PDA

مشاهده نسخه کامل : آیا Optimize کردن یک پارتیشن SSD ضرری نداره و باعث کاهش عمرش نمیشه؟

AtrafNET
28-06-17, 10:00
سلام
نرم افزار Defraggler که از سازنده نرم افزار معروف CCleaner هستش برای SSD به جای دفرگ کردن پیشنهاد Optimize کردن میده و وقتی روی دکمه Optimize کلیک میکنم چنین پیغامی نمایش میده:

Only the registered members can see the link

پیغام همونطور که می بینید میگه که ظاهراً فضای خالی پارتیشن SSD رو Zero-Fill میکنه.
من چیزی که خودم متوجه شدم اینه که کاری که این انجام میده دقیقاً همون بخش Wipe Free Space نرم افزار CCleaner هستش با این تفاوت که تو نرم افزار CCleaner می تونم الگوریتم پیشرفته تری رو انتخاب کنم درسته؟

خب حالا اینجا برای من سوال ایجاد میشه که با توجه به اینکه نرم افزار Defraggler وضعیت دفرگمنت پارتیشن SSD من رو زیاد نشون داده و پر از نقاط قرمز هستش آیا انجام عمل Optimize براش خوبه یا بدتر به خاطر Zero-Fill کردن Free Space باعث انجام عمل Writing به اندازه کل پارتیشن میشه و عمر SSD ام رو کم میکنه؟

اگرم خوب نیست به نظرتون دفرگ بیش از حد یه پارتیشن SSD مثل پارتیشن HDD تو سرعتش تاثیری نداره و نباید بهش اهمیت بدم؟

خبات کریمی
28-06-17, 10:53
سلام
نرم افزار Defraggler که از سازنده نرم افزار معروف CCleaner هستش برای SSD به جای دفرگ کردن پیشنهاد Optimize کردن میده و وقتی روی دکمه Optimize کلیک میکنم چنین پیغامی نمایش میده:

Only the registered members can see the link

پیغام همونطور که می بینید میگه که ظاهراً فضای خالی پارتیشن SSD رو Zero-Fill میکنه.
من چیزی که خودم متوجه شدم اینه که کاری که این انجام میده دقیقاً همون بخش Wipe Free Space نرم افزار CCleaner هستش با این تفاوت که تو نرم افزار CCleaner می تونم الگوریتم پیشرفته تری رو انتخاب کنم درسته؟

خب حالا اینجا برای من سوال ایجاد میشه که با توجه به اینکه نرم افزار Defraggler وضعیت دفرگمنت پارتیشن SSD من رو زیاد نشون داده و پر از نقاط قرمز هستش آیا انجام عمل Optimize براش خوبه یا بدتر به خاطر Zero-Fill کردن Free Space باعث انجام عمل Writing به اندازه کل پارتیشن میشه و عمر SSD ام رو کم میکنه؟

اگرم خوب نیست به نظرتون دفرگ بیش از حد یه پارتیشن SSD مثل پارتیشن HDD تو سرعتش تاثیری نداره و نباید بهش اهمیت بدم؟

خیر نیاز نیست و این کارا باعث کاهش عمر اس اس دی میشه.

AtrafNET
28-06-17, 11:20
خیر نیاز نیست و این کارا باعث کاهش عمر اس اس دی میشه.

یعنی اگه یه روز وضعیت پراکندگی داده ها یا همون دفرگش به 100 درصد هم برسه موردی نداره؟
بعد ببخشید SSD من فقط رو حالت IDE میره و نمیشه روی حالت AHCI گذاشتش چرا؟

مادربوردم P61-USB3-B3 هستش که تو بایوس گزینه AHCI گذاشتن داره اما وقتی میذارمش دیگه ویندوز بالا نمیاد تا اینکه دوباره بذارمش روی IDE.

