PDA

مشاهده نسخه کامل : مشکل عجیب لپتاب ایسوس

omid2ss
16-06-19, 19:19
سلام و درود
خسته نباشید.

من یه عدد لپتاب ایسوس R542bp خرید کردم . نو هستش.
مشخصات، قیمت و خرید لپ تاپ 15 اینچی ایسوس مدل VivoBook R542BP - A | دیجی‌کالا (Only the registered members can see the link)

به هیچ چیز اون دست نزدم. به طور پیشفرض یه سیستم عمل Endless os روی اون نصب هست.
این سیستم عامل رو بخوبی بالا میاره.
اجرا میکنه و مشکلی نداره.

میخام که ویندوز نصب کنم.

اما اما ..وقتی بعد از ارم ایسوس دکمه ESC رو میزنم و وارد UEFI میشم ،،می بینم که دمای CPU پیوسته بالا میره و مرز 65 رو رد میکنه و زیادترم میشه!!!

و صدای فنش هم کم کم بلند میشه.

فکر نمیکنم UEFI سنگین باشه و پردازشی بخاد؟؟ درسته؟
میترسم لپتاب نو بسوزه.

کمک کنید لطفا دوستان.

AMD>INTEL
17-06-19, 12:16
سلام و درود
خسته نباشید.

من یه عدد لپتاب ایسوس R542bp خرید کردم . نو هستش.
مشخصات، قیمت و خرید لپ تاپ 15 اینچی ایسوس مدل VivoBook R542BP - A | دیجی‌کالا (Only the registered members can see the link)

به هیچ چیز اون دست نزدم. به طور پیشفرض یه سیستم عمل Endless os روی اون نصب هست.
این سیستم عامل رو بخوبی بالا میاره.
اجرا میکنه و مشکلی نداره.

میخام که ویندوز نصب کنم.

اما اما ..وقتی بعد از ارم ایسوس دکمه ESC رو میزنم و وارد UEFI میشم ،،می بینم که دمای CPU پیوسته بالا میره و مرز 65 رو رد میکنه و زیادترم میشه!!!

و صدای فنش هم کم کم بلند میشه.

فکر نمیکنم UEFI سنگین باشه و پردازشی بخاد؟؟ درسته؟
میترسم لپتاب نو بسوزه.

کمک کنید لطفا دوستان.

خیر کار نرمال و طبیعی باعث آسیب زدن به دستگاه نمیشه . احتمالا برای حل این مشکل سازنده بایوس جدیدی را قرار داده است .

omid2ss
17-06-19, 12:30
بایوس به اخرین ورژن اپدیت شد . ولی حل نشد.

فکر کنم یه چیز طبیعی باشه.یا توجهی بهش ندارن.

چون بعد از این همه اپدیت بایوسی که اومده برا این مدل ،، هنو چنین موردی گزارش نشده و جایی هم اشاره نشده به این موضوع

یه فروم خارجی گفته که روی یه تک هسته ،UEFI لود سنگین اجرا میکنه.

فعلا برای خود کمپانی ایمیل گذاشتم تا ببینم چی میگن

AMD>INTEL
17-06-19, 12:57
بایوس به اخرین ورژن اپدیت شد . ولی حل نشد.

فکر کنم یه چیز طبیعی باشه.یا توجهی بهش ندارن.

چون بعد از این همه اپدیت بایوسی که اومده برا این مدل ،، هنو چنین موردی گزارش نشده و جایی هم اشاره نشده به این موضوع

یه فروم خارجی گفته که روی یه تک هسته ،UEFI لود سنگین اجرا میکنه.

فعلا برای خود کمپانی ایمیل گذاشتم تا ببینم چی میگن

بالا هم اشاره کردم نرمال هست و مشکلی ایجاد نمیکنه پردازنده های لپتاپ دارای ظرفیت حرارتی بیشتری هستند . دمای زیر 70 غیر طبیعی نیست

omid2ss
18-06-19, 18:33
سلام خدمت اساتید گرامی:1. (11):

مشکل حل شد.ولی با کاری که اصلا ربطی به UEFI نداره.

با نصب ویندوز!!!

بعد از جواب کمپانی ایسوس و بررسی های خودم و کسب اطلاعات بیشتر راجع به UEFI و موضوع APUهای AMD،، و ...چندتا نکته متوجه شدم که گفتم به اشتراک بگذارم که بقیه استفاده کنن.

کلا AMD چه تو CPU APU و چه گرافیک در مبحث دما با دمای معمولا بالا کار میکنه، البته نه اینکه موضوع بدی باشه، به هیچ وجه..

همه ی CPUها و APUهای AMD عمر بالا دارن و خرابی زود هنگام ندارن حتی در دمای بالا.
مصرف تو سیستم دسکتاپ که اصلا مطرح نیست ،، چون با باطری سروکار نداریم.

میزان مصرف رو AMD با ارایه ی APU ها به خوبی حل کرده و واقعا مصرف پایینی دارن.

اینتل هم که به این نوع چیپ ها اسم دیگه ای میگه. . که اون کمپانی هم به خوبی AMD عمل میکنه.

APUهای AMD چون ترکیب CPU و GPU و بعضی مدارهای دیگه هستن و دو قطعه حرارت زا و مصرف کننده هستن و در فصای کوچکی جمع شده ،، سطح تبادلی گرمایی کمی دارن و بهم خاطر دمای معمولی اونا بالا هست.

بالا نه به این معنی که 80 یا 90 درجه! در حدود 50 الی 60 یا حتی 75 درجه، بستگی به بارگذاری نرم افزار و بازی و قدرت و هرتز اونا.

البته میدونید که اگه گرمای CPU دفع نشه میسوزه.پس راهکار خنک کننده براش گذاشتن.

فکر کنم مدلی از گرافیک AMD بود که دمای معمولی حتی در لود کم اون 75 درجه بود.

در کل اینو یادگرفتیم که APU های که تو لپتاب استفاده میشه ، کمی دمای بالا دارن و گرمای اونا به خوبی دفع میشه و اگرم زیاد حساس هستید میشه با یه کول پد اونو مهار کرد.

البته بازم هم میگم دمای بالا در AMD موضوع مهمی نیست و فقط باید حرارت پیوسته دفع بشه.

تنظیمات بایوس رو روی 80 یا 85 درجه تنظیم کنید تا با رسیدن به این دما لپتاپ یا PC ،،یا خاموش بشه یا کارایی رو کم کنه.
یا تو تنظیمات Power plan ،، کارایی پردازنده رو محدود کنید.
اورکلاک هم حتی امکان انجام ندهید.

وقتی سیستم قوی خرید اینکارو رو بکنید.

ممنون از راهنمایی هاتون.:Love-ssa~! (1):

AMD>INTEL
18-06-19, 18:41
تاپیک قفل میشه