PDA

مشاهده نسخه کامل : نکات مهم نگهداری SSD ها

XFXForce
26-10-21, 18:39
سلام دوستان
چند نکته میخوام بگم برای بهینه سازی و افزایش طول عمر SSD ها.
همونطور که میدونید برخلاف هارد دیسک ها، SSD ها عمر نوشتاری دارند و وقتی تموم بشه دیگه غیر قابل استفاده میشه
برای مثال اکثر SSD های 1 ترابایتی TLC عمری در حدود 600 ترابایت دارن.

و البته با توجه به سرعت بالاشون در صورت استخراج رمز ارز چیا یا استفاده سنگین ممکنه زود این عمر تموم بشه.

اما توی استفاده ی روزمره یکی از چیز هایی که باعث میشه سریع عدد نوشته شده بالا بره رم مجازی Virtual Memory یا همون Page file و Hibernation هست.
چون بصورت پیش فرض این دو فایل روی درایو c ساخته میشن که اکثر افرادی که درایو اس اس دی دارن ازش به عنوان درایو بوت استفاده میکنن.

و مقدار فایل رم مجازی هم پیش فرض توسط ویندوز تعیین میشه و میتونه کم و زیادش کنه.
به عنوان مثال تجربه ای رو میگم براتون که یکی از دوستان سیستمش با رم 16 بعد نصب ویندوز دیفالت 4 گیگ پیچ فایل داشت. اما بعد از چند روز وقتی مشخصات سلامتی اس اس دیش رو نگاه کرد دید که 2 ترابایت از عمر نوشتاریش فقط تو چن روز کم شده و بعد از بررسی متوجه شدیم که ویندوز ححم این فایل رو تا 23 گیگ بالا برده بود و به علت استفاده شبانه روزی سیستم مدام این حجم روش نوشته میشده.

پس پیشنهاد میکنم بصورت دستی این فایل رو مقدار دهی کنید و میتونید یک مینیموم و ماکسیمم براش بذارید
مثلا حداقل 2048
حداکثر 4096
میتونید این فایل رو روی درایو دیگه ای که هارد دیسک هست هم منتقل کنید یا اصلا غیر فعال کنید اما اثر منفی روی سرعت سیستم عاملتون میگذاره.

24788

24789

24790

در مورد hibernation هم صادق هست و هربار استفاده بسته به میزان رمتون که به حجم فایل hiberfil ربط داره ، از عمر اس اس دی کم میکنه.
اگر استفاده نمیکنید حتما غیر فعالش کنید.

از Run گزینه CMD رو با دسترسی Administrator اجرا کنید و دستور زیر رو تایپ کنید
powercfg.exe /hibernate off
اینتر بزنید.
اکنون این فایل از درایو C شما حذف شده.

هیچ وقت درایو SSD رو دیفرگ نکنید چون این کار فایده ای نداره و فقط باعث کاهش عمر نوشتاری میشه.

boot files defragmentation در استارتاپ رو غیر فعال کتید (اگر درایو بوت اس اس دی هست)

indexing رو غیرفعال کنید

Prefetch رو غیرفعال کنید

حتما گزینه Trim فعال باشه و هر از چند گاهی میتونید با نرم افزارهای مربوط دستی هم Trim کنید. (به پشتیبانی اس اس دی نیاز دارد)

از over provisioning استفاده کنید ، پیشنهاد میکنم 10 درصد از حجم کلی رو بهش اختصاص بدید (به پشتیبانی اس اس دی نیاز دارد)
این کار از طریق نرم افزار شرکت سازنده اس اس دی قابل انجام هست.

در اس اس دی های DRAM Less شرکت کروشیال Momentum cache رو قعال کنید (باعث افزایش قابل ملاحظه سرعت اس اس دی میشه)

از طریق نرم افزار SSD Fresh میتونید تنظیمات بهینه رو اعمال کنید.

پست مرتبط:
Only the registered members can see the link

SajjadKhati
26-10-21, 18:55
سلام
Virtual Memory ، حافظه ی مجازی هست که سیستم عامل اون را مدیریت میکنه .
سیستم عامل ، بنا به تشخیص خودش ، هر لحظه اطلاعاتی که توی رم هست و حس میکنه فعلا ازش استفاده نمیشه را به page file (در هارد یا ssd) منتقل میکنه تا اطلاعاتی که فعلا بیشتر بهش نیاز هست و در الویت هست ، در رم قرار داشته باشه تا محدودیتِ حافظه ی رم را بهتر کنترل کنه و سرعت سیستم بیشتر بشه .

اگه page file را محدود کنین ، در زمان هایی که رم ، حجم بیشتری نیاز داره و فضای خالی اش کمتر باشه و همچنین page file هم ، به حداکثر مقداری که تعیین کردین ، برسه ، احتمالا با کاهش سرعت سیستم مواجه میشین .

XFXForce
26-10-21, 19:09
سلام
Virtual Memory ، حافظه ی مجازی هست که سیستم عامل اون را مدیریت میکنه .
سیستم عامل ، بنا به تشخیص خودش ، هر لحظه اطلاعاتی که توی رم هست و حس میکنه فعلا ازش استفاده نمیشه را به page file (در هارد یا ssd) منتقل میکنه تا اطلاعاتی که فعلا بیشتر بهش نیاز هست و در الویت هست ، در رم قرار داشته باشه تا محدودیتِ حافظه ی رم را بهتر کنترل کنه و سرعت سیستم بیشتر بشه .

