PDA

مشاهده نسخه کامل : خازن های جامد و مزیت های آنها نسبت به خازنهای الکترولیت

AMD>INTEL
02-10-16, 20:09
امروزه وقتی به مادربردها و کارت های گرافیک و حتی قطعات دیگر الکترونیکی نگاه میکنیم . به وفور از این قطعه استفاده شدند . این خازنها چه تفاوتی با خازنهای الکترولیت دارند .
خازن‌هاي حالت جامد در حقيقت نوع جديدي از خازن‌هاي الكتروليت هستند كه با ارائه تغییراتی ایرادهای موجود در خازن‌هاي الكتروليت را برطرف كرده‌اند. ساختمان اين دو نوع خازن تا حد زيادي شبيه به هم است. مهمترين تفاوت ميان خازن‌هاي حالت جامد و خازن‌هاي الكتروليت معمولي ، در ماده الكتروليت به كار رفته در آنها است.
ورقه جدا كننده در خازن‌هاي معمولي از يك صفحه كاغذي كه به ماده الكتروليت آغشته شده است تشكيل شده در حالي كه در خازن‌هاي حالت جامد ورقه جدا كننده از تركيب ماده الكتروليت با يك پليمر رسانا تشكيل مي‌شود.
خازن‌هاي حالت جامد تقريبا تمامي ‌مشكلات موجود در خازن‌هاي الكتروليتي معمولي را برطرف كرده‌اند. اين خازن‌ها داراي مقاومت ظاهري كمي‌ در فركانس‌هاي بالا بوده و به همين دليل حرارت كمتري را توليد مي‌كنند.
ظرفيت خازن‌هاي حالت جامد با تغيير درجه حرارت تغيير نمي‌كند به همين دليل مي‌توان از آنها در محدوده حرارتي وسيع‌تري استفاده نمود.
اين خازن‌ها توانايي كار در جريان‌هاي بالا را داشته و داراي طول عمر بيشتري نيز مي‌باشند. طول عمر متوسط اين خازن‌ها بين 60 تا 300 درصد بيش از خازن‌هاي الكتروليت معمولي است. در اين نوع خازن‌ها، مشكلاتي چون بروز نشتي و يا باد كردگي به طور كلي از ميان رفته است.
خازن‌هاي حالت جامد داراي ايمني بالايي مي‌باشند و هنگام استفاده از آن‌ها ثبات سيستم به نحو چشمگيري افزايش مي‌يابد. علاوه بر اين، اين خازن‌ها فاقد مواد آلاينده بوده و زياني را به محيط زيست وارد نمي‌آورند.
به علت توانايي كار در فركانس‌هاي بالا، اين خازن‌ها براي استفاده در منابع تغذيه سوييچينگ، مانند مدارهاي تغذيه پردازنده بر روي مادربردها، ايده آل هستند.مشخصات منحصر به فرد و طول عمر بالاي خازن‌هاي حالت جامد آنها را براي استفاده در سيستم‌هايي كه به طور پيوسته و در مدت زمان طولاني مورد استفاده قرار مي‌گيرند مناسب مي‌سازد.
ویژگی های ممتاز:
ای اس آر پایین در ناحیه فرکانس
جریان با طول موج بلند
طول عمر بیش تر
توانایی تحمل دمای بالا
سازندهای خازن های سولید برای شناسایی
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

amirpcp30
01-11-16, 16:13
سلام
خازن جامد نسبت به خازن های الکترولیتی low Esr چقدر بهتر عمل میکنند؟ اگه نموداری هم هست بزارید ممنون میشم که مقایسه کاملی در این مورد باشه
نظرتون در مورد موازی کردن یک خازن جامد و یک خازن الکترولیتی بفرمایید هم ممنون میشم (هم برای فرکانس ریپل رو به حداقل برسونیم و هم ظرفیت خوبی داشته باشم)
با سپاس :give_rose:

