PDA

مشاهده نسخه کامل : خودکار هارد دیسک از مدار خارج میشود و ریست میشود و تا زمانی که سیستم یکبار خاموش روشن نشود، هارد دوباره شناسایی نمیشود

NabiKAZ
02-08-19, 21:08
هارد مکستور 500 گیگ دارم. ویندوز 10 نصب است.
شاید بیش از 5 سال است که هیچ مشکلی نداشته ام.

اخیراً زمانی که سیستم بالاست اما مدتی با ویندوز کار نمیکنم، سیستم ریست میشود و در لحظه بالا آمدن و زمان دتکت کردن هارد، مکث زیادی میکند و در نهایت پیغام میدهد که هارد را نمیشناسد.
در این وضعیت هر بار که ریست میکنم تأثیری حاصل نمیشود.
اما وقتی سیستم خاموش روشن میشود، (یا کابل برق هارد را قطع وصل میکنم) همه چیز درست میشود و سیستم و ویندوز به درستی بالا می آید.
در بخش تنظیمات power options ویندوز، high performance رو انتخاب کردم و همه تنظیمات مربوط به standby یا turn off display, sleep, turn off hard disk,... را خاموش و غیرفعال کردم.
اما بازهم مشکل وجود دارد.
تنها زمانی که مدتی با سیستم کار نشود این مشکل بروز میکند و وقتی حتی مدت خیلی زیادی با سیستم کار میشود، مشکلی ظاهر نمیشود.

به نظر شما اشکال کجاست؟

یک سوال دیگر که شاید بی ارتباط به مسئله نباشد این است: آیا بجز تایم خواب نرم افزاری و ویندوز، خود سخت افزار (بایوس مادربرد یا حتی هارد دیسک) چیزی به عنوان تایم خواب دارد که اگر مدتی با آن کار نشود خودکار برق هارد دیسک را کم یا قطع کند؟

alireza771
02-08-19, 23:29

اخیراً زمانی که سیستم بالاست اما مدتی با ویندوز کار نمیکنم، سیستم ریست میشود و در لحظه بالا آمدن و زمان دتکت کردن هارد، مکث زیادی میکند و در نهایت پیغام میدهد که هارد را نمیشناسد.
اما وقتی سیستم خاموش روشن میشود، (یا کابل برق هارد را قطع وصل میکنم) همه چیز درست میشود و سیستم و ویندوز به درستی بالا می آید.
در بخش تنظیمات power options ویندوز، high performance رو انتخاب کردم و همه تنظیمات مربوط به standby یا turn off display, sleep, turn off hard disk,... را خاموش و غیرفعال کردم.
تنها زمانی که مدتی با سیستم کار نشود این مشکل بروز میکند و وقتی حتی مدت خیلی زیادی با سیستم کار میشود، مشکلی ظاهر نمیشود.

به نظر شما اشکال کجاست؟

یک سوال دیگر که شاید بی ارتباط به مسئله نباشد این است: آیا بجز تایم خواب نرم افزاری و ویندوز، خود سخت افزار (بایوس مادربرد یا حتی هارد دیسک) چیزی به عنوان تایم خواب دارد که اگر مدتی با آن کار نشود خودکار برق هارد دیسک را کم یا قطع کند؟

سلام. اول با این نرم افزارها از هارد دیسکت تست بگیر تستشو بزار
Hard disk sentinel
Hd tune pro

AMD>INTEL
03-08-19, 11:58

به نظر شما اشکال کجاست؟

سلام وضعیت هارد دیسک را با HD TUNE و تب HEALTH اسکرین شات بگیرید تا بررسی کنم .

NabiKAZ
05-08-19, 04:26
همه مواردی که فرمودید رو انجام دادم و تصاویر در پایین است. فقط بعید است از ویندوز باشد چون با ریست هم درست نمیشود و هارد از شناسایی خارج میشه و فقط برق باید قطع شود.
ضمناً قبلاً سیستم بالا می اومد و بعد از مدتی ریست و شناسایی نمیشد. در این وضعیت قبلاً برنامه Hard Disk Sentinel رو تست کرده بودم و OK میداد و خطایی روی هارد ظاهر نمیشد. اما جدیداً گاهی به مرحله لاگین نمیرسه یا بعد از زدن پسورد ویندوز حین لود شدن مثلاً تا دکمه استارت ظاهر میشود، هنگ میکند و البته چراغ هارد مرتب چشمک میزند و موس هم کار میکند. در این حالت هم وقتی ریست میکنم باز شناسایی هارد از بین رفته و نیاز به خاموش روشن است. در شرایط کنونی که توضیح دادم با زور سیف مد تونستم سیستم رو بالا بیارم و یکبار دیگه با برنامه ای که ذکر شد سیستم رو چک کردم که اینبار خطاهایی روی هارد ظاهر شد که در زیر میبینید. کابل های برق و دیتا رو هم عوض کردم ولی تاثیری نداشت.

