PDA

مشاهده نسخه کامل : راهنمایی برای خرید مادربورد

Come on morty
14-02-22, 19:06
درود دوستان
الان که دیدم مادربورد با چیپست B660 موجود شده و قیمت تقریبا مناسبی هم دارم خواستم بپرسم Prime B660 plus برای 12600K مناسب هست؟
همچنین کولر Cooler Master Hyper 212 برای پردازنده کافیه؟ (البته بعید می‌دونم اینایی که موجودن براکت ۱۷۰۰ داشته باشن)
ممنون

XFXForce
14-02-22, 19:48
درود دوستان
الان که دیدم مادربورد با چیپست B660 موجود شده و قیمت تقریبا مناسبی هم دارم خواستم بپرسم Prime B660 plus برای 12600K مناسب هست؟
همچنین کولر Cooler Master Hyper 212 برای پردازنده کافیه؟ (البته بعید می‌دونم اینایی که موجودن براکت ۱۷۰۰ داشته باشن)
ممنون

سلام
مناسب که کلا برای پردازنده های سری k مادربرد سری Z پیشنهاد میشه.
اما روی سری b هم میتونید نصب و استفاده کنید البته قابلیت اورکلاک پردازنده اش غیرفعال خواهد بود.
کولر hyper 212 هم برای این پردازنده کمی ضعیف هست. البته با محدود کردن توان مصرفی و فرکانس بوست میشه دمای مناسبی گرفت.
AIO بیشتر پیشنهاد میشه.
برای مادربردهای ایسوس نسل 12 هم میشه خنک کننده های قدیمی تر رو نصب کرد چون حفره ی نسل قدیمی هم داره و میشه روشون نصب کرد.

Come on morty
14-02-22, 21:49
سلام
مناسب که کلا برای پردازنده های سری k مادربرد سری Z پیشنهاد میشه.
اما روی سری b هم میتونید نصب و استفاده کنید البته قابلیت اورکلاک پردازنده اش غیرفعال خواهد بود.
کولر hyper 212 هم برای این پردازنده کمی ضعیف هست. البته با محدود کردن توان مصرفی و فرکانس بوست میشه دمای مناسبی گرفت.
AIO بیشتر پیشنهاد میشه.
برای مادربردهای ایسوس نسل 12 هم میشه خنک کننده های قدیمی تر رو نصب کرد چون حفره ی نسل قدیمی هم داره و میشه روشون نصب کرد.
ممنون
از اونجایی که زیاد کارهام آنچنان سنگین نیست و حس خوبی به خنک‌کننده مایع ندارم فک کنم همین کافی باشه فقط یه چیزی دقیقا چطوری باید دما پرازنده رو بررسی کرد و فرکانسش رو تغییر داد تا به دمای مطلوب برسه؟

XFXForce
14-02-22, 22:18
خنک کننده های AIO مدل هایی که خوب جواب دادن خیلی گزینه مناسبی هستن.
بحث ناسازگاری کولینگ های ایر بزرگ با بعضی مادربرد ها هم هست.
مخصوصا تو نسل 12 کولر های معروف مثل D15 نوکتوا یا هیت سینک مادربردهای ایسوس تداخل پیدا میکنن و برای نصب مجبور میشه مشتری هیت سینک مادربرد رو برش بده.

در مورد دما هم از داخل بایوس و هم ویندوز با نرم افزار میشه مانیتورش کرد.
از داخل بایوس و نرم افزار میشه توان مصرفی پردازنده رو تو بازه مشخصی مجدود کرد. همچنین به هسته ها فرکانس اختصاصی داد.
یهمی کلا توربو بوست رو غیرفعال کرد.
همچنین تو ویندوز میشه با نرم افزار پروفایل بندی کرد که هنگامی که سیستم کار خاصی نمیکنه تو حالات پاور سیوینگ با فرکانس پایه کار کنه، موقع گیمینگ تو فرکانس بوست.

باقی قطعات سیستمون مشخصاتشون چیه؟

Come on morty
14-02-22, 23:08
خنک کننده های AIO مدل هایی که خوب جواب دادن خیلی گزینه مناسبی هستن.
بحث ناسازگاری کولینگ های ایر بزرگ با بعضی مادربرد ها هم هست.
مخصوصا تو نسل 12 کولر های معروف مثل D15 نوکتوا یا هیت سینک مادربردهای ایسوس تداخل پیدا میکنن و برای نصب مجبور میشه مشتری هیت سینک مادربرد رو برش بده.

در مورد دما هم از داخل بایوس و هم ویندوز با نرم افزار میشه مانیتورش کرد.
از داخل بایوس و نرم افزار میشه توان مصرفی پردازنده رو تو بازه مشخصی مجدود کرد. همچنین به هسته ها فرکانس اختصاصی داد.
یهمی کلا توربو بوست رو غیرفعال کرد.
همچنین تو ویندوز میشه با نرم افزار پروفایل بندی کرد که هنگامی که سیستم کار خاصی نمیکنه تو حالات پاور سیوینگ با فرکانس پایه کار کنه، موقع گیمینگ تو فرکانس بوست.

باقی قطعات سیستمون مشخصاتشون چیه؟
فعلا سیستم رو کامل جمع نکردم تا الان اینارو گرفتم
کیس کولر‌مستر MB500 (رادیاتور رو فقط توی جلو می‌شه گذاشت)
پاور کورسیر RM 750 gold
رم Vengeance rgb pro 2*16 3200mhz cl6
- - - - -
یه ویدیو از این یارو JayZ توی بوتیوب دیدم اینکه اگه سیستم رو شب‌ها زیاد روشن بذاری (که من به هاطر رندر اینکارو می‌کنم) امکان نشت داره و قطعاتو به فنا می‌ده. کلا بهش اطمینان ندارم
ولی درکل اگه چاره ای نبود کولرمستر ml240l v2 رو پیشنهاد می‌دید؟ (بیشتر از این بودجه قد نمی‌ده)

XFXForce
14-02-22, 23:24
بالاش هم میشه نصب کرد اما فن ها رو بیرون کیس تو بالا باید نصب کرد، چون ارتفاعش اجازه نمیده هم فن و هم رادیات تو سقف باشن و به مادربرد و هیت سینکش تلاقی نکن.
اما فن ها از بالای کیس پیچ بشن میشه که البته خب ظاهر رو خراب میکنه.
جلو ولی تا 360 میشه نصب کرد.
ولی دقت کنید باعث میشه هوای داغ داخل کیس بیاد و هم چنین با میزان کمتر چون رادیات جلوی فشار رو میگیره، بهترین کار اضافه کردن فن تو اون یکی سمت رادیات هم هست.
البته فقط با 240 یا 280 میشه این کار رو کرد.
یعنی رادیات جلو باشه اما هر دو طرفش فن نصب باشه که بتونه هوای بیشتره وارد کیس کنه.
برای تهویه بهتر دو فن هم رو سقف نصب بشه که هوای داغ رو به سرعت خارج کنه.

AIO ها هم بله نسلای اولیه شون مشکلات LEAK داشتن، اما الان مدل های معروف هیچ مشکلی نداره و ANTI - LEAK هستن و سالها براتون بدون مشکل کار میکنن.
فقط طریقه نصبش تو کیس هم مهم هست. پمپ نباید بالاتر از رادیات باشه.
پیشنهادم برای چیزی که قیمتش مناسب باشه و در حین حال برند خوب و جواب پس داده باشه ، و AIR FLOW و AIR PRESSURE خوبی داشته باشه
Silverstone PF 240 هست که از مدل کولر مستر و دیپ کول بهتره (هم رده کورسیر هست که قیمتش دو برابره اینه.)

مشکل نشتی تو OPEN LOOP ها بیشتر رخ میده یا مثل یه مدلی که کورسیر ساخته بود و با یکم خم کردن نشتی میداد. به جز اون باقی که جواب پس دادن بسیار گزینه بهتری از ایر کولینگ هستن چون قدرت خنک کنندگی بیشتری دارن و جا کمتری میگیرن و با هیت سینک مادربرد یا ارتفاع رم ها تداخل ایجاد نمیکنن.
خود یوتیوبرهای معروف هم زیاد از AIO ها استفاده کردن وخود بنده از همون اول که اومد روی سیستمهای متفاوت نصب کردم و همه سالهاست دارن کار میکنن.

باقی قطعات رو چی انتخاب کردید؟

Come on morty
15-02-22, 09:42
اول اینکه ممنون بابت پاسخگویی‌تون
الان نگاه به این کولر سیلورستون انداختم به نظر خیلی خوب می‌آد قیمت مناسبی هم داره. فک کنم بتونم رادیاتور رو برعکس (یعنی لوله از پایین به پردازنده برسه) توی جلو بذارم و یه فن باقی مانده کیس رو بالا. فقط چیزی که هست اینه یکم سرچ کردم به نظر می‌آد نمی‌شه پمپ رو به LGA1700 درست نصب کرد. بعید می‌دونم این Prime b660 plus جاش رو داشته باشه چون مقایسه کردم با Prime z690 یکم اون سوراخ‌هاش فرق می‌کرد.
- - -
باقی قطعات هم پردازنده 12600k (که تا خواستم سفارش بدم ناموجود شد) با prime 660
برای کارت گرافیک فعلا بودجه نمی‌رسه گذاشتم برای بعد، احتمالا 3060
یه اس‌ای‌دی evo860 هم دارم.

XFXForce
15-02-22, 12:24
B660 پرایم بله نداره حفره 1200 رو، اما سری Z ها همه دارن

XFXForce
19-02-22, 02:03
B660 پرایم بله نداره حفره 1200 رو، اما سری Z ها همه دارن

H670 TUF هم حفره 1200 رو داره.