PDA

مشاهده نسخه کامل : عدم سرعت کامپیوتر خیلی قوی

hoshang2
01-05-22, 05:58
با سلام و خسته نباشید
اگر ممکن هست آقا امید جواب بدن ممنونم

من یک کامپیوتر دارم فوق العاده قوی که سرعت لازم را ندارد برای مثال نرم افزارها را خیلی سریع باز نمی کند و برای مثال vmware را در حدود 5 ثانیه باز می کند و حتی نرم افزارهای دیگر هم به همین صورت هستند بالا آمدن ویندوز خیلی کند هست فکر می کنم بالای 40 ثانیه بالا می آید و حتی bios را هم آپدیت کردم برای مثال من از ccleaner استفاده می کنم سرعت write بین 1.5 گیگابایت تا 2.1 گیگابایت می رود در هر صورت سیستم راضی کننده برای من نیست چون قبل از اینکه خواستم دستگاه را تهیه کنم فکر می کردم سرعت ها نجومی باشه.

در حال حاظر ویندوز 11 دارم.

یک جا دیگر سئوال پرسیدم گفتند از اسمبل کردن هست آیا ممکن هست برای این مورد باشد اگر برای این مورد هست می شود راهنمایی کنید

مشخصات سیستم در زیر هست :

مادربرد rog strix e-gaming trx40

3 تا حافظه evo 970 pluse دارم که raid0 هستند هر حافظه 1TB

سی پی یو 3970X

96 گیگ رم GSKIL که چهار CHANNEL هست

POWER 1200 وات گرین

کیس Z5 گرین

چون یکی از بستگان یک لپ تاپی داره توی بالا آمدن و اجرای برنامه ها خیلی قوی تر از دستگاه من هست در عرض 6 الی 7 ثانیه ویندوز بالا می یاد و مشخصاتش خیلی پایین تر از دستگاه من است البته دستگاه برای 3 سال پیش هست.
آقای مهندس عزیز دستگاه من از جهت همزمان سازی خیلی قوی عمل می کند برای مثال من چهار تا کروم باز می کنم و روی هر کدام 20 الی 30 تا tab اضافه می کنم اصلا انگار هیچی باز نکردی اما از جهتی که شما یک نرم افزار اجرا می کنی قوی عمل نمی کنه یعنی خیلی خیلی قوی عمل نمی کنه.
اگر هم نکته ای هست ممنون می شوم راهنمایی کنید

power من 1200 وات گرین هست اما کامپیوتر من که در حال کار کردن هست اصلا فنش نمی چرخه خواستم بدونم عادی هست یا نه ممنون می شوم راهنمایی کنید آقای مهندس.

ممنونم که راهنمایی می کنید.

با تشکر

XFXForce
01-05-22, 07:23
با سلام و خسته نباشید
اگر ممکن هست آقا امید جواب بدن ممنونم

من یک کامپیوتر دارم فوق العاده قوی که سرعت لازم را ندارد برای مثال نرم افزارها را خیلی سریع باز نمی کند و برای مثال vmware را در حدود 5 ثانیه باز می کند و حتی نرم افزارهای دیگر هم به همین صورت هستند بالا آمدن ویندوز خیلی کند هست فکر می کنم بالای 40 ثانیه بالا می آید و حتی bios را هم آپدیت کردم برای مثال من از ccleaner استفاده می کنم سرعت write بین 1.5 گیگابایت تا 2.1 گیگابایت می رود در هر صورت سیستم راضی کننده برای من نیست چون قبل از اینکه خواستم دستگاه را تهیه کنم فکر می کردم سرعت ها نجومی باشه.

در حال حاظر ویندوز 11 دارم.

یک جا دیگر سئوال پرسیدم گفتند از اسمبل کردن هست آیا ممکن هست برای این مورد باشد اگر برای این مورد هست می شود راهنمایی کنید

مشخصات سیستم در زیر هست :

مادربرد rog strix e-gaming trx40

3 تا حافظه evo 970 pluse دارم که raid0 هستند هر حافظه 1TB

سی پی یو 3970X

96 گیگ رم GSKIL که چهار CHANNEL هست

POWER 1200 وات گرین

کیس Z5 گرین

چون یکی از بستگان یک لپ تاپی داره توی بالا آمدن و اجرای برنامه ها خیلی قوی تر از دستگاه من هست در عرض 6 الی 7 ثانیه ویندوز بالا می یاد و مشخصاتش خیلی پایین تر از دستگاه من است البته دستگاه برای 3 سال پیش هست.
آقای مهندس عزیز دستگاه من از جهت همزمان سازی خیلی قوی عمل می کند برای مثال من چهار تا کروم باز می کنم و روی هر کدام 20 الی 30 تا tab اضافه می کنم اصلا انگار هیچی باز نکردی اما از جهتی که شما یک نرم افزار اجرا می کنی قوی عمل نمی کنه یعنی خیلی خیلی قوی عمل نمی کنه.
اگر هم نکته ای هست ممنون می شوم راهنمایی کنید

power من 1200 وات گرین هست اما کامپیوتر من که در حال کار کردن هست اصلا فنش نمی چرخه خواستم بدونم عادی هست یا نه ممنون می شوم راهنمایی کنید آقای مهندس.

ممنونم که راهنمایی می کنید.

