PDA

مشاهده نسخه کامل : راهنمایی برای یه برنامه نویس شدن(امنیت شبکه)

bn1376
10-09-19, 22:57
سلام .وقتتون بخیر باشه. میخواستم یه راهنمایی از دوستان با تجربه بگیرم.
من علاقه ی زیادی به امنیت شبکه و تست نفوذ و اینا دارم.
قبلا از هر مطلبی(مثل وردپرس و phpfox و html و تعمیر نرم افزاری و سخت افزاری سیستم و...) اطلاعات سطحی یاد گرفتم و سرسری گذشتم ولی بعدش تصمیم گرفتم رو علاقم تخصص پیدا کنم.
از زبان پایتون شروع کردم و تا سطح مبتدی و متوسط پیش رفتم و میخوام کالی رو هم یاد بگیرم. ولی متاسفانه نمیدونم چطور و از کجا ادامه بدم.کتاب و منبع خاصی نمیشناسم و اینکه رشته تحصیلیم این نیست. خیلی از دوستان هم کلا ناامیدم کردن و گفتن آینده ای نداره توش پولی نیست ،بیخیال شو.خیلیام زبانای دیگه ای رو پیشنهاد میدن که اونا رو یاد بگیری بهتره و ....
کسی در این زمینه اطلاعاتی داره که راهنماییم کنه؟ ممنون میشم ازش:11():

P-Ravesh
10-09-19, 23:44
قبلا از هر مطلبی(مثل وردپرس و phpfox و html و تعمیر نرم افزاری و سخت افزاری سیستم و...) اطلاعات سطحی یاد گرفتم و سرسری گذشتم ولی بعدش تصمیم گرفتم رو علاقم تخصص پیدا کنم.
از زبان پایتون شروع کردم و تا سطح مبتدی و متوسط پیش رفتم و میخوام کالی رو هم یاد بگیرم. ولی متاسفانه نمیدونم چطور و از کجا ادامه بدم.کتاب و منبع خاصی نمیشناسم و اینکه رشته تحصیلیم این نیست. خیلی از دوستان هم کلا ناامیدم کردن و گفتن آینده ای نداره توش پولی نیست ،بیخیال شو.خیلیام زبانای دیگه ای رو پیشنهاد میدن که اونا رو یاد بگیری بهتره و ....
این دوستان که کلاً نا امیدت کردن خودشان الان در چه وضعی هستند ؟پول پارو میکنند یا از صاحب منصبان و وزرا و وکلای دم کلفت هستند؟ اگه اینجوریه پس هرچی میگن چشم بسته قبول کن اما اگر نفله و پیزوری الاف و ول معطل هستن که آدم به حرف اینجور نخاله ها گوش نمیده.کلا از نا امیدی هیچی در نمیاد اما از امید تا دلت بخواد . از فراگیری یک فن و دانش و حرفه هیچی هم نصیبت نشه یک تخصصه که شانست رو برای پیدا کردن کار و داشتن درآمد افزایش میده .بدون تخصص و دانش تنها چیزی که گیرت میاد کارگری با زحمت فراوان و مزد اندک (البته اگر اهل کار باشی وگرنه باید همیشه آویزون پدر و مادر باشی). این چیزا تجربه هر کسیه (مانند خودم )که با دست خالی اما با امید ، فن و حرفه و دانشی رو فرا گرفتن و زندگیشون رونق گرفت.بیان تجربه ها و اینکه از کجا به کجا رسیدم از حوصله شما و این سایت خارجه.
اما برای فراگیری زبانهای برنامه نویسی من به شما سایت "فرادرس" رو پیشنهاد میدم چون خودم چندین آموزش برنامه نویسی از اون سایت خریدم.لیست تقریباً کاملی از تخصصهای رایانه ای و دانشگاهی داره .از "نوین پندار" هم سالها پیش آموزشهای فوق العاده ای به رایگان(هدیه) دریافت کردم .یکی دوتا از آموزشهای رایگانش رو دانلود کن و ببین . اگر خوشت آمد و پسندیدی میتونی آموزشهای کامل و حرفه ای رو بخری که از دید من هزینه بسیار کمیه برای اون همه زبانهای تخصصی برنامه نویسی و دانشهای دیگر . یادت باشه مشتی همه استادها مادرزاد استاد نبودن از یه جایی شروع کردن.موفق باشی برادر.

