PDA

مشاهده نسخه کامل : تغییر مادربرد و پردازنده

H.Dread
26-04-20, 20:03
سلام من میخوام مادربرد با پردازنده امو ارتقا بدم
میخام پردازنده ryzen 3800x بگیرم از این مادربرد ها بنظرتون کدوم بگیر
PRIME X570-P | Motherboards | ASUS Global (Only the registered members can see the link)
MPG X570 GAMING PLUS (Only the registered members can see the link)
به دلیل محدود بودن بودجه
رم نمیخوام بگیرم و از رم گیل16 گیگ 2400 که دارم استفاده کنم

اگه پردازند تو لود ۸۵ یا ۹۰ باشه

خنک کننده بادی Amd Wraith Spire
واسه پردازند کافیه یا باید خنک کننده مایع تهیه کنم
اگه باید مایع بخرم چی پیش ناهاد میدین
الان بزرگترین مشکل من پاور
پاور که دارم gp600b-hp plus گرین برایه پردازنده یه ۸ پین داره
مادربرد هایه بالا که لینک گذاشتم ۱۲ پین میخورن باید پاور جدید بگیرم ؟
شنیدم ۱۲ پین برا یه کسایی که بخوان اورکلاک کنن
با همون ۸ پین کارام را میفته ؟

AMD>INTEL
26-04-20, 20:16
PRIME X570-P | Motherboards | ASUS Global (Only the registered members can see the link)
به دلیل محدود بودن بودجه

خنک کننده بادیAmd Wraith Spire
مادربرد های بالا که لینک گذاشتم ۱۲ پین میخورن باید پاور جدید بگیرم ؟

هر مادربرد خوب هستند من MSI X570 GAMING PLUS را برای مشتری گرفتم خیلی خوب بوده .
رم رو بعدا با فرکانس بالاتر عوض کنید
نه خنک کننده بهتری برای RYZEN 7 3800 X نیاز دارید .
Amd Wraith Spire تا رایزن 5 خوب جواب میده بالاتر بهتره خنک کننده قویتر باشه
یک 8 پین برای مادربرد کفایت میکنه نیاز به خرید پاور نیست . در صورت اورکلاک میتونید اون 4 پین رو استفاده کنید ولی به صورت دیفالت نیاز نیست .

H.Dread
26-04-20, 20:33
خنک کننده مایع چی پیش ناهاد میدین
که مشکلی پیش نیاد

AMD>INTEL
26-04-20, 20:37
خنک کننده مایع چی پیش ناهاد میدین
که مشکلی پیش نیاد

نه 8 پین کفایت میکنه و نیازی نیست .
پیشنهادم ایر کولر نوتوس 400 گرین این خنک کننده عملکرد خوبی داره و نیاز به خرید واترکولینگ نیست .

Only the registered members can see the link

SajjadKhati
26-04-20, 21:41
به دلیل محدود بودن بودجه

خنک کننده بادی Amd Wraith Spire
مادربرد هایه بالا که لینک گذاشتم ۱۲ پین میخورن باید پاور جدید بگیرم ؟

سلام
با چه نرم افزاری میخواین کار کنین؟
یا ارتقاء پردازنده را برای بازی مد نظر دارین؟
بودجه تون چقدره؟
اورکلاک حرفه ای در نظر دارین که انجام بدین؟

H.Dread
26-04-20, 22:53
سلام
با چه نرم افزاری میخواین کار کنین؟
یا ارتقاء پردازنده را برای بازی مد نظر دارین؟
بودجه تون چقدره؟
اورکلاک حرفه ای در نظر دارین که انجام بدین؟

بودجه 16 میلیون تومان
بله برای گیمینگ میخام
اورکلاک فلن نه

SajjadKhati
26-04-20, 23:48
بودجه 16 میلیون تومان
بله برای گیمینگ میخام
اورکلاک فلن نه

نمیدونم چه قطعاتی میخواین .
سیستم کامل میخواین یا فقط چند قطعه میخواین؟
اگه چند قطعه میخواین ، کدوم قطعات را میخواین؟
واسه استریم هم میخواین یا نه؟

توی بازی ها ، نیاز به پردازنده ی 8 هسته ای نیست (اگه ارزش خرید را هم فقط اندکی در نظر میگیرید) .
در بازی ها ، به یه پردازنده ی 4 و حداکثر 6 هسته ای دیگه بیشتر نیاز نیست (یعنی اگه بخواین ارزش خرید را نادیده بگیرین ، پردازنده ی 6 هسته ای براتون کافی هه) . انتخاب پردازنده های 8 هسته ای ، فقط برای کسایی هه که اصلا براشون بودجه مهم نیست و از اون طرف هم اختلاف در حد 3 درصد هم براشون خیلی مهم هه (یعنی مثلا اختلافی در حد 2 فریم و اینها هم براشون خیلی مهم هه) .