با تشکر
سلام
سیستم شما سیستم ورک استیشن هست و قدرت مولتی ترد عالی داره.
رم و پاور و اس اس دی هاتون هم خوبه

نکته اول اینکه برای این سیستم ویندوز 10 سیستم عامل بهتری هست.
ویندوز 11 هنوزم با اینکه باگ های زیادیش برطرف شده اما همچنان ایرادات داره از جمله اینکه سرعت اس اس دی های پرسرعت رو به خاطر یک باگ به طرز قابل توجهی کاهش میده.
هر چند که براش پچ هم اومد اما باز مثل ویندوز 10 نشد.

مسله دیگه اینکه شما رید سخت افزاری انجام دادی یا نرم افزاری؟ و اینکه از m.2 های روی برد استفاده کردید یا اینکه از کارت اکسپنشن pci-e ؟
یکی دیگه از مشکلاتی که دوستان توی رید بهش برمیخورن کمبود lane های pcie هست که خوشبختانه پردازنده و چیپست مورد استفاده شما از این نظر کمبودی نداره.

همچنین دقت کنید این سیستم توی اجرای نرم افزارهایی که روی مولتی تردینگ و مولتی کور خیلی مانور میدن عالیه اما برای مثال تو اجرای برنامه هایی که به فرکانس بیشتر نیاز دارن نه هسته های بیشتر عقب تر از پردازنده های سری غیر enthusiast هست.
یعنی سری main stream و پردازنده هایی مثل نسل 12 سری k همچنان توی برخی زمینه ها مثل گیمینگ برتری خواهند داشت.

اما همه چیز برای مثال صرف بوت شدن سیستم عامل نیست. که با انجام تنظیمات درست، غیر فعال کردن برنامه های اتوران تو استارتاپ و سرویس های بلااستفاده و همچنین یکسری ترفند میشه سرعت بوت رو بالا برد.
حتی گزینه fast startup هم روشن بودنش اثرگذار هست.

به کمک advanced system care و Windows 10 or 11 manager میتونید خیلی از تنظیمات بهینه رو اعمال کنید.

جدا از اینکه ویندوز 11 برای نسل 12 اینتل بهینه شده و هسته های هیبریدی و پردازنده های اینتل سریعتر توش عمل میکنن (حتی تا چن ماه اول که حتی آخرین نسل رایزن هم تا 25 درصد کاهش کارایی تو ویندوز 11 داشت که مایکروسافت سعی کرد با آپدیت های بیشتر این کاهش کارایی رو کمتر کنه)
اما همچنان پیشنهاد میدم به ویندوز 10 برگردید نه تنها چیزی از دست نمیدید بلکه سرعت سیستم و اس اس دی تون هم بیشتر میشه
جدا از اینکه ریدتون رو هم ببینید سخت افزاری هست یا نرم افزاری

کار دیگه ای که میشه کرد اینه که از اس اس دی های gen 4 پرسرعت استفاده کنید که تو حالت غیر رید حدودا دوبرابر اس اس دی الانتون سرعت دارند و در صورت قرار گیری تو رید که تازه چندین برابر سریعتر خواهند شد.
مثل 980 پرو سامسونگ یا sn850 وسترن و s70 blade adata (که سرعتش بیشتر از دو نمونه قبلی هست) که یک عدد برای درایو بوت و نرم افزارها کاملا کافی و سریع هست.
و ریسک از دادن دیتا رید رو هم نداره.

نهایتا اگر برای درایو دومتون هم نیاز به سرعت بالا دارید میتونید جدا از یک اس اس جن 4 که به عنوان درایو اصلی برای او اس و نرم افزارها قرار میدید.
درایو فرعی که توش میتونه تمپ ها یا ماشین های مجازی و غیره قرار میدید رو دو اس اس دی از اونایی که دارید رو روی حالت رید 0 سخت افزاری قرار بدید.

البته حتما به نحوه تقسیم بندی و دیاگرام چیپست trx40 . پردازنده تردریپر سری 30 هم نگاهی بندازید تا نحوه تقسیم و کارکردش رو ببینید.
البته این تقسیم بندی روی برد های مختلف شرکت های متفاوت بسته به سلیقه سازنده و هزینه تمام شده برد فرق میکنه.
پس حتما برد خودتون رو آخر سر در نظر بگیرید.
برای مثال از 3 اسلات m.2 روی برد شما اولی و دومی gen 4 پشتیبانی میکنن که مستقیم از پردازنده lane هاشون رو میگیرن که مهم هست و باعث افزایش کارایی به کمک کاهش تاخیر میشه.
اما اسلات سوم نه تنها جن 3 هست (اطلاعات ضد و نقیض) بلکه از چیپست میگیره lane هاش رو. (البته نکته عجیب اطلاعات ضد و نقیض تو خود صفحه اصلی همین مادربرد تو سایت رسمی ایسوس هست که یک قسمت نوشته که همگی gen 3 هستند و تو قسمت دیگه نوشته همگی جن 4 پشتیبانی میکنن، و تنها تفاوت گرفتن lane سومی از چیپست هست)
که با توجه به پردازنده و چیپست شما همون جن 4 بودن همه اسلات ها m.2 باید درست باشه.
چون هم چیپ و هم پردازنده از جن 4 اون هم به تعداد زیاد پشتیبانی میکنن.
(در مقابل چیپست z590 از جن 4 پشتیبانی نمیکنه اما نسل 11 تا 20 عدد پشتیبانی میکنه برای همین اسلات اول X16 و m.2 اولی تو این برد ها جن 4 و بقیه همگی جن 3 هستن که از چیپ ست میگیرن اما توی رایزن 5000 و چیپ x570 حتی خود چیپ هم از جن 4 پشتیبانی میکنه که البته اینتل توی نسل 12 جبران کرد و هم z690 از جن 4 پشتیبانی میکنه و هم پردازنده از gen 5 که خیلی آینده نگرانه هست چون احتمال زیاد حتی نسل 40 گرافیک های انویدیا هم قراره جن 4 باشن با اطلاعاتی که تا الان داریم.)

