PDA

مشاهده نسخه کامل : نوسان در Core clock کارت گرافیک

Freequense
23-02-21, 02:01
سلام و وقت بخیر

من کارت گرافیک Geforce GTX 1080 Ti دارم اما تو بازی هایی که گرافیک خیلی سنگینی هم ندارند به صورت رندوم GPU usage ام میره روی 100% و بازی Freeze میشه، بعد GPU usage میاد روی صفر (انگار از بازی خارج شدم) البته بازی همچنان اجرا میمونه و صدای بازی جریان داره.
با MSI Afterburner و FurMark وضعیت رو بررسی کردم و باز هم همون Freeze اتفاق میفته و این اتفاق دقیقا همزمان میشه با وقتی که Core Clock خیلی میره بالا.
امروز گیم Stranded deep رو امتحان کردم و متوجه شدم که روی حالت گرافیکی Very Low هم خیلی Core clock رو دچار نوسان می کنه و همون اتفاق میفته. GPU Usage 100% و Freeze
همچنین به طور کلی باید تو اکثر بازی ها FPS رو روی 60 قفل کنم یا V-sync رو روشن کنم چون وقتی گیم بهم مثلا 150 تا FPS میده همون اتفاق تکراری پیش میاد.
آپدیت درایور کارت گرافیک هم انجام دادم
با نرم افزار FurMark هم بنچ مارک انجام دادم و فقط گاهی در حالت Anti-aliasing 8X فریز اتفاق میفته

ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید که این مشکل به چه چیزهایی میتونه ربط داشته باشه تا من بتونم یکی یکی تست کنم و ایراد رو پیدا کنم

اطلاعات بیشتر :
گاهی اوقات سیستم در حالت عادی بدون هیچ خطایی ری استارت میشه
جایی که هستیم گرد و خاک نسبتا زیاده

مشخصات سیستم (ویرایش شد):

MB : Asus rog strix z270F gaming (Bios version : 2017)
CPU : intel core i7 7700K 4.20 GHz
RAM : 8GB DDR4 x 2
GPU : Nvidia Geforce GTX 1080 Ti 11GB OC
PSU : Green Overclocking EVO Ultra-High Efficient PSU 1050W

AMD>INTEL
23-02-21, 10:48
سلام و وقت بخیر

من کارت گرافیک Geforce GTX 1080 Ti دارم اما تو بازی هایی که گرافیک خیلی سنگینی هم ندارند به صورت رندوم GPU usage ام میره روی 100% و بازی Freeze میشه، بعد GPU usage میاد روی صفر (انگار از بازی خارج شدم) البته بازی همچنان اجرا میمونه و صدای بازی جریان داره.
با MSI Afterburner و FurMark وضعیت رو بررسی کردم و باز هم همون Freeze اتفاق میفته و این اتفاق دقیقا همزمان میشه با وقتی که Core Clock خیلی میره بالا.
امروز گیم Stranded deep رو امتحان کردم و متوجه شدم که روی حالت گرافیکی Very Low هم خیلی Core clock رو دچار نوسان می کنه و همون اتفاق میفته. GPU Usage 100% و Freeze
همچنین به طور کلی باید تو اکثر بازی ها FPS رو روی 60 قفل کنم یا V-sync رو روشن کنم چون وقتی گیم بهم مثلا 150 تا FPS میده همون اتفاق تکراری پیش میاد.
آپدیت درایور کارت گرافیک هم انجام دادم
با نرم افزار FurMark هم بنچ مارک انجام دادم و فقط گاهی در حالت Anti-aliasing 8X فریز اتفاق میفته

ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید که این مشکل به چه چیزهایی میتونه ربط داشته باشه تا من بتونم یکی یکی تست کنم و ایراد رو پیدا کنم

اطلاعات بیشتر :
گاهی اوقات سیستم در حالت عادی بدون هیچ خطایی ری استارت میشه
جایی که هستیم گرد و خاک نسبتا زیاده

مشخصات سیستم :

MB : Asus rog strix z270F gaming (Bios version : 2017)
CPU : intel core i7 7700K 4.20 GHz
RAM : 8GB DDR4 x 2
GPU : Nvidia Geforce GTX 1080 Ti 11GB OC

سلام
شما ابتدا سیستم را پاکسازی کنید همچنین پاور دستگاه را قید نکردید . احتمال ضعف پاور بر اساس ریستارت هست .

Freequense
23-02-21, 12:33
سلام
شما ابتدا سیستم را پاکسازی کنید همچنین پاور دستگاه را قید نکردید . احتمال ضعف پاور بر اساس ریستارت هست .

سلام و ممنون بابت پاسخ
پاور رو در بالا اضافه کردم.
آیا نوسان Core clock میتونه به خاطر ضعف در پاور هم باشه یا ارتباطی نداره ؟
منظورتون پاکسازی فیزیکی است یا پاکسازی نرم افزاری؟ اگر منظورتون نرم افزاری است از چه طریق و یا با چه نرم افزاری پاکسازی رو میتونم انجام بدم

AMD>INTEL
23-02-21, 15:37
سلام و ممنون بابت پاسخ
پاور رو در بالا اضافه کردم.
آیا نوسان Core clock میتونه به خاطر ضعف در پاور هم باشه یا ارتباطی نداره ؟
منظورتون پاکسازی فیزیکی است یا پاکسازی نرم افزاری؟ اگر منظورتون نرم افزاری است از چه طریق و یا با چه نرم افزاری پاکسازی رو میتونم انجام بدم

نوسان مقوله مهمی نیست چون بر خلاف نظر عموم بایوس گرافیک داری چندین سطح فرکانس برای مدیریت انرژی و توان هست و باعث کاهش حرارت میشود و در زمان لود یا بیکاری فرکانس متفاوت هست
پاور باید تست بشه .
گرافیک را خارج کنید . داخل اسلات را با مسواک نرم تمیز کنید و پایه های کارت را مداد پاک کن تمیز کنید .
کابل مربوط به PCIE گرافیک هم از سمت پاور و هم سمت گرافیک چک کنید و ترجیحا با کابل دیگری تست کنید .

Freequense
04-03-21, 17:09
ممنون از پاسختون
فعلا با هرکدوم از رم ها به صورت جداگانه تست کردم و باز هم همین اتفاق میفته
دیروز متوجه شدم که رم هایی که روی مادربوردم قرار داره یکیش 2400hz هست و یکی اگه درست یادم باشه 2130hz. رم 2130 رو خارج کردم و الان سیستم ست شده رو 2400hz ولی همچنان مشکل وجود داره
گفتم شاید لازم باشه این اطالاعات رو هم توضیح بدم
چیزهایی که فرمودید رو بررسی میکنم و نتیجه رو اعلام میکنم

AMD>INTEL
05-03-21, 08:52
ممنون از پاسختون
فعلا با هرکدوم از رم ها به صورت جداگانه تست کردم و باز هم همین اتفاق میفته
دیروز متوجه شدم که رم هایی که روی مادربوردم قرار داره یکیش 2400hz هست و یکی اگه درست یادم باشه 2130hz. رم 2130 رو خارج کردم و الان سیستم ست شده رو 2400hz ولی همچنان مشکل وجود داره
گفتم شاید لازم باشه این اطالاعات رو هم توضیح بدم
چیزهایی که فرمودید رو بررسی میکنم و نتیجه رو اعلام میکنم

کارهایی که گفتم انجام دادید یا نه ؟