PDA

مشاهده نسخه کامل : مشکل CPU Throttling بدون هیچ دلیلی.

amir.reza487
27-08-21, 16:08
با سلام و وقت‌بخیر
تقریبا نزدیک یک هفته‌ست با کامپیوتر بازی که می‌کنم بعد چندین دقیقه یا برنامه سنگین اجرا می‌کنم CPU Throttling فعال میشه و maximum frequency با ۱۶ درصد توی Resource monitor اعمال می‌کنه و بازی لگ میشه، از بازی هم خارج میشم حل نمیشه و کامپیوتر به زور یک مرورگر باز میکنه.
سرعت سی‌پی‌یو از 3.20 GHz به 500 MHZ میرسه و درست هم نمیشه تا ریستارت کنم.
گاهی هم پشت هم فعال غیرفعال میشه، یعنی دو دقیقه بازی لگه دو قیقه اوکیه.
دمای سی‌پی‌يو هم اوکیه نزدیک ۵۰.
هیچ دلیل منطقی واسه این اتفاق وجود نداره.

همه کاری هم امتحان کردم تا الان درست نشده. کامپیوتر تمیز کردم، ویندوز کلین انیستال کردم، خمیر سیلیکون عوض کردم، بایوس آپدیت کردم، درایورا آپدیت کردم و... .
اورکلاک هم نکردم.

ممنون میشم اگر راهنمایی یا کمکی از دستتون بر میاد بکنید.

AMD Ryzen 5 1600
MSI B350 Gaming Pro Carbon
Nvidia GeForce GTX 1060
Green GP550A-Uk
Geil 16 GB
SSD 250 GB

SajjadKhati
27-08-21, 16:53
سلام
بذارید دوستان بیان کمک کنن .
ولی تا اون موقع ، چک کنید که power option تون روی performance تنظیم هست یا نه . اگه نیست ، روی performance بذارید .
برای ویروس هم چک کنید . مخصوصا کرک نرم افزار و مخصوصا کرک بازی ها (همچنین خود بازی ها و نرم افزارها) .
آخرین نسخه از ویندوز (ویندوز 10) و برنامه ها و درایورها را نصب کنید.

amir.reza487
27-08-21, 17:09
سلام
بذارید دوستان بیان کمک کنن .
ولی تا اون موقع ، چک کنید که power option تون روی performance تنظیم هست یا نه . اگه نیست ، روی performance بذارید .
برای ویروس هم چک کنید . مخصوصا کرک نرم افزار و مخصوصا کرک بازی ها (همچنین خود بازی ها و نرم افزارها) .
آخرین نسخه از ویندوز (ویندوز 10) و برنامه ها و درایورها را نصب کنید.
روی high performance تنظیم شده، واسه ویروس و بد افزار چندین برنامه نصب کردم اسکن کردم چیزی پیدا نکرد و چیز مشکوکی هم نیست که منابع کامپیوتر رو مصرف کنه.
ویندوز رو کامل کلین انیستال کردم و هارد فرمت شده بود اما مشکل حل نشد‌. ویندوز آپدیت و درایورها هم همه نصب.

SajjadKhati
27-08-21, 17:36
چه آنتی ویروسی نصب کردین؟
معتبر و به روز با اسکن کامل باشه (حتی اسکن رم و سکتورهای بوت و روت کیت ها را هم اسکن کنید) .

-------------------------------------

از این روند یه بار فیلم بگیرید و بذارید اینجا ، شاید بشه نکاتی را متوجه شد .
یعنی وقتی از این لحاظ مشکلی نیست ، هم task manager (هر دو سربرگِ اول) و هم resource monitor (سربرگ cpu) را اجرا کنید و ازشون فیلم بگیرید .
این دو برنامه تا آخر باز باشن .
بعد برنامه ای یا کاری که باعثِ این مشکل میشه را انجام بدین و بعد همون دو برنامه که باز بود (هم task manager (هر دو سربرگِ اول) و هم resource monitor) را مجددا ازشون فیلم بگیرید .
این طوری ، شاید بشه نکاتی را متوجه شد .

