PDA

مشاهده نسخه کامل : مشکل با سی پی یو

sibakaya
09-04-20, 02:01
سلام من یه مشکلی دارم که گفتم با شما در میون بزارم
من توی بازی ها سی پی یوم لود 100 میشه و گرافیک حدود 50 تا 70
تقریبا تو همه باز ها این مشکل رو دارم و احساس میکنم که کامپوتر کلا پرفورمانسشو از دست داده
مشخصات سیستم
i3 8100
Gtx 1060 3gb
8*1 gb 2400 mhz cl 17
4*1 gb 2666 mhz cl 17
Green 480w
1tb hdd
سی پی یو با 1060 سه گیگ باتلنک میکنه در حالی که توی یوتیوب با 1070 هشت گیگ باتلنک نمیکنه
ویندوز زدم
تنظیمات مادربرد رو ریست کردم
به نظر شما ایراد سخت افزاریه؟

nima_hl
09-04-20, 03:31
تقریبا تو همه باز ها این مشکل رو دارم و احساس میکنم که کامپوتر کلا پرفورمانسشو از دست داده
مشخصات سیستم
i3 8100
Gtx 1060 3gb
8*1 gb 2400 mhz cl 17
4*1 gb 2666 mhz cl 17
Green 480w
1tb hdd
سی پی یو با 1060 سه گیگ باتلنک میکنه در حالی که توی یوتیوب با 1070 هشت گیگ باتلنک نمیکنه
ویندوز زدم

سلام

دمای ماکزیمم پردازنده را چک بفرمائید

با یدونه 8 گیگ تنها هم همین مشکل را دارید؟

AMD>INTEL
09-04-20, 08:48
مشخصات سیستم
i3 8100
Gtx 1060 3gb
8*1 gb 2400 mhz cl 17
4*1 gb 2666 mhz cl 17
Green 480w
1tb hdd
ویندوز زدم
سلام
با cpu-z قسمت مموری و spd شات بگیرید
2-حرارت تو بازی با hw monitor چک بشه

SajjadKhati
09-04-20, 11:39
مشخصات سیستم
i3 8100
Gtx 1060 3gb
8*1 gb 2400 mhz cl 17
4*1 gb 2666 mhz cl 17
Green 480w
1tb hdd
ویندوز زدم

سلام
علاوه بر گزارش دما که دوستان گفتن ، لیست بازی هایی که این مشکل را در اون دارین را بگین؟
و اینکه در چه سطح از تنظیمات و ریزولیشن ، هر کدوم از بازی ها را اجرا میکنین را هم بگین؟
همچنین اینکه از اول تا آخر در اون بازی ها ، این مشکل را دارین یا صرفا در قسمت هایی از بازی؟

اول نرم افزار msi after burner را نصب و در قسمت تنظیمات Monitoring ، موارد مورد نظر مثل اطلاعات میزان عملکرد و فرکانس و دما cpu و gpu و مصرف حافظه ی گرافیکی و رم و ... را تیک بزنین و زمان بازی کردن ، این اطلاعات را روی صفحه نمایش بدین و زمانی که این مشکل پیش میاد ، از صفحه ی بازی (که شامل این اطلاعات بشه) ، عکس بگیرین و اینجا بفرستین ، بهتر میشه نظر داد .

sibakaya
09-04-20, 17:23
سلام و ممنون بابت پاسخگویی
این مشکل تقریبا همه جای بازی هست کم و بیش از رد دد تا پابجی و سی اس و جی تی ای
مثلا توی پابجی و سی اس گو یهو مصرف گرافیک بالا میره و وسط فایت لگ میزنه که واقعا مسخرس
دما گرافیک تا 73 بالا میره
دمای سی پی یو تا 63
عکس ها رو با سایت دیگه اپلود کردم ببخشید
Only the registered members can see the link
در حالی که توی یوتیوب که میدیم با 1070 در این حد باتلنک نمیکرد
شاید من زیاد حساس شدم ولی نظر شما چیه؟

SajjadKhati
09-04-20, 19:34
سلام و ممنون بابت پاسخگویی
این مشکل تقریبا همه جای بازی هست کم و بیش از رد دد تا پابجی و سی اس و جی تی ای
مثلا توی پابجی و سی اس گو یهو مصرف گرافیک بالا میره و وسط فایت لگ میزنه که واقعا مسخرس
دما گرافیک تا 73 بالا میره
دمای سی پی یو تا 63
عکس ها رو با سایت دیگه اپلود کردم ببخشید
در حالی که توی یوتیوب که میدیم با 1070 در این حد باتلنک نمیکرد
شاید من زیاد حساس شدم ولی نظر شما چیه؟

