PDA

مشاهده نسخه کامل : گزارش کارکرد دو نوع رم روی پلتفروم Ryzen و همچنین مشاوره جهت انتخاب رم جدید

EHSANRF
24-01-18, 18:11
درود

برای مادربرد Gigabyte AX370 Gaming K7 که پرچمدار شرکت گیگابایت هست
و پردازنده 1800x رایزن شرکت AMD
طبق لیست QVL مادربرد، رم 32 گیگ 3200Mhz مناسب این مادربرد توی ایران وجود نداره! ( 2x16 )

بنده ابتدا رم G.skiil RIPJAWS V 32GB 16GBx2 3200Mhz F4-3200C16D-32GVK که 32 گیگ دوال هست رو خریداری کردم
این رم به صورت xmp و یا amp روی هیچ فرکانسی پاسخ نمیداد... البته به صورت دوال.
در حالت سینگل به صورت کامل 3200 شناسایی میشد و مشکلی نداشت...
روی حالت دوال و تنظیم دستی، نهایت فرکانس کاری 2933 بود که سیستم مرتب لگ میزد و ناپایدار بود، روی 2666 همین مشکل وجود داشت و تنها فرکانس پایه 2133 برای این رم روی این مادربرد بدون ایراد بود...
به دلیل همین مشکلات و به دلایلی که نیاز به فرکانس بالاتر داشتم این رم رو با ضرر هنگفتی فروختم و با مشورت دوستان رم دیگری گرفتم...

Crucial Ballistix Elite 32GB 16GBx2 3200Mhz
این رم معمولا بیشترین خوانایی با رایزن رو داره.
وقتی به دستم رسید و نصب کردم این هم دقیقا همون مشکلات رو داشت. البته این رم در حالت کلی نسبت به مورد قبل بهتر بود ولی باز هم همون ایرادات رو داشت و بنده رو ناامید کرد.

ضمناً آخرین آپدیت بایوس نصب شده و روی تمام حالات تست گرفته شده... ( برای هر دو رم )

برای پیگیری به پشتیبانی گیگابایت (سایت اصلی ) با ip آمریکا تیکت زدم و درخواست کمک دادم، گفتن به هیچ وجه این رم‌ها از طرف این مادربرد ساپورت نمیشن و شما باید قبل از خرید لیست QVL رو نگاه می‌کردین... سوال پرسیدم که آیا امکان داره با آپدیت بایوس پشتیبانی از این رم‌ها هم اضافه بشه که جواب گرفتم "خیر"...

علی الحساب همین مشکلات رو با شرکت آواژنگ و سریر هم در میون گذاشتم که ترجیح میدم درباره این گفتگوها و ... اینجا بحثی نکنم... :1. (23):

در نتیجه کل اینترنت و فروشگاه‌ها رو زیر و رو کردم و به 2 رم رسیدم که متاسفانه هر دو 16 گیگ هستن...
دو رمی که توی لیست QVL این مادربرد وجود داره اما با یک‌سری وضعیت‌های بدون توضیح...، بنده اطلاع ندارم که اگر این رم ‌ها رو هم بگیرم آیا امکان پشتیبانی در حالت دول دارم یا خیر...

1. Geil EVO X 16GB 8GBx2 RGB 3200Mhz CL16 با پارت‌نامبر: GEX416GB3200C16DC با قیمت حدود 900 هزار تومن
2. Kingston HYPERX PREDATOR 16GB 8GBx2 3200Mhz CL16 با پارت‌نامبر: HX432C16PB3K2/16 با قیمت حدود 800 هزار تومن

تصویر این دو رم در لیست Qvl مادربرد:

Only the registered members can see the link

تصویر برش خورده و فقط اون دو موردی که توی ایران وجود دارن رو درج کردم.

حال چند مورد که برام سوال هست...
1. منظور از ستون‌هایی که علامت‌گذاری شده هست چیه؟ مثلا با توجه به اینکه رم‌ها 16 گیگ هستن چرا نوشته 8gb و جلوی اون هم نوشته 1Rx8. دقیقا یعنی چی؟
2. به نظرتون به هیچ وجه، هیچ کدوم از رم‌های 32 گیگ داخل کشور برای این مادربرد قابل استفاده نیستن چون توی لیست پشتیبانی مادربرد نیستن!؟
3. نهایتاً اگر انتخاب فقط بین این‌دو بود، کدوم رو انتخاب میکردین؟ لطف بفرمائید دلایل انتخابتون رو هم درج بفرمائین.
4. شما چه رمی پیشنهاد میدین با فرکانس بالا برای کارهای تخصصی؟
رم 16 گیگ که اگه اوکی باشه و خریداری بشه احتمالا موقت خواهد بود تا رم 32 دوال 3200Mhz گیر بیاد.