اگه page file را محدود کنین ، در زمان هایی که رم ، حجم بیشتری نیاز داره و فضای خالی اش کمتر باشه و همچنین page file هم ، به حداکثر مقداری که تعیین کردین ، برسه ، احتمالا با کاهش سرعت سیستم مواجه میشین .

بله
بنده هم اشاره کردم که انتقالش به هارد یا غیر فعال کردنش سرعت رو کاهش میده.
اما مشکل اینجاست که این فایل مخصوصا اگر حجم زیاد بهش اختصاص داده بشه خیلی سریع عمر نوشتاری اس اس دی رو پر میکنه.

مخصوصا که اکثر افراد از حجم های 128 و 256 گیگابایتی و فقط برای درایو بوت استفاده میکنن که عمر نوشتاری بسیار کمی دارن.

باید ببینن که کدوم براشون الویت بیشتری داره رم مجازی بیشتر یا عمر بیشتر اس اس دی

اما باز پیشنهاد میدم که مقدارش رو خودشون تعیین کنن.
چون خودمم با رم 32 دیدم تا 32 گیگ رم مجازی رو ویندوز بالا برد!

SajjadKhati
26-10-21, 21:46
بله
بنده هم اشاره کردم که انتقالش به هارد یا غیر فعال کردنش سرعت رو کاهش میده.
اما مشکل اینجاست که این فایل مخصوصا اگر حجم زیاد بهش اختصاص داده بشه خیلی سریع عمر نوشتاری اس اس دی رو پر میکنه.

سلامی مجدد
شما اگه حجم زیادی بهش اختصاص بدین ، سیستم عامل که همیشه از اون مقدار استفاده نمیکنه . این فایل در هر لحظه ممکنه حجمش تغییر کنه . شما صرفا حداکثرِ میزان استفاده از page file را برای سیستم عامل تعیین و محدود میکنین .
سریع یا دیر پر کردنش هم بسته به میزانِ تراکنشاتِ اطلاعاتِ رم میتونه داشته باشه (نه اینکه حتما داره) . معمولا زمانی خیلی بیشتر از حالت عادی از page file استفاده میشه که فضای خالیِ رم تون کمتر بشه .

مخصوصا که اکثر افراد از حجم های 128 و 256 گیگابایتی و فقط برای درایو بوت استفاده میکنن که عمر نوشتاری بسیار کمی دارن.

باید ببینن که کدوم براشون الویت بیشتری داره رم مجازی بیشتر یا عمر بیشتر اس اس دی

اما باز پیشنهاد میدم که مقدارش رو خودشون تعیین کنن.
چون خودمم با رم 32 دیدم تا 32 گیگ رم مجازی رو ویندوز بالا برد!

بصورت استاندارد اگه رم پر نشه ، معمولا استفاده ی خیلی زیادی نداره .
البته این شبهه پیش نیاد که تا رم پر نشد ، ازش استفاده نمیکنه یا کم استفاده میکنه . کاملا بسته به سیستم عامل داره .

فرضا من در ssd ئه قبلی ام که حدودا 4 سال داشتم و تنظیمات حافظه ی مجازی اش هم بصورت پیش فرض بود و استفاده ای در حد خودم میکردم (گاها از نرم افزارهایی استفاده میکردم که رم ام هم حدودا پر میشد) ، تا چند ماه پیش که فروختم ، حدود 34.5 ترابایت نوشته بود .

در صورتی که میزان نوشتن در ssd ای که ویندوز روش نصبه ، صرفا برای page file نیست . خیلی چیزهای دیگه هستن که تاثیراتِ خیلی بیشتری دارن . از نوشتنِِ انواعِ نرم افزارها روی درایوی که سیستم عامل توش نصب هست که یکیش فقط استفاده از کش در بعضی از نرم افزارها میتونه باشه ، تا استفاده از hibernate و نصبِ نرم افزار و سیستم عامل و ... .

در 5 ماه گذشته هم که ssd ئه جدید گرفتم ، با اونکه چند هفته از after effect استفاده کردم (و همچنین نرم افزارهای دیگه) که هم استفاده ی زیادی از کش داره و هم چون رم رو خیلی پر میکنه ، استفاده ی page file ام به بالاترین حدش میرسید ، تا حالا 3.8 ترابایت نوشته شد .

-----------

بعد اینکه برای رمِ 32 گیگِ تون ، 32 گیگ استفاده از page file که گفتین ، باید چند مورد را چک کنین . مخصوصا اینکه ببینین در اون لحظه از چه نرم افزاری استفاده میکردین و در اون لحظه چقدر از رم تون استفاده میشد .
اما کلا تا 2 برابرِ حجم رم ، برای page file ، چیزی غیر عادی به حساب نمیاد . هر چند به رم ربط نداره و مدیریتش دست سیستم عامل هست (بصورت کلی گفتم) .