سلامی مجدد
اول اینکه دماها خوبن و مشکلی ندارن .
انگار مشکل ، فقط توی عکس اول هست . عکس دوم که عملکرد کارت گرافیک در حداکثر هست . در عکس سوم و چهارم که فکر کنم بازی csgo باشه ، اینکه چرا عملکرد کارت گرافیک تا آخر نمیره ، دقیق نمیدونم شاید مشکل از خود بازی باشه که طراحی قدیمی داره (از directx 9 استفاده میکنه) (باز نمیدونم) .

اما مشکل در عکس اول . اسم این بازی چیه (در عکس اول) چیه؟
اگه pubg باشه ، مشخصات سیستم زیر را میخواد :

چون ف.ل.تر هه ، متن اش را میذارم :

Minimum requirements for PUBG are as follows:

CPU: Intel i5-4430 / AMD FX-6300
Memory: 8 GB RAM
GPU: NVIDIA GeForce GTX 960 2GB / AMD Radeon R7 370 2GB
Direct: 11.0
Network: Broadband Internet Connection
Storage: 30 GB available space
Minimum requirements are minimum requirements to run PUBG and may not provide the smoothest game play experience.

Recommended requirements for PUBG are as follows:

CPU: Intel i5-6600K / AMD Ryzen 5 1600
Memory: 16 GB RAM
GPU: NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB / AMD Radeon RX 580 4GB

Recommended competitive requirements are to run PUBG at 144fps in most situations. Recommended competitive requirements for PUBG is as follows:

CPU: i9-9900K 3.6GHz, 32GB / AMD Ryzen 7 3800X
Memory: 32 GB RAM
GPU: NVIDIA GeForce RTX 2060 Super / AMD Radeon RX 5700

Competitive spec requirements are recommended to run at high fps and for use with a high refresh monitor.

همونطور که میبینید ، سیستم پیشنهادی شون ، پردازنده 6600K را که حدود 8 درصد از پردازنده ی شما قویتره را پیشنهاد دادن . البته نگفتن این سیستم پیشنهادی ، برای چه تنظیمات و چه ریزولیشن هست و چند فریم خروجی میده اما معمولا ، سیستم های پیشنهادی در بازی ها ، برای تنظیمات high (دقت کنید که منظور تنظیمات ultra نیست) و ریزولیشن full hd و خروجیِ حداقل 60 فریم ، در همه یا در اغلب صحنه های بازی هست .

اگه منظورتون از بازی red dead ، نسخه ی red dead redemption 2 هست ، سیستم پیشنهادیش ، پردازنده ی i7 4770K نیاز داره که پردازنده تون تقریبا 20 درصد ازش ضعیف تر هه :

همچنین نسخه ی 6 گیگابایت از 1060 را نیاز داره .
بنابراین اگه این بازی را در تنظیمات high (نه ultra) تنظیم میکنین ، باز لودِ حداکثریِ پردازنده تون طبیعی هه (طبق اطلاعات نیازمندی های سیستم برای این بازی) .
دقت هم کنید که تغییر تنظیمات در بازی ، خیلی به پردازنده ممکنه ربط نداشته باشه (باز بسته به بازی داره) . یعنی ممکنه در یه بازی ، تنظیمات high و medium اش ، هر دو ، به یه اندازه قدرت پردازنده نیاز داشته باشن .

بنابراین توی این دو بازی ای که نام بردین ، در اغلب قسمت هاش ، پردازنده تون تا آخر لود باشه ، طبیعی هست و مشکلی نیست .

صرفا هم به این معنا نیست که چون پردازنده تون در این بازی ها تا آخر لود هست ، پس با برای گرافیک تون ، گلوگاه ایجاد میکنه . معمولا هر وقت ، در یک لحظه از بازی ، اون بازی ، به بیش از 4 هسته احتیاج داشته باشه ، در اون لحظه هست که پردازنده تون برای گرافیک تون گلوگاه ایجاد میکنه . اما اگه اون بازی ، هر وقت ، فقط 4 هسته احتیاج داشته باشه ، هر چند در این حالت ، عملکرد پردازنده حتی تا 100 درصد (کلا بیش از 90 درصد) بره اما گلوگاهی برای گرافیک تون ایجاد نمیکنه یا خیلی جزئی گلوگاه ایجاد میکنه که کاملا میشه نادیده اشش گرفیت .

