PDA

مشاهده نسخه کامل : انتخاب نوع SSD برای لپ تاپ

Zanyar_98
17-08-19, 22:18
سلام به همه ی دوستان عزیز

بنده یک لپ تاپ GE62 2QD Apache دارم که حدودا مال 5 سال پیشه.

این لپ تاپ 3 تا جای SSD داره که دوتاش SATA هستش و یکیش هم از نوع PCIe 2.0 X2 /X4 هستش.

الانم توی بازار SSD سازگار با PCIe 2.0 اصلا نمونده ولی من توی سایت medium و فروم های MSI دیدم که SSD های 950Pro و 960Evo سامسونگ روی این دستگاه کار کردن. ولی نه با حداکثر سرعت مثلا توی این لینک ( مشخصات با لپ تاپ من برابره فقط 17 اینچیه) طرف با به960Evo تونسته تقریبا به سرعت 1/5 1/5 گیگ برسه.

Only the registered members can see the link

یعنی این لپ تاپ با اینکه از PCIe 3.0 و NVMe پشتیبانی نمی کنه ولی می تونه در حداکثر توان PCIe 2.0 از اون SSD استفاده کنه.

حالا مشکل من کجاست؟ سری 960Evo و 950Pro تولیدشون متوقف شده و الان تو بازار فقط 970 Evo Plus موجود هستش (256 گیگه)

حالا تفاوت اینجاست که اینترفیس 960 از نوع NVMe 1.2 هستش و 970 از نوع 1.3

حافظه کش 960 از نوع LPDDR3 هستش ولی 970 از نوع LPDRR4 ( حافظه رم خود سیستم DDR3L هستش. نمیدونم واقعا این نوع حافظه کش SSD ربطی به نوع رم سیستم داره یا نه اگه پشتیبانی نشه بتلنک ایجاد میشه)

مورد بعدی کنترل هاشون هستش که فرق داره!

الان اگه بگیرم و به لپ تاپ نخوره گارانتی هم که پس نمی گیره در نتیجه به فنا می رم :(

الان من موندم که 970 رو بگیرم یا نه :( از هرکی هم پرسیدم گفته نمیدونم. توی اینترنت هم نیست چون کسی این SSD جدید رو روی این لپ تاپ قدیمی نمی ندازه.

واقعا کمک دوستان رو لازم دارم که بگیرم این 970 رو یا نه...

البته میتونم یه SATA بدون دردسر بندازم روش! ولی این کجا آن کجا

AMD>INTEL
18-08-19, 05:58
سلام به همه ی دوستان عزیز

بنده یک لپ تاپ GE62 2QD Apache دارم که حدودا مال 5 سال پیشه.

این لپ تاپ 3 تا جای SSD داره که دوتاش SATA هستش و یکیش هم از نوع PCIe 2.0 X2 /X4 هستش.

الانم توی بازار SSD سازگار با PCIe 2.0 اصلا نمونده ولی من توی سایت medium و فروم های MSI دیدم که SSD های 950Pro و 960Evo سامسونگ روی این دستگاه کار کردن. ولی نه با حداکثر سرعت مثلا توی این لینک ( مشخصات با لپ تاپ من برابره فقط 17 اینچیه) طرف با به960Evo تونسته تقریبا به سرعت 1/5 1/5 گیگ برسه.

Only the registered members can see the link

یعنی این لپ تاپ با اینکه از PCIe 3.0 و NVMe پشتیبانی نمی کنه ولی می تونه در حداکثر توان PCIe 2.0 از اون SSD استفاده کنه.

حالا مشکل من کجاست؟ سری 960Evo و 950Pro تولیدشون متوقف شده و الان تو بازار فقط 970 Evo Plus موجود هستش (256 گیگه)

حالا تفاوت اینجاست که اینترفیس 960 از نوع NVMe 1.2 هستش و 970 از نوع 1.3

حافظه کش 960 از نوع LPDDR3 هستش ولی 970 از نوع LPDRR4 ( حافظه رم خود سیستم DDR3L هستش. نمیدونم واقعا این نوع حافظه کش SSD ربطی به نوع رم سیستم داره یا نه اگه پشتیبانی نشه بتلنک ایجاد میشه)

مورد بعدی کنترل هاشون هستش که فرق داره!

الان اگه بگیرم و به لپ تاپ نخوره گارانتی هم که پس نمی گیره در نتیجه به فنا می رم :(

الان من موندم که 970 رو بگیرم یا نه :( از هرکی هم پرسیدم گفته نمیدونم. توی اینترنت هم نیست چون کسی این SSD جدید رو روی این لپ تاپ قدیمی نمی ندازه.

واقعا کمک دوستان رو لازم دارم که بگیرم این 970 رو یا نه...

البته میتونم یه SATA بدون دردسر بندازم روش! ولی این کجا آن کجا

دستگاه شما از نوع pro هست یا بدون پسوند pro
به نظر من به دلیل قدیمی بودن پلتفرم بهتر از ssd ساتا استفاده کنید

Zanyar_98
18-08-19, 11:01
دستگاه شما از نوع pro هست یا بدون پسوند pro
به نظر من به دلیل قدیمی بودن پلتفرم بهتر از ssd ساتا استفاده کنید

پسوند Pro نداره
سری Pro از پردازنده های نسل 5 استفاده میکنن.
خیلی حیفه انصافا، تفاوت سرعت خیلیه

AMD>INTEL
18-08-19, 13:24
پسوند Pro نداره
سری Pro از پردازنده های نسل 5 استفاده میکنن.
خیلی حیفه انصافا، تفاوت سرعت خیلیه

روی پلتفرم شما خیلی هم تفاوت نیست . چیپست و پردازنده محدودیت هایی برای حداکثر سرعت ایجاد میکنند
به نظرم SSD با حجم بالا و از سری PRO سامسونگ بگیرید