PDA

مشاهده نسخه کامل : عمر کم ssd نسبت به هارد....

amirpcp30
17-11-17, 16:35
سلام دوستان
یک ssd حدود 8-9 ماه قبل سوزوندم (ماشکین) که حدود 12.000 ساعت کارکرده بود ، و دیروز هم متاسفانه یک ssd a-data s596 turbo از من سوخت که نزدیک 14.000 ساعت کارکرده بود
کلا مثل اینکه ssd ها اونقدر ها هم عمرشون خوب نیست.... دو تا هارد چند سال قبل برای ی سرور بستم ، اولیش حدود 28.000 ساعت کارکرد و دومی بالای 35.000 که دیگه ازش خبر ندارم شاید همچنان سرحال باشه....
اینکه ssd هیچ چیز مکانیکی هم نداره اینقد کم عمر کنه خیلی جالبه ، این هم عکس داخلی این ssd ای دیتا که دیروز جان باخت:
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
روز گذشته سیستم روشن بود از بیرون اومدم دیدم سیستم رفته داخل بایوس ، سیستم رو ریست کردم ، بعد هم بدون کارت گرافیک تست کردم دیدم باز همین مشکله ، بعد دیدم کلا داخل بوت هیچ چیزی شناسایی نشده (فقط همین ssd به سیستم متصل بود) ، فهمیدم احتمالا مشکل از همین ssd هست ، روی باکس هارد اداپتوری تستش کردم دیدم اره شناسایی هم نمیشه ، بدون اینکه حواسم باشه اول از usb قطع کنم ، مستقیم از ساتا جداش کردم (یک هارد رو به همین حالت چند بار جدا کردم ببینم مشکل پیش نمیاد با یکی دوبار ، مثل اینکه نه ، هارد خراب نشد :1. (35):) روی باکس دیگه هم تست کردم باز همین مشکل بود ، البته این ssd به جز پورت ساتا ، پورت usb هم داره ، جالبه با usb شناسایی میشه اما نمیشه کاری باهاش کرد و داخل hdtune زده صفر مگابایت (در تب هلت هم چیزی نیست)
خب دوستان به نظرتون چه ssd داخل بازار موجوده که بتونه کمی بیشتر از این حرفها کار کنه؟ plextor s1c و سامسونگ رو ندیدم داخل سایت ها موجود باشه
راستی به نظرتون مشکل از چه چیزی در ssd هست؟ ssd ی قبل که مشکل از کنترلرش بود خیلی داغ میکرد ، اما این فقط مثل همیشه گرم میشه
نکته ایمنی: هیچوقت اگر فایل مهمی دارید روی ssd نگهداریش نکنید که اصلا مشخص نیست کی خراب میشه....
:give_rose:

mohsen1367
17-11-17, 17:31
سلام دوستان
یک ssd حدود 8-9 ماه قبل سوزوندم (ماشکین) که حدود 12.000 ساعت کارکرده بود ، و دیروز هم متاسفانه یک ssd a-data s596 turbo از من سوخت که نزدیک 14.000 ساعت کارکرده بود
کلا مثل اینکه ssd ها اونقدر ها هم عمرشون خوب نیست.... دو تا هارد چند سال قبل برای ی سرور بستم ، اولیش حدود 28.000 ساعت کارکرد و دومی بالای 35.000 که دیگه ازش خبر ندارم شاید همچنان سرحال باشه....
اینکه ssd هیچ چیز مکانیکی هم نداره اینقد کم عمر کنه خیلی جالبه ، این هم عکس داخلی این ssd ای دیتا که دیروز جان باخت:
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
روز گذشته سیستم روشن بود از بیرون اومدم دیدم سیستم رفته داخل بایوس ، سیستم رو ریست کردم ، بعد هم بدون کارت گرافیک تست کردم دیدم باز همین مشکله ، بعد دیدم کلا داخل بوت هیچ چیزی شناسایی نشده (فقط همین ssd به سیستم متصل بود) ، فهمیدم احتمالا مشکل از همین ssd هست ، روی باکس هارد اداپتوری تستش کردم دیدم اره شناسایی هم نمیشه ، بدون اینکه حواسم باشه اول از usb قطع کنم ، مستقیم از ساتا جداش کردم (یک هارد رو به همین حالت چند بار جدا کردم ببینم مشکل پیش نمیاد با یکی دوبار ، مثل اینکه نه ، هارد خراب نشد :1. (35):) روی باکس دیگه هم تست کردم باز همین مشکل بود ، البته این ssd به جز پورت ساتا ، پورت usb هم داره ، جالبه با usb شناسایی میشه اما نمیشه کاری باهاش کرد و داخل hdtune زده صفر مگابایت (در تب هلت هم چیزی نیست)
خب دوستان به نظرتون چه ssd داخل بازار موجوده که بتونه کمی بیشتر از این حرفها کار کنه؟ plextor s1c و سامسونگ رو ندیدم داخل سایت ها موجود باشه
راستی به نظرتون مشکل از چه چیزی در ssd هست؟ ssd ی قبل که مشکل از کنترلرش بود خیلی داغ میکرد ، اما این فقط مثل همیشه گرم میشه
نکته ایمنی: هیچوقت اگر فایل مهمی دارید روی ssd نگهداریش نکنید که اصلا مشخص نیست کی خراب میشه....

