PDA

مشاهده نسخه کامل : چندسوال کلی

modiret2
27-05-17, 12:58
سلام.
من رشته کامپیوتر کاردانی نرم افزار هستم.فردا امتحان کارگاه سخت افزار2 دارم.
بعد از ترم های قبلی پرسیدم گفتن که استاد چندتا مادربورد و ram و cpu میاره و به هر نفر از یه برند خاص میده یه قطعه.
مثلا سوال میپرسه که این cpu از چه نسلی هست و چند گیگاهرز هست و یا مثلا این cpu با این مادربورد مچ میشه یا نه و یا مثل میپرسه این ram چندباس هست و چه پهنای باندی داره و چندپین هست.
و چندتا سوال دیگه که نمیدونم.
دوستان میشه توضیح بدید که چطور میشه تشخیص داد جواب این سوال هارو؟
اگه سوال های دیگه ای هم به ذهنتون میرسه که مهم هستن ممنون میشم توضیح بدید

AtrafNET
27-05-17, 14:53
سلام

معمولاً اگه مهارت Reading خوبی در زبان انگلیسی داشته باشید اکثر اطلاعات مهم هر کالای دیجیتالی رو روی جعبه اش و حتی بعضاً روی خودش نوشته.
اما سایر اطلاعات که نوشته نشده یا باید تو اینترنت مدلش رو سرچ کنید و پیدا کنید یا اینکه تجربی یه سری اطلاعات رو حفظ باشید.

مثلاً یه نکته ساده در شناسایی نسل های سی پی یو های شرکت اینتل اینه که رقم اول مدل سی پی یو همون شماره نسل سی پی یو هستش.
به عنوان مثال سی پی یو Core i3 7100 رقم اولش که 7 هستش یعنی از نسل هفتم اینتله و سی پی یو Core i3 3100 رقم اولش که 3 هستش یعنی از نسل سوم اینتل هستش.

سایر شرکت ها هم معمولاً چنین اطلاعاتی رو میشه از مدل قطعه فهمید اما باید روشش رو بلد باشید.
مثل پلاک خودرو تو ایران که میشه فهمید کجا سند خورده یا کارت ملی که با سه شماره اولش میشه فهمید طرف کدوم شهر اولین بار کد ملی اش ثبت شده.

کلاً یه بار بشینی درباره خرید سیستم و اسمبل کردنش تحقیق کنی همه چیز دستت میاد.
فقط جسارتاً شناختن سخت افزار و اطلاعاتش از مباحث پایه ICDL هستش شما چطور در مقطع کاردانی اطلاعات کافی در این زمینه ندارید؟ :1. (35):

TechBaMohsen
27-05-17, 18:34
سلام.
من رشته کامپیوتر کاردانی نرم افزار هستم.فردا امتحان کارگاه سخت افزار2 دارم.
بعد از ترم های قبلی پرسیدم گفتن که استاد چندتا مادربورد و ram و cpu میاره و به هر نفر از یه برند خاص میده یه قطعه.
مثلا سوال میپرسه که این cpu از چه نسلی هست و چند گیگاهرز هست و یا مثلا این cpu با این مادربورد مچ میشه یا نه و یا مثل میپرسه این ram چندباس هست و چه پهنای باندی داره و چندپین هست.
و چندتا سوال دیگه که نمیدونم.
دوستان میشه توضیح بدید که چطور میشه تشخیص داد جواب این سوال هارو؟
اگه سوال های دیگه ای هم به ذهنتون میرسه که مهم هستن ممنون میشم توضیح بدید
سلام.
معمولا تمام اینها بر روی خود محصول نوشته شده فقط بایستی یه سری کلمات خارجی رو حفظ باشید.
کلی و سریع یه توضیحی میدم امیدوارم بدردتون بخوره:

============================
معنی بعضی کلمات :

سوکت Socket = یجورایی مثل مدل مادربورد میمونه که هر شماره ای که بود،مشخیص میکنه با چه نوع سی پی یو هایی مچ هست.برای راحتی کار برای هر سوکتی یه اسمی گذاشتن.مثلا سوکت 1155 رو بهش میگیم Haswell پایین کامل تر میگم. حالا 1155 یعنی تعداد پین (خار) هاش 1155 عدد هست.