XFXForce
26-10-21, 22:24
بله مدیریتش دست سیستم عامل هست.
روی سیستم خودم وقتی 32 گیگ پیچ فایل ساخته بود مصرف رمم رو تو استفاده روزمره 25 درصد میزد
اما بعد از تنظیم دستی و کاهش حجم فایل الان 40 درصد میشه.

24793

من این اس اس دی رو نو نزدیک 10 روز پیش گرفتم
تا حدود 500 گیگابایتش رو خودم نوشتم و پر کردم
اما باقیش (بیشترش) به دلیل همین پیج فایل حجیم بوده
اونم فقط در عرض چند روز
و همین که حجمش رو کم کردم نوشتن روی اس اس دی هم به شدت کمتر شد.
تجربه ی مشابه با اس اس دی های دیگه هم داشتم.

فقط میخواستم نکات مهم رو به کاربران بگم.

SajjadKhati
27-10-21, 01:17
بله مدیریتش دست سیستم عامل هست.
روی سیستم خودم وقتی 32 گیگ پیچ فایل ساخته بود مصرف رمم رو تو استفاده روزمره 25 درصد میزد
اما بعد از تنظیم دستی و کاهش حجم فایل الان 40 درصد میشه.

24793

من این اس اس دی رو نو نزدیک 10 روز پیش گرفتم
تا حدود 500 گیگابایتش رو خودم نوشتم و پر کردم
اما باقیش (بیشترش) به دلیل همین پیج فایل حجیم بوده
اونم فقط در عرض چند روز
و همین که حجمش رو کم کردم نوشتن روی اس اس دی هم به شدت کمتر شد.
تجربه ی مشابه با اس اس دی های دیگه هم داشتم.

فقط میخواستم نکات مهم رو به کاربران بگم.

سلامی مجدد
دقت کنید که اون 32 گیگ استفاده از page file که میگین ، واسه ی یه لحظه ی خاص هست . ممکنه در لحظه ی دیگه ، کمتر یا بیشتر بشه .
بنابراین اینکه میگین توی استفاده ی روزمره (یعنی یه بازه ی بزرگی از زمان) ، 32 گیگ page file درست میکرد ، باید یه لحظه ی خاص که در اون زمان ، 32 گیگ page file درست کرد را رصد میکردین .

برای رصد کلی حجم page file در هر لحظه ، در task manager در سربرگ performance در بخش Memory ، قسمتِ اولِ جایی که نوشته Commited (خودِ Commited ، 2 بخش داره که منظورم قسمت اول ، همون عددی که سمت چپ نوشته هست ، هست) را منهای عددی که در قسمت In Use اش نوشته هست کنید و باز هم نتیجه را منهای قسمتی که داخلِ پرانتزِ In Use نوشته هست کنید (جایی که Compresed نوشته هست) و این بار نتیجه را به علاوه ی بخشی که Paged Pool نوشته هست کنید ، مقدارِ حجم page file در اون لحظه بدست میاد .

اما برای پیدا کردنِ اینکه حجمِ page file از هر پروسه چقدر هست ، Resource Monitor را اجرا کنید در سربرگ Memory ، مقدارِ ستونِ Private (یا شاید هم مقدار ستون Working Set ، دقیق نمیدونم اما چون مقدارشون نزدیک به هم هست ، نتیجه ای که بدست میاد ، زیاد تفاوت نداره) اش را از مقدارِ ستونِ Commite اش کم کنید .

-------

اگه منظورتون اینه که توی این 10 روزی ، 4.6 ترابایت ای که روی ssd تون نوشته شد ، بخش زیادی واسه ی page file هست ، روش محاسبه ی page file را که در بالا گفتم .
برای اینکه راحت تر باشین ، میتونین هم نرم افزار MSI After Burner را هم نصب کنین . بخش آخرش یه ردیف بنام PageFile داره اما page file نیست (در واقع Virtual Memory یا همون Commited Memory یا همون حافظه ی مجازی هست که احتمالا اشتباهی حداقل در نسخه ی 4.5 ای که من دارم ، این طور نوشتن) . این مقداری که از این ردیف در این نرم افزار گرفتین را میتونین منهای قسمت In Use در قسمت Memory در Task Manager کنید (و همچنین منهای Compressed اش کنید) تا مقدار فعلیِ page file را بدست بیارید .

----------------

اگه با این روش محاسبه ی page file که گفته شد را انجام دادید (مخصوصا در زمانی که استفاده از رم تون بالاست) ، حدسی که برای پر شدنِ ssd تون زدید ، درست بود ، که هیچ .
اگه دیدین حدسی که میزدید ، درست نبود ، علتش را جای دیگه ای جستجو کنید . فرضا ، نرم افزارهایی که میزان قابل توجهی اطلاعات روی درایو سیستم عامل مینویسن (از کش گرفته و ...) . معمولا نرم افزارهای گرافیکی این طورن .