بنابراین اگه خیلی دیگه میخواین خرج کنین ، بهترین پردازنده توی AMD ، پردازنده ی Ryzen 5 3600X هست که با دومین پردازنده ی قدرتمند حال حاضر در بازی ، یعنی پردازنده ی i9 9900k ، اختلاف در حد 8 درصد داره . پردازنده ی Ryzen 5 3600X ، نسبت به Ryzen 7 3800X ، یا اختلافی نداره یا اگه داشته باشه به 3 درصد هم نمیرسه .

اما اخیرا توی ایران ، پردازنده های AMD ، خیلی اختلاف قیمت عجیبی با پردازنده های اینتل گرفتن و ارزش خریدشون را به شدت از دست دادن . پردازنده ی پردازنده ی Ryzen 5 3600X که 3.5 تومن قیمت داشت ، یهو قیمتش بالای 6 تومن رفت در صورتی که پردازنده های اینتل به این شدت بالا نرفتن .

بنابراین پیشنهاد میکنم اگه قطعات تون را ارتقاء نمیدین و تازه کلا دارین جمع میکنین ، بجای AMD ، پردازنده اینتل i5 9400f بگیرید .
این پردازنده با قیمت 3.65 تومن که داره ، عملکردی برابر با پردازنده ی Ryzen 5 3600X که قیمت 6.2 تومن داره ، داره .
بنابراین اختلاف بین پردازنده های i5 9400f و i9 9900k ، به 8 درصد بصورت متوسط میرسه .

البته اگه باز هم ارزش خرید مد نظرتون هست ، پردازنده های بسیار ارزون تر اما در عین حال با کارایی بسیار مناسب هم هستند .
اگه برای حرف هام سند خواستین ، بگین (البته چند ساعت پیش هم در تاپیک دیگه ای در این باره بصورت مفصل تر توضیح دادم که میتونین اون را هم بخونین) .

------------------------------------------

مادربرد را اگه برای اورکلاک نمیخواین ، لازم به این همه هزینه ی اضافی نیست .
اگه AMD میگیرید ، پیشنهادم مادربرد چیپست B450 هه که با 2.5 تومن هم یه مادربرد خوب میشه پیدا کرد (با 3.3 تومن که دیگه عالی ترین مادربرد این چیپست میشه) که برای کارتون هم کاملا کافی هه .
اگه اینتل میگیرید ، مادربرد چیپست B360 یا B365 را پیشنهاد میکنم که با 2.4 تا 2.7 تومن ، یه مادربرد خوب مناسب کارتون میتونید جور کنید .
اگه خواستین ، بگین کدوم پردازنده را انتخاب کردین تا مدل مادربرد و قیمت شو بگم .

H.Dread
27-04-20, 02:34
نمیدونم چه قطعاتی میخواین .
سیستم کامل میخواین یا فقط چند قطعه میخواین؟
اگه چند قطعه میخواین ، کدوم قطعات را میخواین؟
واسه استریم هم میخواین یا نه؟

توی بازی ها ، نیاز به پردازنده ی 8 هسته ای نیست (اگه ارزش خرید را هم فقط اندکی در نظر میگیرید) .
در بازی ها ، به یه پردازنده ی 4 و حداکثر 6 هسته ای دیگه بیشتر نیاز نیست (یعنی اگه بخواین ارزش خرید را نادیده بگیرین ، پردازنده ی 6 هسته ای براتون کافی هه) . انتخاب پردازنده های 8 هسته ای ، فقط برای کسایی هه که اصلا براشون بودجه مهم نیست و از اون طرف هم اختلاف در حد 3 درصد هم براشون خیلی مهم هه (یعنی مثلا اختلافی در حد 2 فریم و اینها هم براشون خیلی مهم هه) .