SajjadKhati
11-09-19, 09:35

سلام
همونطور که میدونید ، علم کامپیوتر ، به چندین علوم مختلف تقسیم میشه.
توی برنامه نویسی هم همینطوره. علاوه بر اینکه زبان های مختلفی وجود داره ، هر برنامه نویسی ، میتونه در هر کدوم از اون زبان ها ، بخش های مختلفش را پییگیری کنه.
یکی برنامه نویسی گرافیک را دنبال کنه ، یکی بازی ها را ، یکی وب را ، یکی موبایل را ، یکی دسکتاپ را ، یکی بیشتر روی دیتابیس ، یکی هک و نفوذ ، یکی بیشتر برنامه نویسی با api های ویندوز را مد نظرش میتونه قرار بده که باز هر کدوم از اینها میتونه بخش بندی خاص خودش را داشته باشه .
بنابراین ، یکی که برنامه نویسی مثلا وب را انجام میده ، لزومی نداره درباره ی برنامه نویسی های دیگه لزوما سر دربیاره که معمولا هم همینطوره. کسی که توی تخصص خودش برنامه نویسی میکنه ، معمولا تمایل و مخصوصا وقت این رو نداره که به برنامه نویسی های دیگه (حداقل بصورت تخصصی) بپردازه.
اگه نرم افزارها و شرکت ها را هم نگاه کنید ، همینطورند . کم پیش میاد این طور نباشند . یه شرکتی که نرم افزار گرافیکی میزنه ، نرم افزارهای امنیتی نمیزنه و ... .

خلاصه اینکه ، شما بهتره علاوه بر اینجا ، این سئوال تون را در انجمنی هم مطرح کنید که برنامه نویسی هک و نفوذ را تخصصی پیگیری میکنن . (انجمن آشیانه و ...) . یا انجمن پادویش (با افراد متخصصی که پادویش را برای هک و نفوذ طراحی میکنن . نه صرفا روابط عمومی شون) ، بهترین جاهایی هستن که برای این پرسش تون ، بهترین جواب را میتونن بدن (هم از لحاظ تخصصی و هم مالی) .

ravegoat
11-09-19, 13:36
سلام دوست عزیز، وقت شما هم بخیر.

ضمن تشکر از پاسخ دوستان؛ بنده هم تجربیاتی رو به اشتراک می ذارم که امیدوارم مفید باشه.

زبان پایتون در زمینه ی هک و امنیت کاربردیه. پس ادامه دادنش تصمیم مناسبیه. کتابی که بنده پیشنهاد می کنم Learning Python (Only the registered members can see the link=onepage&q&f=false) هستش ولی نمی دونم ترجمه ی خوبی ازش وجود داره یا خیر.

احتمالا منظورتون از کالی، توزیع لینوکسی هستش که بازم به نظرم در حوزه ی امنیت گزینه ی مناسبیه. خود سایت کالی کتاب آموزشی رسمی داره که نسخه ی PDF اون به شکل رایگان از سایتش (Only the registered members can see the link) قابل دریافته. ولی شاید آموزش های بهتری هم وجود داشته باشه.

در مورد رشته ی تحصیلی هم خیلی نگران نباشید چون در غالب دانشگاه های کشور به شکل تخصصی هک و امنیت تدریس نمیشه. پس بازم مطالعه ی مباحث بر عهده ی خودتونه.

در مورد آینده و پول نمی تونم نظر قطعی بدم ولی متخصصین امنیت پیش تر درآمد مناسبی داشتن چون نیروی کار در گذشته در این زمینه اشباع نشده بود. ولی امکانش هست که الان اوضاع تغییر کرده باشه. با این حال سازمان های دولتی و بانک ها همچنان خواستار چنین نیرو هایی هستن. از سمت دیگه بین شغل و حرفه تفاوت وجود داره. شما می تونید هر شغلی داشته باشید که پول خوب داشته باشه ولی مطابق میل تون نباشه. اما در دراز مدت این شغل به حرفه ی شما تبدیل نمیشه. چون چالش های اون شغل چیزی نیست که شما بهش علاقه داشته باشید. در یک افق دراز مدت بهترین قضاوت رو خودتون دارید نه دیگران!

در مورد یادگیری زبان های دیگه شاید حق با دوستانتون باشه. بنده در این زمینه متخصص نیستم ولی طبق تجربیات قبلی می تونم پیشنهاد کنم که C++، Php و SQL رو از قلم نیاندازید. شما برای کشف یه آسیب پذیری باید با ساختار برنامه آشنایی پیدا کنید و زبان های سطج پایین در این زمینه بسیار کمک حال شما خواهد بود. حتی بعد ها می تونید سراغ اسمبلی برید تا بتونید کد های Decompilation رو تحلیل کنید.

در آخر هم پیشنهاد می کنم کتاب راهنمای گام به گام نفوذ به کامپیوترها و راههای موثر مقابله با آن نوشته ی اد اسکودیس ترجمه ی مهرداد توانا و سعيد هراتيان رو مطالعه بفرمایید. این کتاب گرچه بسیار قدیمیه ولی دید بسیار مناسبی به شما از مبانی شبکه و مبانی هک و امنیبت ارایه میده.

شاد و موفق باشید
آرمین :11():