PDA

مشاهده نسخه کامل : بالانرفتن USAGE CPU

hoshang2
10-12-20, 07:36
با سلام
خوب هستید آقا امید
من یک سئوالی از شما داشتم و محبت می کنید پاسخ دهید
خود شما در جریان هستید که من چندین ماه هست که کامپیوتر جدید اسمبل کردم و دارم استفاده می کنم.
اما مشکلی که هست برای مثال این سی پی یو 3970x وقتی از آن کار می کشم تا نهایتا 35 درصد بالاتر نمی رود و حتی من از برنامه RYZEN MASTER استفاده می کنم
برای مثال از بهترین برنامه های CONVERT VIDEO هم استفاده می کنم اما USAGE CPU بالااتر از 35 درصد نمی رود البته با بعضی از نرم افزارهای CONVERTOR.
بالا آمدن سیستم هم اصلا سریع نیست.
با بعضی از نرم افزارها که BENCHMARK می گیرم BENCHMARK خوبی می دهد و USAGE CPU هم تا 80 یا 90 درصد هم می رود.
چون دستگاه خیلی قدرتمند هست من فکر می کنم باید سرعتها بالاتر باشد.
مثلا با برنامه ACRONIS TRUE IMAGE من حالت سیستم را MAXIMUM قرار دادم که از حداکثر CPU استفاده کند اما CPU تا 80 یا 90 درصد اصلا نمی رود UASGE CPU پایین 35 درصد هست.

آقا امید ممنون می شوم که منرا راهنمایی کنید.
با تشکر

AMD>INTEL
10-12-20, 09:17
با سلام
خوب هستید آقا امید
خود شما در جریان هستید که من چندین ماه هست که کامپیوتر جدید اسمبل کردم و دارم استفاده می کنم.
اما مشکلی که هست برای مثال این سی پی یو 3970x وقتی از آن کار می کشم تا نهایتا 35 درصد بالاتر نمی رود و حتی من از برنامه RYZEN MASTER استفاده می کنم
برای مثال از بهترین برنامه های CONVERT VIDEO هم استفاده می کنم اما USAGE CPU بالااتر از 35 درصد نمی رود البته با بعضی از نرم افزارهای CONVERTOR.
با بعضی از نرم افزارها که BENCHMARK می گیرم BENCHMARK خوبی می دهد و USAGE CPU هم تا 80 یا 90 درصد هم می رود.
مثلا با برنامه ACRONIS TRUE IMAGE من حالت سیستم را MAXIMUM قرار دادم که از حداکثر CPU استفاده کند اما CPU تا 80 یا 90 درصد اصلا نمی رود UASGE CPU پایین 35 درصد هست.

آقا امید ممنون می شوم که منرا راهنمایی کنید.
با تشکر

سلام
پردازنده شما پردازنده عادی دسکتاپ نیست که زیر فشار به طور کامل درگیر شود . یک پردازنده قدرتمند ورک استیشن هست .با برنامه های تست پایداری مثل aida 64 stability test فقط بگذارید پردازنده را تست بگیرد .این مشکل نیست .

hoshang2
10-12-20, 11:25
سلام
پردازنده شما پردازنده عادی دسکتاپ نیست که زیر فشار به طور کامل درگیر شود . یک پردازنده قدرتمند ورک استیشن هست .با برنامه های تست پایداری مثل aida 64 stability test فقط بگذارید پردازنده را تست بگیرد .این مشکل نیست .

با سلام
آقا امید ممنونم از پاسخ شما
اگر پردازنده usage آن 35 درصد نهایتا باشد خوب یعنی از تمام قدرت cpu استفاده نمی کند یعنی یک سوم قدرت cpu را دارد استفاده می کند به قول شما پردازنده قدرتمندی هست اما چکاری می توانم بکنم که از صد در صد قدرت cpu استفاده بکند چون خود شما می دانید که پردازنده می تواند 1 درصد باشد و می تواند 100 درصد باشد چون اگر شخصی بخواهد از این پردازنده برای مثال در یک شرکت کارهای سنگین بکند و پردازنده 35 درصد بخواهد درگیر باشد این که فایده ای ندارد مثلا شخصی بخواهد 3dmax یا autocad به طور سنگین کار کند پس پردازنده قدرتی ندارد که بتواند 3dmax را هندل کند؟
من در یک فیلم آموزشی دیدم که کسی دارد با این پردازنده کار 3dmax انجام می دهد و تا 75 الی 85 درصد cpu را دارد کار می کشد.
با تشکر

hoshang2
10-12-20, 14:05
با سلام
آقا امید من دو تا برنامه convert video باز کردم و درون هر برنامه 6 تا فایل اضافه کردم که convert بکند البته usage cpu تا 50 درصد رفت البته هر فایل 1.9 گیگ هست یعنی هر برنامه مستقل کار می کند
یعنی اگر من دو تا دیگر برنامه convert video باز بکنم که می شود 24 تا فایل یعنی انگاری دارد 24 فایل تبدیل می کند و اختلالی هم اصلا به وجود نمی آورد اما با یک برنامه Usage cpu اصلا بالا نمی رود
زمان هم دقیقا زده 53 دقیقه تا تموم بشود.