SajjadKhati
27-08-21, 17:41
همچنین مطمئنید که cpu یا مخصوصا مادربرد یا پاورتون از لحاظ سخت افزاری مشکلی ندارن؟

------------------------------

بایوس را به تنظیمات پیش فرض یا کارخونه برگردونید ببینید درست میشه؟ (اگه قبلا این کار را کردید ، مجددا حتما دوباره انجام بدید و بررسی کنید) .

بعد اینکه آیا این مشکل ، از زمان خاصی تا حالا پیش اومد؟
یعنی قبلا که این مشکل وجود نداشت . درسته؟

اگه آره ، فکر کنید که از اون زمان تا حالا ، چی کار کردید؟ فرضا برنامه ای جدید نصب کردید؟ بایوس را آپدیت کردید؟ چی کار کردید؟

amir.reza487
27-08-21, 18:26
همچنین مطمئنید که cpu یا مخصوصا مادربرد یا پاورتون از لحاظ سخت افزاری مشکلی ندارن؟

------------------------------

بایوس را به تنظیمات پیش فرض یا کارخونه برگردونید ببینید درست میشه؟ (اگه قبلا این کار را کردید ، مجددا حتما دوباره انجام بدید و بررسی کنید) .

بعد اینکه آیا این مشکل ، از زمان خاصی تا حالا پیش اومد؟
یعنی قبلا که این مشکل وجود نداشت . درسته؟

اگه آره ، فکر کنید که از اون زمان تا حالا ، چی کار کردید؟ فرضا برنامه ای جدید نصب کردید؟ بایوس را آپدیت کردید؟ چی کار کردید؟

چطور چک کنم سلامت سخت افزار رو؟ آخه اورکلاک یا حرکت خاصی نزدم که آسیب ببینه!
کامپیوتر ۳ سال دارم عالی کار می‌کرد یک هفته‌ست حدودا این مشکل پیش اومده.

اتفاقا باطری مادربرد در آوردم سه روز پیش و بایوس ریست شد به نظر میومد مشکل حل شده بود ولی دوباره بعد یک روز تقریبا دوباره همونطور شد. دوباره هم امتحان کردم نتیجه همین بود.
نه هیچ کار عجیب غریبی نکردم و برای خودمم هم خیلی عجیبه یک دفعه چرا این مشکل پیش اومده.

MSI هم سایت چک کردم آپدیت جدید بایوس داده شانس نسخه بتا هست و اون هم جرأت نمی‌کنم امتحان کنم.

amir.reza487
27-08-21, 18:30
چه آنتی ویروسی نصب کردین؟
معتبر و به روز با اسکن کامل باشه (حتی اسکن رم و سکتورهای بوت و روت کیت ها را هم اسکن کنید) .

-------------------------------------

از این روند یه بار فیلم بگیرید و بذارید اینجا ، شاید بشه نکاتی را متوجه شد .
یعنی وقتی از این لحاظ مشکلی نیست ، هم task manager (هر دو سربرگِ اول) و هم resource monitor (سربرگ cpu) را اجرا کنید و ازشون فیلم بگیرید .
این دو برنامه تا آخر باز باشن .
بعد برنامه ای یا کاری که باعثِ این مشکل میشه را انجام بدین و بعد همون دو برنامه که باز بود (هم task manager (هر دو سربرگِ اول) و هم resource monitor) را مجددا ازشون فیلم بگیرید .
این طوری ، شاید بشه نکاتی را متوجه شد .
آخرین malwarebytes بود که نصب کردم چیزی پیدا نکرد. و فیلم هم چشم اگر کامپیوتر یاری کنه میگیرم.

SajjadKhati
27-08-21, 22:06
چک کردن مادربرد و cpu و پاور را نمیدونم . از بقیه ی دوستان بپرسید که چجوری میشه از سلامت کامل این 3 قطعه آگاه شد .

malwarebytes که نشد آنتی ویروس قدرتمند .
یه قدرتمند نصب کنید .

فقط یه بازی را اگه اجرا کنید و بعد از اون این اتفاق میافته مگه؟
یعنی مستقیما با نرم افزارها کار کنید ، این اتفاق نمیافته؟
یا اینکه یه بازیِ دیگه را اجرا و بعد با نرم افزارها کار کنید ، چطور؟

amir.reza487
28-08-21, 02:43
چک کردن مادربرد و cpu و پاور را نمیدونم . از بقیه ی دوستان بپرسید که چجوری میشه از سلامت کامل این 3 قطعه آگاه شد .

malwarebytes که نشد آنتی ویروس قدرتمند .
یه قدرتمند نصب کنید .