بنابراین اگه خیلی دیگه میخواین خرج کنین ، بهترین پردازنده توی AMD ، پردازنده ی Ryzen 5 3600X هست که با دومین پردازنده ی قدرتمند حال حاضر در بازی ، یعنی پردازنده ی i9 9900k ، اختلاف در حد 8 درصد داره . پردازنده ی Ryzen 5 3600X ، نسبت به Ryzen 7 3800X ، یا اختلافی نداره یا اگه داشته باشه به 3 درصد هم نمیرسه .

اما اخیرا توی ایران ، پردازنده های AMD ، خیلی اختلاف قیمت عجیبی با پردازنده های اینتل گرفتن و ارزش خریدشون را به شدت از دست دادن . پردازنده ی پردازنده ی Ryzen 5 3600X که 3.5 تومن قیمت داشت ، یهو قیمتش بالای 6 تومن رفت در صورتی که پردازنده های اینتل به این شدت بالا نرفتن .

بنابراین پیشنهاد میکنم اگه قطعات تون را ارتقاء نمیدین و تازه کلا دارین جمع میکنین ، بجای AMD ، پردازنده اینتل i5 9400f بگیرید .
این پردازنده با قیمت 3.65 تومن که داره ، عملکردی برابر با پردازنده ی Ryzen 5 3600X که قیمت 6.2 تومن داره ، داره .
بنابراین اختلاف بین پردازنده های i5 9400f و i9 9900k ، به 8 درصد بصورت متوسط میرسه .

البته اگه باز هم ارزش خرید مد نظرتون هست ، پردازنده های بسیار ارزون تر اما در عین حال با کارایی بسیار مناسب هم هستند .
اگه برای حرف هام سند خواستین ، بگین (البته چند ساعت پیش هم در تاپیک دیگه ای در این باره بصورت مفصل تر توضیح دادم که میتونین اون را هم بخونین) .

------------------------------------------

مادربرد را اگه برای اورکلاک نمیخواین ، لازم به این همه هزینه ی اضافی نیست .
اگه AMD میگیرید ، پیشنهادم مادربرد چیپست B450 هه که با 2.5 تومن هم یه مادربرد خوب میشه پیدا کرد (با 3.3 تومن که دیگه عالی ترین مادربرد این چیپست میشه) که برای کارتون هم کاملا کافی هه .
اگه اینتل میگیرید ، مادربرد چیپست B360 یا B365 را پیشنهاد میکنم که با 2.4 تا 2.7 تومن ، یه مادربرد خوب مناسب کارتون میتونید جور کنید .
اگه خواستین ، بگین کدوم پردازنده را انتخاب کردین تا مدل مادربرد و قیمت شو بگم .

استریمر نیستم ولی درامدم از گیمه
دفیه قبل بخاتر کمبوده بودجه مجبور شدم
Core i3 8100 بردارم الان تو گیم انلاین که بازی میکنم
پردازنده حرف اولو میزنه
پردازنده خودم لود ۱۰۰% میشه
برایه همین میخام پردازنده
بردارم که دیگه در اینده
نیاز به ارتقا نباشه
فلن اینارو میخوام بگیرم
MPG X570 GAMING PLUS
AMD RYZEN 7 3800X
SAMSUNG 970 EVO Plus 500GB PCIe Gen 3.0x4 NVMe M.2 SSD
خنک کننده Notus 400
هزینه خرید رم ندارم
گرافیک پاور دارم
رم فلن 16 گیگ گیل
2400 استفاده می کنم در آینده رمو به ۳۲۰۰ ارتقا بدم
فقط امیدوارم خنک کننده Notus 400
کافی باشه برایه این پردازند