AMD>INTEL
10-12-20, 14:47
با سلام
آقا امید من دو تا برنامه convert video باز کردم و درون هر برنامه 6 تا فایل اضافه کردم که convert بکند البته usage cpu تا 50 درصد رفت البته هر فایل 1.9 گیگ هست یعنی هر برنامه مستقل کار می کند
یعنی اگر من دو تا دیگر برنامه convert video باز بکنم که می شود 24 تا فایل یعنی انگاری دارد 24 فایل تبدیل می کند و اختلالی هم اصلا به وجود نمی آورد اما با یک برنامه Usage cpu اصلا بالا نمی رود

بعضی از برنامه های کانورت از گرافیک استفاده میکنند نه پردازنده . به همین خاطر پردازنده ممکنه تو لود کمتری باشه .
در کل برنامه های کانورتر ملاک خوبی برای این مورد نیستند .چون هسته کودا رو پشتیبانی میکننند
از IntelBurn Test یا prime 95 استفاده کنید پروسه های cpu محور نه برنامه هایی که از پردازنده گرافیکی هم پشتیبان میکنند .

- - - Updated - - -

با سلام

بعضی از برنامه های کانورت از گرافیک استفاده میکنند نه پردازنده . به همین خاطر پردازنده ممکنه تو لود کمتری باشه .
در کل برنامه های کانورتر ملاک خوبی برای این مورد نیستند .چون هسته کودا رو پشتیبانی میکننند
از IntelBurn Test یا prime 95 استفاده کنید پروسه های cpu محور نه برنامه هایی که از پردازنده گرافیکی هم پشتیبان میکنند .

hoshang2
10-12-20, 16:51
با سلام
آقا امید ممنونم از لطف شما
البته من به نتیجه رسیدم
من برنامه convertx را 8 باز بازکردم و در هر برنامه 6 تا فایل video اضافه کردم که 48 تا فایل video می شود و هر 8 تا برنامه را با هم start کردم و زمان که دقیقا گرفتم 49 دقیقه طول کشید تا 48 video تبدیل شود فوالعاده است.
البته بعضی از نرم افزارها را نمی توان همزمان باز کرد و حتی بعضی ها را می توان همزمان باز کرد.
فایلهای video که تست کردم 1.9 گیگ بودند.
البته من از راهنمایی شما توانستم این مشکل را برطرف بکنم:11():
با تشکر از آقا امید عزیزم:11():

SajjadKhati
11-12-20, 16:26
با سلام
خوب هستید آقا امید

سلام
بخاطر این درصدِ اِشغال پردازنده تون کم هست که هر برنامه ، بسته به نوع الگوریتم ، تعداد نخ های محدود (اینکه در حال اجرای کد باشه) ایجاد میکنه .
هر نخ هم از یک هسته استفاده میکنه (البته بسته به خیلی عوامل دیگه از جمله نوع کد نویسی و سیستم عامل و منابع دیگه و ... داره) .

معمولا نرم افزار هایی که این محدودیت را نداشته باشن و بتونن از تعداد زیادی از هسته ها بصورت همزمان استفاده کنن ، موتورهای رندرگیری هستند .
موتورهای رندرگیری ، بسته به طراحی شون ، گاها میتونن از یه پردازنده ی بیش از 100 هسته ای را هم استفاده کنن .
اما بجز موتورهای رندرگیری ، نرم افزارهای دیگه (حتی زمان طراحی با نرم افزارهای گرافیکی مثل 3d max و ...) ، اغلب از تعداد محدودی از هسته ها میتونن استفاده کنن (معمولا زیر 8 هسته) .

همونطور که شما انتظار ندارید وقتی که فرضا 250 گیگ رم دارید ، صرفا با اجرای یک برنامه ، 100 در 100 رم تون اِشغال و مصرف بشه (البته باز هم بسته به نرم افزار و ... داره) و هر برنامه ، محدودیت خاصی در استفاده از منابع سخت افزاری داره ، پردازنده و همچنین بقیه ی قطعات هم همینطورن .

قبلا باذها این مسئله را تاکید کرده بودم .

بالا اومدن سیستم ، چندان ربطی به زیاد بودن تعداد هسته های پردازنده نداره .
چون زمان بالا اومدن سیستم ، بارگزاری فایل ها مهم هست ، مهمترین عامل ، سرعت ssd هست .
زمان بوت ، شما چه پردازنده ی 4 هسته ای داشته باشین یا 400 هسته ای ، چندان تاثیر خاصی نداره .

