PDA

مشاهده نسخه کامل : سوال درباره سی پی یو i7 4790

0reza666
03-07-21, 16:36
با سلام.

میدونم سی پی یو من نسل 4 و کم کم داره زیر خاکی میشه ولی هر چی باشه برای گیم همین هسته کفایت میکنه.

در یوتیوب با همین سی پی یو ولی سریع k که یکم هرتز بیشتر از سی پی یو منه و قابلیت اورکلاک هم داره پسوند k ولی من بدون پسوند و زریب بسته است در کل اینارو کار نداریم.

در یوتیوب با همین سی پی یو طرف گرافیک 3080 و 10 گیگ بسته میدونم انقدر که میخوام نمیتونم از گرافیک کار بکشم فرقشون دیدم حتی با سی پی یو نسل 11 فقط در هد 10 تا 20 فریم اختلاف است.

حالا سوال اصلیم اینه من گرافیک بگیرم سی پی یو اذیت نمیکونه منظورم از اذیت اینکه تو بازی کرش نکنه. ایب نداره نتونم از تمام توان گرافیک استفاده کنم فقط کرش نکنه.

AMD>INTEL
04-07-21, 08:43
با سلام.

میدونم سی پی یو من نسل 4 و کم کم داره زیر خاکی میشه ولی هر چی باشه برای گیم همین هسته کفایت میکنه.

در یوتیوب با همین سی پی یو ولی سریع k که یکم هرتز بیشتر از سی پی یو منه و قابلیت اورکلاک هم داره پسوند k ولی من بدون پسوند و زریب بسته است در کل اینارو کار نداریم.

در یوتیوب با همین سی پی یو طرف گرافیک 3080 و 10 گیگ بسته میدونم انقدر که میخوام نمیتونم از گرافیک کار بکشم فرقشون دیدم حتی با سی پی یو نسل 11 فقط در هد 10 تا 20 فریم اختلاف است.

حالا سوال اصلیم اینه من گرافیک بگیرم سی پی یو اذیت نمیکونه منظورم از اذیت اینکه تو بازی کرش نکنه. ایب نداره نتونم از تمام توان گرافیک استفاده کنم فقط کرش نکنه.

سلام

نسل 4 قویترین پردازنده که همین 4790 باشه چندان گزینه مناسبی برای 3080 نیست . به نظرم هزینه کردن برای این پردازنده ارزش نداره مخصوصا برای کارت گرافیک های سری RTX 3080
خیلی توی ویدیوهای یوتیوب حساب باز نکنید .

مسئله دیگه بازی های جدید هست که پردازنده های جدید را نیاز دارند و استفاده از امکانات جدید ویندوز 11 هست . به نظرم حتما به یک پلتفرم جدید مثل رایزن یا نسل دهم اینتل مهاجرت کنید .

SajjadKhati
04-07-21, 09:35
با سلام.

سلام
نه بحث کرش کردن نیست . صرفا بحث اختلاف کارایی هست .
دلیل کرش کردن ، یا مشکلات نرم افزاری یا سخت افزاری هست . اینکه بخشی از سخت افزاری خراب باشه به هر دلیل ، ممکنه باعث کرش کردن بشه .

4790 نسبت به پردازنده ی 10900K در بازی ها با گرافیک RTX 3080 ، حدودا 58 درصد از کارایی اش را داره .
یعنی اگه پردازنده ی 10900K با گرافیکِ RTX 3080 را با بازدهیِ 100 درصد در نظر بگیرید ، پردازنده ی 4790 در این شرایط ، بازدهیِ 58 درصد تقریبا میشه گفت داره (تقریبا 42 درصد کاهش کارایی در بازی ها نسبت به 10900K در این شرایط هست) .
یعنی مثلا اگه در گرافیک 3080 با پردازنده ی 10900K ، در بازی روز ای 100 فریم بگیرید ، در پردازنده ی 4790 حدودا 58 فریم میگیرید .
یعنی چیزی حدود 8 درصد نسبت به Ryzen 3100 کاهش کارایی داره .