22914 22915 22916 22917 22918

AMD>INTEL
05-08-19, 05:29
همه مواردی که فرمودید رو انجام دادم و تصاویر در پایین است. فقط بعید است از ویندوز باشد چون با ریست هم درست نمیشود و هارد از شناسایی خارج میشه و فقط برق باید قطع شود.
ضمناً قبلاً سیستم بالا می اومد و بعد از مدتی ریست و شناسایی نمیشد. در این وضعیت قبلاً برنامه Hard Disk Sentinel رو تست کرده بودم و OK میداد و خطایی روی هارد ظاهر نمیشد. اما جدیداً گاهی به مرحله لاگین نمیرسه یا بعد از زدن پسورد ویندوز حین لود شدن مثلاً تا دکمه استارت ظاهر میشود، هنگ میکند و البته چراغ هارد مرتب چشمک میزند و موس هم کار میکند. در این حالت هم وقتی ریست میکنم باز شناسایی هارد از بین رفته و نیاز به خاموش روشن است. در شرایط کنونی که توضیح دادم با زور سیف مد تونستم سیستم رو بالا بیارم و یکبار دیگه با برنامه ای که ذکر شد سیستم رو چک کردم که اینبار خطاهایی روی هارد ظاهر شد که در زیر میبینید. کابل های برق و دیتا رو هم عوض کردم ولی تاثیری نداشت.

22914 22915 22916 22917 22918

هادر 4100 بدسکتور داره . ارزش هیچ کاری نداره و باید بازنشست بشه.سلامتی هم صفره یعنی باید همین الان باید این هارد کنار بگذارید .

NabiKAZ
05-08-19, 15:41
ممنون از راهنمایی دوستان.
هاردی که از توی سیستم تکون نخورده، این خرابی علت خاصی میتونه داشته باشه؟!

alireza771
05-08-19, 17:08
هاردی که از توی سیستم تکون نخورده، این خرابی علت خاصی میتونه داشته باشه؟!هارد شما ۷۴۰۰۰ ساعت روشن بوده
و ۲ هزار بار استارت استاپ شده
عمرش زیاد بوده. نمیگیم عمر نکرده . ولی خرابی یا ایراد پاور. نوسانات یا قطع و وصلی برق ، یا گرمای بیش از حد درون کیس میتونه از علل شایعش باشه

AMD>INTEL
05-08-19, 17:19
هاردی که از توی سیستم تکون نخورده، این خرابی علت خاصی میتونه داشته باشه؟!

دلیل خاص که این هارد بسیار هم خوب کار کرده .عمرش به انتها رسیده

NabiKAZ
07-08-19, 00:08
ممنون از پاسخ دوستان.
دارم سعی میکنم بک آپ بگیرم.
از دستور robocopy استفاده میکنم (به دلیل حفظ تاریخ فایل و فولدرها) گاهاً با خطای زیر برخورد میکنم و تقریباً گیر میکنه و دیگه پیش نمیره:
The request could not be performed because of an I/O device error.
سعی در اسکن هارد کردم برای حل بد سکتورها، اما بعد از حدود 6 ساعت، بسیار کند پیش میره که نتیجه رو در زیر میبینید:
چه راه حلی برای گرفتن بک آپ سریعتر دارید یا سوئیچی برای robocopy که حداقل از روی خطاها جهش کنه. اصلاً اسکن برای مارک بد سکتور رو پیشنهاد میکنید؟

22939

AMD>INTEL
07-08-19, 05:32
ممنون از پاسخ دوستان.
دارم سعی میکنم بک آپ بگیرم.
از دستور robocopy استفاده میکنم (به دلیل حفظ تاریخ فایل و فولدرها) گاهاً با خطای زیر برخورد میکنم و تقریباً گیر میکنه و دیگه پیش نمیره:
The request could not be performed because of an I/O device error.
سعی در اسکن هارد کردم برای حل بد سکتورها، اما بعد از حدود 6 ساعت، بسیار کند پیش میره که نتیجه رو در زیر میبینید:
چه راه حلی برای گرفتن بک آپ سریعتر دارید یا سوئیچی برای robocopy که حداقل از روی خطاها جهش کنه. اصلاً اسکن برای مارک بد سکتور رو پیشنهاد میکنید؟

22939

بذسکتور شما از نوع فیزیکاله . غیر قابل برگشته . برنامه ریکاور بدستکود نمیتونه ریکاورش کنه . این برنامه ها برای محدوده 100 تا 50 بدسکتور هستند .

NabiKAZ
07-08-19, 10:39
بذسکتور شما از نوع فیزیکاله . غیر قابل برگشته . برنامه ریکاور بدستکود نمیتونه ریکاورش کنه . این برنامه ها برای محدوده 100 تا 50 بدسکتور هستند .

بر چه اساسی میفرمائید فیزیکی است؟
نمیشه از روشون جهش کرد زمان کپی که حداقل زمان زیادی گیر نکنه روی یه فایل؟

AMD>INTEL
07-08-19, 20:50
بر چه اساسی میفرمائید فیزیکی است؟
نمیشه از روشون جهش کرد زمان کپی که حداقل زمان زیادی گیر نکنه روی یه فایل؟
4100 بدسکتور فقط میتونه فیزیکال باشه
خیر این همه بدسکتور و این هم پراکندگی و طبق ریپورت اعلام شده میگم . میزان سلامت هارد که از اسمارت اعلام میشه همه چیز رو مشخص میکنه