لطفا هم مطالعه بفرمائین و هم اگر واقعا کسی رم‌ها رو روی این پلت‌فروم تست کرده نتیجه رو اعلام کنه و یا راهنمایی کنه.
بازم تاکید میکنم، فقط کسانی که تجربه‌ حقیقی داشتن و ... لطف کنن و پست بذارن. لطفا تاپیک رو اسپم نفرمائید
پیشاپیش سپاسگزارم

DOOM999
24-01-18, 19:15
من این 3 تارو بستم قشنگ جواب داده البته رو برد pro x370 ایسوس:Gskill Ripjaws V 2×16GB=32GB DDR4 3200Mhz CL16 Black
GSkill Ripjaws V 2×16GB=32GB DDR4 2400MHz CL15 Red
Geil AMD Edition EVO X 32GB 8GBx4 RGB 3200Mhz CL16 DDR4

AMD>INTEL
24-01-18, 19:32
همین رم کروشیال باس 3000 با CL15 میگرفتید با تمام بردهای رایزن سازگاره
روی تمام مادربردهای X370 شرکتهای مختلف تست کردم .
شما موقع خرید مجدد رم مشورت میگرفتید راهنمایی میکردم . رم باس 3200 با رم باس 3000 تو پلتفرم AM4 هیچ تفاوتی ندارند .تجربه من نشون داده با رم های موجود در بازار ایران بهترین انتخاب برای رایزن ها رم باس 3000 است .

EHSANRF
27-01-18, 01:45
من این 3 تارو بستم قشنگ جواب داده البته رو برد pro x370 ایسوس:Gskill Ripjaws V 2×16GB=32GB DDR4 3200Mhz CL16 Black
GSkill Ripjaws V 2×16GB=32GB DDR4 2400MHz CL15 Red
Geil AMD Edition EVO X 32GB 8GBx4 RGB 3200Mhz CL16 DDR4
درود و سپاس
مورد اول تست شد که روی 3200 سیستم روشن نمیشد... و بالاتر توضیح دادم خدمتتون...
مورد دوم 2400 هست
و مورد سوم هم 4 اسلت رو پر میکنه که فن پردازنده من اجازه این کار رو نمیده ...

همین رم کروشیال باس 3000 با CL15 میگرفتید با تمام بردهای رایزن سازگاره
روی تمام مادربردهای X370 شرکتهای مختلف تست کردم .
شما موقع خرید مجدد رم مشورت میگرفتید راهنمایی میکردم . رم باس 3200 با رم باس 3000 تو پلتفرم AM4 هیچ تفاوتی ندارند .تجربه من نشون داده با رم های موجود در بازار ایران بهترین انتخاب برای رایزن ها رم باس 3000 است .

درود و سپاس
از متخصصین یکی از فروشگاه‌های مطرح کشور مشورت گرفتم، منتها 98 درصد کاربرها یا 8 گیگ یا 16 گیگ خریداری میکنن و کسی معمولا 32 گیگ روی برد x370 استفاده نمیکرده... نهایتا کروشال رو گفتن با همه موارد سازگاری داره که گرفتم و نتیجه بخش نبود...
من اولویتم خیلی بالاتر از 3200 بود ولی خب گفتم حالا که نیست حداقل دیگه 3200 بگیرم که ...

الان ازتون یک مشورت میخوام برای خرید رم (سری سوم)
رم Team Group T-Force Night Hawk DDR4 3200MHz CL16 Dual طبق پارت نامبر موجود در فروشگاه‌های ایرانی و مشاهده سایت گیگابایت و همچنین تیم‌گروپ به این مادربرد مچ میشه...
ولی آیا به نظرتون صرفا چون توی دو سایت و لیست QVL درج شده، روی همین فرکانس 3200 کار میده!؟
اصلا این رم، رم خوبی هست؟ برند خوبی هست؟ با توجه به اینکه قیمتش نسبت به قیمت بقیه رم‌ها پایینتر هست عرض کردم...

AMD>INTEL
27-01-18, 05:42
درود و سپاس
مورد اول تست شد که روی 3200 سیستم روشن نمیشد... و بالاتر توضیح دادم خدمتتون...
مورد دوم 2400 هست
و مورد سوم هم 4 اسلت رو پر میکنه که فن پردازنده من اجازه این کار رو نمیده ...

درود و سپاس
از متخصصین یکی از فروشگاه‌های مطرح کشور مشورت گرفتم، منتها 98 درصد کاربرها یا 8 گیگ یا 16 گیگ خریداری میکنن و کسی معمولا 32 گیگ روی برد x370 استفاده نمیکرده... نهایتا کروشال رو گفتن با همه موارد سازگاری داره که گرفتم و نتیجه بخش نبود...
من اولویتم خیلی بالاتر از 3200 بود ولی خب گفتم حالا که نیست حداقل دیگه 3200 بگیرم که ...