Speed Racer
27-10-21, 01:32
سلام استاد XFXForce - XFXForce

من قبلا که samsung magician رو نصب می کردم این گزینه over provisioning رو داشت و نمی دوستم چیه و الان هم نمی دونم ولی می خواستم از این گزینه برای عمر اس اس دی استفاده کنم ولی الان دوباره که نصب کردم میگه از این درایو ساپورت نمی کنه. فریمور هم قبلا به روز کردم. نمی دونم علت چیه. الان هم آخرین نسخه رو از سایت خود ساموسنگ گرفتم و باز هم میگه ساپورت نمی کنه

keyone72
27-10-21, 08:42
سلام دوستان
همونطور که میدونید برخلاف هارد دیسک ها، SSD ها عمر نوشتاری دارند و وقتی تموم بشه دیگه غیر قابل استفاده میشه

و البته با توجه به سرعت بالاشون در صورت استخراج رمز ارز چیا یا استفاده سنگین ممکنه زود این عمر تموم بشه.

اما توی استفاده ی روزمره یکی از چیز هایی که باعث میشه سریع عدد نوشته شده بالا بره رم مجازی Virtual Memory یا همون Page file و Hibernation هست.
چون بصورت پیش فرض این دو فایل روی درایو c ساخته میشن که اکثر افرادی که درایو اس اس دی دارن ازش به عنوان درایو بوت استفاده میکنن.

و مقدار فایل رم مجازی هم پیش فرض توسط ویندوز تعیین میشه و میتونه کم و زیادش کنه.
به عنوان مثال تجربه ای رو میگم براتون که یکی از دوستان سیستمش با رم 16 بعد نصب ویندوز دیفالت 4 گیگ پیچ فایل داشت. اما بعد از چند روز وقتی مشخصات سلامتی اس اس دیش رو نگاه کرد دید که 2 ترابایت از عمر نوشتاریش فقط تو چن روز کم شده و بعد از بررسی متوجه شدیم که ویندوز ححم این فایل رو تا 23 گیگ بالا برده بود و به علت استفاده شبانه روزی سیستم مدام این حجم روش نوشته میشده.

پس پیشنهاد میکنم بصورت دستی این فایل رو مقدار دهی کنید و میتونید یک مینیموم و ماکسیمم براش بذارید
مثلا حداقل 2048
حداکثر 4096
میتونید این فایل رو روی درایو دیگه ای که هارد دیسک هست هم منتقل کنید یا اصلا غیر فعال کنید اما اثر منفی روی سرعت سیستم عاملتون میگذاره.

24788

24789

24790

در مورد hibernation هم صادق هست و هربار استفاده بسته به میزان رمتون که به حجم فایل hiberfil ربط داره ، از عمر اس اس دی کم میکنه.

اینتر بزنید.

هیچ وقت درایو SSD رو دیفرگ نکنید چون این کار فایده ای نداره و فقط باعث کاهش عمر نوشتاری میشه.

boot files defragmentation در استارتاپ رو غیر فعال کتید (اگر درایو بوت اس اس دی هست)

indexing رو غیرفعال کنید

Prefetch رو غیرفعال کنید

حتما گزینه Trim فعال باشه و هر از چند گاهی میتونید با نرم افزارهای مربوط دستی هم Trim کنید. (به پشتیبانی اس اس دی نیاز دارد)

از over provisioning استفاده کنید ، پیشنهاد میکنم 10 درصد از حجم کلی رو بهش اختصاص بدید (به پشتیبانی اس اس دی نیاز دارد)

در اس اس دی های DRAM Less شرکت کروشیال Momentum cache رو قعال کنید (باعث افزایش قابل ملاحظه سرعت اس اس دی میشه)

پست مرتبط:

من 32 گیگ رم دارم اوکیه کلا اینو غیر فعال کنم یا بازم تاثیر منفی داره ؟
Virtual Memory

XFXForce
27-10-21, 15:01
سلام استاد XFXForce - @XFXForce (Only the registered members can see the link)

من قبلا که samsung magician رو نصب می کردم این گزینه over provisioning رو داشت و نمی دوستم چیه و الان هم نمی دونم ولی می خواستم از این گزینه برای عمر اس اس دی استفاده کنم ولی الان دوباره که نصب کردم میگه از این درایو ساپورت نمی کنه. فریمور هم قبلا به روز کردم. نمی دونم علت چیه. الان هم آخرین نسخه رو از سایت خود ساموسنگ گرفتم و باز هم میگه ساپورت نمی کنه

درایور NVMe رو خودتون نصب کنید بعد سیستم رو ری استارت کنید.
همچنین میتونید از نسخه جدید magician استفاده کنید.

- - - Updated - - -

من 32 گیگ رم دارم اوکیه کلا اینو غیر فعال کنم یا بازم تاثیر منفی داره ؟
Virtual Memory

کلا غیر فعالش نکنید
حجمش رو دستی ست کنید برای شما به نظرم حداقل 2 گیگ و حداکثر 4 گیگ خوبه.

keyone72
27-10-21, 17:55
درایور NVMe رو خودتون نصب کنید بعد سیستم رو ری استارت کنید.
همچنین میتونید از نسخه جدید magician استفاده کنید.

- - - Updated - - -

کلا غیر فعالش نکنید
حجمش رو دستی ست کنید برای شما به نظرم حداقل 2 گیگ و حداکثر 4 گیگ خوبه.