چون بسته به اون نرم افزارها و الگوریتم هاشون (که در بالا توضیح دادم) ، نرم افزارهای بنچمارک ، عمدا از چندین هسته میتونن استفاده کنن (چیزی شبیه به الگوریتم های موتورهای رندر احتمالا ارائه میکنن) .

برای سرعت بالا داشتن ، قطعات سیستم ، باید طبق عملکرد نرم افزار انتخاب بشه . باید طبق محدودیت های منابع سخت افزاری که اون نرم افزار داره ، انتخاب بشه .
وقتی نرم افزاری ، محدود به استفاده از یک میزان خاصی از منابع سخت افزار هست ، شما هر چقدر هم بیشتر از نیازِ اون نرم افزار ، قدرت سخت افزاری تون بیشتر باشه ، سرعت تون که بیشتر نمیشه .
اگه قدرت سخت افزاری بسیار بالاتری از محدوده ی توان اون نرم افزار داشته باشید ، سرعت تون صرفا محدود میشه به عملکرد همون نرم افزار .

با سلام
آقا امید ممنونم از پاسخ شما
اگر پردازنده usage آن 35 درصد نهایتا باشد خوب یعنی از تمام قدرت cpu استفاده نمی کند یعنی یک سوم قدرت cpu را دارد استفاده می کند به قول شما پردازنده قدرتمندی هست اما چکاری می توانم بکنم که از صد در صد قدرت cpu استفاده بکند چون خود شما می دانید که پردازنده می تواند 1 درصد باشد و می تواند 100 درصد باشد

از طرف شما ، هیچ کاری نمیتونید انجام بدید .
بسته به طراحی نرم افزار برنامه نویس ، زمان طراحی داره .
هر چقدر که در هر رویداد و در هر لحظه از منابع سخت افزاری مصرف میکنه ، در اون لحظه ، همون قدر مصرفش هست .

چون اگر شخصی بخواهد از این پردازنده برای مثال در یک شرکت کارهای سنگین بکند و پردازنده 35 درصد بخواهد درگیر باشد این که فایده ای ندارد مثلا شخصی بخواهد 3dmax یا autocad به طور سنگین کار کند پس پردازنده قدرتی ندارد که بتواند 3dmax را هندل کند؟

طراح نرم افزار هست که میدونه در کجا ، چقدر از منابع سخت افزار (از جمله پردازنده) را ، چقدر استفاده کنه ، بهترین فایده را داره .
اصلا این طور در نظر نگیرید که هر چقدر میزان مصرف پردازنده یا هر قطعه ی دیگه ای توسط نرم افزاری بیشتر باشه ، صرفا این به این معناست که سرعت اون نرم افزار نسبت به زمانی که به اندازه ی فعلی داره از منابعِ سخت افزار (از جمله پردازنده) استفاده میکنه ، سرعتش بیشتر خواهد بود .

3d msx و .کلا نرم افزارهای رندر گیری ، معمولا به 2 بخش کلی از نظر استفاده از پردازنده (و کلا از نظر استفاده از منابع سخت افزاری) تقسیم میشن :
زمان رندر و غیر رندر (که همون زمان طراحی هست) .
زمان رندر ، معمولا اگه موتور رندرشون بر اساس cpu باشه ، تعداد هسته های بسیار بالا (مثل همین پردازنده ی شما) را تا حد بسیار بالایی درگیر میکنن .
اما زمان طراحی (و کار با نرم افزار) ، اغلب در حد نرم افزارهای دیگه هستند (معمولا زیر 8 هسته استفاده میکنند) .

من در یک فیلم آموزشی دیدم که کسی دارد با این پردازنده کار 3dmax انجام می دهد و تا 75 الی 85 درصد cpu را دارد کار می کشد.
با تشکر

بسته خیلی عوامل مختلف داره .
مهمترین شون اینه که در زمان رندر بود یا نه و مدل پردازنده اش چی بود؟
همچنین نوع پروژه اش ، تعداد نرم افزارهای دیگه و سیستم عامل و خیلی از اطلاعات دیگه لازمه که چی بود؟

با سلام

با سلام
البته من به نتیجه رسیدم
من برنامه convertx را 8 باز بازکردم و در هر برنامه 6 تا فایل video اضافه کردم که 48 تا فایل video می شود و هر 8 تا برنامه را با هم start کردم و زمان که دقیقا گرفتم 49 دقیقه طول کشید تا 48 video تبدیل شود فوالعاده است.
البته بعضی از نرم افزارها را نمی توان همزمان باز کرد و حتی بعضی ها را می توان همزمان باز کرد.

دلیلش را در بالا توضیح دادم .

AMD>INTEL
11-12-20, 16:48
با سلام
البته من به نتیجه رسیدم

خواهش میکنم .موفق باشید :1. (23)::11():