این موضوع مشکلی ایجاد نمیکنه؟

ramin1000
28-06-17, 11:27
طبق لینک زیر اون optimize کردن که Defraggler انجام میده دیقراگ کردن نیست

شما می تونی یه چند باری امتحان کنی و همزمان قبل از انجام کار و بعد از انجام کار با نرم افزار مربوطه یا با ssd-z نتایج رو نگاه کنی و ببینی که با optimize کردن چقدر عمل رایت انجام می شه و این مقدار رو برای طول سال حساب کنی و ببینی ارزش داره یا نه

از اون طرف می تونی ببینی که بعد از انجام این کار ایا تاثیر محسوسی رو مشاهده می کنی یا نه و نتیجه رو اعلام کنی

حالا یه چند بار که اونقدر ضرر وارد نمی کنه

ولی همون طور که جناب کریمی گفتن نیازی نیست

لینک (Only the registered members can see the link)

ramin1000
28-06-17, 12:48
یعنی اگه یه روز وضعیت پراکندگی داده ها یا همون دفرگش به 100 درصد هم برسه موردی نداره؟

مادربوردم P61-USB3-B3 هستش که تو بایوس گزینه AHCI گذاشتن داره اما وقتی میذارمش دیگه ویندوز بالا نمیاد تا اینکه دوباره بذارمش روی IDE.

این راه رو امتحان کن

اول regedit رو باز کن و یک بکآپ ازش بگیر

بعد برو به مسیر زیر

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Servic es\Msahci

بعد در سمت راست روی start راست کلیک کن و modify رو بزن و بعد عدد رو 0 بذار

بعد ok بزن و خارج شو و ریستارت کن و برو داخل بایوس، گزینه رو بذار روی AHCI و save و exit کن و وارد ویندوز شو

خبات کریمی
28-06-17, 13:11

SSD اصلا دچار پراکندگی (به اون معنی هارد دیسک) نمیشه
خیر هیچ مشکلی نداره
فقط از ویندوز XP استفاده نکنید به انجام هیچ کاری نیاز نیست.
باید رو حالت AHCI بزارید
احتمالا نیازه بعد ست کردن حالت AHCI دوباره ویندوز نصب کنید.

FRANKLIN
28-06-17, 14:27
SSD اصلا دچار پراکندگی (به اون معنی هارد دیسک) نمیشه
خیر هیچ مشکلی نداره
فقط از ویندوز XP استفاده نکنید به انجام هیچ کاری نیاز نیست.
باید رو حالت AHCI بزارید
احتمالا نیازه بعد ست کردن حالت AHCI دوباره ویندوز نصب کنید.

از استارتر عزیز معذرت میخوام اومدم تو تایپیکش
جناب آقای کریمی من SSD دارم تریم کردن SSD چند وقت یه بار لازمه آیا انجام زیادش ضرر داره

خبات کریمی
28-06-17, 14:30
از استارتر عزیز معذرت میخوام اومدم تو تایپیکش
جناب آقای کریمی من SSD دارم تریم کردن SSD چند وقت یه بار لازمه آیا انجام زیادش ضرر داره

خیر اگه ویندوز XP نباشه اصلا نیاز نیست
خودش خودکار انجام میده
مگر SSD خیلی خیلی قدیمی باشه.

Dark Devil
28-06-17, 14:42

سیستم ذخیره اطلاعات در SSD به صورت الکترونیکی هست بر خلاف هارددیسک که مکانیکیه
در واقع شما به تک تک بیت های اطلاعات در SSD به سرعت یکسانی دسترسی دارید و همین موضوع باعث میشه پراکندگی داده ها تاثیری در سرعت خوانده شدنشون نداشته باشه
و مرتب کردنشون تنها عمل پاک کردن و نوشتنشون در جایه دیگه ای از فضای SSD رو تحمیل میکنه که مقدار نوشتن اطلاعات معیار عمر مفید SSD هست؛ پس با این کار فقط عمر مفید این قطعه کاهش پیدا میکنه.

اما در هارددیسک این پروسه توسط هد با جابه جایی روی دیسک انجام میشه که اگر داده ها در امتداد هم باشن باعث جابه جایی کمتر هد و افزایش سرعت خواندن و نوشتن میشه