فقط یه بازی را اگه اجرا کنید و بعد از اون این اتفاق میافته مگه؟
یعنی مستقیما با نرم افزارها کار کنید ، این اتفاق نمیافته؟
یا اینکه یه بازیِ دیگه را اجرا و بعد با نرم افزارها کار کنید ، چطور؟
معمولا بازی‌ (هر بازی) که اجرا می‌کنم این مشکل پیش میاد اما شده هم وقتی مرورگر چند صفحه پشت هم با ویژوال استودیو باز می‌کنم همین مشکل پیش بیاد.
از بازی هم که خارج میشم اتفاقی نمیفته و درست نمیشه گاهی شانسی یک دفعه درست میشه دوباره خراب میشه همینطور فعال غیر فعال میشه.
آنتی ویروس هم کسپراسکای هم زدم خبری نبود.

AMD>INTEL
28-08-21, 08:29
سلام
دمای پردازنده را اعلام کنید
همچنین نوع خنک کننده را بنویسید
احتمالا نیاز به نصب مجدد خنک کننده و تعویض خمیر سیلیکون دارید

amir.reza487
28-08-21, 21:54
سلام
دمای پردازنده را اعلام کنید
همچنین نوع خنک کننده را بنویسید
احتمالا نیاز به نصب مجدد خنک کننده و تعویض خمیر سیلیکون دارید

توی پست گفتم که دما ۵۰ خورده دیگه از ۶۰ بالاتر نمیره!
خنک کننده هم همون هست که همراه با پردازنده فرستادن. Wraith spire cooler
و خمیر حرارتی هم ۵ روز پیش تعویض کردم تفاوتی ایجاد نشد.

AMD>INTEL
29-08-21, 09:07
توی پست گفتم که دما ۵۰ خورده دیگه از ۶۰ بالاتر نمیره!
خنک کننده هم همون هست که همراه با پردازنده فرستادن. Wraith spire cooler
و خمیر حرارتی هم ۵ روز پیش تعویض کردم تفاوتی ایجاد نشد.

مسئله احتمالا دماست و باید با برنامه AIDA 64 STABILITY TEST تست بگیرید و ببنید دمای پردازنده در حدود 10 دقیقه به چند درجه میرسه .

amir.reza487
29-08-21, 13:17
مسئله احتمالا دماست و باید با برنامه AIDA 64 STABILITY TEST تست بگیرید و ببنید دمای پردازنده در حدود 10 دقیقه به چند درجه میرسه .

تست رو اجرا کردم، کمتر از یک دقیقه دووم میاره بعد دوباره همین cpu throttling اتفاق میفته. یعنی دما تا ۵۲ ۵۳ میره این که فعال میشه میاد پایین.

amir.reza487
29-08-21, 13:52
Download files - Filemail (Only the registered members can see the link)
این هم لینک فیلم اجرای تست! بهترین نتیجه بود قبلی‌ها همه زیر یک دقیقه CPU throttling شروع می‌شد.

- - - Updated - - -

SajjadKhati
29-08-21, 14:57
Download files - Filemail (Only the registered members can see the link)
این هم لینک فیلم اجرای تست! بهترین نتیجه بود قبلی‌ها همه زیر یک دقیقه CPU throttling شروع می‌شد.

سلام
کنترل فرکانس پردازنده به عهده ی خود پردازنده ، بایوس و سیستم عامل هست .
البته واسه ی درایورهای مادربرد ، مثل درایورهای چیپست هم میتونه باشه . از باگ گرفته تا فرضا تنظیمات اشتباه و ... . این قضیه را هم بررسی کنید و درایورهای مادربردتون که مطمئنید هیچ مشکلی ندارن را نصب کنید . (قضیه ی ویروس هم که گفتید بررسی کردید) .

برای سیستم عامل که میتونید به این طریق مطمئن بشید :
اینکه اولا تنظیمات power option روی hight performance هست (که گفتید هست) و همچنین در این پنجره و در همین پروفایل ، در زیر مجموعه ی گزینه processor power management ، گزینه های minimum processor state و همچنین maximum processor state را بررسی کنید که روی مقدار 100 باشه . همچنین گزینه ی system cooling policy روی گزینه ی Active باشه .