کلا که دست نزدم ولی اینارو روشن کردم

24802

Speed Racer
01-11-21, 05:43
سلام دوستان

مثلا حداقل 2048
حداکثر 4096

24788

24789

24790

اینتر بزنید.

indexing رو غیرفعال کنید

Prefetch رو غیرفعال کنید

پست مرتبط:
سلام استاد

من چون مقدار حافظه رم پایینی دارم روی 4 گیگ گذاشتم هم مینیمم و هم ماکزیمم. اما هر دفعه که ویندوز رو ریستارت می کنم یا سیستم روشن می کنم وقتی بالا میاد با ssd-z چک می کنم 4 گیگ به ترابایت رایت شده اضافه می شه اما موقعی که در ویندوز هستم مثلا بعد نیم ساعت چک می کنم می بینم اونقدرها رایت نشده. می شه شما که اس اس دی با ترابایت فوق العاده 600 ترابایت دارید هم تست کنید ببینید چرا اینجوریه. حتی روی 2 گیگ هم بذارم 2 گیگ انگار رایت شده. مثلا اگه روی 4 گیگ باشه وقتی 5 بار سیستم در روز روشن بشه انگار 20 گیگ رایت شده.
مجبور شدم بذارم روی هارد دیسک و حالا موقع کار هی صدا میده این هارد دیسک.

XFXForce
01-11-21, 14:58
سلام استاد

من چون مقدار حافظه رم پایینی دارم روی 4 گیگ گذاشتم هم مینیمم و هم ماکزیمم. اما هر دفعه که ویندوز رو ریستارت می کنم یا سیستم روشن می کنم وقتی بالا میاد با ssd-z چک می کنم 4 گیگ به ترابایت رایت شده اضافه می شه اما موقعی که در ویندوز هستم مثلا بعد نیم ساعت چک می کنم می بینم اونقدرها رایت نشده. می شه شما که اس اس دی با ترابایت فوق العاده 600 ترابایت دارید هم تست کنید ببینید چرا اینجوریه. حتی روی 2 گیگ هم بذارم 2 گیگ انگار رایت شده. مثلا اگه روی 4 گیگ باشه وقتی 5 بار سیستم در روز روشن بشه انگار 20 گیگ رایت شده.

سلام
خب درسته دیگه هر چقدر حجمش باشه رایت میکنه دیگه. من گفتم 4 گیگ که هم کارایی زیاد پایین نیاد هم یه دفه نشه که اگه 20 گیگ مثلا خود ویندوزش کردش تو چن روز چن ترابایت حجم اس اس دیتون رو از دست بدید.

پیج فایل روی هارد دیسک هم چون خیلی کنده کاهش محسوسی توی کارایی خواهید داشت

- - - Updated - - -

سلام استاد

سلام
خب درسته دیگه هر چقدر حجمش باشه رایت میکنه دیگه. من گفتم 4 گیگ که هم کارایی زیاد پایین نیاد هم یه دفه نشه که اگه 20 گیگ مثلا خود ویندوزش کردش تو چن روز چن ترابایت حجم اس اس دیتون رو از دست بدید.

ساسمونگ مجیشن درست شد؟
OVER PROVISONING کردید؟

XFXForce
01-11-21, 15:06
سلامی مجدد
دقت کنید که اون 32 گیگ استفاده از page file که میگین ، واسه ی یه لحظه ی خاص هست . ممکنه در لحظه ی دیگه ، کمتر یا بیشتر بشه .
بنابراین اینکه میگین توی استفاده ی روزمره (یعنی یه بازه ی بزرگی از زمان) ، 32 گیگ page file درست میکرد ، باید یه لحظه ی خاص که در اون زمان ، 32 گیگ page file درست کرد را رصد میکردین .

برای رصد کلی حجم page file در هر لحظه ، در task manager در سربرگ performance در بخش Memory ، قسمتِ اولِ جایی که نوشته Commited (خودِ Commited ، 2 بخش داره که منظورم قسمت اول ، همون عددی که سمت چپ نوشته هست ، هست) را منهای عددی که در قسمت In Use اش نوشته هست کنید و باز هم نتیجه را منهای قسمتی که داخلِ پرانتزِ In Use نوشته هست کنید (جایی که Compresed نوشته هست) و این بار نتیجه را به علاوه ی بخشی که Paged Pool نوشته هست کنید ، مقدارِ حجم page file در اون لحظه بدست میاد .

اما برای پیدا کردنِ اینکه حجمِ page file از هر پروسه چقدر هست ، Resource Monitor را اجرا کنید در سربرگ Memory ، مقدارِ ستونِ Private (یا شاید هم مقدار ستون Working Set ، دقیق نمیدونم اما چون مقدارشون نزدیک به هم هست ، نتیجه ای که بدست میاد ، زیاد تفاوت نداره) اش را از مقدارِ ستونِ Commite اش کم کنید .

-------

اگه منظورتون اینه که توی این 10 روزی ، 4.6 ترابایت ای که روی ssd تون نوشته شد ، بخش زیادی واسه ی page file هست ، روش محاسبه ی page file را که در بالا گفتم .
برای اینکه راحت تر باشین ، میتونین هم نرم افزار MSI After Burner را هم نصب کنین . بخش آخرش یه ردیف بنام PageFile داره اما page file نیست (در واقع Virtual Memory یا همون Commited Memory یا همون حافظه ی مجازی هست که احتمالا اشتباهی حداقل در نسخه ی 4.5 ای که من دارم ، این طور نوشتن) . این مقداری که از این ردیف در این نرم افزار گرفتین را میتونین منهای قسمت In Use در قسمت Memory در Task Manager کنید (و همچنین منهای Compressed اش کنید) تا مقدار فعلیِ page file را بدست بیارید .