منظورتون از gta ، کدوم نسخه اش هست؟ نسخه ی بازی ها را دقیق بگین .
همچنین اون سئوالی که در بالا پرسیدم را جواب بدین :
اینکه تصویر اول ، برای کدوم بازی هست؟

sibakaya
09-04-20, 20:02
سلامی مجدد
اول اینکه دماها خوبن و مشکلی ندارن .
انگار مشکل ، فقط توی عکس اول هست . عکس دوم که عملکرد کارت گرافیک در حداکثر هست . در عکس سوم و چهارم که فکر کنم بازی csgo باشه ، اینکه چرا عملکرد کارت گرافیک تا آخر نمیره ، دقیق نمیدونم شاید مشکل از خود بازی باشه که طراحی قدیمی داره (از directx 9 استفاده میکنه) (باز نمیدونم) .

اما مشکل در عکس اول . اسم این بازی چیه (در عکس اول) چیه؟
اگه pubg باشه ، مشخصات سیستم زیر را میخواد :

What are the minimum and recommended requirements to play PUBG? – PUBG Support (Only the registered members can see the link)

چون ف.ل.تر هه ، متن اش را میذارم :

Minimum requirements for PUBG are as follows:

CPU: Intel i5-4430 / AMD FX-6300
Memory: 8 GB RAM
GPU: NVIDIA GeForce GTX 960 2GB / AMD Radeon R7 370 2GB
Minimum requirements are minimum requirements to run PUBG and may not provide the smoothest game play experience.

Recommended requirements for PUBG are as follows:

CPU: Intel i5-6600K / AMD Ryzen 5 1600
Memory: 16 GB RAM
GPU: NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB / AMD Radeon RX 580 4GB

Recommended competitive requirements are to run PUBG at 144fps in most situations. Recommended competitive requirements for PUBG is as follows:

CPU: i9-9900K 3.6GHz, 32GB / AMD Ryzen 7 3800X
Memory: 32 GB RAM
GPU: NVIDIA GeForce RTX 2060 Super / AMD Radeon RX 5700

Competitive spec requirements are recommended to run at high fps and for use with a high refresh monitor.

همونطور که میبینید ، سیستم پیشنهادی شون ، پردازنده 6600K را که حدود 8 درصد از پردازنده ی شما قویتره را پیشنهاد دادن . البته نگفتن این سیستم پیشنهادی ، برای چه تنظیمات و چه ریزولیشن هست و چند فریم خروجی میده اما معمولا ، سیستم های پیشنهادی در بازی ها ، برای تنظیمات high (دقت کنید که منظور تنظیمات ultra نیست) و ریزولیشن full hd و خروجیِ حداقل 60 فریم ، در همه یا در اغلب صحنه های بازی هست .

اگه منظورتون از بازی red dead ، نسخه ی red dead redemption 2 هست ، سیستم پیشنهادیش ، پردازنده ی i7 4770K نیاز داره که پردازنده تون تقریبا 20 درصد ازش ضعیف تر هه :

Red Dead Redemption 2 on Steam (Only the registered members can see the link)

همچنین نسخه ی 6 گیگابایت از 1060 را نیاز داره .
بنابراین اگه این بازی را در تنظیمات high (نه ultra) تنظیم میکنین ، باز لودِ حداکثریِ پردازنده تون طبیعی هه (طبق اطلاعات نیازمندی های سیستم برای این بازی) .
دقت هم کنید که تغییر تنظیمات در بازی ، خیلی به پردازنده ممکنه ربط نداشته باشه (باز بسته به بازی داره) . یعنی ممکنه در یه بازی ، تنظیمات high و medium اش ، هر دو ، به یه اندازه قدرت پردازنده نیاز داشته باشن .

بنابراین توی این دو بازی ای که نام بردین ، در اغلب قسمت هاش ، پردازنده تون تا آخر لود باشه ، طبیعی هست و مشکلی نیست .