پس حتی نصب دو عدد جن 4 سریع روی دو اسلات اول و دوم بصورت رید (به عنوان درایو اصلی) و درصورت نیاز یک جن 3 روی اسلات سوم به صورت تکی به عنوان درایو فرعی که از چیپست میگیره هم گزینه عالی باشه البته با هزینه بیشتری هم هست.

hoshang2
01-05-22, 08:32
سلام دوست عزیزم
از این که منرا قابل دانستید و توضیحات جامعی دادید خیلی خیلی ممنونم وقت شما رو گرفتم خیلی ببخشید.
من از اس اس دی هام روی مادربرد استفاده کردم و RAID0 را از طریق مادربردم انجام دادم و روی بایوس که قبلا می رفتم همگی gen4 را ساپورت می کردند و RAID0 را نرم افزاری انجام ندادم.
آقای مهندس عزیزم خود شما می دانید که مادربرد من 3 تا جای SSD داره من به چه صورت می توانم مطمئن شوم که کدام اسلات برای GEN4 هست و کدام برای GEN3 ممنون می شوم راهنمایی کنید با این وجود کاملا منطقی هست که شما فرمودید دو تا از SSD ها که GEN4 هست رو RAID0 بکنم و آن یکی را به صورت فرعی استفاده بکنم.
اما من تا اونجایی که یادم هست قبلا وارد بایوس مادربرد شدم همگی GEN4 را ساپورت می کردند حالا نمی دونم درست هست یا خیر.
آقای مهندس عزیزم POWER من فنش نمی چرخه اما موقع بنچمارک گرفتن می چرخه اما صدا نداره آیا به نظر شما طبیعی هست یعنی حتی 20 یا 30 ساعت هم با سیستم کار کنم فن نمی چرخه ممنون می شوم راهنمایی کنید.
من همیشه از نرم افزارهای بهینه سازی استفاده می کنم مخصوصا از WINDOWS 11 MANAGER و موقعی که ویندوز 10 داشتم از WINDOWS 10 MANAGER خیلی استفاده می کردم و حتی از Glary Utilities 5 و حتی Reg Organizer و بقیه نرم افزارها استفاده می کردم مخصوصا به رجیستری سیستم خیلی توجه می کنم.
آقای مهندس نرم افزارهایی که روی مولتی تردینگ و مولتی کور خیلی مانور میدن می شود چندتا از آنها را نام ببرید.
من هم برای بالا بردن بوت خیلی کارها کردم STARTUP ویندوز را خیلی بهینه کردم و نرم افزارهای اضافی را حذف کردم حتی اسکجولر را بهینه کردم و خیلی از کارهای دیگر اما نشد چون این سیستم باید 6 الی 10 ثانیه باید ویندوز بالا بیاد.
البته من جدیدا از ویندوز 10 بر روی سیستم خودم استفاده نکردم قبلا هم استفاده می کردم مثل ویندوز 11 بود.
ممنون می شوم منرا راهنمایی کنید اقای مهندس عزیزم.

XFXForce
02-05-22, 06:37
سلام دوست عزیزم
از این که منرا قابل دانستید و توضیحات جامعی دادید خیلی خیلی ممنونم وقت شما رو گرفتم خیلی ببخشید.
من از اس اس دی هام روی مادربرد استفاده کردم و RAID0 را از طریق مادربردم انجام دادم و روی بایوس که قبلا می رفتم همگی gen4 را ساپورت می کردند و RAID0 را نرم افزاری انجام ندادم.
آقای مهندس عزیزم خود شما می دانید که مادربرد من 3 تا جای SSD داره من به چه صورت می توانم مطمئن شوم که کدام اسلات برای GEN4 هست و کدام برای GEN3 ممنون می شوم راهنمایی کنید با این وجود کاملا منطقی هست که شما فرمودید دو تا از SSD ها که GEN4 هست رو RAID0 بکنم و آن یکی را به صورت فرعی استفاده بکنم.
اما من تا اونجایی که یادم هست قبلا وارد بایوس مادربرد شدم همگی GEN4 را ساپورت می کردند حالا نمی دونم درست هست یا خیر.
آقای مهندس عزیزم POWER من فنش نمی چرخه اما موقع بنچمارک گرفتن می چرخه اما صدا نداره آیا به نظر شما طبیعی هست یعنی حتی 20 یا 30 ساعت هم با سیستم کار کنم فن نمی چرخه ممنون می شوم راهنمایی کنید.
من همیشه از نرم افزارهای بهینه سازی استفاده می کنم مخصوصا از WINDOWS 11 MANAGER و موقعی که ویندوز 10 داشتم از WINDOWS 10 MANAGER خیلی استفاده می کردم و حتی از Glary Utilities 5 و حتی Reg Organizer و بقیه نرم افزارها استفاده می کردم مخصوصا به رجیستری سیستم خیلی توجه می کنم.
آقای مهندس نرم افزارهایی که روی مولتی تردینگ و مولتی کور خیلی مانور میدن می شود چندتا از آنها را نام ببرید.
من هم برای بالا بردن بوت خیلی کارها کردم STARTUP ویندوز را خیلی بهینه کردم و نرم افزارهای اضافی را حذف کردم حتی اسکجولر را بهینه کردم و خیلی از کارهای دیگر اما نشد چون این سیستم باید 6 الی 10 ثانیه باید ویندوز بالا بیاد.
البته من جدیدا از ویندوز 10 بر روی سیستم خودم استفاده نکردم قبلا هم استفاده می کردم مثل ویندوز 11 بود.
ممنون می شوم منرا راهنمایی کنید اقای مهندس عزیزم.
خب اس اس دی های شما همه جن 3 هستند و همین که روی اسلات جن 4 قرار بدید خود اسلات هم جن 3 کار میکنه.
تنها راهش خرید اس اس دی های پرسرعت از نوع جن 4 هست که 3 مدل رو نام بردم بالاتر.

