PDA

مشاهده نسخه کامل : تفاوت برند های یک مدل از کارت گرافیک در ماینینگ

apriliyaa
21-05-22, 08:30
سلام رفقا وقت بخیر
درحال حاضر دارم برای جمع کردن ریگ ماینیگ تحقیق می کنم
همینطور که میدونید مدل های مختلفی برای یک مدل کارت گرافیک مثلا 3060 یا 3070 وجود دارد
خواستم بدونم به نظر شما بهترین مدل و یا برند برای ماین کردن کدومه و آیا اصلا فرقی هم داردند یا خیر
ممنون میشم تجربیات شما رو بشنوم

Speed Racer
21-05-22, 08:54
سلام رفقا وقت بخیر
همینطور که میدونید مدل های مختلفی برای یک مدل کارت گرافیک مثلا 3060 یا 3070 وجود دارد
خواستم بدونم به نظر شما بهترین مدل و یا برند برای ماین کردن کدومه و آیا اصلا فرقی هم داردند یا خیر
سلام

اصلا سراغش نرو چون تا اینجا هرکی سراغش رفته شکست خورده و سرمایش رو به باد داده و فقط سایت هایی مثل لیون کامپیوتر درآمدهای هنگفتی کسب کردن از فروش قطعات نه از ماین

قیمت برق در ایران واقعی تر از قبل شده و گرفتن مجوز و مالیاتی که میگیرن هم اصلا ارزش هزینه کردن نداره

اونایی هم که میگن از سلولهای خورشیدی استفاده می کنن یا هر ترفندی، همش برای فریب مردم بیچاره است که پولشون رو بالا بکشن

اما تمامی چیزایی که می خوای توی اینترنت هست مخصوصا سایت لیون کامپیوتر. اونجا قشنگ فریبت میدن متخصصا اونجا زیادن

XFXForce
21-05-22, 19:57
سلام رفقا وقت بخیر

بله هم سری های مختلف یک مدل یک برند با هم تفاوت هایی دارند هم برندهای مختلف یک مدل.

برای مثال یک کارت 2060 برند ایسوس توی مدل های مختلفی از استریکس گرفته، تاف، دوال ، فونیکس که باز هر کدوم مدل oc و معمولی دارند و یا مدل تاف مدل 2 فن و 3 فن داره. (صرفا برای مثال گفتم)

فرکانس ها فرق میکنن.
کیفیت و قدرت کولینگ فرق میکنه.
داشتن یا نداشتن بک پلیت و همچنین فلزی یا پلاستیکی بودن اون
تعداد خروجی ها و نورپردازی (که تو ماین اهمیتی نداره)
شرکت سازنده ی VRAM
تعداد فاز های پاور و VRM ، خود برد، تعداد ورودی های برق 6 یا 8 پین
باز گذاشتن پاور لیمیت که توی بالا بردن قدرت کارت مهمه.
کیفیت پد های حرارتی

مثلا توی کارتی مثل 3090 تفاوت خیلی آشکار هست.
کارت استریکس ایسوس بسیار برای اورکلاک مناسب هست، کیفیت پد هاش بالاتر هست (مخصوصا تو این کارت که دو طرف حافظه داره و دمای VRAM بالا میره مهمه،
هیت سینک بزرگ و خوبی داره. فن هاش قابلیت چرخیدن توی سرعت RPM بالاتری از رقبا دارن.

کلا هر شرکتی سیاست خاص خودش رو داره.
در عوض همین رده تو برند MSI یعنی سوپریم ایکس خیلی جای اورکلاک نداره اما نویز تولیدی فن هاش کمتر هست.
یا اگر 3090 مدل ونتوس رو بگیرید جدا از فرکانس پایین تر ، کولر و هیت سینک کوچیکتر ، دمای بالاتری رو تجربه میکنید.
ر
از اون جایی هم که ماینینگ فشار زیادی به کارت میاره و همچنین سرعت حافظه خیلی توش اثر گذار هست دمای VRAM ها خیلی بالا و تا 110 درجه میرسه که دچار ترمال تروتلینگ میشه و سرعت و درنتیجه هش ریت پایین میاد
جدا از اینکه عمر کارت رو کم میکنه.

تشخیص کارت خوب مهم هست.
با تعویض پد های حرارتی با مدل های مرغوب، استفاده از لیکویید متال، استفاده از هیت اسپردر های مسی روی VRAM ، مایع خنک کردن کارت خیلی توی دما اثر گذاره و به اندازه قابل توجهی دما رو پایین میاره اما هیچکدوم گزینه های ارزون و راحتی نیستند.

تنظیم های نرم افزاری هم وجود داره که با کارتای مختلف جوابای مختلفی میده اما یک توییکر حرفه ای میتونه هش ریت مناسب با دمای قابل قبول و مصرف برق متعادل تری از کارت بگیره.

دمای محیط و همچنین چیدمان دستگاه (برای تا دو تا کارت میشه از کیس های مید تاور استفاده کرد که 8 فن ورودی و خروجی تهویه مناسبی میدن)
برای شاسی های ریگ هم میشه این کار رو کرد.

در کل این که کدوم کارت برای ماین بهتره تو هر سری و رده ای فرق میکنه (و حتی زمان، برای مثال الان کارت 3080 TI از هر نظر بهتر از کارت 3090 هست در حالیکه تا یه ماه پیش برعکس بود)
و نمیشه تو یه تاپیک همه رو توضیح داد.

جدا از اینکه مشکل برق هم هست و شما توی منزل یک ریگ چند کارته نمیتونید بذارید چون مصرف برقتون مشکل ساز خواهد شد

توضیحاتی که دادم تایید ماینینگ به هیچ وجه نیست.
ارز های دیجیتال مشکلات خودشون رو دارن و همین الان ارزی مثل اتریوم اومده زیر 2 هزار دلار در حالیکه چن ماه پیش بالای 4 هزار دلار بود.
همچنین اتریوم هم بالاخره با اومدن نسخه 2 از حالت قابل ماین شدن خارج میشه و باید ارزهای دیگه ای که در حال جاضر سود دهی کمتری دارند رو ماین کنید اون موقع.

به اعدادی هم که برای کارتا تو اکثر سایت ها نوشته شده برای هش ریت اعتماد نکنید. اونا هش ریت با افزایش فرکانس و مصرف بالا رو مینویسن که کارت ها تو اون شرایط عمر بسیار کمی میکنن و میسوزن
و با تنظیمات مناسبی که عمر کارت خیلی کم نشه و تهویه مناسب شما اعداد کمتری میگیرید.

در کل فروشندگان قطعات خصوصا کارت های گرافیک مخصوصا اسکالپر ها این وسط سود واقعی رو کردند بعدش ماینرهای بزرگ که فارم دارند که تو ایران بصورت شخصی امکان پذیر نیست
اغلب ماینرهای کوچیک به دلایل گوناگون بیشتر ضرر کردند تا سود.