چیپ ست Chipset = باز هم یجورایی مدل مادربورد هستش ولی زیر مجموعه سوکت هست. یعنی اول سوکت تعیین میکنه این مادربورد چه سی پی یو هایی میخوره،بعدش کلمه چیپ ست تعیین میکنه که مادربورد چه امکانات و قیمتی داره. مثلا چیپ ست H110 برای سوکت 1151

GHz = بسامد سی پی یو رو معمولا اینشکلی مینویسن.مثلا میگن 3.2 گیگاهرتز Ghz.یا میگن 3200 مگاهرتز Mhz
Bus = معمولا بسامد Ram ها رو بصورت باس بیان میکنن.مثلا باس 1066 همون 1066 مگاهرتز هستش.
برای تشخیص اینکه از چه شرکتی (INTEL یا AMD) هستند، فقط کافیه به مادربورد یا سی پی یو دقت کنی»

مادربورد های LGA
Only the registered members can see the link

که فقط سی پی یو های Intel به اینها میخوره که این شکلی هستن :

INTEL» اگر دقت کنی میبینی بر روی سی پی یو سطح صاف هست و پین (خار) وجود نداره، برعکس روی مادربورد پین ها قرار داده شدند.

دقیقا برعکس همین موضوع برای AMD هستش
مادربورد زیر از نوع PGA هست:

و فقط سی پی یو های AMD که از نوع PGA هستند بهشون میخوره :

AMD» اگر دقت کنی میبینی که توی AMD پین ها در سی پی یو قرار داره و مادربورد سوراخ های ریز داره.

(در Intel پین ها درون مادربورد قرار داره و سطح صافی در سی پی یو وجود داره.)

(((یه سری مباحث خیلی خاص دیگه ای هم هست توی ویکیپدیا نوشته مثلا یه مدت AMD هم LGA میزد و این صحبتها،اونها رو ول کن،بصورت کلی 99.99% همین بالایی ها درست هستند)))
=================================================
نسل های سی پی یو (برای شرکت اینتل)
کلا این آخری ها رو میگم :
SandyBridge نسل دوم،سوکت 1155 ، مدل های Core i3 و Core i5 و Core i7 معمولا با 2000 شروع میشه.برای مثال 2600K یعنی نسل دوم سی پی یو اینتل، و اون عدد 6 مدل هستش که در پایین میگم.
لیست کامل مدل های این نسل
(Only the registered members can see the link_platform)
Ivy Bridge نسل سوم،سوکت 1155 ، با 3000 شروع میشه.مثلا 3770 یعنی نسل سوم سی پی یو اینتل (بحث AMD جداست) اون عدد 770 هم مدلش هست که تعیین میکنه Core i چند هست؟
لیست (Only the registered members can see the link(microarchitecture)#Desktop_processors)

Haswell نسل چهارم،سوکت 1150 ، با 4000 شروع میشه.
لیست (Only the registered members can see the link(microarchitecture)#Desktop_processors)

BroadWel نسل پنجم،سوکت 1150 ، با 5000 شروع میشه (نکته» از این نسل سی پی یو ایی توی بازار نیست، یجورایی نسل ناقصی هستش که مدل های مختلفی نداره)
(این نمیخواد)

SkyLake نسل ششم،سوکت 1151 ، با 6000 شروع میشه.

KabyLake نسل هفتم و نسل آخر که سوکتش 1151 هست، و مدل هاش معمولا با 7000 شروع میشه.
لیست (Only the registered members can see the link_processors)

مدل های سی پی یو :
Celeron پایینترین مدل و با حرف G شروع میشه مثلا سلرون G3900
Pentium دومین مدل و باز هم با حرف G شروع میشه ولی شمارش معمولا بیشتر سلرون هست.مثلا G4400
Core i3 کور آی 3 معمولا 2 هسته هستند و 4 رشته پردازشی چند مدل» 7100، 7300، 6100، 6300
Core i5 گور آی 5 معمولا 4 هسته هستند و 4 رشته پردازشی چند مدل» 7400، 7500، 7600، 6500، 6600
Core i7 کور آی 7 معمولا 4 هسته هستند ولی با 8 رشته پردازشی چند مدل» 7700 و 6700 و 4790 و 4770
سوکت و مدل های سی پی یو در AMD
کلا چند مدل معروفش رو میگم چون میلیون ها مدل هستش.
سوکت های AM2 وAM2+ و AM3 و AM3+ تا اینجا اینها قدیمی بودند.
سوکت AM4 این یکی جدیده.
سوکت FM2+ هم هست یچیزی دقیقا عین AM3+ بود.
متاسفانه مدل سی پی یو هاش بسیار زیاد و پراکنده هستند و من نتونستم براتون ترتیب بندی کنم... در لیست زیر هست اگر نیازت شد،بهش نگاه بنداز.
لیست (Only the registered members can see the link)
قضیه کلی در مورد Ram ها»
در دنیای RAM ها،یک جور رم در کامپیوتر استفاده میشه به اسم SDRAM که این خودش چند مدل داره:»

ببین فقط دقت کن»
مادربورد های خیلی قدیمی،اکثراً DDR2 هستند، مادربورد های حدودای سال 2010 تا 2014 و تمام سی پی یو های مال این سال ها،اکثرا DDR3 هستند.
و سی پی یو های سال 2014 به اینور، اکثرا DDR4 هستند.مثلا SkyLake و KabyLake و اکثر Haswell ها از اینتل،و همینطور Ryzen از AMD که در سوکت AM4 هستند همگی از دم DDR4 هستند.

حالا تعداد پین DDR4 بالا نوشته،288پین.
تعداد پین های DDR3 و DDR2 دقیقا اندازه هم هستش، 240 پین.
پین های DDR عهد بوق هم نوشته که 184 پین هستش.

اینهم تفاوت DDR ها هستش که اگر خوب بلد باشی با نگاه کردن قشنگ میتونی تشخیص بدی چیه و چند پین داره:
فقط اینروهم بگم که برای لپ تاپ ها فرق میکنه و پین ها کم و زیاد تر هستن،اینهایی که بالا میبینی همگی مال کامپیوتر دسکتاپ (PC) هستند.

اینها توضیحاتی کلی بودن امیدوارم به دردت بخوره انشالله استفاده ببری دوست گلم.:11():

سعی کردم ایراد نداشته باشن توضیحات ولی لینک های ویکیپدیا هم هست میتونی استفاده کنی.
سلامت باشید.:give_rose:

modiret2
27-05-17, 21:03
مرسی از توضیحاتتون.
عکس زیر رو که پیوست کردم میخوام بدون کدومش پل شمالی و کدوم پل جنوبی هست میشه راهنمایی کنید.بعد اسلت کارت گرافیک و رم رو هم مشخص کنید.
چیپ cpu رو این مادربورد کجا قرار میگیره؟

20083

چطور میشه تشخیص داد که یه پردازنده پنتیوم 1 یا 2 یا 3 یا 4 هست؟

AMD>INTEL
27-05-17, 21:16
مرسی از توضیحاتتون.
عکس زیر رو که پیوست کردم میخوام بدون کدومش پل شمالی و کدوم پل جنوبی هست میشه راهنمایی کنید.بعد اسلت کارت گرافیک و رم رو هم مشخص کنید.
چیپ cpu رو این مادربورد کجا قرار میگیره؟
20083

در این برد یک چیپ اصلی وجود دارد که ساخت شرکت OPTI است
سوکت کوچکتر برای پردازنده کمکی یا co processor است و سوکت بزرگتر برای پردازنده اصلی هست .
در یکسری از پردازنده های 386 و 486 نیاز به یک پردازنده کمکی بود .
Math Coprocessor

modiret2
27-05-17, 21:36
ببخشید میشه مشخص کنید که کدوم پردازنده اصلی هست و کدوم کمکی؟
بعد اسلت کارت کرافیگ روی این مادر بورد کدومه؟
اسلت هاش pci هست یاagp?

AMD>INTEL
27-05-17, 21:42
ببخشید میشه مشخص کنید که کدوم پردازنده اصلی هست و کدوم کمکی؟
بعد اسلت کارت کرافیگ روی این مادر بورد کدومه؟
اسلت هاش pci هست یاagp?

اسلات ها isa هستند ما قبل pci
سوکت بزرگتر برای پردازنده اصلی و سوکت کوچکتر برای پردازنده کمکی یا پردازنده محاسبات
رم ها simm از نوع 72 پین

modiret2
27-05-17, 21:51
ببخشید اسلت کارت کرافیگ کدومه؟

روشی هست که بفهمیم مثلا یه cpu پنتیوم 4 یا 3 یا 2 یا 1 هست؟

AMD>INTEL
27-05-17, 21:54
ببخشید اسلت کارت کرافیگ کدومه؟

روشی هست که بفهمیم مثلا یه cpu پنتیوم 4 یا 3 یا 2 یا 1 هست؟

این برد ما قبل پنتیوم هست . روی پردازنده را چک می کنید مشخصات را نوشته است
اسلات گرافیک هم در این برد همان ایزا است . گرافیک های در این سری بر روی اسلات ISA سوار می شدند
یک نکته هم اضافه کنم . در مادربردهایی که دو تا چیپ دارند
چیپی که نزدیکتر به پردازنده است پل شمالی و اون چیپی که در فاصله دورتری قرار گرفته چیپ جنوبی

modiret2
27-05-17, 22:00
باس رم رو از روی پین ها میشه تشخیص داد؟
مثلا باس رم زیر چنده؟
چطور میشه تشخیص داد؟
20084
-----
روی اون مادربورد چیپ پل جنوبی و شمالی وجود داره؟
اون چیپتی که روش نوشته opti پل شمالی هست؟

