PDA

مشاهده نسخه کامل : راهنمایی در مورد محاسبه برق مصرفی CPU به وات!

.exe
30-07-17, 14:34
سلام دوستان میخواستم بدونم کسی از عزیزان میدونه چطوری میشه برق مصرفی cpu رو تو حالتهای مختلف مثلا بیکاری سیستم یا لود کامل یا حتی اورکلاک محاسبه کرد؟
اینجوری میشه غیر از تاثیر افزایش فرکانس در راندمان سیستم، تاثیرش در افزایش مصرف برق رو هم بررسی کرد و اینکه آیا افزایش فرکانس از یه حدی به بالا مقرون به صرفه هست یا نه.
مثلا تو لینک زیر نتیجه گرفته که اگر فرکانس به 4GHz برسه مصرف برق cpu نود و پنج درصد بیشتر از فرکانس دیفالت میشه که خیلی بالاست.
Idle/Peak Power Consumption Analysis - Overclocking Core i7: Power Versus Performance (Only the registered members can see the link)

sfmth
30-07-17, 15:00
wattage = (clock speed/stock clock speed)*(vcore/stock vcore)^2*stock TDP

AMD>INTEL
30-07-17, 15:04
برنامه های محاسبه گر توان پاور عموما برای این کار استفاده می شوند . نتایج محاسبه هم تقریبا درست است .

.exe
30-07-17, 15:06
wattage = (clock speed/stock clock speed)*(vcore/stock vcore)^2*stock TDP
میشه یه مثال بزنید؟ یکم گیج شدم. پرانتز دوم بعدش بتوان 2 عه؟

.exe
30-07-17, 15:08
برنامه های محاسبه گر توان پاور عموما برای این کار استفاده می شوند . نتایج محاسبه هم تقریبا درست است .
چه برنامه هایی هستند؟ اگه میشه معرفی کنید

DOOM999
30-07-17, 15:14
HWMONITOR

Only the registered members can see the link

AMD>INTEL
30-07-17, 16:06
چه برنامه هایی هستند؟ اگه میشه معرفی کنید

.exe
30-07-17, 16:11
HWMONITOR

تو برنامه
HWMONITOR دوتا قسمت مربوط به وات cpu هست. کدومشون باید ملاک قرار بگیره؟تو عکس زیر cpu زیر لود کامل هست. فکر کنم ردیف پایینی درست باشه.

.exe
30-07-17, 16:18
این برنامه برای انتخاب پاور هست. منظور من برنامه یا روشی بود که بشه حین استفاده از cpu مصرف برقشو حساب کرد.مثلا تو اون لحظه خاص داره 100 وات مصرف میکنه یا 200 وات.

AMD>INTEL
30-07-17, 16:19
این برنامه برای انتخاب پاور هست. منظور من برنامه یا روشی بود که بشه حین استفاده از cpu مصرف برقشو حساب کرد.مثلا تو اون لحظه خاص داره 100 وات مصرف میکنه یا 200 وات.

در این برنامه شما فرکانس و VCORE رو میدی پردازندت هم مشخص میکنی. بدون انتخاب سایر قطعات مشخص میکنه چند وات مصرف یا نیازه

.exe
30-07-17, 16:38
در این برنامه شما فرکانس و VCORE رو میدی پردازندت هم مشخص میکنی. بدون انتخاب سایر قطعات مشخص میکنه چند وات مصرف یا نیازه
درسته. ولی به نظر روش دقیقی نیست بخصوص تو شرایط اورکلاک که فشار بیشتری روی cpu وارد میشه.
مثلا تو این برنامه cpu 920 اینتل در فرکانس 4GHz و با ولتاژ 1.5 (335) وات مصرف داره در حالیکه همین cpu توی تست زیر با همین شرایط بیشتر از 400 وات مصرف براش اندازگیری شده!
اگر اشتباه برداشت کردم لطفا راهنمایی بفرمایید.
Idle/Peak Power Consumption Analysis - Overclocking Core i7: Power Versus Performance (Only the registered members can see the link ews%2Foverclock-core-i7%2C2268-10.html)

AMD>INTEL
30-07-17, 17:03
درسته. ولی به نظر روش دقیقی نیست بخصوص تو شرایط اورکلاک که فشار بیشتری روی cpu وارد میشه.
مثلا تو این برنامه cpu 920 اینتل در فرکانس 4GHz و با ولتاژ 1.5 (335) وات مصرف داره در حالیکه همین cpu توی تست زیر با همین شرایط بیشتر از 400 وات مصرف براش اندازگیری شده!
Idle/Peak Power Consumption Analysis - Overclocking Core i7: Power Versus Performance (Only the registered members can see the link ews%2Foverclock-core-i7%2C2268-10.html)

کلا با این حالت نرم افزاری حدود و تقریبی میشه بدست آورد .

DOOM999
30-07-17, 17:06
تو برنامه
HWMONITOR دوتا قسمت مربوط به وات cpu هست. کدومشون باید ملاک قرار بگیره؟تو عکس زیر cpu زیر لود کامل هست. فکر کنم ردیف پایینی درست باشه.

ردیف پایینی
استاندارد مصرف 920 i7 تو فول لود 135 واته .که انگار شما با اور تا 150 رسوندیش ولی تو گیم فرقش بیشتر از 2یا 3 فریم نیست

.exe
30-07-17, 17:11
پس چجوری میشه وات مصرفی cpu رو دقیق حساب کرد؟:1. (12):

AMD>INTEL
30-07-17, 17:15
پس چجوری میشه وات مصرفی cpu رو دقیق حساب کرد؟:1. (12):

همین حدود با ضریب خطا 2 تا 5 درصد فکر کنم خوب باشه .

.exe
30-07-17, 17:37
ردیف پایینی استاندارد مصرف 920 i7 تو فول لود 135 واته .که انگار شما با اور تا 150 رسوندیش ولی تو گیم فرقش بیشتر از 2یا 3 فریم نیست
اور نکردم هنوز، فکر کنم بخاطر تربو بوست یکم فرکانس اومده بالا.
برنامه
HWMONITOR هم اندازه گیریش با اون تستی که
لینکشو
گذاشتم فرق داره! hw تو لود کامل 150w زده ولی تو اون تسته 213w مصرف زده!
روش دیگه ای که دقیقتر باشه نیست؟

nima_hl
30-07-17, 18:00

سری پردازنده های i7 9xx مثل بیوک مصرف داشت و البته مثل بیوک هم راه میرفت :lol:

پردازنده های جدید برای رسیدن به ماکزیمم فرکانس آورکلاک خودشون ( با خنک کننده معمولی ) نیاز به ولتاژ بالا در این حد ندارند و معمولا با ولتاژ نزدیک به ولتاژ دیفالت به سقف فرکانس خود رسیده و افزایش ولتاژ آنچنان نتیجه ای ندارد

وقتی که افزایش ولتاژی در کار نباشه افزایش مصرفی هم نیست

حالا سئوال اینجاست که پردازنده و پلتفرم شما چیه ؟

.exe
30-07-17, 23:18
سی پی یو core i7 920 مینم asus p6t و خنک کننده هم گرین
GLC240-EVO
همون بیوکه:1. (38):
میخوام اورش کنم چون تا 4GHz اور میشه این پیر خسته.
منتها تو یه مقاله خوندم نقطه بهینه برای اورکلاک این cpu حدود 3.7GHz چون از این به بعد مصرف برق بشدت بالا میره و از طرفی تاثیر زیادی هم تو راندمانش نداره.
برای همین میخواستم مصرف برقشو دقیق حساب کنم.
Idle/Peak Power Consumption Analysis - Overclocking Core i7: Power Versus Performance (Only the registered members can see the link)

nima_hl
31-07-17, 00:40
سی پی یو core i7 920 مینم asus p6t و خنک کننده هم گرین
GLC240-EVO
همون بیوکه:1. (38):
میخوام اورش کنم چون تا 4GHz اور میشه این پیر خسته.
منتها تو یه مقاله خوندم نقطه بهینه برای اورکلاک این cpu حدود 3.7GHz چون از این به بعد مصرف برق بشدت بالا میره و از طرفی تاثیر زیادی هم تو راندمانش نداره.
برای همین میخواستم مصرف برقشو دقیق حساب کنم.