SajjadKhati
27-04-20, 11:40
استریمر نیستم ولی درامدم از گیمه
دفیه قبل بخاتر کمبوده بودجه مجبور شدم
Core i3 8100 بردارم الان تو گیم انلاین که بازی میکنم
پردازنده حرف اولو میزنه
پردازنده خودم لود ۱۰۰% میشه
برایه همین میخام پردازنده
بردارم که دیگه در اینده
نیاز به ارتقا نباشه
فلن اینارو میخوام بگیرم
MPG X570 GAMING PLUS
AMD RYZEN 7 3800X
SAMSUNG 970 EVO Plus 500GB PCIe Gen 3.0x4 NVMe M.2 SSD
خنک کننده Notus 400
هزینه خرید رم ندارم
گرافیک پاور دارم
رم فلن 16 گیگ گیل
2400 استفاده می کنم در آینده رمو به ۳۲۰۰ ارتقا بدم
فقط امیدوارم خنک کننده Notus 400
کافی باشه برایه این پردازند

ببینید ، اغلب بازی های روز ، از 4 هسته استفاده میکنن .البته گاها پیش میاد که مثلا از 5 یا 6 هسته یا بالاتر استفاده کنن و اگه هم استفاده کنن ، کوتاه مدت خواهد بود . البته باز هم بسته به بازی داره . من دارم میانگین را در نظر میگیرم .
این باعث میشه پردازنده های 4 هسته ای را کاملا درگیر کنن اما پردازنده های با هسته های بالاتر را نه خیلی .

مثل این میمونه که مثلا شما مثلا یه فایل 4 گیگابایتی داشته باشین که بخواین توی فلش 4 گیگابایتی بریزین . مشخص هست وقتی توی این فایل را توی این حجم از فلش بریزین ، 100 در 100 فضای اون فلش را اشغال میکنه . حالا برای اون فایل 4 گیگابایتی ، چه فلش 8 گیگ ، چه فلش 64 گیگ یا هارد 1 ترا بخرین ، فقط هزینه ی خریدتون را افزایش دادین . تاثیر خاصی روی اون حجمی که نیاز داشتین ، نخواهد داشت .البته ، این مثال ، کاملا به این قضیه منطبق نیست ولی هم خیلی شباهت داره و هم در ساده ترین حالت خواستم مثال بزنم .

شما یه نگاه به لینک زیر بندازین (و البته میدونین که پردازنده ی i9 9900k ، میشه گفت دومین پردازنده ی قدرتمند در جهان برای گیم محسوب میشه) :

همونطور که میدونید ، پردازنده ی i3 8300 ، فقط تفاوت ناچیز 3 درصدی با پردازنده ی فعلی شما یعنی i3 8100 داره .
کارت گرافیک تست شده در لینک بالا ، RTX 2080TI هست که قدرتمندترین کارت گرافیک حال حاضر دنیاست .
در لینک بالا ، در بازی های روز (که در زیر اون صفحه لیست شدن) ، پردازنده ی i3 8300 (در تصویر اول) ، مقدار 91.3 درصد کارایی داره اما دومین پردازنده ی قدرتمند دنیا در گیم (یعنی i9 9900k که 8 هسته ی فیزیکی و 12 هسته ی منطقی داره) ، 109 درصد خروجی میده . یعنی اختلاف زیر 20 درصدی دارن .

اگه میبینید که در لیست بالا ، هر چی تعداد هسته های پردازنده بیشتر میشه و کارایی شون در بازی ها بالاتر میره ، این اغلب دلیلش (نه همه ی دلیلش) بخاطر تعداد هسته های بیشترشون نیست (بیشتر از 4 هسته ای) . بلکه اغلبش (بیش از 80 درصدش) بخاطر فرکانس بالاتر اون پردازنده هست . یعنی اینکه سیاست های AMD و مخصوصا Intel اینه که هر چی تعداد هسته ها را بیشتر میکنن ، فرکانس شون را نسبت به پردازنده های قبلی ، بالاتر میبرن .
بیشترین فرکانس را هم توی اون لیست از پردازنده ها ، پردازنده ی i9 9900k با فرکانسی بیش از 4.7 تا 5 گیگاهرتز داره .

وگرنه اگه شما پردازنده ی 4 هسته ای ای که حتی 4 هسته ی منطقی (یعنی مثل همین پردازنده ی فعلی شما) را بگیرید و تا 5ghz در همه ی هسته ها اورکلاک کنید ، خواهید دید که نتایجش به نتایج i9 9900k ، نزدیک میشه (برابر نمیشه چون گفتم گاها و در لحظاتی کوتاه ممکنه (البته باز هم بستگی به بازی داره) بعضی از بازی ها به هسته های بیشتری احتیاج داشته باشن ولی خیلی اختلاف ناچیزی و در حد زیر 5 درصد پیدا میکنن) که البته باز هم بسته به بازی داره که از چند هسته استفاده کنن .

