PDA

مشاهده نسخه کامل : چند تا سوال درباره اورکلاک سلرون

bill geits
20-08-07, 06:56
سلام چند تا سوال داشتم ... چند وقت پیش یکی از مشتریام سیستمش رو آورد پیش من تا براش ویندوز نصب کنم و آورکلاکش هم بکنم ... از اون جایی که دیدم کارت گرافیکش یه کارت 5200 با 128 مگابایت حافظه است و کلا خیلی ضعیفه بی خیالش شدم ولی سی پی یوش رو آور کردم ... سی پی یوی سیستمش یک سی پی یوی 2400 اینتل سلرون با سوکت 478 بود ... و مادربردش هم ام اس آی MSI .
من بعد نصب مادربردش دیدم که توی سی دی مادربردش نرم افزاری برای آور هست واسه همین هم اومدم و نصبش کردم... و گذاشتمش روی حالت خودکار ... آقا شروع کرد به بالا بردن FSB یه دفعه به خودم اومدم دیدم تا 3000 آور کرده کمی ترسیدم و یه ریست از خود ویندوز کردم ... مطمئن بودم که بالا نمی یاد ولی اومد ! جالب بود که دمای سی پی یو تنها 4 درجه افزایش پیدا کرده بود که منو متعجب کرد ... در هرصورت با توجه به اینکه یه بار سیستمش روی فرکانس 3000+ هنگ کرد من از طریق نرم افزار خودش ، فرکانس رو آوردم روی 2700+ . البته اون هنگ به احتمال 95% به خاطر گرافیک بود ... در کل من برای اطمینان آوردم روی 2700 ... حالا چند تا سوال

اولا این سی پی یو حداکثر میزان آورش چقدره ؟ و همین طور میزان معمولش ؟
اینکه رم سیستم 256 بود ، میشه بگیم که باید کمتر آور بشه ؟
فرکانس مطمئن برای این سی پی یو با این رم و فرضا یک مادربرد متوسط چه قدره ؟اما چند تا نکته ی دیگه ... بعد از اینکه فرکانس رو تنظیم کردم روی 2700 و ریست کردم ، دیدم که ولتاژ هسته ی سی پی یو در نرم افزار قرمز شده که نشانه ی اخطاره ! منم کاهشش دادم تا از حالت قرمز خارج شد ... آیا کار درستی کردم ؟
الان که فرکانسش روی 2700 هستش چند بار به من گفته که سیستمش هنگ می کنه و من حدس می زنم که سیستمش پایدار نیست ... علت چی می تونه باشه ؟ دما مطمئنم که زیر 50 درجه است ...
فکر می کنید باید ولتاژ هسته رو دوباره زیاد کنم تا سیستم پایدار شه ؟

bill geits
20-08-07, 06:58
خب این عکس اول دمای سیستم قبل از آورکلاک بوده ...
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

bill geits
20-08-07, 07:02
اینم عکس دومه که من بعد از آور سی پی یو روی 2700+ گرفتم ... بر و بچ گل ، یه نیگا بندازین کمکم کنید این سیستم رو ، روی 3000+ پایدار پایدار آور کنم ... یادتون نره رمش 256 هست و کارتش هم اگه اشتباه نکنم 5200 با 128 مگ حافظه ای جی پی 8x

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

bill geits
20-08-07, 07:04
ضمنا اگه اطلاعات دقیق تر می خواین بهم بگین تا براتون بذارم ...

M A H R A D
20-08-07, 12:08
اولا این سی پی یو حداکثر میزان آورش چقدره ؟ و همین طور میزان معمولش ؟
اینکه رم سیستم 256 بود ، میشه بگیم که باید کمتر آور بشه ؟
فرکانس مطمئن برای این سی پی یو با این رم و فرضا یک مادربرد متوسط چه قدره ؟

1. من همچین CPUای داشتم ... تا 3200 بدون مشکل اور کردم ( یحتمل بالاتر هم میرفت!)
2. مقدار رم سیستم ( مثلا 256 یا 512 و ...) زیاد توی اور مهم نیست ، اون چیزی که مهمه فرکانس و تایمینگ رم هست
3. لطفا نوع رم و باسش رو بنویسید و همچنین پاور و مدل دقیق مین

الان که فرکانسش روی 2700 هستش چند بار به من گفته که سیستمش هنگ می کنه و من حدس می زنم که سیستمش پایدار نیست ... علت چی می تونه باشه ؟ دما مطمئنم که زیر 50 درجه است ...
فکر می کنید باید ولتاژ هسته رو دوباره زیاد کنم تا سیستم پایدار شه ؟

علل مختلفی میتونه باشه ... ممکنه رم نکشه یا مادربرد توی این اور استیبل نباشه
ولتاژ رو اندکی زیاد کنید ( امتحانش ضرر نداره)

راستی باس رم رو اولش کم کردید؟ ولتاژ رم در حالت عادی چقدر بوده؟

کلاً آیا ولتاژ ها رو در عکسی که از Core Center گذاشتید تغییر داده بودید؟

WORYA_SH
20-08-07, 17:21
اول از همه بهتره از این به بعد از سر تیتر بهتری استفاده کنی تا 45% بدون مشکل سی پی یو مورد نظر اور میشه که البته بستگی به رم مین و پاور و حتی کولینگ داره شما مشخصات رم و پاور را هم بنویس تا بهتر راهنمایی بشی.

M A H R A D
20-08-07, 22:07
نام تاپیک تغییر داده شد ...

لطفا از این به بعد از تیتر بهتری استفاده کنید

سپاس از توجهتون

bill geits
21-08-07, 06:51
مهراد جان مشخصات دقیق مادربرد رو برات می ذارم و همین طور رم ... سیستمش رو همین روزاس که بیاره دوباره ... منتها من اون موقع که سی پی یوش رو آورکلاک کردم نمی دونستم باید فرکانس رم رو از 200 بیارم رو 166 ... این سری این کار رو می کنم و ضمنا از بایوس آور می کنم تا پایدار باشه ... ولی به نظرتون 3200 کمی زیاد نیست ؟

M A H R A D
21-08-07, 22:00
نه زیاد نیست ! بیشتر هم جا داره ( بستگی به رم و پاور و مین و ... داره)

bill geits
22-08-07, 06:37
جالبه برام ... فکر نمی کردم 3200 این قدر برد داشته باشه برای آور ... شوخی نیست 800 مگاهرتز !