صرفا هم به این معنا نیست که چون پردازنده تون در این بازی ها تا آخر لود هست ، پس با برای گرافیک تون ، گلوگاه ایجاد میکنه . معمولا هر وقت ، در یک لحظه از بازی ، اون بازی ، به بیش از 4 هسته احتیاج داشته باشه ، در اون لحظه هست که پردازنده تون برای گرافیک تون گلوگاه ایجاد میکنه . اما اگه اون بازی ، هر وقت ، فقط 4 هسته احتیاج داشته باشه ، هر چند در این حالت ، عملکرد پردازنده حتی تا 100 درصد (کلا بیش از 90 درصد) بره اما گلوگاهی برای گرافیک تون ایجاد نمیکنه یا خیلی جزئی گلوگاه ایجاد میکنه که کاملا میشه نادیده اشش گرفیت .

منظورتون از gta ، کدوم نسخه اش هست؟ نسخه ی بازی ها را دقیق بگین .
همچنین اون سئوالی که در بالا پرسیدم را جواب بدین :
اینکه تصویر اول ، برای کدوم بازی هست؟
ممنون جهت پاسخ دقیقت که کاملا قانع کننده بود
عکس اول برا پابجی هست با کیفیت وری لاو دومی هم پابجی روی اولترا
همونطور که شما گفتین من به این نتیجه رسیدم پابجی روی هر کیفیتی رو این مدل سی پی یو لود 100 درصد رو داره
توی این شرایطم نمیتونم هیچ چیز رو عوض کنم
دو سوالم داشتم که ممنون میشم همین جا جواب بدین
یکی اینکه خرید گرافیک های دست دوم عقلانی هست؟
مثلا 1070 مدل 8 گیگ رو میدن 4 میل
و اینکه مال خودم الان چند میره؟msi gtx 1060 3gb oc گارانتی تا 6 ماه دیگه داره ولی برا تعویض خمیرش باز شده

AMD>INTEL
09-04-20, 22:04
همونطور که شما گفتین من به این نتیجه رسیدم پابجی روی هر کیفیتی رو این مدل سی پی یو لود 100 درصد رو داره
و اینکه مال خودم الان چند میره؟msi gtx 1060 3gb oc گارانتی تا 6 ماه دیگه داره ولی برا تعویض خمیرش باز شده

سلام
کار اشتباهی کردید کارتی که پلمپش باز بشه از گارانتی خارج میشه و به دلیل باز شدن قیمتش افت میکنه . به دلیل میزان بالای کارت هایی که برای ماین استفاده شده خرید کارت دست دوم را پیشنهاد نمیکنم .

SajjadKhati
09-04-20, 22:09

خواهش میکنم .
بله . در بازی های زیادی ، معمولا پردازنده ، ربطی به تنظیمات سطح کیفیت نداره .
اگه هم داشته باشه ، باز هم فاصله ی زیادی ندارن . مثلا اگه بازی ای باشه که در تنظیمات ultra ، نیاز به پردازنده ی 6 هسته ای داشته باشه ، همون بازی در تنظیمات low ، معمولا از پردازنده ی 4 هسته ای کمتر نمیخواد .
حالا این را مثال گفتم .

این ، به این دلیل هه که cpu ، اجرای کدها و محاسبات منطقی بازی را انجام میده . پردازش گرافیکی (رندر تصویر) را انجام نمیده . البته میشه حتی این پردازش (منطقی) را هم به پردازنده ی گرافیکی محول کرد که انجام بده . محاسبات منطقی بازی مثلا مثل اینکه مثلا وقتی توسط هواپیمای جنگنده ای ، موشکی شلیک شد ، با چه زاویه و چه میزان سرعت و کلا چجوری بره به هدف بخوره و بعد از برخورد ، چه میزان تخریبی روی هدف بذاره و ... . یعنی کلا محاسباتی که به فیزیک و ریاضی وابسته هست را انجام میده .

بنابراین مشخص هست که وقتی تنظیمات گرافیکیِ بازی (هر بازی ای) ، کم بشه (مثلا از ultra به low تغییر داده بشه) ، عملیات منطقیِ بازی ، سر جاش هست . چون باز توی همین تنظیمات ، همون هواپیما موشکی را شلیک میکنه و این موشک نیاز به محاسبات و کلا اجرای کد داره .
البته باز بسته به نویسنده ی بازی داره .

