PDA

مشاهده نسخه کامل : مشاوره خرید پردازنده! AMD یا Intel ?

Mohammad-RI
16-02-18, 22:17
سلام
والا میخوام یه سیستم خوب ببندم.همین اولِ کار تو انتخاب پردازنده گیر کردم.
کاربریم تماشایِ فیلم با کیفیت Full HD با کدک 265 که نیاز به پردازش چند برابری داره(طولانی مدت) ، گیم و برنامه سنگین بلواستکس!
بودجه ام برای خرید پردازنده 1 تومنه! بین ryzen 5 1600x و core i5 8400 موندم! (اگه با این بودجه بهتر از اینم هست پیشنهاد بدین:1. (23):)
اگه رایزن بردارم با مادربرد MSI X370 GAMING PLUS در کل درمیاد 1/620/000
اگه اینتل بردارم با مادربرد MSI Z370 GAMING PLUS در کل در میاد 1/650/000
والا بدجوری سردرگمم.خودم الآن اینتلِ I3 دارم.بدی ندیدم ازش.عالَم و آدمم میگن اینتل کارش درسته.مخصوصا نسل جدید کافی لیک!!! از اونورم میگن رایزن خوبه!!! خودم بررسی کردم دیدم رایزن تو گیم ضعف داره یا حرارت بیشتری داره (با توجه به کاربریم و طولانی بودن مدت استفاده خیلی از این موضوع میترسم!)یا تو همین انجمن دیدم خیلیا مشکل انتخاب رم داشتن! در کل پیشنهاد شما چیه؟

Speed Racer
16-02-18, 23:47
سلام

برای کارهایی که شما انجام میدی صددرصد i5-8400 مناسبه ولی اگه بودجه شما همونی که گفتی باشه و قصد داری به کدک x265 تبدیل کنی نه اینکه نگاه کنی به نظرم Ryzen 7 1700 با یک مادربرد ارزون تر کاربرد بیشتری داره به خاطر تعداد هسته های بیشتر که در رندر بهتر عمل می کنه.

البته Ryzen 1700 الان 100 تومن گرون شده و رم های سازگار هم فعلا وارد بازار نشده و خرید رایزن ریسک محسوب می شه

omid2ss
17-02-18, 00:15
هر کدوم از دوتا سیستم که برداری ضرر نکردی...

هردو پلتفرم کارایی خوبی دارن

-----------------------------------------------------------------------------------------
مشکل حرارت CPUهای AMD یه اشتباه سنسوری هستش . اینا رو مطالعه کن

Only the registered members can see the link

6 دلیل برای آنکه به جای اینتل، AMD Ryzen بخریم! (Only the registered members can see the link)

در واقع منکر این نیستم که AMD گاهی اوقات یه کاری میکنه که یکم مشکل سازه
ولی خوب این مشکلات اونقد بحرانی نیستن که نشه از سیستم استفاده کرد

در ضمن بنچ مارک و تست و کارایی حداکثری و اورکلاک و .... مال خوره های کامپیوتره و انتهایی نداره
شما نمیخای که با سیستمت ابر کامپیوتر داشته باشی که
مشکلات AMD جدی نیستن

اینکه AMD مثلا 5 درصد کارایی کمتری از اینتل داره ،، اینا چیزی نیستن
عوضش روی قیمت اینو رفع کرده

به نظر من ryzen 5 1600x بهترهحالا چرا؟
چون ضریب بازه -یعنی اورکلاک میشه
چون هرتز کاری بالاتری داره -3.6 گیگاهرتز - اینتل 8400=2.8GHz (فرکانس پایه)
مهمتر از همه 6هسته و 12 رشته پردازشی ایجاد میکنه...

-------------------------------------------------------------------------------------------
از اون طرف هم به امکانات مادربورد توجه کن.
ببین چه چیزهایش برات مهمه
ممکنه پلتفرم Intel در بخش مادربورد بهتر از AMD باشه

در کل هر دو پلتفرم رو باهم مقایسه کن و بعد خرید کن
ولی الان توصیه میکنم قیمت ها رو مد نظر داشته باشی
، فعلا وقت مناسبی برای خرید نیست چون قیمت های کارت گرافیک و پاور مقعول نیستن.

