PDA

مشاهده نسخه کامل : درباره Thunderbolt header

miladsokout
11-05-17, 10:44
با سلام.
دوستان عزیز حتما مشاهده کردید که در برخی از مادربردهای جدید قابلیت درباره Thunderbolt header در قسمت Internal I/O Ports اضافه شده است. برخی از مادربردهای بسیار خوب این گزینه و ندارن و همین باعث تعجب میشود!
Thunderbolt card به صورت یک شکاف توسعه از طریق PCIe بر روی مادربرد نصب میشود.
چیزی که برای من سوال شده ، من نمونه ایسوس و مشاهده کردم ، بعد از نصب Thunderbolt card بر روی شکاف توسعه ، از طریق یک کابل به Thunderbolt header روی مادربرد هم نصب کرده بود.
میخوام بدونم این نمونه ایسوس اینطوری است ، یعنی اگه بخوایم از Thunderbolt v.3 card رویسیستم استفاده کنم ، حتما باید مادربرد Thunderbolt header هم داشته باشه؟!

ممنون میشم راهنمایی کنید.با تشکر.

AMD>INTEL
11-05-17, 12:30
این کارتی که شما جزو اکسسوری اسوس هست و برای این مادربردها طراحی شده
این که روی مادربردهای دیگه هم کار کنه من به شخصه تست نکردم

AMD>INTEL
11-05-17, 12:34
این کارتی که شما جزو اکسسوری اسوس هست و برای این مادربردها طراحی شده
این که روی مادربردهای دیگه هم کار کنه من به شخصه تست نکردم

لیست مادربردهای سازگار Compatible Model
Z170-PREMIUM
Z170-DELUXE
Z170-PRO
Z170-A
Z170-AR
SABERTOOTH Z170 MARK 1
SABERTOOTH Z170 S
MAXIMUS VIII EXTREME
MAXIMUS VIII HERO
MAXIMUS VIII RANGER
X99-DELUXE II
X99-DELUXE
X99-PRO/USB 3.1
X99-PRO
X99-A/USB 3.1
X99-A
X99-A II
X99-E
SABERTOOTH X99
RAMPAGE V EXTREME/U3.1
RAMPAGE V EXTREME

TechBaMohsen
11-05-17, 12:38
با سلام.
دوستان عزیز حتما مشاهده کردید که در برخی از مادربردهای جدید قابلیت درباره Thunderbolt header در قسمت Internal I/O Ports اضافه شده است. برخی از مادربردهای بسیار خوب این گزینه و ندارن و همین باعث تعجب میشود!
Thunderbolt card به صورت یک شکاف توسعه از طریق PCIe بر روی مادربرد نصب میشود.
چیزی که برای من سوال شده ، من نمونه ایسوس و مشاهده کردم ، بعد از نصب Thunderbolt card بر روی شکاف توسعه ، از طریق یک کابل به Thunderbolt header روی مادربرد هم نصب کرده بود.
میخوام بدونم این نمونه ایسوس اینطوری است ، یعنی اگه بخوایم از Thunderbolt v.3 card رویسیستم استفاده کنم ، حتما باید مادربرد Thunderbolt header هم داشته باشه؟!

ممنون میشم راهنمایی کنید.با تشکر.
سلام. سوالت رو دیدم رفتم در موردش یه تحقیقکی کردم (تحقیق کوچک :| ) و به یه سری چیزا رسیدم :

تاندربولت توسط شرکت اپل و اینتل در سال 2011 اومد به بازار و هدفش انتقال تصویر هست (برای انتقال داده هم میتونه کاربرد داشته باشه تا جاییکه مطالعه کردم).
بیشتر در مک بوک ها کاربرد داره. تاندربولت خودش کابل و پورت خاصی نیست، فقط یک درگاه ورودی خروجی اطلاعات پرسرعت هستش. خود تاندربولت ورژن 1 و 2 که قدیمی هستند از طریق DisplayPort وصل میشدن و ورژن جدیدش یعنی ThunderBolt 3 از طریق USB Type-C انتقال اطلاعات رو انجام میده.

