PDA

مشاهده نسخه کامل : معنی شعر خورجین

iranch
15-12-16, 20:23
سلام
اینجا منظور از خورجین چیه؟ استعاره به چیزی هست؟ میگه خورجینی که قلب این عاشقترین مردِ زمینِ

بین ای بانوی شرقی ای مثل گریه صمیمی
همه هر چی دارم اینجاست تو این خورجین قدیمی
خورجینی که حتی تو خواب از تنم جدا نمیشه
مثل اسم و سرنوشتم دنبالم بوده همیشه
بانوی شرقی من، ای غنی تر از شقایق
مالِ تو، ارزونی تو خورجین قلب این عاشق
خورجینم اگه قدیمی، اگه بی رنگِ و پاره
برای تو اگه حتی ارزش بردن نداره
واس من بود و نبودِ هر چی که دارم همین
خورجینی که قلب این عاشقترین مردِ زمینِ

DOOM999
16-12-16, 00:40
اگه اشتباه نکرده باشم این از ترانه های ایرج جنتی عطایی هست که از این استعاره ها زیاد تو شعراش استفاده میکنه .دقیقا تو مصرع آخر خودش همونطور که خودتون گفتیدمیگه خورجینی که قلب این عاشقترین مرد زمین یعنی به مخاطب میگه که خورجین رو بجای قلب بکار برده .مثلا اونجا که میگه مال تو، ارزونی تو خورجین قلب این عاشق میخاد بگه مال تو، ارزونی تو قلب این عاشق . ولی نمیتونست چون اگه خورجین رو ورداره وزن و ضرباهنگ ترانه از بین میره.استعاره از آرایه های هست که کمک زیادی به وزن شعر میکنه

iranch
16-12-16, 09:19
اگه اشتباه نکرده باشم این از ترانه های ایرجنتی عطایی هست که از این استعاره ها زیاد تو شعراش استفاده میکنه .دقیقا تو مصرع آخر خودش همونطور که خودتون گفتیدمیگه خورجینی که قلب این عاشقترین مرد زمین یعنی به مخاطب میگه که خورجین رو بجای قلب بکار برده .مثلا اونجا که میگه مال تو، ارزونی تو خورجین قلب این عاشق میخاد بگه مال تو، ارزونی تو قلب این عاشق . ولی نمیتونست چون اگه خورجین رو ورداره وزن و ضرباهنگ ترانه از بین میره.استعاره از آرایه های هست که کمک زیادی به وزن شعر میکنه

عالی بود. Only the registered members can see the link