Mohammad-RI
17-02-18, 01:16
سلام

برای کارهایی که شما انجام میدی صددرصد i5-8400 مناسبه ولی اگه بودجه شما همونی که گفتی باشه و قصد داری به کدک x265 تبدیل کنی نه اینکه نگاه کنی به نظرم Ryzen 7 1700 با یک مادربرد ارزون تر کاربرد بیشتری داره به خاطر تعداد هسته های بیشتر که در رندر بهتر عمل می کنه.

البته Ryzen 1700 الان 100 تومن گرون شده و رم های سازگار هم فعلا وارد بازار نشده و خرید رایزن ریسک محسوب می شه

نه خوشبختانه تو کار رندر و این جور چیزا نیستم.فقط مخاطبم...و اینکه نمیخوام ریسک کنم...

Mohammad-RI
17-02-18, 11:10
هر کدوم از دوتا سیستم که برداری ضرر نکردی...

هردو پلتفرم کارایی خوبی دارن

-----------------------------------------------------------------------------------------
مشکل حرارت CPUهای AMD یه اشتباه سنسوری هستش . اینا رو مطالعه کن

6 دلیل برای آنکه به جای اینتل، AMD Ryzen بخریم! (Only the registered members can see the link)

در واقع منکر این نیستم که AMD گاهی اوقات یه کاری میکنه که یکم مشکل سازه
ولی خوب این مشکلات اونقد بحرانی نیستن که نشه از سیستم استفاده کرد

در ضمن بنچ مارک و تست و کارایی حداکثری و اورکلاک و .... مال خوره های کامپیوتره و انتهایی نداره
شما نمیخای که با سیستمت ابر کامپیوتر داشته باشی که
مشکلات AMD جدی نیستن

اینکه AMD مثلا 5 درصد کارایی کمتری از اینتل داره ،، اینا چیزی نیستن
عوضش روی قیمت اینو رفع کرده

به نظر من ryzen 5 1600x بهترهحالا چرا؟
چون ضریب بازه -یعنی اورکلاک میشه
چون هرتز کاری بالاتری داره -3.6 گیگاهرتز - اینتل 8400=2.8GHz (فرکانس پایه)
مهمتر از همه 6هسته و 12 رشته پردازشی ایجاد میکنه...

-------------------------------------------------------------------------------------------
از اون طرف هم به امکانات مادربورد توجه کن.
ببین چه چیزهایش برات مهمه
ممکنه پلتفرم Intel در بخش مادربورد بهتر از AMD باشه

در کل هر دو پلتفرم رو باهم مقایسه کن و بعد خرید کن
ولی الان توصیه میکنم قیمت ها رو مد نظر داشته باشی
، فعلا وقت مناسبی برای خرید نیست چون قیمت های کارت گرافیک و پاور مقعول نیستن.

خیلی ممنون از توضیحات شما.Only the registered members can see the link
سه مقاله ای که دادید رو خوندم.یه چیزی که یادم رفت بگم این بود که به عمرم سمت اورکلاک و آپدیت بایوس و این داستانا نرفتم در نتیجه ضریب بازی که اشاره کردین فاکتور مهمی برام نیست.خرید رایزن با توجه به کاربریم احساس میکنم ریسکه و تهِ دلم با کافی لیکِ! نه اینکه رایزن بد باشه ولی من قانع نشدم :1.: (فقط یه سوالی دارم.فرکانس پایه I5 8400 2.8 هست ولی پردازنده خودم I3 4130 3.40
!!! چجوری کافی لیک از اون پایین تره. از رایزن هم پایین تره!!! لطفا توضیح میدید!)
با این اوصاف اگه کافی لیک بگیرم (که یدونه با قیمت عالی سراغ دارم) میمونه مادربرد.بین دو مادربرد موندم Z370 PC PRO و Z370 GAMING PLUS
برد PRO پورت USB Type-C داره که اون نداره.پورت HDMI داره اکه اون یکی نداره در عوض پلاس DisplayPort داره.PRO از نظر پورت بهتره نسل دوم USB3.1 داره که Plus نداره...
دیگه بقیه مشخصات خیلی تخصصی میشد.ممنون میشم نظرتونو بگید.