AMD>INTEL
01-11-16, 16:36
خازن جامد نسبت به خازن های الکترولیتی low Esr چقدر بهتر عمل میکنند؟
این ها همش به سازنده خازن مرتبط هست . خازنهای سولید مخصوصا تولید کننده ژاپنی از نظر نشتی قابل قیاس با بهترین خازنهای الکترلیتی نیستند . حتی شاهد خازنهای تخصصی در مدارها هم هستیم .
نیازی به موازی کردن نیستند . تفاوت خازنها در عمل در امتحان خازنهای مختلف دیدم . این حداقل رسوندن ریپل بخش اعظمش مرتبط با طراحی مدار میشود . راه های زیادی وجود دارد که طراح مدار بر اساس نوع مدار و کارکردش تصمیم میگرد .

amirpcp30
01-11-16, 17:07
خازن جامد نسبت به خازن های الکترولیتی low Esr چقدر بهتر عمل میکنند؟
این ها همش به سازنده خازن مرتبط هست . خازنهای سولید مخصوصا تولید کننده ژاپنی از نظر نشتی قابل قیاس با بهترین خازنهای الکترلیتی نیستند . حتی شاهد خازنهای تخصصی در مدارها هم هستیم .
نیازی به موازی کردن نیستند . تفاوت خازنها در عمل در امتحان خازنهای مختلف دیدم . این حداقل رسوندن ریپل بخش اعظمش مرتبط با طراحی مدار میشود . راه های زیادی وجود دارد که طراح مدار بر اساس نوع مدار و کارکردش تصمیم میگرد .
ممنون از شما
این سوال رو به این دلیل پرسیدم که میخواستم با یک مدار افزاینده برای لپ تاپ شارژر درست کنم (تبدیل برق باطری ماشین به برق لپ تاپ) حالا این وسط برام سوال شد که چه خازنی استفاده کنم در خروجی این مدار که ریپل در کمترین حالت خود باشه ، چیزی که به ذهنم خورد یک خازن جامد + یک خازن الکترولیتی به صورت موازی بود ، به همون دلایلی که بالا عرض کردم
با سپاس:give_rose:

AMD>INTEL
01-11-16, 17:23
ممنون از شما
این سوال رو به این دلیل پرسیدم که میخواستم با یک مدار افزاینده برای لپ تاپ شارژر درست کنم (تبدیل برق باطری ماشین به برق لپ تاپ) حالا این وسط برام سوال شد که چه خازنی استفاده کنم در خروجی این مدار که ریپل در کمترین حالت خود باشه ، چیزی که به ذهنم خورد یک خازن جامد + یک خازن الکترولیتی به صورت موازی بود ، به همون دلایلی که بالا عرض کردم

خازن الکترولیتی خوب بگیرید به خوبی جواب میده . نیچیکون خازنی هست که تقلبیش را ندیدم و کیفیت خوبی داره . اون مدار هم باید شماتیکش را ببینم .

amirpcp30
01-11-16, 17:32
خازن الکترولیتی خوب بگیرید به خوبی جواب میده . نیچیکون خازنی هست که تقلبیش را ندیدم و کیفیت خوبی داره . اون مدار هم باید شماتیکش را ببینم .
از همون مدل های low Esr منظورتون هست با همین برند؟ ، البته کلا این برند خازن و مدل های low esr در ایران موجود هست؟ (جریان ورودی لپ تاپ 6 امپر هست 18.5 ولت)
از این مدار استفاده میکنم
Only the registered members can see the link

Module Properties: step-up module (BOOST)
Input voltage :10-32V
Output voltage: ( 1 ) continuously adjustable (12-35V)
( 2 ) fixed output ( choose between 12-35V)
Output Current : 10A (MAX)
Input Current : 16A (MAX) ( Please enhance heat dissipation than 10A , )
Output power : natural cooling 100W (MAX), enhance heat dissipation 150W (MAX) the actual power use when deciding whether the actual situation , please add more fans, please be sure that the heat sink temperature does not exceed 80 degrees.
Easy to drive 65W 90W dual-core laptops include
Module temperature using a laptop with ordinary 19V 3.42A 12V battery about 45 degrees
Conversion efficiency : 94% ( input 16V output 19V 2.5A when measured ) ( for reference only )
Output Ripple : 2% (MAX) 20M -bandwidth
Operating temperature : Industrial grade (-40 ℃ to +80 ℃) ( ambient temperature exceeds 40 degrees , lower power use , or add a fan )
Full load temperature rise : 45 ℃
Load Current : 25mA typical
Load regulation : ± 0.5%
Voltage regulation : ± 0.5%
Dynamic response speed : 5% 200uS
Short Circuit Protection : None ( Please enter install fuse or protective circuit )
Input Reverse Polarity Protection: No , the buyer can enter the series diode.
Dimensions : 65 (L ) * 47 ( W ) * 23.5 ( H) mm ( excluding pillars )