نسبت به قیمت 3080 ، ارزش این رو داره که پلتفرم تون را تعویض کنید و یه پردازنده ی i3 10100 یا i5 10400F تهیه کنید .
i3 10100 در این شرایط ، حدود 82 درصد بازدهی داره . یعنی حدود 24 درصد نسبت به 4790 افزایش کاراییِ بیشتری داره که کاملا ارزش تعویض پلتفرم را داره .
10400F هم حدود 88 درصد بازدهی داره .
این کارایی ها ، میانگین در بازی های روز بودن که البته در بازی های مختلف ، متفاوت خواهد بود .

Only the registered members can see the link

0reza666
04-07-21, 14:49
بله کاملا حرف های شما دو دوست عزیز درسته.

ولی تو این اوضا که یهو گرافیک ناموجود میشه چون یه مدل خاصی دنبالش که بعد 6 ماه دوباره موجود شده و خیلی هم قیمت فضایی است.

ولی بقیه قطعات مثل سی پی یو و مادربورد و حتی رم خیلی زیاد موجوده.

میگم فعلا کارم راه میندازه این پلترفم که بعدا تا عید انشاالله من میخوام به کل برم رو ddr4 و خلاص.

یعنی مادربورد. سی پی یو و رم بخرم برم یهو رو نسل 11 اینتل.

AMD>INTEL
04-07-21, 14:51
بله کاملا حرف های شما دو دوست عزیز درسته.

ولی تو این اوضا که یهو گرافیک ناموجود میشه چون یه مدل خاصی دنبالش که بعد 6 ماه دوباره موجود شده و خیلی هم قیمت فضایی است.

ولی بقیه قطعات مثل سی پی یو و مادربورد و حتی رم خیلی زیاد موجوده.

میگم فعلا کارم راه میندازه این پلترفم که بعدا تا عید انشاالله من میخوام به کل برم رو ddr4 و خلاص.

یعنی مادربورد. سی پی یو و رم بخرم برم یهو رو نسل 11 اینتل.

از حداکثر عملکرد عملیاتی کارت گرافیک بهره نمیبرید . میتونید برای موقتا این کار را انجام بدید .

XFXForce
05-07-21, 02:50
همونطور که دوستان گفتند بخش قابل توجهی از کارایی رو از دست میدید.

البته به نظر من مهاجرت به 10100 یا حتی 10400 ارزش نداره چون باز کارایی کامل از 3080 نمیگیرید و باز بعدا باید ارتقا بدید ، برای آینده هم که سری 10 از PCI-E 4.0 هم پشتیببانی نمیکنن و اگر میتونید حداقل به 11600k مهاجرت کتید.

یا صبر کنید چند ماه تا کلا به پلتفرم جدید اینتل و سری
Alder Lake که از DDR5 هم پشتیبانی میکنه و سوکتش هم فرق داره و 10 نانومتر هست با هسته های ناهمگن مهاجرت کنید.
قرار احتمال زیاد سپتامبر همین سال ریلیز شه اما خب طول میکشه یه مدت تا بیاد و قیمتش هم مناسب باشه.

فعلا با نرم افزارهایی مثل Throttle Stop پردازنده تون رو اول تا حدی که Stable باشه Undervolt کنین که دماش برای کار طولانی در حداکثر فرکانس همه هسته ها مناسب باشه نیاز نیست اصلا برین سمت سری K
فقط از تنظیمات همه ی هسته ها رو بذارید رو حداکثر فرکانس و پاور مد رو روو High performance (از خود برنامه میتونید ست کنید) و دیفالت رو هم همین پروفایل که ست کردین سیو کنین و برنامه رو از Task scheduler اد کنین که همیشه با خود ویندوز شروع به کار کنه.
یک پروفابل power saver هم بسازید و disable turbo رو هم تیکش رو بزنید تو این یکی برای مواقغی که کار سنگین با سیستم انجام نمیدید.