---------------------

پس دو عکس اول ، مربوط به بازی pubg با دو تنظیم متفاوت هستند .
همونطور هم که در مشخصات minimum و recomended بازی pubg میبینید ، هر دو ، پردازنده ی 4 هسته ای میخوان . یکی i5 4430 و یکی هم i5 6600k .
پردازنده ی شما هم که i3 8100 هست ، فقط 8 درصد از i5 6600k ضعیف تر هست که چندان مهم نیست و بنابراین در تنظیمات ultra و ریزولیشن فول اچ دی در این بازی ، تاثیر خاصی نمیذاره و گلوگاه خاصی ایجاد نمیکنه . حجم گرافیک تون که 3 گیگ هست هم برای این تنظیمات در همین بازی pubg ، مناسب هست .
اگه هم سئوال تون این باشه که با اون توصیفاتی که گفتم ، پس چرا در آخرین سیستمی که برای pubg در تنظیمات ultra و فریم 144 پیشنهاد داد ، پردازنده ی i9-9900K هست که 8 هسته (ی فیزیکی و 16 هسته ی منطقی) هست ، این بخاطر اینکه از قدرت تک هسته ای اش که بالاترین فرکانس را در پردازنده ها داره ، استفاده بشه . نه صرفا بخاطر تعداد هسته های بالاتر اش . البته همونطور که گفتم ، بسته به نوع کدنویسی بازی ، میتونه هم تعداد هسته هایی که بازی استفاده میکنه ، در یک لحظه ، بیشتر از تنظیمات پایین تر اش هم بره.

و همونطور که میبینید ، در عکس دوم (تنظیمات ultra) ، فریم 82 دارین که از حداقل فریم تعیین شده در این تنظیمات (از 60 فریم) ، بیشتر هه . چون سیستم تون مشابه سیستم recomended هست و این سیستم هم در این تنظیمات ، معمولا برای 60 فریم ارائه میشه (در پست قبل توضیح دادم) .

-----------------------------------

* اصلا لازم به تعویض سیستم تون نیست . پردازنده تون برای اغلب بازی های روز ، جزء پردازنده ی خوبی به حساب میاد . شما حتی اگه پردازنده ی i9 9900k که سریعترین پردازنده ی روز در بازی هاست را هم روی سیستم فعلی تون (با گرافیک gtx 1060) ببندین ، در بازی های روز ، در ریزولیشن فول اچ دی و در تنظیمات ultra ، بصورت میانگین ، تفاوت شون به 10 درصد هم نمیرسه :

GTX 1060 6GB with i9-9900K 1080p, 1440p, Ultrawide, 4K benchmarks at Ultra Quality - GPUCheck United States / USA (Only the registered members can see the link)

و

GTX 1060 6GB with i3-8100 1080p, 1440p, Ultrawide, 4K benchmarks at Ultra Quality - GPUCheck United States / USA (Only the registered members can see the link)

و اگه حتی گرافیک 2080ti بگیرین ، تفاوت این دو پردازنده ، با این شرایط و تنظیمات و بصورت میانگین ، به 25 درصد هم نمیرسه (در یک بازی ممکنه حتی تا 50 درصد فرق کنه و در یک بازی دیگه به 5 درصد هم نرسه اما بصورت میانگین این طور هست) :

RTX 2080 Ti with i9-9900K 1080p, 1440p, Ultrawide, 4K benchmarks at Ultra Quality - GPUCheck United States / USA (Only the registered members can see the link)

و

RTX 2080 Ti with i3-8100 1080p, 1440p, Ultrawide, 4K benchmarks at Ultra Quality - GPUCheck United States / USA (Only the registered members can see the link)

نمیدونم .
بسته به بودجه تون داره .
اگه بتونین گرافیکی گیر بیارین که طرف اون را نو خریده باشه و خودش استفاده کرده باشه (یعنی از واسط نخریده باشین و وارداتی بصورت تعمیر شده نباشه) و همچنین مطمئن بشین که گرافیک ماین شده نیست (که هیچ راهی جز صداقت طرف ندارین برای فهم این موضوع) و همچنین حداقل 6 ماه ضمانت اش مونده باشه ، بله ارزش خرید داره وگرنه ، نداره .

اما سیستم تون برای اغلب بازی های روز حتی در تنظیمات ultra هم کافی هه . نیاز به ارتقاء نیست .