PDA

مشاهده نسخه کامل : کار نکردن فن گرافیک GT240

hamid.hp
27-12-16, 21:14
سلام خدمت دوستان عزیز چند وقتی بود فن کارت گرافیک msi gt240 1g ddr5 صدای اره برقی میداد که کارت رو با احتیاط دراوردم و فن رو باز کردم و چون سایز فن کارتها اکثرا کوچیکه و جایی واسه روغن کاری نزاشتن از وسط پره ها روغن رو به ارمیچر و میل گردان رسوندم و بعد روی کارت بستمش و کارت رو جا زدم سیستم روشن شد که دیگه فن کار نمیکرد ،کارت خودش کاملا سالمه و حواسم بود که چیزی ازش جدا نشه و قطعات اسیبی نبینند کارت بالا میاد بدون مشکل کارشو میکنه ولی فن کار نمیکنه ،فن رو دراوردم و بصورت جدا از کارت تستش کردم که با سرعت تمام کار میکنه ولی روی کارت نمیچرخه، بعدا فهمیدم که دوتا پین کارت گرافیک که برق رو به فن میرسونه هیچ برقی ندارند و مشکل از فن نیست! حتی پایه های دوپین روی کارت رو با هویه دوباره لحیم کردم که مطمعن بشم قطعی نداره ولی هیچ تاثیری نداشت خودم احتمال میدم خازنی یا فیوزی که من نمیبینمش روی کارت سوخته که برق به فن نمیرسه از دوستان تعمیرکار اگه میدونن که مشکل از چیه لطفا بگن خودم در حد تعویض قطعه با هویه حتی قطعات ریز تجربه دارم فقط از عیب یابی سردر نمیارم و وسیلشو ندارم ،البته اگر میشه سیم های فن که دوتا هست مشکی و قرمز رو بگید که کجای برد کارت جوش بزنم که فن مثل سابق کار کنه ممنون میشم ، الان به ناچار سیم فن رو به مادربرد وصل کردم که باسرعت ثابت و بالا میچرخه چون دیگه از کارت دستور نمیگیره واسه تنظیم سرعت گردش، باتشکر از راهنماییتان
17001

AMD>INTEL
27-12-16, 21:17
عکس واضح از محدوده سوکت فن کارت

hamid.hp
27-12-16, 21:51
سلام قبلا سوکت دو پین روی کارت رو دراورده بودم ولی تو عکس با فلش جاشو نشون میدم پشت سوکت یه خازن متوسط که انگاری وسط دوتا پایه لحیم شده و دو پایه رو بهم وصل کرده و دوتا خازن یا فیوز ریزه که پشت خازن اولی هستن
17002

AMD>INTEL
27-12-16, 22:03
روی خازن c51 ولتاژ داری یا نه ؟
عزیز این شکل کار به برد صدمه میزنه . شما به مسیر و ترک سوکت فن آسیب زدی

hamid.hp
27-12-16, 22:12
روی خازن c51 هنوز تست نکردم که ولتاژ داره یا نه مسیر سوکت رو هم خودم کمی خراش دادم تا با لحیم متصل بشه به پایه و مطمعن بشم برق به سوکت میرسه یا نه چاره ای نداشتم دوست عزیز کار دست با هویه 60 واتی از این تمیزتر نمیشد

AMD>INTEL
27-12-16, 22:15
روی خازن c51 هنوز تست نکردم که ولتاژ داره یا نه مسیر سوکت رو هم خودم کمی خراش دادم تا با لحیم متصل بشه به پایه و مطمعن بشم برق به سوکت میرسه یا نه چاره ای نداشتم دوست عزیز کار دست با هویه 60 واتی از این تمیزتر نمیشد

هویه 60 وات برای این کار نیست . ترک ها را بلند میکنه . خازن رو چک کنید ببینید ولتاژ داره یا نه ؟

hamid.hp
27-12-16, 22:22
شرمنده ابزاره تست ندارم چجور میشه فهمید ولتاژ داره یا نه من فقط هویه دارم اگه میشه از جایی دیگه برق واسه فن بگیرم و این سوکت خودشو بیخیال میشدم خوب میشد

AMD>INTEL
27-12-16, 22:25
بله میشه . میتونی . از خود پاور بگیری . سیم قرمز 5 ولت و سیم مشکی گراند

hamid.hp
27-12-16, 22:34
بله میشه . میتونی . از خود پاور بگیری . سیم قرمز 5 ولت و سیم مشکی گراند

بله درست میفرمایید قبلا از پاور برق گرفته بودم و بعدش سوکت فن رو به مادربرد زدم که این تمیزتر از قبلیه ولی مشکل اینه که بجز سیم کشی فن که باید بلندتر بشه اینه که برقی که از پاور یا مادربرد میاد فن رو با سرعت تمام میچرخونه ولی برقی که از کارت میاد سرعت فن رو در حرارتهای مختلف تنظیم میکنه ،منظور من از این پست این بود که بتونم فن رو با سیم کوتاه خودش به کارت وصل کنم که مثل سابق کار کنه نه با سرعت اخر ،الان که سوکت خودش برق نداره بنظر شما میشه از قسمت دیگه ای از کارت برق گرفت که فن مثل قبل از خوده کارت برق بگیره؟

AMD>INTEL
27-12-16, 23:08
اونطوری باید مولتی متر داشته باشید . توصیه میکنم کارت را بیش از این دستکاری نکنید .