در مورد اسلات ها به ترتیب از بالا به پایین حساب میشه. که تو هر بردی ممکنه جنریشن فرق کنه حتی اینکه از پردازنده لین بگیره یا چیپست.
تو برد شما تو تا اسلاتی که بصورت افقی روشون اس اس دی نصب میشه جن 4 هستند که از پردازنده لین میگیرن.
و سومی که عمودی نصب میشه روش از چیپ ست میگیره.

پاورهای مدرن این قابلیت رو دارند که وقتی روشون فشار نیست و دما هم اوکی هست فنشون رو خاموش میکنن و فقط موقع نیاز روشن بشن (که برخی حتی یک دکمه تعبیه کردن روش که این قابلیت فعال باشه یا اینکه همیشه فن ها بچرخن (که مسلما عمر فن رو کمتر میکنه دائم چرخیدن)

در مورد نرم افزارهای مولتی ترد هم بستگی به حوزه ی کاری اون ها فرق میکنه.
برای مثال توی کامپرس و دیکامپرسینگ 7-ZIP و WIN RAR رو میشه اسم برد که خیلی به درد بخور و تو استفاده روزمره ازشون استفاده میکنیم.
نرم افزارهای طراحی سه بعدی، انیمیشن سازی، ادیتینگ حرفه ای، معماری و ... هم از این جمله نرم افزارها هستن.

که البته فقط به پردازنده مرکزی اکتفا نکرده و اگر از کارت های شتاب دهنده یا حتی کارت گرافیک خودتون که برای مثال کارت های جیفورس از هسته های کودا استفاده میکنن برای کاهش زمان رندرینگ استفاده کنید.
تو خود سایتمون تو خبر ها مقایسه یک کارت 3090 با قوی ترین پردازنده ورک استیشن رو دوستان گذاشتن که توش کارت 3090 با اختلاف رندر رو توی تایم کوتاه تری انجام میده.

البته تمام نرم افزارها قابلیت این داستان رو ندارن.

hoshang2
02-05-22, 21:33
سلام دوست عزیزم خسته نباشی
از راهنمایی شما هم خیلی خیلی ممنونم دوست عزیز لطف کردید که پاسخ دادید
البته من توی کارهای برنامه نویسی تا 8 الی 8.5 گیگابایت در ثانیه write داشته ام و خیلی هم عالی هست اما نه توی همه موارد البته برای مثال با نرم افزار ccleaner تا 2.3 گیگابایت در ثانیه write داشته ام در ویندوز 10 و سرعتها نوسانش خیلی کم بود یعنی بیشتر روی 2.3 بود
دوست عزیزم اگر من raid0 استفاده نکنم و از حالت عادی برای نصب ویندوز استفاده بکنم سرعتهای من بالاتر می شود.
چون شما فرمودید windows 10 را نصب بکنم ابن کار را انجام دادم.
دوست عزیزم از طریق bios می شود کاری کرد که سرعتها بالا تر برود همین چند ساعت پیش csm در bios را disable کردم و security را بر روی uefi گذاشتم سرعتهای ویندوز فکر می کنم حداقل دو برابر شد آیا شما می توانید راهنمایی کنید که در bios چه تنظیمات دیگری انجام بدهم که سرعتها عالی و عالی بشود.
البته برای اینکه اطلاعات من از بین نرود باید بدون raid0 استفاده بکنم چون خود شما می دونید که اگر یکی از ssd ها از بین برود و حتی بخواهید یک ssd دیگری جایگزین بکنید اطلاعات شما از بین می رود و حتی اگر آن دیسک سالم را اگر به کسی دیگری بدهید اصلا آن شخص نمی تواند اطلاعات را بازیابی بکند صد در صد نمی تواند.
خیلی متشکرم که پاسخ می دهید.
با تشکر از شما

XFXForce
03-05-22, 00:06
کلا استفاده از CSM همچنین MBR رو همچین سیستمی اشتباه هست.
و باید UEFI باشه و روی GPT
در ضمن رید های دیگه ای هم هستند که هم قابلیت بک آپ دارند هم دو برابر کردن سرعت اما برای این کار شما به 4 عدد اس اس دی نیاز دارید.
با توجه به نیازتون به نظرم اگر یک اس اس دی جن 4 سریع تهیه کنید به عنوان درایو اصلی برای او اس و نرم افزارها
و دو اس اس دی الانیتون هم بصورت رید 0 برای بازخوانی فایل ها، تمپ ، کش و غیره استفاده کنید نتیجه خیلی خوبی میگیرید.