----------------

اگه با این روش محاسبه ی page file که گفته شد را انجام دادید (مخصوصا در زمانی که استفاده از رم تون بالاست) ، حدسی که برای پر شدنِ ssd تون زدید ، درست بود ، که هیچ .
اگه دیدین حدسی که میزدید ، درست نبود ، علتش را جای دیگه ای جستجو کنید . فرضا ، نرم افزارهایی که میزان قابل توجهی اطلاعات روی درایو سیستم عامل مینویسن (از کش گرفته و ...) . معمولا نرم افزارهای گرافیکی این طورن .

خب با هر دو روشی که گفتید حساب کردم عدد غلط درمیاد، میشه 16 گیگ
در حالیکه من ثابت گذاشتم روی 4 پیج فایل رو

و اینکه خیلی ساده میشه تو قسمت performance --> memroy
تو commited عدد دوم رو از اول کم کرد و مقدار پیج فایل به دست میاد

مثلا من 32 گیگ رم دارم و عدد دوم رو زده 35.9 که منهای 32 کنم میشه 3.9 که درسته

همچنین خود حجم pagefile.sys توی درایو c نشون دهنده هست.

در مورد چیزی هم که گفته بودم بقیه هم تست کردند به همین نتیجه رسیدند.
پیج فایل مخصوصا تو. حجم بالا به سرعت عمر نوشتاری اس اس دی رو کم میکنه

Speed Racer
01-11-21, 22:52
سلام

- - - Updated - - -

سلام

ساسمونگ مجیشن درست شد؟
OVER PROVISONING کردید؟
سلام

اگه یک روشی بود که به ویندوز می شد فهموند که هر بار که سیستم بالا میاد از دوباره page file رایت نشه و همون چیزایی که از قبل رایت کرده بود در حافظش بمونه مشکل حل می شد. این مطلب رو برای این گفتم که یه جایی خونده بودم می شه کاری کرد هر بار که ویندوز خاموش می شه page file پاک بشه یا این بود هر بار که ویندوز بالا میاد page file از دوباره ساخته بشه. پس این نیشون میده page file در حالت عادی باید اطلاعاتی که از قبل روش بوده رو در حافظه داشته باشه و نیازی به این نداشته باشه که موقع بالا اومدن ویندوز دوباره روش رایت بشه. فقط وقتی که در حال کار هستیم می تونه در حد مگابایت روی ssd رایت کنه. البته من گذاشتم روی هاد دیسک و خیالم از این بابت راحته ولی باید مایکروسافت فکری به حجال این موضوع بکنه.

اون samsung magician هم هر کاری کردم درست نمی شه و قبلا 4 تا گزینه داشت ولی الان دو تا داره. قبلا یکی همین OVER PROVISONING رو داشت که چون من نمی دونستم چیه برام مهم نبود و یکی opimize داشت که این خیلی به کارم می اومد. ولی فکر کنم چون AHCI نصب کردم اینجوری شده. فریمور به روزه و از سایت سامسونگ آخرین نسخه samsung magician رو نصب کردم باز هم می نوسه ساپورت نمی کنه. البته فکر کنم OVER PROVISONING مهم نباشه چون 100 گیگ روی ssd خالی دارم

XFXForce
01-11-21, 22:59
باید درایور NVMe رو دستی نصب کنید.
خودتون هم میتونید حدا دستی over provisioning کنید.
برای مثال اگه همون 10 درصد که پیشنهادی هست رو بخواید باید با نرم افزارهایی مثل partition resizer از درایو اس اس دیتون اون مقدار رو حذف کنید که به unpartitioned تبدیل بشه.

اون مطلب هم که درباره پیج فایل گفتید با کاری که براش تعیین شده در تضاد هست.
همون طور که RAM اطلاعات کاملا آنی روش رایت میشه و هی دیتای جدید میاد روش و قدیمی ها خالی میشن ، پیح فایل هم همین هست فقط با سرعت بسیار کمتر.
اگر قرار باشه که اطلاعات روش ثابت بمونه کاملا به درد نخور میشه.

Speed Racer
05-11-21, 04:36
باید درایور NVMe رو دستی نصب کنید.
خودتون هم میتونید حدا دستی over provisioning کنید.
برای مثال اگه همون 10 درصد که پیشنهادی هست رو بخواید باید با نرم افزارهایی مثل partition resizer از درایو اس اس دیتون اون مقدار رو حذف کنید که به unpartitioned تبدیل بشه.