الان ازتون یک مشورت میخوام برای خرید رم (سری سوم)
رم Team Group T-Force Night Hawk DDR4 3200MHz CL16 Dual طبق پارت نامبر موجود در فروشگاه‌های ایرانی و مشاهده سایت گیگابایت و همچنین تیم‌گروپ به این مادربرد مچ میشه...
ولی آیا به نظرتون صرفا چون توی دو سایت و لیست QVL درج شده، روی همین فرکانس 3200 کار میده!؟
اصلا این رم، رم خوبی هست؟ برند خوبی هست؟ با توجه به اینکه قیمتش نسبت به قیمت بقیه رم‌ها پایینتر هست عرض کردم...
سلام گرامی
رم های تیم گروپ را در پللتفرم AM4 خودم تست نکردم . ولی اگر در سایت هر دو سازنده نوشته نباید مشکلی باشه .
تیم گروپ مواردی که از این برند در ذهن دارم تجربه خوب و بدون مشکلی بوده

EHSANRF
27-01-18, 09:51
سلام گرامی
رم های تیم گروپ را در پللتفرم AM4 خودم تست نکردم . ولی اگر در سایت هر دو سازنده نوشته نباید مشکلی باشه .
تیم گروپ مواردی که از این برند در ذهن دارم تجربه خوب و بدون مشکلی بوده

درود و سپاس
پس این رم خریداری میشه و مجدد تست میشه...
گزارشش رو هم همینجا میذارم

موفق باشید

EHSANRF
07-02-18, 12:59
درود مجدد دوستان

با تعویض رم به Team Group T-Force Night Hawk DDR4 3200MHz CL16 Dual مشکل حل شد
رم بسیار باکیفیت و زیبایی هست، نور LED اون به صورت رندوم تنفسی هست، یعنی هر رم به نوبت انگار تنفس میکنه...
چیپ‌هاش هم سامسونگ هست که فکر میکنم فقط رم‌های های‌اند اکثرا از سامسونگ استفاده کنن
XMP فعال و اتوماتیک
حتی تست اورکلاک هم گرفتم و اورکلاک هم شد...

نکات مهم:
چون Bios این مادربرد دوگانه هست، سویچ زدم و یکی از اون‌ها رو به نسخه آخر آپدیت کردم و یکی‌شون رو ماقبل آخر گذاشتم
تست زدم، Bios ماقبل آخر بسیار عالی رم رو ساپورت کرد و مشکلی نبود...
ولی اون Biosی که آپدیت شده بود به هیچ عنوان پایدار نبود و سیستم بوق میزد روی فرکانس 3200

با توجه به این مواردی که عرض شد احتمال اینکه یکی از Bios های مادربرد مشکل داشته باشه (سخت‌افزاری) وجود داره چرا که بدون هیچ گونه دستکاری Bios قبلی کار داد ولی جدید خیر...

ضمناً با توجه به اینکه رم بنده 32 گیگ هست یه توصیه دارم:
برای رم 32 گیگ سعی کنین از 4 کیت رم استفاده کنین (4x8) و برای رم 16 از 2 کیت (2x8)
رم‌های 16 گیگ دوال روی این مادربرد بسیار عالی و بدون مشکل ران میشن و نیازی نیست که بگردین توی بازار تا پیدا کنین...
رم‌های 32 گیگ دوال هم جواب میدن منتها بنده روی سویچ Bios دیگر، تابه‌حال تست نکرده بودم که الان تست کردم و احتمال میدن مشکل از مادربرد باشه (احتمال هم هست مشکل از خود این نسخه Bios باشه)

پایان گزارش

AMD>INTEL
07-02-18, 13:52
درود مجدد دوستان

با تعویض رم به Team Group T-Force Night Hawk DDR4 3200MHz CL16 Dual مشکل حل شد
رم بسیار باکیفیت و زیبایی هست، نور LED اون به صورت رندوم تنفسی هست، یعنی هر رم به نوبت انگار تنفس میکنه...
چیپ‌هاش هم سامسونگ هست که فکر میکنم فقط رم‌های های‌اند اکثرا از سامسونگ استفاده کنن
XMP فعال و اتوماتیک
حتی تست اورکلاک هم گرفتم و اورکلاک هم شد...

نکات مهم:
چون Bios این مادربرد دوگانه هست، سویچ زدم و یکی از اون‌ها رو به نسخه آخر آپدیت کردم و یکی‌شون رو ماقبل آخر گذاشتم
تست زدم، Bios ماقبل آخر بسیار عالی رم رو ساپورت کرد و مشکلی نبود...
ولی اون Biosی که آپدیت شده بود به هیچ عنوان پایدار نبود و سیستم بوق میزد روی فرکانس 3200

با توجه به این مواردی که عرض شد احتمال اینکه یکی از Bios های مادربرد مشکل داشته باشه (سخت‌افزاری) وجود داره چرا که بدون هیچ گونه دستکاری Bios قبلی کار داد ولی جدید خیر...

ضمناً با توجه به اینکه رم بنده 32 گیگ هست یه توصیه دارم:
برای رم 32 گیگ سعی کنین از 4 کیت رم استفاده کنین (4x8) و برای رم 16 از 2 کیت (2x8)
رم‌های 16 گیگ دوال روی این مادربرد بسیار عالی و بدون مشکل ران میشن و نیازی نیست که بگردین توی بازار تا پیدا کنین...
رم‌های 32 گیگ دوال هم جواب میدن منتها بنده روی سویچ Bios دیگر، تابه‌حال تست نکرده بودم که الان تست کردم و احتمال میدن مشکل از مادربرد باشه (احتمال هم هست مشکل از خود این نسخه Bios باشه)

پایان گزارش

بسیار عالی
خوشحالم مشکلت حل شد .