اما اگر نمیتونید اس اس دی بخرید، یکی از همین ها رو بصورت درایو اصلی قرار بدید.
و دو تا دیگه رو روی حالت رید

تنظیمات دیگه ای که تو بایوس باعث افزایش کارایی خود درایو بشه نیست.
پردازنده و رم رو میشه سریعتر کرد اما حافظه رو نه.
اما از SSD Fresh میتونید استفاده کنید تا همه تنظیمات اس اس دیتون رو روی حالت بهینه بذاره.
همچنین از طریق Samsung magician گزینه over provisioning رو فعال کنید و 10 درصد بهش اختصاص بدید که باعث افزایش کارایی و عمر اس اس دی هم میشه.
همچنین تو همین نرم افزار سه حالت برای اس اس دیتون وجود داره که میتونید توی حالت فول پرفورمنس قرار بدید.

hoshang2
03-05-22, 05:30
با سلام و خسته نباشید خدمت دوست عزیز و گرامی
دوست عزیزم دقیقا درست می فرمایید من بر روی gpt حافظه ها رو و csm تنظیم کرده ام
من می تونم برای بکاپ از raid5 استفاده بکنم هم بکاپ می گیرد و سرعتهای آن مثل raid0 نمی باشد اما اطلاعات شما یک جای دیگر ذخیره می شود و خیالتان راحت هست فکر کنم raid5 با سه تا از حافظه ها استفاده می کند باید برم فایلها مو مرور بکنم و ببینم
البته raid1 هم هست که بکاپ می گیرد و raid5 پیشرفته تر هست.
من با performance monitor هم استفاده می کنم و سرعتهای من را زیاد می کند تا حدی.
دوست عزیزم گزینه over provisioning وجود ندارد در برنامه چون من raid0 کرده ام خیلی از item ها غیر فعال هستند و قبلا که raid0 نمی کردم همه گزینه ها فعال بود در این مورد ممنون می شوم راهنمایی کنید.
من با نرم افزار handbreak که استفاده کردم و یک فیلم خارجی با 1.6 گیگ را convert کردم از Mkv به mp4 انجام دادم زیر 20 دقیقه انجام داد الان time دقیق اصلا یادم نیست البته کارت گرافیک من خیلی قوی هم نیست.
چون نرم افزار handbreak اگر اشتباه نکنم مولتی ترد هست و من برای همین با این نرم افزار تست گرفتم.
البته دوست عزیزم من از سیستم راضی هستم چون کارهای همزمانی بالایی خیلی دارد یعنی شما برای مثال 4 تا کروم باز می کنید و خیلی خیلی زیاد تب باز می کنید و از طرف دیگر کارهای دیگری به صورت همزمان استفاده می کنید برای این موضوع خیلی عالی هست.
اما خیلی خیلی خیلی خیلی زیاد از سیستم راضی نیستم چون سرعت خیلی بالایی برای تک نرم افزار معمولا به شما نمی دهد چون همه نرم افزارها مولتی ترد را به قول شما ندارد.
مهندس عزیزم به چه صورت می شود cpu و رم را سرعت آنها را زیاد تر کرد چون در bios برای این موارد خیلی آیتم دارد اما من این کار رو نکردم چون عمر قطعات خیلی کاهش می یابد چون من نمی خواهم overclock بکنم.
دوست عزیز من الان نمی تونم ssd با قابلیت Gen4 تهیه بکنم برای من مقدور نیست دوست عزیزم.
ممنونم دوست عزیزم
با تشکر

SajjadKhati
03-05-22, 17:11
با سلام و خسته نباشید خدمت دوست عزیز و گرامی
من با نرم افزار handbreak که استفاده کردم و یک فیلم خارجی با 1.6 گیگ را convert کردم از Mkv به mp4 انجام دادم زیر 20 دقیقه انجام داد الان time دقیق اصلا یادم نیست البته کارت گرافیک من خیلی قوی هم نیست.
چون نرم افزار handbreak اگر اشتباه نکنم مولتی ترد هست و من برای همین با این نرم افزار تست گرفتم.

سلام
نرم افزار hand brake ، بسته به نسخه اش و ریزولیشن کلیپ ورودی و تنظیمات خروجی ، از تعداد هسته های متفاوت میتونه استفاده کنه .
در تنظیمات تست زیر ، تقریبا نشون میده که در اون تنظیمات ، بصورت میانگین تقریبا از 20 تا 24 هسته (فیزیکی) استفاده کنه :

Only the registered members can see the link

هر چند در چند تست دیگه هم شبیه این بود ، اما باز به تنظیمات مختلف و نسخه های مختلف ، میتونه نتیجه اش متفاوت باشه .
به هر حال این نرم افزار ، نرم افزار دقیقی برای تست چند نخی نیست . بجاش از نرم افزار cinebench استفاده کنید .

نرم افزارهای چند نخی (که از تعداد بسیار زیاد هسته استفاده کنن) ، معمولا موتورهای رندر تحت cpu هستن (یا تک و توکی مثل handbrake که کانورتور هست که اون هم نه خیلی از این بابت نمیشه روش حساب کرد) . تا حدودی هم نرم افزارهای فشرده سازی .
خود نرم افزارهایی که گرافیکی (اغلب ، نرم افزارهای 3 بعدی) هستن هم نه ها . بلکه موتورهای رندرِ تحت cpu شون .

البته دوست عزیزم من از سیستم راضی هستم چون کارهای همزمانی بالایی خیلی دارد یعنی شما برای مثال 4 تا کروم باز می کنید و خیلی خیلی زیاد تب باز می کنید و از طرف دیگر کارهای دیگری به صورت همزمان استفاده می کنید برای این موضوع خیلی عالی هست.

این نوعی که میگید که همزمانی (خاصی) نیست .
شما هر چقدر سربرگ هم باز کنید و سایت های مختلف را باز کنید ، همون لحظه ای که سایتی را باز میکنید ، بسته به کدهای اون سایت ، معمولا در کمتر از یک ثانیه (یا خیلی کمتر ، البته بعضی از سایت ها ، کدهای سنگین تری را اجرا میکنن و زمان بیشتری طول میکشه که بسیار کم هستن) ، یه هسته ، کدهاش را اجرا میکنه و کار پردازنده تمام میشه و اطلاعاتش در رم ذخیره میشه .

