 100 درصد میمونه یا نه، و اگه رو 100 درصد بود مصرف برق پین ها رو چک کنید.
دمای gpu و vram رو هم مانیتور کنید.

توی تنظیمات کنترل پنل رادئون هم همه گزینه هایی که باعث تاثیر منفی میشن رو غیرفعال کنید.
روی حالت ماکسیمم پرفورمنس باشه. وی سینک، فری سینک همه خاموش باشن. گزینه مربوط به کاهش latency خاموش باشه.
پاور مود سیستم روی ultimate performance باشه که باید فعالش کنید اول.
از روی افتربرنر هم پاور لیمیت رو روی 100 بذارید بمونه. و در تست اول مموری و کور هم سرعتش استوک باشه.
سرعت فن ها در حین تست روی 100 درصد.
توی تست های بعدی پارو لیمیت و مموری اسپید و کور اسپید رو افزایش بدید و نتیجه ها رو مقایسه کنید.

اگر توی رزولوشن 1080 بازی میکنید سرعت رم و پردازنده هم خیلی موثر هست.
اگر کولر aio خوب دارید از داخل بایوس فرکانس پردازنده رو برای همه هسته روی یک عدد ست کنید. از 4.7 شروع کنید و تا حایی که دما به مشکل برنخوره هی بالاتر ببرید.
با aio خوب تا 5 گیگاهرتز هم باید جواب بده (البته فقط برای تست نه همیشگی)

رم رو هم پله به پله اورکلاک کنید اصولا تا 4 گیگاهرتز بدون مشکل بالا میره. البته خیلی کار ساده ای نیست چون هم تایمینگ ها هم ولتاژ باید افزایش پیدا کنن.
اما بیشترین جایی که سرعت رم و پردازنده خودش رو توی گیمینگ نشون میده تو همین 1080 هست.

درایور های ورژن های دیگه رو هم تست کنید اگر مشکل با راه کارهای بالا حل نشد.
اگر کارت دوال بایوس هست دقت کنید که روی بایوس پرفورمنس باشه. و اگه براش بایوس جدیدتری اومده (یا هر بایوس ورژن متفاوت دیگه ای) اونم تست کنید.

همچنین اگر sam فعال نیست فعالش کنید. (اگر هم فعال بود یه بار با غیر فعال کردن هم تست کنید)

اینم بگم مشکل اینجاست که اکثرا همه average fps رو مد نظر قرار میدن.در حالیکه 0.1 low و 0.01 low اهمیت بیشتری دارن تو روان تر اجرا شدن بازی.
که این موضوع هیچ ربطی به ای ام دی یا انویدیا بودن نداره و همه کارتا این داستان رو دارند.
منتها کارتایی بهتر هستند که حتی 0.01 شون هم بالا باشه و به avg fps نزدیک تر باشه.

مثال کارت ای ام دی fury توی اکثر گیم ها رقباش رو شکست میداد اون موقع هم اکثرا max fps و avg fps رو فقط تست میکردن. اما توی پلی روزانه نتیجه ها نشون میداد که انگار کارت خیلی ضعیف تر از چیزی هست که قدرتی که باید داشته و به لگ برمیخوردن.
وقتی 0.01 , 0.1 درصد رو تست کردن دیدن که بله ، درسته توی حداکثر و میانگین اف پی اس خیلی اعداد بالایی میده اما به همون اندازه هم توی 0.1 و 0.01 اف پی اس کمتری داره که باعث این مشکل میشه.
برای مثال جداکثر اف پی اس 150 میداد با میانگین 125 اما حداقش میمومد روی 30 فریم. وفتی این همه اختلاف باشه اصلا گیم روون اجرا نمیشه و لذت بخش نیست.
اگه یه کارت حتی ضعیف تر باشه از نظر حداکثر و میانگین اف پی اسی اما اختلاف حداکثر و حداقل اف پی اسش خیلی کم باشه بسیار بهتره از کارتی مثل فیوری که اونقد اختلاف داشت.

البته 6900 کارت بسیار خوبیه و مشکل فیوری رو نداره. صرفا جهت اطلاع بیشتر گفتم.

در ضمن خودم هم چن هفته پیش به مشکل مشابه ای برخوردم ، جوری که دیگه کارتم توی گیم ها به100 درصد نمیرسید و روی 50 اینا میموند (اما توی همه بنچمارک ها راحت همیشه روی 100 درصد میموند)
تمام راه ها رو هم تست کردم، روی بیش از 20 تا گیم هم تست کردم اما نشد.
آخرش شروع کردم دونه دونه به برگشتن به ریستور پوینت های قبلی که ساخته بودم تا اینکه روی 2 تا مونده به آخری مشکل کاملا حل شد.
البته تعویض ویندوز بهتر بود اما چون خیلی چیزا روی سیستم عاملم بود اون رو گزینه نهایی گذاشته بودم.