اما توی اینها به نظر میرسه بیشتر برای بایوس باشه . بایوس را که گفتید آپدیت کردید . اما احتمال داره (هر چند اندک) که مشکل از برنامه یا باگ در بایوس باشه . برای اطمینان از این ، ناچارا بایوس را down grade کنید و نسخه ی قدیمی تر و مطمئن تر که میدونید مشکل نداره را نصب کنید .

از لحاظ سخت افزاری ، بعیده برای خنک کننده باشه . چون 54 درجه برای پردازنده ، دمای خاصی نیست . مگر اینکه حسگرهای دما در مادربرد و اینها خوب کار نکنه .
به هر حال مطمئن بشید که مادربرد (مخصوصا مدار تغذیه و حسگرهاش) و پردازنده و حتی پاورتون کاملا سالم باشه . به نمایندگی شون یا جایی حرفه ای ببرید .

اون گزارش دمای 127 درجه (در فیلم ، در برنامه aida64) برای هارد چیه؟
مطمئنید حسگرهای حرارتی در هارد و مادربرد و ... درست کار میکنن؟
قبل از اینکه این مشکل بوجود بیاد ، وقتی stress test میگرفتین ، حداکثر دماش هم همین 54 درجه یا کلا زیر 60 درجه بود؟

اگه دسترسی به مادربرد و cpu ی دیگه داشته باشید و این دو قطعه یا یکی از اینها را جایگزین کنید و ببینید درست میشه یا نه ، خیلی براتون خوب میشد تا به نتیجه ی بهتری برسید .

AMD>INTEL
29-08-21, 19:15
تست رو اجرا کردم، کمتر از یک دقیقه دووم میاره بعد دوباره همین cpu throttling اتفاق میفته. یعنی دما تا ۵۲ ۵۳ میره این که فعال میشه میاد پایین.

چه نسخه بایوسی روی مادربرد شما نصب است . بعضی وقت ها اپدیت های جدید که برای پردازنده های سری 3000 هست باعث یکسری مشکلات میشود . اگر بایوس را به این نسخه اپدیت کردید برگردونید به نسخه های قدیمی تر

amir.reza487
29-08-21, 19:20
سلام
کنترل فرکانس پردازنده به عهده ی خود پردازنده ، بایوس و سیستم عامل هست .
البته واسه ی درایورهای مادربرد ، مثل درایورهای چیپست هم میتونه باشه . از باگ گرفته تا فرضا تنظیمات اشتباه و ... . این قضیه را هم بررسی کنید و درایورهای مادربردتون که مطمئنید هیچ مشکلی ندارن را نصب کنید . (قضیه ی ویروس هم که گفتید بررسی کردید) .

برای سیستم عامل که میتونید به این طریق مطمئن بشید :
اینکه اولا تنظیمات power option روی hight performance هست (که گفتید هست) و همچنین در این پنجره و در همین پروفایل ، در زیر مجموعه ی گزینه processor power management ، گزینه های minimum processor state و همچنین maximum processor state را بررسی کنید که روی مقدار 100 باشه . همچنین گزینه ی system cooling policy روی گزینه ی Active باشه .

اما توی اینها به نظر میرسه بیشتر برای بایوس باشه . بایوس را که گفتید آپدیت کردید . اما احتمال داره (هر چند اندک) که مشکل از برنامه یا باگ در بایوس باشه . برای اطمینان از این ، ناچارا بایوس را down grade کنید و نسخه ی قدیمی تر و مطمئن تر که میدونید مشکل نداره را نصب کنید .

از لحاظ سخت افزاری ، بعیده برای خنک کننده باشه . چون 54 درجه برای پردازنده ، دمای خاصی نیست . مگر اینکه حسگرهای دما در مادربرد و اینها خوب کار نکنه .
به هر حال مطمئن بشید که مادربرد (مخصوصا مدار تغذیه و حسگرهاش) و پردازنده و حتی پاورتون کاملا سالم باشه . به نمایندگی شون یا جایی حرفه ای ببرید .

