PDA

مشاهده نسخه کامل : نوسان ولتاژ با ایرکولر Cooler master v10

amirpcp30
27-01-17, 19:02
سلام دوستان
این ایرکولر روی سیستم بنده هست که متوجه شدم tec اون کار نمیکنه باز کردم سوکتش سوخته بود ، قبل از اینکه دوباره ببندمش روی سیستم با پاور ضعیف تستش کردم دیدم ال ای دی فن اون سیستم کم نور و پر نور میشه فک کردم چون روی سیستم نیست تشخیص داده و داره روشن خاموش میشه و باعث این اتفاق شده
اما وقتی روی سیستم خودم بستم به همون کابل لامپ متصل کردم (چراغ خطر ماشین) دیدم روی همون لامپ داره تاثیر میذاره و نورش کم و زیاد میشه و نوسان ولتاژ ایجاد میکنه البته خداروشکر روی خود پاور این مشکل نبود و از سیم های دیگه که برق گرفتم این مشکل نبود (پاور 785b گرین)
سیمهای کولر رو زدم به یک پاور 300A+ قدیمی گرین (این پاور رو کارکرده مدتی قبل خریدم نمیدونم در چه حده) دیدم روی دیگر کابل ها هم نوسان هست اما کمتر از کابلی که v10 بهش متصله
البته این مشکل تا زمانی هست که دمای cpu به 60 برسه بعد اون نوسانی نیست مثل اینکه بعد از این برق به tec مستقیم میشه
سوختن سوکت حکمتی بود (خداروشکر..)چون به هر حال عمر پاور رو خیلی کمتر میکرد
1-اما حالا سوالم اینجاست چطور دقیقتر میتونم نوسان ولتاژ رو بفهمم؟ اینکه ایا واقعا روی پاور 785 تاثیر نذاشته و مشکلی برای سیستم نبوده یا چون نوسان کم بوده روی لامپ تاثیر نذاشته و دیده نمیشده
2-چرا باید این کولر این مشکل رو داشته باشه؟ یعنی زیر 60 درجه با فرکانس زیاد کار میکنه تا برق کمتری مصرف کنه و حالا مشکل پیدا کرده و فرکانسش کم شده؟
ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند
دوستانی هم که v10 دارند بهتره چک کنند اونها هم چین مشکلی نداشته باشند
باسپاس :give_rose:

AMD>INTEL
27-01-17, 19:21
به نظر میرسه ایراد ار خود Tec باشه . تنها قطعه ای که روی این ایر کولینگ میتونه باعث چنین مشکلی باشه همین tec هست .

amirpcp30
27-01-17, 19:41
به نظر میرسه ایراد ار خود Tec باشه . تنها قطعه ای که روی این ایر کولینگ میتونه باعث چنین مشکلی باشه همین tec هست .
درسته اما چون tec چیزخاصی نداره فک نکنم بتونه خودش باعث نوسان بشه و جزئی از کنترلر tec باعث این مشکل باشه که برق رو برای tec قطع و وصل میکنه و همش بار روی پاور قطع و وصل میشه و این نوسان به وجود میاد
حالا سوال اینجاست چطور میشه این نوسان رو بدست اورد؟ (به جز اسیلوسکوپ)
و اما کار دقیق این کنترلر به چه صورته ایا با فرکانس باعث کاهش مصرف در حالت زیر 60 درجه میشه که با به مشکل خوردن کنترلر ، فرکانس کم شده باشه و باعث این نوسان؟ مثلا جای 1000 هرتز شده 10 هرتز و در نور لامپ تاثیر گذاشته
با سپاس از شما :give_rose:

AMD>INTEL
27-01-17, 19:54
من احتمال میدم از خود tec باشه . البته بدون بررسی دقیق و نزدیک و فقط بر پایه توضحیات شما نمیدونم کامنتی بدم . چنین بررسی هم نیاز به ابزار دقیق الکترونیک دارد .مورد خرابی tec این سری سالها پیش در خاطرم هست .

amirpcp30
27-01-17, 22:41
من احتمال میدم از خود tec باشه . البته بدون بررسی دقیق و نزدیک و فقط بر پایه توضحیات شما نمیدونم کامنتی بدم . چنین بررسی هم نیاز به ابزار دقیق الکترونیک دارد .مورد خرابی tec این سری سالها پیش در خاطرم هست .
ممنون از شما ، وقتی فن رو بستم ذوی سیستم دیگه بازش نکردم اما به هر حال باگفته ی شما بازش میکنم و با یک tec دیگه هم تست میکنم و خبرش رو میدم...
با سپاس:give_rose:

AMD>INTEL
27-01-17, 22:43
ممنون از شما ، وقتی فن رو بستم ذوی سیستم دیگه بازش نکردم اما به هر حال باگفته ی شما بازش میکنم و با یک tec دیگه هم تست میکنم و خبرش رو میدم...
با سپاس:give_rose:

ضعیف ترین tec را باید جایگزین کنید . چون tec قویتر به هیچ عنوان توصیه نمیشه .

amirpcp30
27-01-17, 22:46
ضعیف ترین tec را باید جایگزین کنید . چون tec قویتر به هیچ عنوان توصیه نمیشه .
tec که روی خودشون میزارن فک میکنم نزدیک 10 امپره من با 7 امپر چک میکنم
باسپاس :give_rose:

amirpcp30
28-01-17, 23:05
سلام مجدد
مثل اینکه به همین صورت (فرکانس) کار میکنه ،فن روباز کردم جای tec لامپ زدم چشمک زن میشد (هم led و هم لامپ ماشین) فرکانسش رو گرفتم 6-8 هست
در حالت کمتر از 25 درجه و بیش از 60 فرکانس صفره (کمتر از 25 ولتاژ صفر میشه بالای60 ولتاژ حدود 10 هست) درکاتالوگ نوشته کمتر از 25 غیرفعاله که با سرمادادن به دما سنج دیدم همینطوره اما دما رو دقیق نمیدونم
در کل مشکل در 25 تا 60 درجه هست که باید با فرکانس بالا مصرف برق کم شه (که اتفاقا 99 درصد مواقع سیستم در همین حالته)
میدونید فرکانس اصلی چند بوده؟
راستی مثبت به صورت مستقیم به tec هست و این منفیه که تغییر میکنه
با سپاس :give_rose: