PDA

مشاهده نسخه کامل : مشکل دما در i7 11700k

amir.reza487
06-12-21, 21:15
سلام و خسته‌نباشید دوستان

من یک پی‌سی تازه سر هم کردم قطعات همه به خوبی تشخیص داده شد و اوکی بود دمای سی‌پی‌یو هم حدود ۳۰ بود.

اما استرس تست سی‌پی‌یو که زدم دما یک دفعه میرفت تا ۷۰ ۸۰ و بعد از چند دقیقه هم cpu throttling اتفاق می‌افتاد‌. با این که‌واتر کولینگ گرین روش بود. اما از خمیر حرارتی که توی جعبه خود واتر کولر گری بود استفاده کردم.
الان به نظرتون مشکل چیه؟ خمیر حرارتی بده یا واتر کولینگ خوبی نیست یا بد بسته شده؟!

I7 11700k
Green glc-240 evo
Asus prime z590-a
Green 550-a uk plus
Corsair 16 gb 3200mhz

XFXForce
06-12-21, 22:04
1 اینکه کلا 11700K حتی بدون اورکلاک تو رسیدن به فرکانس توربو بوست پردازنده خیلی داغی هست
و کولینگ بهتره 360 براش نصب بشه.
استرس تست هم بیشترین فشار رو میاره به پردازنده

2- خمیر حرارتی هم اگه خمیر با کیفیت تر بگیرید رو دما اثر داره. و تاریخ مصرفش نگذشته باشه.

3- اینکه بد بسته شده باشه ممکنه، باید توی بهترین کانفیگ قرارش بدید. و خود کیس هم تهویه خوب داشته باشه.
یعنی مثلا سه تا فن جلوی کیس که هوای تازه رو بدن داخل؛ یک فن در پشت کیس و AIO هم رو سقف نصب باشه با حالت فن PUSH که هوای داغ رو بده بیرون.
معمولا توی کیس هایی که AIO جلوی کیس نصب میشه یه مقدار مشکل حرارتی پیش میاد.

4- برای افزایش کارایی میتونید دو تا فن دیگه هم روی AIO نصب کنید یعنی PULL-PUSH

5- برای کاهش دمای پردازنده میتونی آندرولت کنید که خیلی اثر داره روی کاهش دما که قبلا توی انجم آموزشش رو گذاشتم.
و هم اینکه از بایوس میتونید مقدار مصرف پردازنده رو محدود تر کنید. مثلا بذارید روی بین 150 تا 180 وات

6- کارکرد پمپ رو مانیتور کنید و ببینید درست کار میکنه و سرعتش درسته یا نه.
سرعت کارکرد فن ها رو هم میتونید از طریق بایوس تنظیم کنید که تو چه دمایی برسه به سرعت 100 درصد فن.

amir.reza487
06-12-21, 22:25
1 اینکه کلا 11700K حتی بدون اورکلاک تو رسیدن به فرکانس توربو بوست پردازنده خیلی داغی هست
و کولینگ بهتره 360 براش نصب بشه.
استرس تست هم بیشترین فشار رو میاره به پردازنده

2- خمیر حرارتی هم اگه خمیر با کیفیت تر بگیرید رو دما اثر داره. و تاریخ مصرفش نگذشته باشه.

3- اینکه بد بسته شده باشه ممکنه، باید توی بهترین کانفیگ قرارش بدید. و خود کیس هم تهویه خوب داشته باشه.
یعنی مثلا سه تا فن جلوی کیس که هوای تازه رو بدن داخل؛ یک فن در پشت کیس و AIO هم رو سقف نصب باشه با حالت فن PUSH که هوای داغ رو بده بیرون.
معمولا توی کیس هایی که AIO جلوی کیس نصب میشه یه مقدار مشکل حرارتی پیش میاد.

4- برای افزایش کارایی میتونید دو تا فن دیگه هم روی AIO نصب کنید یعنی PULL-PUSH

5- برای کاهش دمای پردازنده میتونی آندرولت کنید که خیلی اثر داره روی کاهش دما که قبلا توی انجم آموزشش رو گذاشتم.
و هم اینکه از بایوس میتونید مقدار مصرف پردازنده رو محدود تر کنید. مثلا بذارید روی بین 150 تا 180 وات

6- کارکرد پمپ رو مانیتور کنید و ببینید درست کار میکنه و سرعتش درسته یا نه.
سرعت کارکرد فن ها رو هم میتونید از طریق بایوس تنظیم کنید که تو چه دمایی برسه به سرعت 100 درصد فن.

خیلی ممنون بابت اطلاعات ارزشمندی که به اشتراک گذاشتید.

کیس متاسفانه green aria بود و واتر کولر دقیقا جلوی کیس نصب شد بالای کیس جاش نبود. کیس هم تهویه مناسبی نداره متاسفانه.
احتمالا دو تا فن دیگه اضافه کنم ببینم چی میشه. خمیر هم حتما تعویض کنم. امیدوارم جواب بده.

پمپ واتر کولر هم چک کردم مشکل نداشت.