چیزی که باعث کم شدن عمر ssd ها میشه حافظه کش ویندوز و بعضی برنامه هاست
اگه توی تنظیمات حافظه کش رو از درایو c بردارین چون به مقدار زیادی دفعات خواندن و نوشتن اطلاعات روی سلولهای ssd کمتر میشه مدت زمان بیشتری عمر میکنن

amirpcp30
17-11-17, 17:43
چیزی که باعث کم شدن عمر ssd ها میشه حافظه کش ویندوز و بعضی برنامه هاست
اگه توی تنظیمات حافظه کش رو از درایو c بردارین چون به مقدار زیادی دفعات خواندن و نوشتن اطلاعات روی سلولهای ssd کمتر میشه مدت زمان بیشتری عمر میکنن
سلام
ممنون از توجهتون
حرفتون کاملا درسته ، اما این صحبت بیشتر باید برای زمانی باشه که نوشتن در ssd باعث خرابیش شه ، من زیاد داخل ssd چیزی نمینویسم به طور مثال حافظه ی ssd قبلی زیر 10 ترابایت فقط روش نوشته شده بود ، این ssd رو نمیدونم اما این هم نباید زیاد بوده باشه

sfmth
17-11-17, 18:25
samsung 850 evo اس اس دیهای خیلی خوبی هستند و عمر درازی دارند
اس اس دی های ارزونتر معمولا اینجوری هستند باید دقت کنین درایور های اس اس دی رو هم نصب کرده باشین حتما

XFXForce
17-11-17, 19:05
اس اس دی ها بک عمر ساعتی دارن که ممکنه چن هزار ساعت باشه تا چن میلیون ساعت (بسته به انواع اس اس دی)
و یک عمر حجمی به عوان مثال SAMSUNG 850 Evo 120gb عمر حجمیش 75 ترابایت هست.
که هر کدوم زود تر برسه عمرش تموم میشه.
و انواع مختلف SLC , MLC , TLC دارن که میتونید راحع بهشون سرچ کنین، برای مثال سری Evo سامسونگ TLC و سری Pro چیپ MLC دارند.
و عمر مدل های Tlc پایین تر از Mlc و Mlc پایین تر از Slc هست. به دلیل نوشتن یک یا دو یا سه مقدار در هر سلول در مدل های مختلف.
اما خود کنترلر ها هم در عمر اس اس دی ها نفش دارن و کنترلر های پیشرفته به واسطه ی استفاده از یک سری تکنولوژی های بهینه سازی میتونن عمر اس اس دی رو افزایش بدن.
که توضیحش در اینجا نمی گنجه.
جالا اینکه اس اس دی های شما چرا سوختن میتونه دلایل متفاوتی داشته باشه.
اما به نظر من همیشه سعی کنین اس اس دی سامسونگ رو در الویت قرار بدین بعد پلکستور. چه تو سرعت واقعی و چه تو کیفیت و چه تو عمر خیلی بهتر از بقیه برندها هستن.

amirpcp30
17-11-17, 21:35
سلام مجدد
ممنون دوستان ، در مورد ساعت کارکرد و نوشتن و... میدونم ، همونطور که نوشتم عمر خیلی کمتر از اون چیزی هست که گزارش میشه ، عموما 1-2 میلیون ساعت میزنن اما همونطور که تجربه کردم به این زودی عمرش تموم شد... هر دو هم mlc هستند کلا تا بحال tlc نخریدم اما فک کنم اگر tlc میبودند باز هم تفاوتی نمیکرد چون خیلی کم روی اونها نوشته شده نسبت به گزارشی که داده شده
ssd ماشکین که 8-9 ماه قبل سوخت ، داشتم ازش بنچ میگرفتم شروع کرد هنگ کردن و بعد کنترلرش سوخت... گفتم خب به هر حال بهش فشار اوردم... (با توجه به اینکه همون اوایل هم بنچمارک زیاد ازش گرفته بودم اما طوریش نشد ، مشخص بود که ایندفعه آخرای عمرش بوده) ، اما اینبار دیگه من در حال بنچمارک هم نبودم ، بیرون بودم ، اومدم خونه دیدم سیستم داخل بایوس هست و حتی وقتی دیدم داخل بایوس شناسایی نشده و روی باکس هارد اداپتوری هم نشناخته باز هم باورنکردی بود که اینقد راحت و زود سوخته ، یک هزارم درصد میشد احتمال داد اصلا نسوخته بوده حالا که مستقیم از روی باکس هارد بدون جدا کردن usb ، از ساتا جداش کردم مشکل شناسایی نشدن وجود داشته باشه ، اما وقتی همین حرکت رو روی هارد زدم دیدم مشکلی نداره ، مطمعن شدم و دیگه جای شکی نبود (البته همون اول که سیستم رفته بود داخل بایوس و ssd شناسایی نشده بود ، میشد همون لحظه قطعی گفت که ssd تموم کرده....)
اینکه از طریق پورت usb که روی ssd قرار داده شده ، ssd شناسایی میشه ، جالبه
سامسونگ رو داخل یک سایت دیدم قیمت الکی بالاست و متاسفانه گارانتیه درست و حسابی فک نکنم داشته باشه ، متاسفانه پلکستور s1c هم موجود نیست