AMD>INTEL
01-11-16, 18:24
خازن های نیچیکون عموما esr بالایی ندارند . این مبدل هم مورد خاصی نداره یک طراحی ساده دارد .

amirpcp30
01-11-16, 18:34
خازن های نیچیکون عموما esr بالایی ندارند . این مبدل هم مورد خاصی نداره یک طراحی ساده دارد .
بالا بودن ظرفیت خازن میتونه تاثیر در جریان خروجی بزاره؟ یا بهتره از چند خازن استفاده کنیم؟
در این مدار با همین یک الی دو خازن در خروجی میتونیم ریپل رو نزدیک به صفر برسونیم تا مشکلی برای لپ تاپ نباشه؟ با همین خازنی که خودتون فرمودید با ظرفیت مثلا 6000 میکرو فاراد

AMD>INTEL
01-11-16, 18:38
بالا بودن ظرفیت خازن میتونه تاثیر در جریان خروجی بزاره؟ یا بهتره از چند خازن استفاده کنیم؟
در این مدار با همین یک الی دو خازن در خروجی میتونیم ریپل رو نزدیک به صفر برسونیم تا مشکلی برای لپ تاپ نباشه؟ با همین خازنی که خودتون فرمودید با ظرفیت مثلا 6000 میکرو فاراد

دوست عزیز اینها بستگی به شرایط داره . عموما بهتره از چند خازن در خروجی استفاده بشه .
همینطوری نمیتونید ظرفیت یه خازن را بالا ببرید . در این مدار خیلی نمیشه کیفیت کار را بالا برد . چون محدودیت طراحی این اجازه را به شما نمیده . عموما تو خروجی بهتره به جای خازن با ظرفیت بالاتر از خازن با ولتاز بالاتر استفاده بشه .

amirpcp30
01-11-16, 18:49
دوست عزیز اینها بستگی به شرایط داره . عموما بهتره از چند خازن در خروجی استفاده بشه .
همینطوری نمیتونید ظرفیت یه خازن را بالا ببرید . در این مدار خیلی نمیشه کیفیت کار را بالا برد . چون محدودیت طراحی این اجازه را به شما نمیده . عموما تو خروجی بهتره به جای خازن با ظرفیت بالاتر از خازن با ولتاز بالاتر استفاده بشه .
دلیلش رو هم بفرمایید ممنون میشم که برای جریان هست یا...
قبلا فک میکنم یک جایی خونده بودم اگه ولتاژ خازن بالا باشه و زیاد شارژ بشه ولتاژ بیشتری رو میده

AMD>INTEL
01-11-16, 18:58
دلیلش رو هم بفرمایید ممنون میشم که برای جریان هست یا...
قبلا فک میکنم یک جایی خونده بودم اگه ولتاژ خازن بالا باشه و زیاد شارژ بشه ولتاژ بیشتری رو میده

دلیل مختلف داره . یکیش میتونه اگر یکی از خازنها به مشکل خورد خروجی کاملا قطع نمیشه و دلایل دیگه هم دارد
خیر اگر ظرفیت خازن بالا ببری ولتاژ خروجی افزایش پیدا میکنه . اشتباه شنیدید .

amirpcp30
02-11-16, 10:49
دلیل مختلف داره . یکیش میتونه اگر یکی از خازنها به مشکل خورد خروجی کاملا قطع نمیشه و دلایل دیگه هم دارد
خیر اگر ظرفیت خازن بالا ببری ولتاژ خروجی افزایش پیدا میکنه . اشتباه شنیدید .
سلام مجدد
احتمالا منظورتون برای برگشت ولتاژ بود درسته؟ نه اینکه چون ظرفیت خازن زیاد هست اگه با 12 ولت شارژ شه ولتاژ بیشتر از 12 خواهد داد