XFXForce
06-12-21, 22:47
کیس آریا بالاش دو تا فن نصب میشه اما واترکولینگ 240 نصب نمیشه متاسفانه
وقتی هم جلوی کیس نصب کنید باید بذارید تو حالت pull فن ها رو که عملا هوای داغ رو میده داخل کیس.
اما قسمت دو فن بالایی جلوی کیس به دلیل بسته بودن جلوی کیس نمیتونه تهویه مناسب بده.
باز اگر یه اندازه یه فن پایین تر نصبش کنید بهتر میشه
یعنی اون فن که پایین کیس خود گرین نصب هست بشه جای فن اول واتر کولینگ و فن دوم هم بالاش (چون الان فک کنم شما کلا واتر کولینگ رو بالای فن جلوی کیس نصب کردید)
از خود فن گرین هم میتونید به عنوان یک فن دوم برای واتر کولینگ استفاده کنید
یعنی همون جلو باشه و واتر کولینگ رو یه به اندازه یه فن پایین تر نصب کنید.
اینجوری فن جلویی مستقیم هوای تازه رو میده با رادیات و فن پایینی رادیات هم ازش میگیره و میده داخل. فن بالایی هم که تک هست فقط در حالت pull

اما برای تهویه عالی باید کلا کیس رو عوض کرد.
این کار که گفتم رو انجام بدید و نیتجه رو اعلام کنید

برای خمیر هم اول این تعویض جا که گفتم رو انجام بدید بعد اگر نیاز شد بودجه تون رو بگید

amir.reza487
06-12-21, 23:17
کیس آریا بالاش دو تا فن نصب میشه اما واترکولینگ 240 نصب نمیشه متاسفانه
وقتی هم جلوی کیس نصب کنید باید بذارید تو حالت pull فن ها رو که عملا هوای داغ رو میده داخل کیس.
اما قسمت دو فن بالایی جلوی کیس به دلیل بسته بودن جلوی کیس نمیتونه تهویه مناسب بده.
باز اگر یه اندازه یه فن پایین تر نصبش کنید بهتر میشه
یعنی اون فن که پایین کیس خود گرین نصب هست بشه جای فن اول واتر کولینگ و فن دوم هم بالاش (چون الان فک کنم شما کلا واتر کولینگ رو بالای فن جلوی کیس نصب کردید)
از خود فن گرین هم میتونید به عنوان یک فن دوم برای واتر کولینگ استفاده کنید
یعنی همون جلو باشه و واتر کولینگ رو یه به اندازه یه فن پایین تر نصب کنید.
اینجوری فن جلویی مستقیم هوای تازه رو میده با رادیات و فن پایینی رادیات هم ازش میگیره و میده داخل. فن بالایی هم که تک هست فقط در حالت pull

اما برای تهویه عالی باید کلا کیس رو عوض کرد.
این کار که گفتم رو انجام بدید و نیتجه رو اعلام کنید

برای خمیر هم اول این تعویض جا که گفتم رو انجام بدید بعد اگر نیاز شد بودجه تون رو بگید

بله دقیقا همین کارو کردم فن رو کندم و واتر کولر رو تا میشد پایین نصب کردم. اما اون تک فن رو بالای کیس نصب کردم. به نظرتون حالا چیزی رو تغییر بدم؟
یک چیز دیگه این هست فن هارو من سمت چپ رادیاتور نصب کردم. اگر بدونید چی میکم. اگر تغییرش بدم ممکنه خوب بشه؟ یعنی بیام فنهارو بزارم جلوی کیس بعد پشتش رادیات نصب کنم. الان رادیات جلوی کیسه و فن پشتش نصبه.

- - - Updated - - -

XFXForce
06-12-21, 23:44
ببینید اون پشت و رو وصل کردن فن ها مهمه که هوا را بکشه داخل یا بده بیرون
توی کیس شما باید هوا رو بده داخل کیس،
فن خود کیس رو همون جلو پایین که بود بذارید و یک فن رادیات هم بالاش روی حالتی که هوا رو بده داخل و یه فن باقی مانده هم پشت رادیات که هوا رو بکشه.

amir.reza487
06-12-21, 23:49
ببینید اون پشت و رو وصل کردن فن ها مهمه که هوا را بکشه داخل یا بده بیرون
توی کیس شما باید هوا رو بده داخل کیس،
فن خود کیس رو همون جلو پایین که بود بذارید و یک فن رادیات هم بالاش روی حالتی که هوا رو بده داخل و یه فن باقی مانده هم پشت رادیات که هوا رو بکشه.

آهان پس. فن هارو وصل کنم جلوی رادیات و تک فنی که زده بودم بالا رو وصل کنم پشت رادیات. متشکر بابت راهنمایی.

- - - Updated - - -

AMD>INTEL
07-12-21, 19:29
سلام و خسته‌نباشید دوستان

من یک پی‌سی تازه سر هم کردم قطعات همه به خوبی تشخیص داده شد و اوکی بود دمای سی‌پی‌یو هم حدود ۳۰ بود.

اما استرس تست سی‌پی‌یو که زدم دما یک دفعه میرفت تا ۷۰ ۸۰ و بعد از چند دقیقه هم cpu throttling اتفاق می‌افتاد‌. با این که‌واتر کولینگ گرین روش بود. اما از خمیر حرارتی که توی جعبه خود واتر کولر گری بود استفاده کردم.
الان به نظرتون مشکل چیه؟ خمیر حرارتی بده یا واتر کولینگ خوبی نیست یا بد بسته شده؟!

I7 11700k
Green glc-240 evo
Asus prime z590-a
Green 550-a uk plus
Corsair 16 gb 3200mhz

سلام
حتما از کیس عکس ضمیمه کنید .
در کیس را میبندید یا نه ؟