PDA

مشاهده نسخه کامل : خنک کننده مناسب برای پردازنده اینتل Core i 7 - 4770K

arfi.ir
24-03-20, 03:50
سلام و وقت بخیر به همه ی دوستان.
عید نوروز بر همگی مبارک.
پردازنده سیستم بنده اینتل Core i 7 - 4770K هست، و در حال حاضر خنک کننده این پردازنده کولر بادی گرین مدل نوتوس 200 هست، دما در حالت بیکاری و پردازش یک درصد حدود 26 درجه و حالت وب گردی و معمول حدود 30 الی 35 درجه هست، در حالت فول لود با نرم افزار های استرس هم حدود 55 الی 60 هست. بنده گرافیک جداگانه هم ندارم و از گرافیک داخلی این سی پی یو استفاده میکنم.
بنده چند مدت پیش واتر کولر، کولر مستر مدل Pro 120 را خریداری کردم ولی بعد از خرید به دلیل اینکه از نظر خودم دمای سی پی یو عادی بود و یکم از نشتی احتمالی بعد از نصب واتر کولر ترسیدم اون را نصب نکردم و در حال حاضر واتر کولر را برای فروش گذاشتم.
اهل اورکلاک نیستم و فقط یک بار تا 4.1 اورکلاک کردم که دما در فول لود با فن گرین بالاتر از 60 درجه نرفت، الان فرکانس روی 3.5 الی 3.9 پیش فرض هست، ولی شاید بعد ها نیاز داشته باشم که سی پی یو را اورکلاک کنم.
با توضیحات بنده سوالم این هست که آیا این کولر بادی گرین برای سیستم بنده کافی هست و یا نیاز هست که ریسک کنم و واتر کولر، کولر مستر را نصب کنم ؟
ممنون میشم اگر اساتید لطف کنند و به سوال بنده پاسخ بدهند، از جمله آقا امید عزیز.
با تشکر از همگی.

AMD>INTEL
24-03-20, 08:38
سلام و وقت بخیر به همه ی دوستان.
عید نوروز بر همگی مبارک.
پردازنده سیستم بنده اینتل Core i 7 - 4770K هست، و در حال حاضر خنک کننده این پردازنده کولر بادی گرین مدل نوتوس 200 هست، دما در حالت بیکاری و پردازش یک درصد حدود 26 درجه و حالت وب گردی و معمول حدود 30 الی 35 درجه هست، در حالت فول لود با نرم افزار های استرس هم حدود 55 الی 60 هست. بنده گرافیک جداگانه هم ندارم و از گرافیک داخلی این سی پی یو استفاده میکنم.
بنده چند مدت پیش واتر کولر، کولر مستر مدل Pro 120 را خریداری کردم ولی بعد از خرید به دلیل اینکه از نظر خودم دمای سی پی یو عادی بود و یکم از نشتی احتمالی بعد از نصب واتر کولر ترسیدم اون را نصب نکردم و در حال حاضر واتر کولر را برای فروش گذاشتم.
اهل اورکلاک نیستم و فقط یک بار تا 4.1 اورکلاک کردم که دما در فول لود با فن گرین بالاتر از 60 درجه نرفت، الان فرکانس روی 3.5 الی 3.9 پیش فرض هست، ولی شاید بعد ها نیاز داشته باشم که سی پی یو را اورکلاک کنم.
با توضیحات بنده سوالم این هست که آیا این کولر بادی گرین برای سیستم بنده کافی هست و یا نیاز هست که ریسک کنم و واتر کولر، کولر مستر را نصب کنم ؟
ممنون میشم اگر اساتید لطف کنند و به سوال بنده پاسخ بدهند، از جمله آقا امید عزیز.
با تشکر از همگی.

سلام دوست عزیز
نوتوس 200 برای پردازنده شما مناسبه دما ها هم این رو به خوبی نشون میده . با توجه به قیمت ها پیشنهاد خرید ایرکولینگ جدید را به شما نمیدم . هم به واسطه قیمت هم فکر نکنم هزینه بیشتر بازدهی بهتری به شما بده و از نظر من دماهای این پردازنده شما اوکیه .

arfi.ir
25-03-20, 04:51
سلام مجدد قیمت شما استاد گرامی، خیلی ممنون بابت پاسخ و راهنمایی شما، طبق نظر شما بنده همین فن گرین نوتوس 200 را استفاده میکنم و واتر کولر را می فروشم.
عذر میخوام یک سوال دیگر، نهایت دمای مناسب که به این پردازنده آسیب نرسد و این سی پی یو میتواند تحمل کند چند درجه هست ؟
با تشکر.