amirpcp30
17-02-18, 14:24
سلام
اول در مورد بازی بگم بستگی داره در چه رزولوشنی بازی کنید
زمانی که رزولوشن بالا میره تاثیر پردازنده بر گلوگاه شدن روی گرافیک کمتر میشه...
اما در صورتی که در آینده بازی ها و برنامه ها از رشته های پردازشی بیشتری پشتیبانی کنند رایزن جای 8400 رو میگیره و ازش جلو میزنه ، همونطور که الان میبنید به طور مثال در تست cinebenck (مولتی ترد) اختلاف زیادی بین این دو پردازنده هست:
هر چه که بازی ها و برنامه ها از ترد های بیشتری پشتیبانی کنند ، شما ساده تر این اختلاف رو در همان بازی یا برنامه مشاهده می کنید
اما بعضی محاسبات راه حلی برای چند ترد بودن ندارن ، مثلا در ی برنامه همیشه ورودی محاسبه ، از جواب محاسبه ی قبله...
فقط دو نکته هم اضافه کنم ، مشکل کم بودن فرکانس در نسل بعدی رایزن حل شده و سری بعد رو روی همین مینبورد ها می تونید استفاده کنید و در مورد رم هم شما اگه بخوایید فرکانس بالای 2133 استفاده کنید باید رم های سازگاری با رایزن بگیرید که در سایت مینبورد زده شده - البته اگه در سایت زده نشه قرار نیست صد در صد کار نکنه ، من خودم رمی که دارم سازگاریش با رایزن زده نشده اما بدون مشکل 3200 کار می کنه این رو می تونید از کسانی که رم با فرکانس بالا تست کردند بپرسید و همون رو خرید کنید
اما در مورد 265 ، شما اصلا نیاز ندارید چنین هزینه های بکنید... کلا پردازنده های جدید به صورت سخت افزاری این کدک رو کدگشایی می کنند (البته بیت ریت مهمه) ، در حالتی که کدگشایی به صورت نرم افزاری باشه به رم هم فشار میاره و فک می کنم رم تاثیر خوبی داشته باشه
ویرایش:قیمت 8400 رو پیدا نکردم اما احتمالا با توجه به اینکه زمان زیادی از ورود به بازارش نگذشته قیمتش از 1600x بیشتر باشه در صورتی که قیمت جهانی 1600x بیشتره
1600x به نظرم نسبت 8400 مورد مناسبتری هست
با سپاس

Mohammad-RI
17-02-18, 19:27
ممنون از توجه شما Only the registered members can see the link
خیلی جالبه این آمار و ارقام. تنها نقطه ضعفی که در اکثر مقاله ها گفته شده همین تست گیمینگ هست.
در مورد Multithread که شما اشاره کردید بخوام صادقانه بگم تا الآن نشنیده بودم Only the registered members can see the link تحقیق کردم. منظور از اون نرم افزارهای گرافیکی و رندر 3 بعدی و CAD و ویرایش فایل های چند رسانه ای هست که اصلا و ابدا سمت این کارها تا الآن نرفتم.سنگین ترین برنامه ای که به عمرم استفاده کردم بلواستکس هست... بعلاوه گیم و مشاهده فیلم با کیفیت های بالا و البته طولانی مدت!!!
یه مقاله هم از این سایت خوندم که خیلی کمکم کرد.مخصوصا قسمت نتیجه گیریش بررسی تخصصی پردازنده AMD Ryzen 5 1600: مقرون‌به‌صرفه‌ترین انتخاب حرفه‌ای‌ها (Only the registered members can see the link)
در خصوص رم اگه بخوام سیستم بر اساس رایزن ببندم همون مشکلاتی داره که خودتون گفتید...
*قیمتش رو چک کردم I5 8400 از 1/350/000 هست تا 925/000. یه 900 تومنی پیدا کردم.قیمت مناسبی هست.فقط مونده تصمیم نهایی رو بگیرمOnly the registered members can see the link