---------------------------------------------------------

به هر حال ، طبق لینک بالا و لینک زیر و همچنین اسناد بسیار زیادتری که میتونین پیدا کنین ، تا قیمت 5 تومن ، پیشنهادم پردازنده ی i5 9600K هست که اختلافی بین 5 تا 15 درصد (بسته به بازی داره) با i9 9900k داره :

Intel i7-7700K Revisit: Benchmark vs. 9700K, 2700, 9900K, & More | GamersNexus - Gaming PC Builds & Hardware Benchmarks (Only the registered members can see the link)

اگه تا 9.3 تومن خرج میکنین دیگه همون i9 9900k را پیشنهاد میکنم که دومین پردازنده ی قدرتمند جهان در گیم هست .

SajjadKhati
27-04-20, 11:46
برای اطلاعات بیشتر ، به لینک های زیر هم مراجعه کنید :

و

و

و برای اطلاعات تخصصی تر :

رابطه بین نوع برنامه نویسی نرم افزار و عمل پردازنده ها (Only the registered members can see the link)

H.Dread
27-04-20, 22:12
از اینا کدوم رو پشنهاد میدید
Intel Core i7-9700k Coffee Lake + MSI MAG Z390 TOMAHAWK LGA1151
یا
MSI MPG X570 GAMING PLUS + AMD Ryzen 7 3800X

پردازنده i9 9900k
میخواستم بزارم تو گزینه های خرید که قیمت رفت بالا
الان i9 9900k بدون باکس700 تومن بیشتر
i7 9700k شما کدوم پیش ناهاد میدین که بگیرم کدوم منطقی تره و آینده نگر تره
پردازنده بدون باکس ارزش خرید دار؟
تو سایت لیون i9900k
بدون باکس 9300 با باکس 10500
این همه اختلاف به خاطر باکس یا بدون باکس دست دوم

SajjadKhati
27-04-20, 23:26
از اینا کدوم رو پشنهاد میدید
Intel Core i7-9700k Coffee Lake + MSI MAG Z390 TOMAHAWK LGA1151
یا
MSI MPG X570 GAMING PLUS + AMD Ryzen 7 3800X

سلامی مجدد
بصورت میانگین ، i7 9700K ، اندکی بهتر از Ryzen 7 3800X در بازی ها عمل میکنه .
حالا که شما بخاطر i7 9700k دارین 8.6 تومن پول میدین و تا این میزان ارزش خرید را پذیرفتین ، به نظرم 500 تومن هزینه ی اضافی تر و خرید i9 9900k ، نسبت به i7 9700k ، ارزشش را داره .

درباره ی مادربرد ، اگه اورکلاک نمیکنید ، مادربرد ASUS TUF B360-PRO GAMING با قیمت 2.9 تومن ، کاملا براتون کافی هه (برای پردازنده ی اینتل) . مادربردی بالاتر از این (مثل مادربردی که انتخاب کردید) ، برای کارهای اورکلاک و یا لود بسیار شدید و طولانی مدت پردازنده مورد استفاده قرار میگیره که کار شما نه اورکلاک هست و نه لود این چنینی پردازنده در طولانی مدت .

پردازنده i9 9900k
میخواستم بزارم تو گزینه های خرید که قیمت رفت بالا
الان i9 9900k بدون باکس700 تومن بیشتر
i7 9700k شما کدوم پیش ناهاد میدین که بگیرم کدوم منطقی تره و آینده نگر تره
پردازنده بدون باکس ارزش خرید دار؟
تو سایت لیون i9900k
بدون باکس 9300 با باکس 10500
این همه اختلاف به خاطر باکس یا بدون باکس دست دوم

اگه از لحاظ گارانتی میگین که پردازنده های اینتل چه با باکس یا بدون باکس ، گارانتی ندارن .
با باکس اش را هم بگیرین ، باز هم باید خنک کننده ی جدیدی بگیرین .

H.Dread
27-04-20, 23:37
مرسی برا ی راهنمایی
تشکر فراوان :11(): :11()::11():