اون گزارش دمای 127 درجه (در فیلم ، در برنامه aida64) برای هارد چیه؟
مطمئنید حسگرهای حرارتی در هارد و مادربرد و ... درست کار میکنن؟
قبل از اینکه این مشکل بوجود بیاد ، وقتی stress test میگرفتین ، حداکثر دماش هم همین 54 درجه یا کلا زیر 60 درجه بود؟

اگه دسترسی به مادربرد و cpu ی دیگه داشته باشید و این دو قطعه یا یکی از اینها را جایگزین کنید و ببینید درست میشه یا نه ، خیلی براتون خوب میشد تا به نتیجه ی بهتری برسید .

سلام،‌سی‌پی‌یو یک درایور amd chipset driver داشت که از سایت رسمی msi دانلود و نصب شده. آنتی‌ویروس دیگه‌ای هم اگر مد نظرتونه بگید تست کنم.

بله تنظیمات power option همه درسته. بایوس هم دیروز آپدیت نسخه بتا که ارائه داده بودن رو نصب کردم ولی تفاوتی ایجاد نشد و دوباره به همین نسخه پایدار برگشتم.
من هم فکر می‌کنم یا حسگر مادربرد اطلاعات غلط میفرسته و باعث این میشه. و یا سی‌پی‌یو مشکل پیدا کرده.
متاسفانه اهوازم . جایی رو نمیشناسم. اگر کسی میشناسه اینجا معرفی کنه.

اون گزارش واسه تست که حداکثر دمای محاسبه شده رو نشون میده. ولی خب دما از ۶۰ بالات نرفت.
خیر مطمئن نیستم.
تا حالا نگرفتم ولی سایقه داشته بازی سنگین مثل red dead برای ۸ ساعت اجرا کردم و دمای سی‌پی‌یو نهایتا تا ۶۰ و خورده رفته.

بله میدونم باید قطعات تک تک تست بشند ولی دسترسی ندارم.

- - - Updated - - -

amir.reza487
29-08-21, 19:25
چه نسخه بایوسی روی مادربرد شما نصب است . بعضی وقت ها اپدیت های جدید که برای پردازنده های سری 3000 هست باعث یکسری مشکلات میشود . اگر بایوس را به این نسخه اپدیت کردید برگردونید به نسخه های قدیمی تر
7B00v1H
این نسخه نصبه. ولی زمانی که مشکل ایجاد شد اصلا من بایوس رو دست کاری نکرده بودم. ولی دیروز نسخه آپدیت بتا رو تست کردم ولی بازم تفاوتی نکرد و برگشتم به همین دوباره.

AMD>INTEL
29-08-21, 19:28
7B00v1H
این نسخه نصبه. ولی زمانی که مشکل ایجاد شد اصلا من بایوس رو دست کاری نکرده بودم. ولی دیروز نسخه آپدیت بتا رو تست کردم ولی بازم تفاوتی نکرد و برگشتم به همین دوباره.

تو بایوس بررسی کنید در قسمت CPU چه گزینه هایی فعال هست . در بردهای MSI به راحتی میتونید اسکرین شات بگیرید با عکس دوربین . همچنین گزینه های پاورمنیجمنت در بایوس هم بررسی کنید .

AMD>INTEL
29-08-21, 19:31
تو بایوس بررسی کنید در قسمت CPU چه گزینه هایی فعال هست . در بردهای MSI به راحتی میتونید اسکرین شات بگیرید با عکس دوربین . همچنین گزینه های پاورمنیجمنت در بایوس هم بررسی کنید .

این دو گزینه را غیر فعال کنید
C6
AMD Cool’n’Quiet

amir.reza487
29-08-21, 19:57
این دو گزینه را غیر فعال کنید
C6
AMD Cool’n’Quiet
اولی رو پیدا نکردم ولی دومی رو قبلا غیر فعال کردم فقط توی resource monitor اون max روی ۱۰۰ درصد میمونه و تغییر نمیکنه. یعنی ظاهریه ولی سرعت سی‌پی‌یو میاد رو 500 mhz مثل همیشه.

Global c state control
هم غیر فعال کردم چیزی نشد.

- - - Updated - - -

همه روی تنظیمات دیفالت بایوس هست.