این ThunderBolt Card که مال شرکت ایسوز هستش، در واقع کنترلرِ تاندربولت هست.
اگر دقت کنی 2تا کابل متصل میشه.یکی کابلی که از تاندربولت کارت، به داخل مادربورد به یک هدر به اسم ThunderBolt Header وصل میشه و قابل توجهت که باید وصل بشه با توجه به توضیحی که اینجا نوشته شده :
Thunderbolt 2: Ready for Windows with the ASUS ThunderboltEX II (Only the registered members can see the link)

Only the registered members can see the link
یعنی وقتی این کارت رو درون شکاف PCI-E قرارش بدی میاد پهنای باند قسمت PCI-E از مادربورد رو میگیره، با کابل هدر که به TB Header وصل میشه میاد مستقیما به برخی المان های مادربورد متصل میشه مثل دسترسی مستقیم به بایوس و پهنای باند USBـها و... و میاد خروجی Display Port مادربورد هم میگیره تا صدا و تصویر رو هم در خودش جمع کنه سپس همه ی اینها رو با تاندربولت3 از طریق USB Type-C به شما تحویل میده که برای خروجی مانیتور و انتقال اطلاعات بسیار سریع و کارت گرافیک خارج از سیستم کاربرد داره.

تاندربولت3 بیشتر برای خروجی تصویر به مانیتور های 4K در 120هرتز کاربرد داره.

اگر گرافیک قدرتمند داشته باشید، همین خروجی تصویر رو بهتون میده و فکر میکنم تاندربولت3 کاربردی نخواهد داشت.
چرا؟ چون پهنای باند 40گیگابیتی که از طریق یو اس بی3.1 به شما میده هم بکار نمیاد چون هیچ دستگاهی نیست که به این پهنای باند نیاز داشته باشه (هارد پرسرعت SSD اکسترنال ته تهش به 6گیگابیت پهنای باند نیاز داره)

اگر ایرادی در اطلاعات بود،مارو ببخشید.:11():

miladsokout
11-05-17, 14:06
بسیییییییییییییییییار ممنونم از دوستان. واقعا لطف کردید. :give_rose::11():

من خودم هم همین موضوعات و توی سایت رسمی ایسوس و گیگابایت خونده بودم ، ولی شما دوستان عزیز خیلی بهتر تفسیر کردید.

در واقع این نوع کارت های کنترلرِ تاندربولت از طریق اتصال به تاندربولت هدر مادربرد و اتصال به DisplayPort مادربرد یا گرافیک ، از دو قسمت قدرت میگیره و از طریق پورت USB Type-C خودش انتقال تاندربولت3 و انجام میدم. چون همونطور که دوستان گفتند در نسخه 3 از USB Type-C استفاده میکنه. در واقع قدرت ها و از قسمت های دیگه جمع میکنه و از طریق یه خروجی بیرون میده!
در حقیقت اگه بخوایم 4K و با 120هرتز یا 5K و با 60هرتز ببینیم کاربرد داره! وگرنه غیر اون همون DisplayPort و USB Type-C خودمون هم کافیه!
در حقیقت یه امکان خیلی رویایی برای نسل های بعد اونم خارج ایران بدرد میخوره!

من خیلی سر این تاندربولت هدر روی انتخاب مادربرد حساس شدم و میخواستم ASUS PRIME Z270 A بخرم ولی حالا دیگه میدونم که اینو بزارم کنار خیلی گزینه های بهتری دارم ، مثل :
ASUS STRIX Z270
MSI GAMING PRO CARBON Z270
MSI GAMING M5 Z270
MSI H270M MORTAR ARCTIC
MSI H270 GAMING PRO CARBON
MSI Z270M MORTAR