اون مطلب هم که درباره پیج فایل گفتید با کاری که براش تعیین شده در تضاد هست.
همون طور که RAM اطلاعات کاملا آنی روش رایت میشه و هی دیتای جدید میاد روش و قدیمی ها خالی میشن ، پیح فایل هم همین هست فقط با سرعت بسیار کمتر.
اگر قرار باشه که اطلاعات روش ثابت بمونه کاملا به درد نخور میشه.
سلام استاد
nvme نیست و این صفحه دانلودشه و فقط یک فریمور داره که به روزرسانی کردم و یک نرم افزار samsung magucian داره که آخرین نسخه رو نصب کردم ولی باز ساپورت نمی کنه. شاید چون AHCI نصب کردم اینجوری شده

توی مشخصا نوشته تا 75 ترابایت رایت می کنه و الان برای من 23 ترابایت تقریبا رایت شده. به نظر شما وقتی 75 ترابایت تموم بشه از کار می افته یا اینکه وقتی به 50 درصدش که 37.5 ترابایت هست برسه دیگه ضعیف می شه یا قدرتش رو از دست میده.
با اینکه 23 ترابایت رایت کرده توی ssd life می نویسه 100 درصد سالم ولی توی hard disk sential می نویسه 96 درصد سلامتی داره و 4 درصد کم شده. طبق 75 ترابایت الان باید تقریبا 30 درصد سلامتش رو از دست داده باشه.
واقعا چطور می شه فهمید دقیقا این اس اس دی چقدر میزان ترابایت واقعی برای رایتش هست و چقدر سلامتیش رو از دست داده و چقدر از عمرش مونده که دقیق باشه.

XFXForce
05-11-21, 17:31
سلام استاد
nvme نیست و این صفحه دانلودشه و فقط یک فریمور داره که به روزرسانی کردم و یک نرم افزار samsung magucian داره که آخرین نسخه رو نصب کردم ولی باز ساپورت نمی کنه. شاید چون AHCI نصب کردم اینجوری شده

توی مشخصا نوشته تا 75 ترابایت رایت می کنه و الان برای من 23 ترابایت تقریبا رایت شده. به نظر شما وقتی 75 ترابایت تموم بشه از کار می افته یا اینکه وقتی به 50 درصدش که 37.5 ترابایت هست برسه دیگه ضعیف می شه یا قدرتش رو از دست میده.
با اینکه 23 ترابایت رایت کرده توی ssd life می نویسه 100 درصد سالم ولی توی hard disk sential می نویسه 96 درصد سلامتی داره و 4 درصد کم شده. طبق 75 ترابایت الان باید تقریبا 30 درصد سلامتش رو از دست داده باشه.
واقعا چطور می شه فهمید دقیقا این اس اس دی چقدر میزان ترابایت واقعی برای رایتش هست و چقدر سلامتیش رو از دست داده و چقدر از عمرش مونده که دقیق باشه.

خب درایورش رو دستی نصب کنید حالا AHCI باشه. اون پشتیبانی نکردن برا درایور هست.
یا اینکه همون طور که گفتم دستی Over provisioning کنین.

هر چی بیشتر روش نوشته بشه کم کم کند تر میشه. Over provisioning تا حدی عمر رو طولانی تر میکنه و موقع پر شدن سرعت رو نمیذاره خیلی کندتر بشه.
وقتی 75 ترابایت تموم بشه دیگه کار نمیکنه.
همون 23 ترابایت که میگید نوشته شده درسته. اون درصد اینا دقیق نیستن.

SajjadKhati
06-11-21, 22:42
خب با هر دو روشی که گفتید حساب کردم عدد غلط درمیاد، میشه 16 گیگ
در حالیکه من ثابت گذاشتم روی 4 پیج فایل رو

سلامی مجدد
خیلی ممنون از این نکته تون .
بعد از این ، من بیشتر منابع مختلف را بررسی کردم و به چیزی که رسیدم را در ادامه توضیح میدم .

اول اینکه من اون چیزهایی را که گفتم ، بیشتر از منبع مایکروسافت گفته بودم :

Introduction to the page file - Windows Client Management | Microsoft Docs (Only the registered members can see the link)

اما بعد از اینکه شما این مورد را گفتین ، بررسیِ بیشتر که کردم ، احتمالا مایکروسافت در اون مقاله ، چیزهایی را نگفت (یعنی چیزهای نگفته داشت) .
اون هم اینکه Commited یا حافظه ی مجازی ، علاوه بر حافظه ی فیزیکی (رم) و page file ، انگار (دقیق مطمئن نیستم هنوز) شامل حافظه های دیگه ای مثل standby و modified هم میشه (و همچنین مسائل دیگه) .
واسه ی همین انگار اختلاف قسمت اولِ Commited (معروف به Commit Byte) با مقدار In Use (که فضای استفاده شده ی رم هست) ، برابر با مقدار page file نمیشه .

ضمن اینکه قبلا که گفت بودم مقدارِ Compressed را در نظر بگیرید ، نباید در نظر گرفت . چون فشرده سازی شده و مجموعش (با محاسبه ی مقدار فشرده سازی شده) برابر با مقداری که در In Use اعلام شده ، حساب میشه .
همچنین برای قسمت Paged Pool هم که گفتم ، همینطوره . یعنی مقدارِ Paged Pool ، ادغام شده با مقدارِ حافظه ی مجازی هست . پس نباید مجزا در نظرشون گرفت .