فرضا اگه 20 تا سایت ای که قبلا هم ذخیره کرده باشید را همزمان باز کنید (که معمولا این تعداد هم افراد ندارن که همزمان باز کنن) (یعنی فرضا روی یه پوشه در bookmark که حاوی 20 آدرس سایت هست ، کلیک راست و گزینه ی open all را بزنید) ، یه پردازنده ی 12 هسته ای هم داشته باشین ، به 1.5 ثانیه هم پردازش شون طول نمیکشه . پردازنده ی 6 هسته ای ، به مدت 3 ثانیه که اصلا زمان خاصی به حساب نمیاد .

نه اینکه خودتون یه سایت را باز کنید و 0.5 ثانیه و یا 2 ثانیه ی بعد ، سایت دیگه ای را باز کنید و ... . در این صورت که در فاصله ی زمانیِ همون 0.5 تا 2 ثانیه ، اجرای کد سایت قبلی ، تمام شده و پردازش همزمانِ خاصی انجام نمیشه .

پردازش همزمانی که قابل توجه باشه ، یعنی شما یه موتور رندر دارین که از تمام هسته هاتون میتونه استفاده کنه .
در این صورت ، تقریبا هیچ کار دیگه ای نمیتونین انجام بدین چون همه ی هسته هاتون اشغال شده مگر اینکه affinity ئه اون پروسه را محدود کنید .
یا اینکه نرم افزارهای دیگه ای مثل کانورتور ها استفاده کنید که تعداد هسته هایی که استفاده میکنن ، محدودتره و پردازنده تون ازش تعداد هسته ی بیشتری داره تا کارهای دیگه تون را بتونین انجام بدین .

نه اینکه فرضا 20 تا نرم افزار و پروسه ی خاص را صِرفِ اینکه در سیستم تون باز باشه ، بگن مالتی ترد (ئه قابل توجه) اتفاق افتاده . هر چند ، در این حالت هم از لحاظ کدنویسی ، ممکنه مالتی ترد انجام بشه (و میشه) اما اون قدر کدهای سبک و کم هست که زود پردازش اش تمام میشه و اصلا حس نمیشه .

کما اینکه روی هر سیستمی که هر پردازنده ای باشه ، حتی اینکه روشن کنید (حتی هیچ کار نکنید و فقط ویندوز در حال اجرا باشه) ، میبینید که حدود 1000 تا نخ (یا کمتر یا خیلی بیشتر که در task manager قابل مشاهده هست) از پروسه های مختلف وجود دارن که هر از چند لحظه ، چندین تاشون همزمان ممکنه در حال اجرای کد باشن اما زود ، اجراشون تمام میشن .

اما خیلی خیلی خیلی خیلی زیاد از سیستم راضی نیستم چون سرعت خیلی بالایی برای تک نرم افزار معمولا به شما نمی دهد چون همه نرم افزارها مولتی ترد را به قول شما ندارد.

بله .
در واقع بسیاری از نرم افزارهایی که کار میکنید ، از یک ، یا چند هسته ی محدود استفاده میکنن .
چون تفاوت عملکرد یک نخ ، خیلی زیاد نیست (فرضا پردازنده ی امروز را با پردازنده های 8 سال پیش ، شاید 2 برابر هم توی عملکرد تک هسته ای فرق نکنن) ، خیلی هم تفاوت کارایی نخواهید داشت .

hoshang2
01-10-22, 21:33
با سلام خدمت شما
من مشکل افت سرعت در بالا آمدن سیستم و سرعت اجرای برنامه ها را حل کردم و سیستم عالی و عالی کار می کند و اصلا دیگر مشکلی ندارم
مشکل از ssd بود
و ssd ها را من تست کردم اصلا مشکلی نداشتند با چند برنامه مطرح که چک کردم همه ssd ها تیک خورده بودند و توی قسمت smart که رفتم همه تیک خورده بودند و حتی با نرم افزار خود ssd samsung هم تست کردم smart ها همه ok خورده بودند
چندین کار برای بالا رفتن سرعت ssd انجام دادم اولین کاری که انجام دادم format کامل هر ssd بود نه به صورت quick به صورت کامل انجام دادم و کار دیگری که انجام دادم با برنامه های مدیریت مثل paragon hard disk manager در حقیقت ssd ها را delete partition و format کردم
و بعد با چندین کار جالب سرعت ssd ها را افزایش دادم و خیلی سرعت ssd ها افزایش پیدا کرد و کاملا مشکلم برطرف شد و سرعت بالا آمدن سیستم عالی شد و حتی موارد دیگر البته من با نرم افزارهای مورد نظر که چند نخی کار می کنند تست نکردم در آینده تست می کنم چون می دونم مشکلی نخواهد بود.
مشکل نه از ram بود و نه از cpu و نه از مادربرد و سیستم عالی کار می کند از راهنمایی همه شما ممنونم.
چند کار مهم دیگر هم انجام دادم و ssd ها عالی کار می کنند و performance سیستم عالی شد