AMD>INTEL
29-08-21, 20:01
اولی رو پیدا نکردم ولی دومی رو قبلا غیر فعال کردم فقط توی resource monitor اون max روی ۱۰۰ درصد میمونه و تغییر نمیکنه. یعنی ظاهریه ولی سرعت سی‌پی‌یو میاد رو 500 mhz مثل همیشه.

Global c state control
هم غیر فعال کردم چیزی نشد.

- - - Updated - - -

همه روی تنظیمات دیفالت بایوس هست.
گزینه زیر اگر روی اتو هست به صورت دستی ست کنید . فرکانس رو مثلا روی 2 گیگاهرتز ست کنید بعد تست کنید .
CPU Frequency

amir.reza487
29-08-21, 20:18
گزینه زیر اگر روی اتو هست به صورت دستی ست کنید . فرکانس رو مثلا روی 2 گیگاهرتز ست کنید بعد تست کنید .
CPU Frequency

کامپیوتر استارت نمیشه اصلا وقتی دستی ست کردم رو ۲ گیگاهرتز.
میزنم رو استارت ۴ ثانیه میمونه خاموش میشه.
اون EZ Debug LED روی سی‌پی‌یو میمونه.
البته اسمش CPU Ratio بود که ست کردم رو ۲۰.

AMD>INTEL
29-08-21, 20:28
کامپیوتر استارت نمیشه اصلا وقتی دستی ست کردم رو ۲ گیگاهرتز.
میزنم رو استارت ۴ ثانیه میمونه خاموش میشه.
اون EZ Debug LED روی سی‌پی‌یو میمونه.
البته اسمش CPU Ratio بود که ست کردم رو ۲۰.

احتمالا یا پردازنده یا مادربرد مشکل دارد و باید جداگانه تست شوند .البته عدد کمتری رو ست کنید مثلا 15 یا 16
ولتاژ VCORE هم چقدر ثبت شده در بایوس ؟

amir.reza487
29-08-21, 20:37
احتمالا یا پردازنده یا مادربرد مشکل دارد و باید جداگانه تست شوند .البته عدد کمتری رو ست کنید مثلا 15 یا 16
15 جواب داد. ولتاژ بین ۱.۳ و 0.8 متغیره

amir.reza487
29-08-21, 20:47
الان با ۱۵ که ست کردم دو بار تست رو اجرا کردم هر بار نزدیک ۳ دقیقه تست اجرا میشه هیچ cpu throttle هم اتفاق نمیفته و دما تا ۳۸ ۳۹ میره.
بعد از دو سه دقیقه اجرای تست هم کامپیوتر خاموش میشه.

AMD>INTEL
29-08-21, 20:49

خوب بالاتر هم میشه با افزایش ولتاژ ست کرد .
ولتاژ رو دستی روی 1.2 ست کنید ببنید روی ضریب 20 بالا میاد یا نه .

- - - Updated - - -

روی 1.2 هم بوت نشد روی 1.3 بالا میاد .

AMD>INTEL
29-08-21, 20:51
الان با ۱۵ که ست کردم دو بار تست رو اجرا کردم هر بار نزدیک ۳ دقیقه تست اجرا میشه هیچ cpu throttle هم اتفاق نمیفته و دما تا ۳۸ ۳۹ میره.
بعد از دو سه دقیقه اجرای تست هم کامپیوتر خاموش میشه.

شما مشکل خنک کننده پردازنده دارید
از یک خنک کننده دیگه استفاده کن و تست بگیر
خمیر هم احتمالا خمیر تهیه شده کیفیت نداره
اگر باز مشکل باقی بود
پردازندت FAIL شده و مشکل اورهیت داره به خاطر همین مشکل ساز میشه .

amir.reza487
29-08-21, 20:57

- - - Updated - - -

روی 1.2 هم بوت نشد روی 1.3 بالا میاد .

بالا نیومد متاسفانه

amir.reza487
29-08-21, 21:00
اگر باز مشکل باقی بود
پردازندت FAIL شده و مکشل اورهیت داره به خاطر همین مشکل ساز میشه .

دما که خیلی پایینه چرا مشکل ساز میشه؟ این cpu throttle باید روی 100 فعال شه که.
خمیر هم z5 deepcool استفاده کردم.
چه خنک کننده‌ای پیشنهاد میدید؟

amir.reza487
29-08-21, 21:37
اگر باز مشکل باقی بود
پردازندت FAIL شده و مشکل اورهیت داره به خاطر همین مشکل ساز میشه .