XFXForce
17-11-17, 22:32
بله متاسفانه حدود دو ماهی میشه که اس اس دی های سامسونگ قیمتشون به شدت بالا رفته و من قبلش 850 evo 250gb رو خریدم 360 و چن روز پیش 470، اما راجع به گارانتی شرکت های مختلفی سامسونگ رو گارانتی میکنن و حتی تقلبیش هم زیاد شده تو بازار، اما بنده با گارنتی 3 ساله ایزی رو گرفتم که خوبه،
اما در عوض کیفیت و سرعتش خیلی بالاتر از اس اس دی های شرکت های دیگه ست و اگر همون اس اس دی اولی که شما خریدین از برند سامسونگ میگرفتین مطمن باشین که هنوزم براتون کار میکرد

amirpcp30
18-11-17, 08:07
بله متاسفانه حدود دو ماهی میشه که اس اس دی های سامسونگ قیمتشون به شدت بالا رفته و من قبلش 850 evo 250gb رو خریدم 360 و چن روز پیش 470، اما راجع به گارانتی شرکت های مختلفی سامسونگ رو گارانتی میکنن و حتی تقلبیش هم زیاد شده تو بازار، اما بنده با گارنتی 3 ساله ایزی رو گرفتم که خوبه،
اما در عوض کیفیت و سرعتش خیلی بالاتر از اس اس دی های شرکت های دیگه ست و اگر همون اس اس دی اولی که شما خریدین از برند سامسونگ میگرفتین مطمن باشین که هنوزم براتون کار میکرد
سلام
ممنون اره متاسفانه هم قیمت بالاست هم نمیشه اعتماد کرد (البته گارانتی ایزی رو در جریانش نیستم چطوره)، به هر حال ی سوالی میپرسم داخل بازار ، اگر دیدم قیمت خوب نیست همون پلکستور s1c رو میگیرم که اگر باز موجود نبود مجبورم از چیزای دیگه بگیرم
ماشیکن رو من اوایل 92 گرفتم ، a-data رو هم حدودا سال 89 بود ، اون زمان سامسونگ حرفی برای گفتن نداشت مثل الان..
ویرایش: اگه خودتون هم سامسونگ دارید ممنون میشم بفرمایید تا بحال چند ساعت کارکرده

AMD>INTEL
18-11-17, 08:18
وسترن بلو انتخاب بسیار خوبیه . روی این مورد هم تمرکز کنید .

amirpcp30
18-11-17, 12:27
وسترن بلو انتخاب بسیار خوبیه . روی این مورد هم تمرکز کنید .
سلام
ممنون متاسفانه سایزش از 250 شروع میشه
سامسونگ 750 دیدم 310 قیمت بالا بود و ارزشی نداشت
پلکستور s1c ی سایت موجود داشت که همین الان ثبت سفارش کردم
راستی به نظرتون این ssd a-data هم کنترلرش مشکل پیدا کرده؟

AMD>INTEL
18-11-17, 12:57
سلام
ممنون متاسفانه سایزش از 250 شروع میشه
سامسونگ 750 دیدم 310 قیمت بالا بود و ارزشی نداشت
پلکستور s1c ی سایت موجود داشت که همین الان ثبت سفارش کردم
راستی به نظرتون این ssd a-data هم کنترلرش مشکل پیدا کرده؟

سلام
ADATA رو خودم زیاد قبول ندارم .به نظرم انتخاب های بهتری وجود دارد . لایتون هم گزینه خوبیه

amirpcp30
18-11-17, 17:18
سلام
ADATA رو خودم زیاد قبول ندارم .به نظرم انتخاب های بهتری وجود دارد . لایتون هم گزینه خوبیه
سلام
خودم هم سمت a-data ، سیلیکون پاور و ترنسند نمیرم ، این ssd برای 7 سال قبل بود که اون زمان چیز دیگه ای گیرم نیومد (یادمه می خواستم اینتل بگیرم)
خوشبختانه پلکستور گیرم اومد و ثبت سفارش کردم داخل سایت
سوالم برای ای دیتا این بود که این ssd هم مشکل کنترلر براش به وجود اومده که به این حالت در اومده؟