بهترین راه برای مصرف دقیق تست توسط خودتون است

با یک نفر از اطرافیانتون که در ضمینه برق اطلاعات داره مشورت کنید و یک آمپرمتر ازش امانت بگیرید

البته اگر در مورد مصرف برق حساس هستید میتونید پردازندتون را تعوض کنید با حدود 50 تا 100 تومن مابه تفاوت میتونید پردازندتون را با 950-960 یا حتی xeon 5650 تعویض کنید که در کلاک دیفالت و بدون آور هم قدرت بیشتری نسبت به پردازنده شما دارند

اکثر پردازنده های 920 استپینگ 0 هستند که برای آور شدن ولتاژ بالا نیاز دارند

اما پردازنده های 950 و 960 معمولا با ولتاژ پائین تر ( حتی دیفالت ) به فرکانس 3.7 به راحتی میرسند

.exe
31-07-17, 12:25
بهترین راه برای مصرف دقیق تست توسط خودتون است

با یک نفر از اطرافیانتون که در ضمینه برق اطلاعات داره مشورت کنید و یک آمپرمتر ازش امانت بگیرید

البته اگر در مورد مصرف برق حساس هستید میتونید پردازندتون را تعوض کنید با حدود 50 تا 100 تومن مابه تفاوت میتونید پردازندتون را با 950-960 یا حتی xeon 5650 تعویض کنید که در کلاک دیفالت و بدون آور هم قدرت بیشتری نسبت به پردازنده شما دارند

اکثر پردازنده های 920 استپینگ 0 هستند که برای آور شدن ولتاژ بالا نیاز دارند

اما پردازنده های 950 و 960 معمولا با ولتاژ پائین تر ( حتی دیفالت ) به فرکانس 3.7 به راحتی میرسند
ممنون دوست عزیز. راستش تصمیم ندارم cpu عوض کنم چون به نظرم این پلتفرم دیگه ارزششو نداره. در مورد اورکلاکم بیشتر میخوام که دستم راه بیوفته چون تا حالا اور نکردم ولی علاقه دارم به این کار. اینجوری تا زمانیکه بخوام یه سیستم جدید جمع کنم هم تو زمینه اورکلاک رو سر کچل این cpu اوستا شدم:1. (38): هم یکم قدرت پردازشش رو بیشتر کردم.
البته برا اورشم تا چند وقته دیگه احتیاج به کمک اساتید دارم.:give_rose:

nima_hl
31-07-17, 18:36
ممنون دوست عزیز. راستش تصمیم ندارم cpu عوض کنم چون به نظرم این پلتفرم دیگه ارزششو نداره. در مورد اورکلاکم بیشتر میخوام که دستم راه بیوفته چون تا حالا اور نکردم ولی علاقه دارم به این کار. اینجوری تا زمانیکه بخوام یه سیستم جدید جمع کنم هم تو زمینه اورکلاک رو سر کچل این cpu اوستا شدم:1. (38): هم یکم قدرت پردازشش رو بیشتر کردم.
البته برا اورشم تا چند وقته دیگه احتیاج به کمک اساتید دارم.:give_rose:

پردازندتون d0 است عالیه :great:

احتمالا با 1.3 روی 4 گیگاهرتز خیلی راحت استیبل میشه

این پردازنده تفاوت زیادی با 950 یا 960 ندارد با خیال راحت آورش کنید و ازش لذت ببرید :give_rose:

.exe
31-07-17, 18:56
پردازندتون d0 است عالیه :great:

احتمالا با 1.3 روی 4 گیگاهرتز خیلی راحت استیبل میشه

این پردازنده تفاوت زیادی با 950 یا 960 ندارد با خیال راحت آورش کنید و ازش لذت ببرید :give_rose:
مرسی. برای اورش حتما مزاحمتون میشم:11():