یک چیز عجیب تازه بهش توجه کردم. وقتی فرکانس سی‌پی‌یو همین ۱۶ درصد ست میشه بعضی مواقع اگه یک ضربه بزنم بالای کیس درست میشه یک دفعه.
دلیلش به نظرتون چیه؟

AMD>INTEL
30-08-21, 08:22
یک چیز عجیب تازه بهش توجه کردم. وقتی فرکانس سی‌پی‌یو همین ۱۶ درصد ست میشه بعضی مواقع اگه یک ضربه بزنم بالای کیس درست میشه یک دفعه.
دلیلش به نظرتون چیه؟

سیستم رو کلا خارج کنید از کیس و تست کنید .
اسپری خشک بگیرید و داخل سوکت رو شستشو بدید بعد از یکساعت پرازنده را جا بزنید .

amir.reza487
30-08-21, 11:31
سیستم رو کلا خارج کنید از کیس و تست کنید .
اسپری خشک بگیرید و داخل سوکت رو شستشو بدید بعد از یکساعت پرازنده را جا بزنید .
آقا متشکر بابت راهنما‌یی‌هایی که میکنید.

فقط اسپری خشک ناهید خوبه؟! چون شنیدم اخیراً که کیفیتش اومده پایین.

AMD>INTEL
30-08-21, 14:20

ناهید خوبه برای این کار خوبه
فقط کاملا بگذارید خشک بشه

- - - Updated - - -

amir.reza487
02-09-21, 22:38

- - - Updated - - -

سلام دوباره خدمت شما.
آقا فکر کنم مشکل‌و پیدا کردم. نه سی‌پی‌یو مورد داره نه فن سی‌پی‌یو. مشکل از سنسور دمای مادربرده.
دمای مادربرد رو بالاتر از ۱۰۰ درجه گزارش میده همین باعث thermal throttling میشه.
و وقتی هم ضربه میزنم بالای کیس باعث میشه سنسور دوباره دمای درست رو گزارش بده‌. نزدیک ۵۰ حدودا. و همین باعث میشه thermal throttling متوقف بشه.
و دوباره بعد از چند دقیقه قاطی میکنه و دمای بالای ۱۰۰ نشون میده دوباره thermal throttle شروع میشه.

توی ویدئو هم که لینکشو فرستادم اگر توجه کنید دمای مادربرد رو زده بالای ۱۰۰ درجه.

حالا پیشنهاد میدید چکار کنم؟! امیدی برای درست شدنش هست؟

و این که هنوز اسپری خشک نرسیده دستم آیا ممکنه شستشو با اسپری خشک حل کنه مشکلو؟

Speed Racer
03-09-21, 02:57
سلام

از این نرم افزار استفاده کن و مثلا PROCHOT رو محدود کن به 95 درجه

Only the registered members can see the link

تنظیمات مختلفی داره که در سایت زیر کامل انگلیسی با تصاویر توضیح داده.

AMD>INTEL
03-09-21, 08:09
سلام دوباره خدمت شما.
آقا فکر کنم مشکل‌و پیدا کردم. نه سی‌پی‌یو مورد داره نه فن سی‌پی‌یو. مشکل از سنسور دمای مادربرده.
دمای مادربرد رو بالاتر از ۱۰۰ درجه گزارش میده همین باعث thermal throttling میشه.
و وقتی هم ضربه میزنم بالای کیس باعث میشه سنسور دوباره دمای درست رو گزارش بده‌. نزدیک ۵۰ حدودا. و همین باعث میشه thermal throttling متوقف بشه.
و دوباره بعد از چند دقیقه قاطی میکنه و دمای بالای ۱۰۰ نشون میده دوباره thermal throttle شروع میشه.

توی ویدئو هم که لینکشو فرستادم اگر توجه کنید دمای مادربرد رو زده بالای ۱۰۰ درجه.

کاری که گفتم انجام بدید . نتیجه را اعلام کنید .

amir.reza487
03-09-21, 08:19
سلام

از این نرم افزار استفاده کن و مثلا PROCHOT رو محدود کن به 95 درجه

تنظیمات مختلفی داره که در سایت زیر کامل انگلیسی با تصاویر توضیح داده.