hoshang2
01-10-22, 22:04
با سلام خدمت دوست عزیزم اقای XFXForce (Only the registered members can see the link)
دوست عزیزم من ssd ها مو از حالت raid0 خارج کردم چون ssd ها نزدیک 3 ساله دارن کار می کنن و می ترسم یکی شون خراب برای مثال بشه و کل اطلاعات من از بین بره برای همین از حالت raid0 خارج کردم
و شما در بالا فرمودید که حالت over provisioning را بر روی 10 درصد بگذارم و انجام شد و من برای اینکه سرعتها را بر روی سیستم خودم تست کنم هی over provisioning را تغییر می دادم و یکدفعه بر روی 10 درصد می خواستم بگذارم دیدم به من ارور می دهد و گفتم شاید بتونم درستش بکنم آمدم بر روی یک ssd دیگری clone کردم که دو تا ویندوز داشته باشم و ببینم بر روی ssd دیگری کار می کند دیدم کار نمی کند و ارور می دهد و باز بر روی ssd drive 0 خودم باز clone کردم و دیروز که تست می کردم دیدم اصلا دیگر ارور نمی دهد و گزینه apply غیر فعال هست اما بر روی ssd های دیگر مشکلی ندارد و من دیگر نمی خواهم ویندوز نصب بکنم چون خیلی اطلاعات دارم
البته نرم افزار مورد نظر را remove کردم و باز دوباره نصب کردم دیدم فایده ای نداشت.
دوست عزیزم آقای مهندس XFXForce (Only the registered members can see the link) ممنون می شوم راهنمایی کنید.
با تشکر از شما

XFXForce
02-10-22, 01:50
با سلام خدمت دوست عزیزم اقای XFXForce (Only the registered members can see the link)
دوست عزیزم من ssd ها مو از حالت raid0 خارج کردم چون ssd ها نزدیک 3 ساله دارن کار می کنن و می ترسم یکی شون خراب برای مثال بشه و کل اطلاعات من از بین بره برای همین از حالت raid0 خارج کردم
و شما در بالا فرمودید که حالت over provisioning را بر روی 10 درصد بگذارم و انجام شد و من برای اینکه سرعتها را بر روی سیستم خودم تست کنم هی over provisioning را تغییر می دادم و یکدفعه بر روی 10 درصد می خواستم بگذارم دیدم به من ارور می دهد و گفتم شاید بتونم درستش بکنم آمدم بر روی یک ssd دیگری clone کردم که دو تا ویندوز داشته باشم و ببینم بر روی ssd دیگری کار می کند دیدم کار نمی کند و ارور می دهد و باز بر روی ssd drive 0 خودم باز clone کردم و دیروز که تست می کردم دیدم اصلا دیگر ارور نمی دهد و گزینه apply غیر فعال هست اما بر روی ssd های دیگر مشکلی ندارد و من دیگر نمی خواهم ویندوز نصب بکنم چون خیلی اطلاعات دارم
البته نرم افزار مورد نظر را remove کردم و باز دوباره نصب کردم دیدم فایده ای نداشت.
دوست عزیزم آقای مهندس XFXForce (Only the registered members can see the link) ممنون می شوم راهنمایی کنید.
با تشکر از شما
سلام
در حال حاضر اس اس دی هاتون دیگه RAID نیستن هیچ کدوم؟ اگه میشه از قسمت MANAGE ویندوز تصویر پارتیشن ها رو بذارید.

hoshang2
02-10-22, 02:50
سلام
در حال حاضر اس اس دی هاتون دیگه RAID نیستن هیچ کدوم؟ اگه میشه از قسمت MANAGE ویندوز تصویر پارتیشن ها رو بذارید.
سلام دوست عزیزم
ممنونم از پاسخ شما
شما لطف دارید
25218

الان دقت کردم دوست عزیزم دیسک 0 من 97 گیگ unallocated شده است فکر می کنم قسمت over ... برای دیسک 0 هم انجام شده است اما 97 گیگ هست
چون در قسمت over . . . در برنامه samsung برای من apply آن کار نمی کند برای دیسک 0
اما برای دیسک های دیگر کار می کند و مشکلی ندارد
الان اومدم آن unallocated را extend کردم دیدم فضای دیسک اضافه نشد

25219

اما ویندوز خیلی عالی کار می کند و مشکلی ندارد.
دوست عزیزم دیسک های من raid0 نیستن
و من در thispc رفتم و دقت کردم دیدم اون فضای 97 گیگ که extend کرده بودم به دیسک 0 که همان درایو c هست اضافه نشده است

25220

من بقیه دیسک ها رو over . . . به مقدار 10 درصد کرده بودم

با تشکر از شما

XFXForce
02-10-22, 06:15
سلام دوست عزیزم
ممنونم از پاسخ شما
شما لطف دارید
25218

الان دقت کردم دوست عزیزم دیسک 0 من 97 گیگ unallocated شده است فکر می کنم قسمت over ... برای دیسک 0 هم انجام شده است اما 97 گیگ هست
چون در قسمت over . . . در برنامه samsung برای من apply آن کار نمی کند برای دیسک 0
اما برای دیسک های دیگر کار می کند و مشکلی ندارد
الان اومدم آن unallocated را extend کردم دیدم فضای دیسک اضافه نشد

25219

اما ویندوز خیلی عالی کار می کند و مشکلی ندارد.
دوست عزیزم دیسک های من raid0 نیستن
و من در thispc رفتم و دقت کردم دیدم اون فضای 97 گیگ که extend کرده بودم به دیسک 0 که همان درایو c هست اضافه نشده است

25220

من بقیه دیسک ها رو over . . . به مقدار 10 درصد کرده بودم

با تشکر از شما

خب دو تا دیسک آخری که مشکلی ندارن اوکی هستن
اولی توی عکس اول اون فضا هست اما آن پارتیشن نیست.
توی دومی هم که اضافه شده به درایو. البته انگار توی ظرفیت درایو توی ویندوز نشون نمیده.
ممکنه این اکستند درست انجام نشده باشه.، بعدش یه بار ریست کردید سیستم رو؟

