PDA

مشاهده نسخه کامل : مشاوره درباره زدن مغازه سخت افزار

mohammad7966
22-03-18, 01:52
سلام دوستان

ببخشید چند وقته ذهنم درگیر زدن مغازه سخت افزاری شده که شامل فروش قطعه باشه و کیس بستن و از این جور موارد هست

حالا از شما مشاوره میخوام،

تو شهرمون 4 تا مغازه فکر کنم باشند که از قدیم تا حالا موندن که 2تاییشون خیلی قدیمی هستند و چندتایی هم مغازه شونو ظاهرا بستند.

تو اینترنت هم که جستجویی کردم ظاهرا ناراضی زیاد داره این شغل

اینم بگم جایی کار نکردم که بگم تجربه دارم.تجربه ام در حد سیستم خودم و اقوام بوده.نمی دونم آیا نیازی هست جایی شاگردی کنم یا نه؟

با تشکر

P-Ravesh
22-03-18, 02:12
تو همین سایت چند روز پیش گزارشی از وضعیت بازار رایانه در تهران نوشته بود . در شهر های دیگر نیز اوضاع تقریباً به همان شکل است . آن گزارش را بخوانید .
مردم عادی که از مغازه دار سیستم میخرند معمولاً با مشکلات فراوانی درگیر هستند و پیوسته به سراغ فروشنده برای رفع مشکل میروند . مسلماً بدون تجربه نمیشود این شغل را انتخاب کرد به ویژه که در ایران 90 درصد فروشندگان رایانه به شکل تجربی(ونه علمی) این کار را فراگرفته اند که بسیار آمیخته به افکار غلط ، روشهای نادرست و گاهی خرافات عجیب و خنده دار است .

mohammad7966
23-03-18, 01:21
دوستان من کمی سنم رفته بالا 30 سالم هست و اینم بگم رشته ام برق بوده گرایش مخابرات.چون کمی مشکلات داشتم دنبال پیدا کردن شغل نرفتم.الان چند وقتیه ذهنم درگیر شغل شده که یکی از گزینه ها،زدن مغازه سخت افزاری هست.

یه سری سوالات دارم که ذهنمو درگیر میکنه مثلا

1-وقتی قطعه ای خراب بشه،عیب یابیش رو به صورت علمی باید رفع کرد یا به صورت تجربی؟؟ مثلا با چند تستر(مثلا اگر کارت گرافیک خراب شد،با یه کارت گرافیک تستر خرابی رو تشخیص میدیم)البته الان هم مثل قدیم ها نیست و کلی فروم و سایت های اینترنتی هست که میتونه کمک کنه در تشخیص مشکل ولی خب من جایی کار نکردم و نمیدونم اوضاع از چه قراره

2-اگر قطعه ای خراب بشه،خودم باید بفرستم گارانتی یا خود مشتری باید بفرسته گارانتی؟

3-روحیات من به شغل آزاد نمی خوره و اهل زبان بازی و تعریف و تمجید بی خودی از کالا نیستم.نمی دونم با این روحیات میتونم چنین مغازه ای بزنم یا بی خیال بشم؟

اینم بگم درسته رشتم برق بوده ولی چون تو دبیرستان ریاضی میخوندم و علاقه ای به مباحث فنی نداشتم و از طرفی با قبول شدن در دانشگاه مبتلا به افسردگی شدم خیلی دنبال مباحث رشته برق نرفتم و اینطوری نیست که بگم معلومات الکترونیکیم خیلی بالا باشه.

با تشکر

P-Ravesh
23-03-18, 02:05
اگر برای پول درآوردن وگذران زندگی میخوای مغازه باز کنی بدون شک تو اینکار پولی نیست واحتمال ورشکستگی زیاده .در کشور ما قیمت دلار بسیار بی ثبات و نوسان داره . قطعات رایانه گران و کمیاب است و خواهان کمی داره . شهرستانیهایی که علاقه به سخت افزار دارند و میدونن که چه چیزی نیاز دارن معمولاً از تهران خرید میکنند نه از شهر خودشان چون فروشندگان شهرستانی قطعات قدیمی و از رده خارج رو به خریداران قالب میکنند .اما اگر ثروت داری و برای تفریح و علاقه شخصی میخوای اینکاره بشی حرفی نیست برو مغازه باز کن . البته گنجایش بازار منطقه شما تا اندازه ای تعیین کننده هست .
سخت افزار مبحث بسیار بزرگ و پیچیده ای است و تخصص میخواهد بدون شک حتی اگر اندک باشد . به این شغل مثل فروش لوازم خانگی ابداً نگاه نکن . نجاری و خیاطی و لوله کشی نیست که یه مدت شاگردی کنی وبعد اوستا بشی ( اگرچه در همان شغلها هم اگر استعداد و علاقه نباشه آدم به جایی نمیرسه) این حرفها رو زدم چون خریداران بسیار به فروشنده مراجعه میکنند تا مشکلاتشان حل شود . پس اگر با سخت افزار و مباحث آن آشنا نباشی گیر میکنی بد جور .
برای هر کاری تحقیق فراوان .

HosseinPotter
23-03-18, 05:00
دوست عزیز من هم تحصیلکرده این رشته هستم و هم خودم مدتی در بازار و فروشگاه های کامپیوتری کار کردم ، با این توصیفاتی که شما از خودتون ارائه دادید مطمئنم حداقل به راحتی نمی تونید در این عرصه موفق بشید .... اگر واقعاً قصد زدن چنین مغازه ای دارید حتماً مدت زیادی رو یه جا کاراموزی کنید تا به زیر و بم این حرفه وارد بشید هرچند منی هم که حدود 12-13 ساله به صورت های مختلف در این عرصه بودم هنوز نمی تونم ادعا کنم همه ی مشکلات رایانه رو می شناسم و قادر به برطرف کردنشون هستم چون هر روز سیستم ها عیوب جدیدی پیدا می کنند و برطرف کردن اونا نیاز به تخصص و تا حدودی تجربه داره و دست به سرچ بودن داره .... در ضمن فروش سخت افزار باید کاملاً علمی و از روی آگاهی انجام بشه و اگر علمش رو ندارید به هیچ وجه توصیه نمی کنم وارد این عرصه بشید .... کامپیوتر مثل موبایل نیست که با فروش یک قطعه یا سیستم کار تموم بشه شما باید مچ بودن قطعات رو چک کنید ، مشخصات قطعات رو بشناسید و حتی الامکان گارانتی سخت افزارهای فروخته شده را قبول کنید و برای نمایندگی ها بفرستید ..... در ضمن برای فروشنده بودن در هر زمینه و حرفه ای چرب زبانی و تعریف و تمجید جزو اصول اساسی محسوب میشه هر چند اگر شما به مشخصات سخت افزارها مسلط باشید با توضیح آن ها برای مشتری خود به خود مشتری ها قانع میشند چون برعکس پوشاک کیفیبت و برتری قطعات سخت افزاری قابل اندازه گیری و محاسبه است.