نتیجه ی نهایی اینکه متوجه نشدم که از اطلاعات Task Manager ، چجوری میشه مقدار page file را مشخص کرد .
بابت اطلاعات اشتباهی که دادم ، ازتون عذر میخوام (البته تا اون موقع گمان میکردم که با استناد به اون منبع مایکروسافت ، درست دارم میگم . اما نمیدونستم چیزهای ناگفته هم داره . ببخشید) .

و اینکه خیلی ساده میشه تو قسمت performance --> memroy
تو commited عدد دوم رو از اول کم کرد و مقدار پیج فایل به دست میاد

مثلا من 32 گیگ رم دارم و عدد دوم رو زده 35.9 که منهای 32 کنم میشه 3.9 که درسته

دقت کنید که اختلاف اینها هم مقدار page file نیست .
عدد دومِ Commited (معروف به Commit Limit) ، حداکثرِ حافظه ی مجازی ای که در اون لحظه (بعد از درخواست پروسه ها) ، میتونه تا اون مقدار برسه ، هست .

اختلاف اینها (اختلاف Commit Limit با کل حجم رم یا اختلاف Commit Byte با In Use) ممکنه فرضا در یه لحظه و یه بار یا چند بار بصورت شانسی برابر با حجم page file بشه اما برابرشون نیست که توضیح دادم .

همچنین خود حجم pagefile.sys توی درایو c نشون دهنده هست.

در مورد چیزی هم که گفته بودم بقیه هم تست کردند به همین نتیجه رسیدند.
پیج فایل مخصوصا تو. حجم بالا به سرعت عمر نوشتاری اس اس دی رو کم میکنه

بله ، چک کردن حجم فایل pagefile.sys ، یه راهش هست .
البته ، احتمالا ، حجم فایل pagefile.sys ، حجم رزرو شده هست . یعنی احتمالا این طور نیست که وقتی حجمش 1.2 گیگ بود ، همه اش استفاده شده باشه . بلکه حجم استفاده شده اش ممکنه کمتر باشه :

What is the Page File for anyway? - Microsoft Tech Community (Only the registered members can see the link)

و

-----------

درباره ی اینکه به مقدار نوشتار فایل page file مشکوکین ، گفتم ، اغلب قریب به اتفاق ، حجم page file زمانی خارج از معمول و خارج از حالت عادی میره و خیلی بالاتر میره که مقدار قابل توجهی از رم ، پر شده باشه (البته نه همیشه) . معمولا هر چی مقدار استفاده شده ی رم کمتر باشه ، حجم page file هم معمولا کمتر هست (بجز در حالت هایی که توضیحش طول میکشه) .

نمیدونم شما با چه نرم افزاری کار میکنید . ولی اگه نرم افزارهایی نیست که میزان استفاده از رم تون را بالا ببره (مخصوصا بیش از 80 و علی الخصوص بیش از 90 درصد) ، مشکل را جای دیگه ای جستجو کنید .
اگه که از این نرم افزارها استفاده میکنید و رم تون کم میاد ، رم تون را افزایش بدید .
درباره ی استفاده ی خودم از افترافکت و میزان بالای page file ام که قبلا توضیح داده بودم .

XFXForce
07-11-21, 19:27
مرسی از توضیحاتتون

بنده خودم به شخصه 32 گیگ کارم رو راه میندازه.
این تاپیک رو جهت اطلاع رسانی به دوستان ساختم برای نگه داری اس اس دی.

اون قضیه تاثیر زیاد پیچ فایل حجم بالا روی عمر نوشتاری اس اس دی رو هم روی سیستم های دیگه هم امتحان کردم (بدون اجرای نرم افزارهای تردپارتی) و فقط وب براوزینگ ساده.
باز هم سریع میره بالا عدد
اما همین که مقدارش دستی و عدد معقولی ست بشه تا حد زیادی از نوشتن کم میشه.

اما خب مسلما درصد usage رم بیشتر میشه وقتی پیج فایل رو خجمش رو کمتر ست کرد.

Speed Racer
07-11-21, 22:03
مرسی از توضیحاتتون

بنده خودم به شخصه 32 گیگ کارم رو راه میندازه.
این تاپیک رو جهت اطلاع رسانی به دوستان ساختم برای نگه داری اس اس دی.

اون قضیه تاثیر زیاد پیچ فایل حجم بالا روی عمر نوشتاری اس اس دی رو هم روی سیستم های دیگه هم امتحان کردم (بدون اجرای نرم افزارهای تردپارتی) و فقط وب براوزینگ ساده.
باز هم سریع میره بالا عدد
اما همین که مقدارش دستی و عدد معقولی ست بشه تا حد زیادی از نوشتن کم میشه.

اما خب مسلما درصد usage رم بیشتر میشه وقتی پیج فایل رو خجمش رو کمتر ست کرد.
سلام استاد

شما که 32 گیگ رم دارید چه نیازی به page file دارید. من خودم فکر می کردم اگه یک روزی رم 16 گیگ داشته باشم دیگه page file نیازی نیست چون انقدر حافظه رم بالا هست که اون 2 گیگی که گفتین روی همون رم نگه داره. دیگه 32 گیگ که به نظرم اصلا لازم نیست. اگه لازم هست اقعا من دلیلش رو نمی دونم. چون من در خیلی از سایت های خارجی دیدم که حرفه ای ها می گفتن 16 گیگ رم داری page file رو ببند.