سلام ممنون بابت راهنمایی. ولی throttlestop با سی‌پی‌یو های amd کار نمیکنه.

SajjadKhati
03-09-21, 10:30
سلام دوباره خدمت شما.

سلام
اون 125 درجه که توی ویدئو بود ، واسه ی مادربرد بود .
من اشتباها رنگش را فکر کردم برای هارد هست . چون رنگ هاش نزدیک به هم بودن .

از همچین مادربرد قدرتمندی (MSI B350 Gaming Pro Carbon) بعید بود که دماش بیش از 120 درجه بره .
هر چند خوزستان گرم هست . اما دمای محیطی (دمای اتاق) که کیس تون اون جاست ، چند درجه هست؟
بله ، قطعا مشکل از دمای مادربرد (و همچنین شاید برای سنسورهاش) باشه .
اگه هنوز گارانتی داره ، نظرم اینه که حتما بفرستید . اگه نه که به همون نمایندگی بدید برای تعمیر .

amir.reza487
03-09-21, 15:03
سلام
اون 125 درجه که توی ویدئو بود ، واسه ی مادربرد بود .
من اشتباها رنگش را فکر کردم برای هارد هست . چون رنگ هاش نزدیک به هم بودن .

از همچین مادربرد قدرتمندی (MSI B350 Gaming Pro Carbon) بعید بود که دماش بیش از 120 درجه بره .
هر چند خوزستان گرم هست . اما دمای محیطی (دمای اتاق) که کیس تون اون جاست ، چند درجه هست؟
بله ، قطعا مشکل از دمای مادربرد (و همچنین شاید برای سنسورهاش) باشه .
اگه هنوز گارانتی داره ، نظرم اینه که حتما بفرستید . اگه نه که به همون نمایندگی بدید برای تعمیر .

دما که مناسبه کاملا، اینجا از بس بیرون گرمه دیگه داخل خونه‌ها ۲۴ ساعت کولر گازی روشنه واسه همین حدودا ۲۲ ۲۳ هست.
و کیس هم green z2 plus hero هست که دور مادبرد با پنج‌تا فن بزرگ محاصره شده.
حتی شده گاهی شب تا صبح کولر اتاق روشن بوده و کیس کاملا سرد سرد بوده طوری که دمای سی‌پی‌یو به زیر ۳۰ هم رسیده ولی کامپیوتر روشن میکردم دمای مادربرد دوباره بالای ۱۰۰، تا ضربه بزنم بالای کیس و شک به سنسور وارد شه و دمای درست بیاد.
گارانتی که نداره متاسفانه ولی فعلا با اسپری خشک شستشو میدم ببینم حل میشه اگر نشد دیگه چاره‌ای نیست باید بفرستم نمایندگی.
ممنون بابت کمک و راهنمایی‌تون.

AMD>INTEL
03-09-21, 17:46
دما که مناسبه کاملا، اینجا از بس بیرون گرمه دیگه داخل خونه‌ها ۲۴ ساعت کولر گازی روشنه واسه همین حدودا ۲۲ ۲۳ هست.
و کیس هم green z2 plus hero هست که دور مادبرد با پنج‌تا فن بزرگ محاصره شده.
حتی شده گاهی شب تا صبح کولر اتاق روشن بوده و کیس کاملا سرد سرد بوده طوری که دمای سی‌پی‌یو به زیر ۳۰ هم رسیده ولی کامپیوتر روشن میکردم دمای مادربرد دوباره بالای ۱۰۰، تا ضربه بزنم بالای کیس و شک به سنسور وارد شه و دمای درست بیاد.
گارانتی که نداره متاسفانه ولی فعلا با اسپری خشک شستشو میدم ببینم حل میشه اگر نشد دیگه چاره‌ای نیست باید بفرستم نمایندگی.
ممنون بابت کمک و راهنمایی‌تون.

مرحله به مرحله کارهایی که میگم انجام بدید . راهنمایی لازم رو بهتون میکنم .
در مرحله بعد باید پد سیلیکونی روی قسمت ماسفت و زیر هیت سینک قسمت VRM چک بشه .
همچنین باید خمیر خوب کولر مستر هم برای پردازنده هم برای چیپست خمیرش عوض شود .