amirpcp30
18-02-18, 18:31
ممنون از توجه شما Only the registered members can see the link
خیلی جالبه این آمار و ارقام. تنها نقطه ضعفی که در اکثر مقاله ها گفته شده همین تست گیمینگ هست.
در مورد Multithread که شما اشاره کردید بخوام صادقانه بگم تا الآن نشنیده بودم Only the registered members can see the link تحقیق کردم. منظور از اون نرم افزارهای گرافیکی و رندر 3 بعدی و CAD و ویرایش فایل های چند رسانه ای هست که اصلا و ابدا سمت این کارها تا الآن نرفتم.سنگین ترین برنامه ای که به عمرم استفاده کردم بلواستکس هست... بعلاوه گیم و مشاهده فیلم با کیفیت های بالا و البته طولانی مدت!!!
یه مقاله هم از این سایت خوندم که خیلی کمکم کرد.مخصوصا قسمت نتیجه گیریش بررسی تخصصی پردازنده AMD Ryzen 5 1600: مقرون‌به‌صرفه‌ترین انتخاب حرفه‌ای‌ها (Only the registered members can see the link)
در خصوص رم اگه بخوام سیستم بر اساس رایزن ببندم همون مشکلاتی داره که خودتون گفتید...
*قیمتش رو چک کردم I5 8400 از 1/350/000 هست تا 925/000. یه 900 تومنی پیدا کردم.قیمت مناسبی هست.فقط مونده تصمیم نهایی رو بگیرمOnly the registered members can see the link
سلام مجدد
خواهش می کنم
همونطور که گفتم هرچقد بازی ها در مولتی ترد پیشرفته تر بشن عملکرد 1600x نسبت به 8400 بهتر میشه تا اینکه مثل cinebench جلو بزنه ، البته نمیشه روی همه ی بازی ها حساب کرد.... شاید بهینه نشدن.... اما در هر حال تفاوت در بازی در فول اچ دی زیاد نیست و حتی بالاتر از فول اچ دی کمتر هم میشه
اما مسِِأله ی مهم گرافیک شما هست اگه گرافیکتون قدرت کمی داشته باشه باز هم تاثیر کمتری از چیزی که در بنچمارک مشاهده کردید خواهید دید (در این بنچ ها با 1080 تست انجام شده)
اگه من جای شما بودم با اینکارهایی که شما ذکر کردید همین سیستم رو نگه میداشتم و ارتقا نمیدادم تا نسل جدید رایزن به بازار بیاد (البته اگه پس فردا دلار باز هم بالانره...)
سیستم شما در فیلم های 265 لگ میزنه؟ فیلم های شما در چه محدوده ی بیت ریتی هستند؟ (مثلا ی فیلم 2 ساعته چند گیگابایته؟)
چه کارت گرافیکی دارید؟
:give_rose:

Mohammad-RI
20-02-18, 22:01
سلام مجدد
خواهش می کنم
همونطور که گفتم هرچقد بازی ها در مولتی ترد پیشرفته تر بشن عملکرد 1600x نسبت به 8400 بهتر میشه تا اینکه مثل cinebench جلو بزنه ، البته نمیشه روی همه ی بازی ها حساب کرد.... شاید بهینه نشدن.... اما در هر حال تفاوت در بازی در فول اچ دی زیاد نیست و حتی بالاتر از فول اچ دی کمتر هم میشه
اما مسِِأله ی مهم گرافیک شما هست اگه گرافیکتون قدرت کمی داشته باشه باز هم تاثیر کمتری از چیزی که در بنچمارک مشاهده کردید خواهید دید (در این بنچ ها با 1080 تست انجام شده)
اگه من جای شما بودم با اینکارهایی که شما ذکر کردید همین سیستم رو نگه میداشتم و ارتقا نمیدادم تا نسل جدید رایزن به بازار بیاد (البته اگه پس فردا دلار باز هم بالانره...)
سیستم شما در فیلم های 265 لگ میزنه؟ فیلم های شما در چه محدوده ی بیت ریتی هستند؟ (مثلا ی فیلم 2 ساعته چند گیگابایته؟)
چه کارت گرافیکی دارید؟

سلام
در مورد فیلم بگم مشکل لگ ندارم مشکل اصلی اینه که وقتی فیلمی رو پلی میکنم CPU کلا مشغول میشه! میره رو 80 90 درصد! بعضی اوقات تو کارهای عادی هم اینطور میشه ... حجم و بیت ریت فیلمام معمولا 4 گیگ با بیت ریت 5000 یا 6000 کیلوبایت بر ثانیه...
گرافیک و مادربردم که از رده خارج شده... گرافیکم R9 270X و مادربرد H97M-E35 ... ارتقا که نه ...کلش رو میخوام بفروشم.
بعد یه سوالی داشتم. از نظر حرارت کدوم پردازنده برتری داره؟ از نظر فشار کاری مثلا کدوم درصد کمتری دارند؟

amirpcp30
21-02-18, 11:20
سلام
در مورد فیلم بگم مشکل لگ ندارم مشکل اصلی اینه که وقتی فیلمی رو پلی میکنم CPU کلا مشغول میشه! میره رو 80 90 درصد!
سلام مجدد
اینکه cpu مشغول بشه در هنگام پخش فیلم مشکلی نیست چون در حال کدگشایی نرم افزاری هست ، اما درسته ، اگه از پردازنده های جدیدتر تهیه کنید مصرف و گرمای کمتری دارید چون کد گشایی به صورت سخت افزاری انجام میشه