دلیلی هم که نمیذاره نرم افزار سامسونگ اور پرویژن کنیدش برای اینه که اخر اس اس دی اولی دوباره یک درایو دیگه که مربوط به پارتیشن بندی نصب ویندوز وبوت هست قرار داره. (همون پونصد و خورده ای مگه رو میگم)
اون اجازه ش رو نمیده.
شما میتونید همون مقداری که میخواید رو به صورت دستی جدا کنید و آنپارتیشن همون کار اورپرویژن رو انجام میده.
با im partion resizer میتونید راحت انجامش بدید.
و اون اندازه که میخواید مثلا 10 درصد رو کم کنید ازش.

hoshang2
02-10-22, 07:57
با سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز
دوست عزیز من هر کاری کردم با این نرم افزار نتونستم آن پارتیشن را به disk 0 اضافه بکنم یعنی یکبار extend شد که در بالا توضیح دادم اما باز دوباره که unallocated کردم دیگر extend نشد و با این نرم افزاری هم که شما معرفی کردید هم نشد
اما جالب توضیح دادید فرمودید که می توانم خودم دستی unallocated بکنم و همون کار over . . . را می کند.
یک سئوال داشتم وقتی که من با هر حجمی یک پارتیشن unallocated ایجاد بکنم یعنی سرعت سیستم افزایش پیدا می کنه؟
با تشکر از شما

XFXForce
02-10-22, 19:27
با سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز
دوست عزیز من هر کاری کردم با این نرم افزار نتونستم آن پارتیشن را به disk 0 اضافه بکنم یعنی یکبار extend شد که در بالا توضیح دادم اما باز دوباره که unallocated کردم دیگر extend نشد و با این نرم افزاری هم که شما معرفی کردید هم نشد
اما جالب توضیح دادید فرمودید که می توانم خودم دستی unallocated بکنم و همون کار over . . . را می کند.
یک سئوال داشتم وقتی که من با هر حجمی یک پارتیشن unallocated ایجاد بکنم یعنی سرعت سیستم افزایش پیدا می کنه؟
با تشکر از شما

نه باید بشه، حتما یه جای کار مرحله ای رو اشتباه انجام میدید، در ضمن وقتی درایور بوت باشه بعد از انجام تغییرات باید APPLY رو بزنید و ریست کنید و تغییرات بعد از بالا اومدن سیستم تا قبل از ورود به ویندوز توی محیط داس مانند انجام میشن و وقتی تموم شد بعدش میاد تو ویندوز و درست نشون داده میشه.
البته نرم افزارهای قدرتمند هم هستن مثل Ease us partition master و امثالهم و نسخه بوتیبل هم دارن که مخصوصا وقتی قرار باشه درایوی که روش ویندوز نصبه روش تعییر بدید از این نسخه باید استفاده کنید.
در ضمن این اکستند کردنرو دلیلش رو نمیفهمم، خب اون که هم حجمه همون مقداری هست که میخواید به عنوان over provisoned استفاده کنید چرا پس unalocatedش نمیذارید؟

در مورد سوالتون هم نه کلیت نداره، هم نه هر خجمی، هم این داستان فقط برای اس اس دی مصداق داره، هم باعث افزایش سرعت سیستم نمیشه، بلکه فقط باعث افزایش عمر نوشتاری اس اس دی و افزایش سرعت اون اس اس دی میشه نه کل سیستم.

hoshang2
03-10-22, 01:59
نه باید بشه، حتما یه جای کار مرحله ای رو اشتباه انجام میدید، در ضمن وقتی درایور بوت باشه بعد از انجام تغییرات باید APPLY رو بزنید و ریست کنید و تغییرات بعد از بالا اومدن سیستم تا قبل از ورود به ویندوز توی محیط داس مانند انجام میشن و وقتی تموم شد بعدش میاد تو ویندوز و درست نشون داده میشه.
البته نرم افزارهای قدرتمند هم هستن مثل Ease us partition master و امثالهم و نسخه بوتیبل هم دارن که مخصوصا وقتی قرار باشه درایوی که روش ویندوز نصبه روش تعییر بدید از این نسخه باید استفاده کنید.
در ضمن این اکستند کردنرو دلیلش رو نمیفهمم، خب اون که هم حجمه همون مقداری هست که میخواید به عنوان over provisoned استفاده کنید چرا پس unalocatedش نمیذارید؟

در مورد سوالتون هم نه کلیت نداره، هم نه هر خجمی، هم این داستان فقط برای اس اس دی مصداق داره، هم باعث افزایش سرعت سیستم نمیشه، بلکه فقط باعث افزایش عمر نوشتاری اس اس دی و افزایش سرعت اون اس اس دی میشه نه کل سیستم.

با سلام و خسته نباشید خدمت دوست عزیزم
دوست عزیز من با نرم افزار EaseUS Partition Master که شما فرمودید انجام دادم و سیستم ریست دوبار شد و به درستی انجام شد دست گل شما درد نکنه خیلی زحمت کشیدید.
با تشکر از شما

- - - Updated - - -

با سلام و خسته نباشید خدمت دوست عزیزم
دوست عزیز من با نرم افزار EaseUS Partition Master که شما فرمودید انجام دادم و سیستم ریست دوبار شد و به درستی انجام شد دست گل شما درد نکنه خیلی زحمت کشیدید.
با تشکر از شما