عذر میخوام آقا امید، ببخشید دمای طبیعی و حداکثر چیپ مادربرد چند درجه هست ؟ الان دمای PCH مادربرد بنده حدود 40 الی 42 درجه هست.
مدل مادربرد بنده : GIGABYTE -GA-Z87X-D3H
ببخشید اگر زیاد سوال پرسیدم.
با تشکر فراوان.

AMD>INTEL
25-03-20, 08:39
سلام مجدد قیمت شما استاد گرامی، خیلی ممنون بابت پاسخ و راهنمایی شما، طبق نظر شما بنده همین فن گرین نوتوس 200 را استفاده میکنم و واتر کولر را می فروشم.
عذر میخوام یک سوال دیگر، نهایت دمای مناسب که به این پردازنده آسیب نرسد و این سی پی یو میتواند تحمل کند چند درجه هست ؟
با تشکر.

عذر میخوام آقا امید، ببخشید دمای طبیعی و حداکثر چیپ مادربرد چند درجه هست ؟ الان دمای PCH مادربرد بنده حدود 40 الی 42 درجه هست.
مدل مادربرد بنده : GIGABYTE -GA-Z87X-D3H
ببخشید اگر زیاد سوال پرسیدم.
با تشکر فراوان.

سلام
دمای 40 تا 50 درجه نرماله
کلا زیر 70 درجه مشکلی نیست . چیپ ها هم عموما به دلیل خنک کننده غیر فعال دماشون در بدترین شرایط به 60 تا 70 درجه میرسه و مشکلی ایجاد نمیکنه .
جای نگرانی نیست .

SajjadKhati
25-03-20, 14:09
سلام
در تکمیل صحبت های استاد امید اینکه دقت کنید که دمای هسته ها ، متفاوت هست با دمای کلیِ پردازنده . معمولا دمای هسته ها اولا هر هسته ، دمای مجزایی داره و دوما معمولا 7 تا 10 درجه بیشتر از دمای کلیِ پردازنده در فول لود هست . یعنی مثلا وقتی دمای پردازنده تون 60 درجه هست ، دمای هسته ها تا 68 درجه هم میره .

بنابراین سعی کنید دمای پردازنده تون از 63 درجه (نهایتش 66 درجه) بیشتر نشه . به عبارتی دیگه ، دمای 60 درجه در فول لود برای پردازنده ، دمای خوبی محسوب میشه .
کلا بیشتر از 66 درجه برای پردازنده ، میزانِ دمای خوبی به حساب نمیاد (هر چند دمای پردازنده بیشتر از این هم میتونه بشه) .

خنک کننده ی نوتوس 200 هم برای اورکلاک چندان مناسب نیست . ولی برای حالت عادی بدون اورکلاک ، کاملا مناسبه . همین اورکلاک های معمولی در حد 300 تا 600 مگاهرتز را جواب میده .

AMD>INTEL
25-03-20, 15:04
تا 72 درجه مشکلی نیست . نوتوس 200 قابلیت نصب فن دوم هم دارد . به همین خاطر اگر فن دوم هم اضافه کنند به راحتی میتوانند اورکلاک هم کنند . همینطور خمیر حرارتی خوب هم به شدت موثره

AMD>INTEL
25-03-20, 15:08
تا 72 درجه مشکلی نیست . نوتوس 200 قابلیت نصب فن دوم هم دارد . به همین خاطر اگر فن دوم هم اضافه کنند به راحتی میتوانند اورکلاک هم کنند . همینطور خمیر حرارتی خوب هم به شدت موثره

نوتوس 200 تا 125 وات TDP را جواب گو هست البته با یک فن .
پردازنده 4770K در بالاترین حد با یک اورکلاک حساب شده به حدود 90W میرسه .

arfi.ir
25-03-20, 20:21
سلام، وقت بخیر.
خیلی ممنونم بابت راهنمایی شما دوستان عزیز، خصوصا آقا امید گرامی.
با تشکر.