بعضی اوقات تو کارهای عادی هم اینطور میشه ...
بستگی داره منظورتون از کار عادی چی باشه ، تسک ها رو ببینید که برای چه کارهایی دارن از پردازنده استفاده می کنن ، چک کنید ویروس نداشته باشید یا سرویسی از ویندوز بی فایده کار نکنه

بیت ریت فیلمام معمولا 4 گیگ با بیت ریت 5000 یا 6000 کیلوبایت بر ثانیه...
گرافیک و مادربردم که از رده خارج شده... گرافیکم R9 270X و مادربرد H97M-E35 ... ارتقا که نه ...کلش رو میخوام بفروشم.
متاسفانه نمیدونم این کارت گرافیک از کدگشایی سخت افزاری این کدک پشتیبانی می کنه یا خیر ، اما در هر حال سیستم بدی نیست و الان وقت خوبی برای خرید کارت گرافیک نیست ، خصوصا با اینکارهایی که نوشتید و خوشبختانه سیستم داره به خوبی کار رو راه میاندازه ، فک می کنم ارزشش رو داشته باشه ی مدت صبر کنید تا سری جدید رایزن بیاد

بعد یه سوالی داشتم. از نظر حرارت کدوم پردازنده برتری داره؟ از نظر فشار کاری مثلا کدوم درصد کمتری دارند؟
8400 در فرکانس پایه 65 وات مصرف می کنه ، 1600x در فرکانس پایه 95 وات مصرف می کنه
اما در حالت توربو مصرف 8400 از 1600x بیشتر میشه به همین حالت هم گرمای بیشتری داره اما ی مورد دیگه هم که هست چون زیر ihs رایزن ها لحیم هست بهتر گرما رو منتقل می کنند و خنکتر کار می کنند
متاسفانه سوال آخرتون رو درست متوجه نشدم

Mohammad-RI
23-02-18, 22:39
سلام مجدد
اینکه cpu مشغول بشه در هنگام پخش فیلم مشکلی نیست چون در حال کدگشایی نرم افزاری هست ، اما درسته ، اگه از پردازنده های جدیدتر تهیه کنید مصرف و گرمای کمتری دارید چون کد گشایی به صورت سخت افزاری انجام میشه

بستگی داره منظورتون از کار عادی چی باشه ، تسک ها رو ببینید که برای چه کارهایی دارن از پردازنده استفاده می کنن ، چک کنید ویروس نداشته باشید یا سرویسی از ویندوز بی فایده کار نکنه

متاسفانه نمیدونم این کارت گرافیک از کدگشایی سخت افزاری این کدک پشتیبانی می کنه یا خیر ، اما در هر حال سیستم بدی نیست و الان وقت خوبی برای خرید کارت گرافیک نیست ، خصوصا با اینکارهایی که نوشتید و خوشبختانه سیستم داره به خوبی کار رو راه میاندازه ، فک می کنم ارزشش رو داشته باشه ی مدت صبر کنید تا سری جدید رایزن بیاد

8400 در فرکانس پایه 65 وات مصرف می کنه ، 1600x در فرکانس پایه 95 وات مصرف می کنه
اما در حالت توربو مصرف 8400 از 1600x بیشتر میشه به همین حالت هم گرمای بیشتری داره اما ی مورد دیگه هم که هست چون زیر ihs رایزن ها لحیم هست بهتر گرما رو منتقل می کنند و خنکتر کار می کنند
متاسفانه سوال آخرتون رو درست متوجه نشدم

:11():
فکر میکنم اون اطلاعاتی که میخواستم رو گرفتم از شما و دوستانِ دیگه...
چه اینتل و چه رایزن مزایا و معایبی دارن.بهترین مزیت رایزن هم بنظرم قیمتشه.با انتخاب رایزن میتونم تو مادربرد هم صرفه جویی بیشتری کنم. از اونورم سری کافی لیک کم از رایزن نداره.
تو سایت "UserBenchmark" ، پردازندۀ I5 8400 تو بخش گیمینگ و دسکتاپ خیلی خیلی قدر تره... انتخاب سختیه و فکر کنم بقیش پایِ خودمه :1. (28):
*اون جواب سوالِ دوممو گرفتم :1. (23):