AMD>INTEL
02-11-16, 11:00
سلام مجدد
احتمالا منظورتون برای برگشت ولتاژ بود درسته؟ نه اینکه چون ظرفیت خازن زیاد هست اگه با 12 ولت شارژ شه ولتاژ بیشتر از 12 خواهد داد

خیر ولتاژ بیشتر نمیده . این مورد تست شده . با جایگزین کردن خازنهای 2200uf/25v با 2200uf/16v شما تئوری را بیخیال بشید . من توی 10 سال کار تعمیرات همه موارد تست کردم . شما هم باید تست کنید تا متوجه عرض من بشید .

amirpcp30
02-11-16, 11:09
خیر ولتاژ بیشتر نمیده . این مورد تست شده . با جایگزین کردن خازنهای 2200uf/25v با 2200uf/16v شما تئوری را بیخیال بشید . من توی 10 سال کار تعمیرات همه موارد تست کردم . شما هم باید تست کنید تا متوجه عرض من بشید .
ممنون از شما
فک میکنم متوجه عرض بنده نشدید
شما بالا گفتید اگه ظرفیت خازن رو بالا ببریم ولتاژ بیشتر میشه ، که سوال بنده این بود برای برگشت ولتاژ منظورتون هست یا ولتاژ در خروجی میره بالا

AMD>INTEL
25-03-17, 20:07
خازن‌های ژاپنی Black™ Solid
این نوع خازنها از خازن های سولید متداول عمر بیشتر و نشتی یا ESR کمتری دارند . به خاطر همین مورد توجه شرکت های سازنده برد همانند گیگابایت قرار گرفتند . طول عمر مفید این خازنها حدود ده هزار ساعت میباشد .
18519
18520
برای اطلاعات بیشتر به سایت سازنده مراجعه کنید (Only the registered members can see the link)

AMD>INTEL
11-06-17, 23:01
امروز اگر روی مادربردهای گیمینگ شرکت های سازنده را ملاحظه کنید . علاوه جداسازی قسمت صوتی با سایر اجزای برد . از خازنهای مخصوصی در این قسمت استفاده شده است .
خازن‌های های مدار صوتی یکی از مهم‌ترین بخش‌ها برای دریافت صدایی واضح ودل‌نشین محسوب می‌شوند. استفاده از خازن های صوتی یا آکوستیک نوید تقویت عمق BASS و افزایش وضوح و کریستالی شدن فرکانس‌های بالا در خروجی صدا را می‌دهند.
عموما سازندگان مادربرد از خازنهای آکوستیک شرکت نیچیکون استفاده می کنند .
در عکسهای زیر دو مادربرد گیمینگ از دو برند متفاوت را که از خازنهای اکوستیک نیچیکون استفاده کردند مشاهده می کنید .
دوستانی که تمایل دارند درباره قسمت صوتی مادربردها اطلاع بیشتری کسب کنند . مقاله زیر از دوست خوبمون مهدی موسوی توضیحات کاملی دارد.
بررسی تخصصی مادربرد GIGABYTE AORUS Z270X-GAMING 9: لوکس و همه چیز تمام (Only the registered members can see the link)

AMD>INTEL
09-05-19, 18:43
مورد دیگه که به ذهنم رسید و بسیار حائز اهمیت است خازن های Hi-c CAP هستند که به دلیل کیفیت ساخت و طول عمر بالا و نشتی بسیار کم در محصولات HIGH-END کمپانی MSI استفاده میشود .
Hi-c CAP: یا Highly-conductive Polymerized Capacitors به خازن های پلیمریزاسیون تخت با رسانایی بالا گفته می شود که هسته ی آنها از جنس فلز کمیاب Tantalum تشکیل شده است. این خازن ها نسبت به خازن های آلومینیومی و استوانه ای شکل دارای خاصیت مغناطیسی بالایی هستند و جریان نشتی کمتری دارند.

این ویدیو هم برای تکمیل عرایضم میتوانید مشاهده کنید

Only the registered members can see the link