AMD>INTEL
27-05-17, 22:04
باس رم رو از روی پین ها میشه تشخیص داد؟
مثلا باس رم زیر چنده؟
چطور میشه تشخیص داد؟
20084

pc میشه ddr
pc2 میشه ddr2
pc3 میشه ddr3
---------------
pc3200
میشه باس 400

modiret2
27-05-17, 22:11
---
من موقعه امتحان که نمیتونم سرچ کنم مدل رم رو که باس رو پیدا کنم.
راهی نیست از رو رم پیدا کرد باس رو؟

AMD>INTEL
27-05-17, 22:14
---
من موقعه امتحان که نمیتونم سرچ کنم مدل رم رو که باس رو پیدا کنم.
راهی نیست از رو رم پیدا کرد باس رو؟

باید حفظ کنید . نیاز به سرچ کردن نیست
با توجه به عکس اون مدل یک چیپ اصلی دیده میشه و همون OPTI هست .

AMD>INTEL
27-05-17, 22:41
این مطلب خیلی کاربردیه حتما استفاده کنید
Everything You Need to Know About Chipsets - Hardware Secrets (Only the registered members can see the link)

modiret2
27-05-17, 22:53
میشه در مورد این دوتا که خط سفید کشیدم توضیح بدید؟
20085

AMD>INTEL
27-05-17, 22:56
میشه در مورد این دوتا که خط سفید کشیدم توضیح بدید؟
20085

سوکت پردازنده هست . قبلا هم گفتم
بزرگه برای پردازنده اصلی و کوچیکه برای پردازنده کمکی

modiret2
27-05-17, 23:02
مرسی
کارت کرافیگ روی اون دوتا اسلت قرار میگیره که خط کشیدم؟
اون دوتا چیپ واسه چیه؟
20086

AMD>INTEL
27-05-17, 23:06
مرسی
کارت کرافیگ روی اون دوتا اسلت قرار میگیره که خط کشیدم؟
اون دوتا چیپ واسه چیه؟
20086

روی اسلات های بلند قرار میگیره که ایزا هستند و مشکی هستند
مثل این
20087

modiret2
27-05-17, 23:09
پس اون دوتا اسلت چی هستن واسه چه کاری؟
بعداز اسلت isa چه اسلت هایی اومدن؟

AMD>INTEL
27-05-17, 23:15
پس اون دوتا اسلت چی هستن واسه چه کاری؟
بعداز اسلت isa چه اسلت هایی اومدن؟

اون هم ایزا هست . ولی بلند ها سریعتر هستند .
سلات ISA اسلاتي است كه امكان اتصال يك كارت افزودني را به مادربرد از طريق باس ISA فراهم مي آورد باس ISA هشت بيتي اولين باسي بود كه به همراه كامپيوتر هاي XTبه بازار عرضه شد همان طور كه از نام آن پيداست به عنوان باس استاندارد صنعتي در آمد اين باس تقريبا تمام سيگنال هاي اصلي مادربرد را به اسلات هاي ISA مي آورد كه اين سيگنال ها شامل خطوط آدرس،داده،كنترل و تغذيه مي باشند با آمدن اسلات ISA شانزده بيتي اين اسلات ها ديگر امروزه مورد استفاده قرار نمي گيرند.
با آمدن كامپيوتر هاي AT(كامپيوتر هاي 80286 به بعد)خطوط آدرس و داده لازم براي پردازنده افزايش يافت براي سازگاري با باس هاي 8 بيتي قبلي به باس ISA 8 بيتي قبلي دست زده نشد و فقط يك اسلات كوچك در انتهاي باس قبلي به آن اضافه شده كه سيگنال هاي اضافه شده را در بر مي گرفت

AMD>INTEL
27-05-17, 23:18
این اطلاعات توی کتاب های منتشر شده درباره سخت افزار وجود داره . شما به دلیل رشته ات باید مطالعه کنی .