PDA

مشاهده نسخه کامل : راهنمایی پیرامون طراحی سیستم خنک کاری برای محفظه آب بند

fanavari
03-07-16, 13:38
با سلام خدمت اعضای محترم انجمن
من در حال طراحی یک کامپیوتر صنعتی هستم که باید استاندارد ip67 رو پاس کنه.
یعنی باید به کلی آب بند باشه و هیچ سیالی به درونش نفوذ نکنه.
برای ساخت محفظه این سیستم میخوام از آلیاژ آلومینیم دریایی استفاده کنم.
ولی به دلیل اینکه این محفظه هیچ راهی به بیرون نداره نمیتونم از فن برای خنک کاری cpu و رم استفاده کنم.
cpu مورد استفاده i7 هست و گرمای بالایی تولید میکنه.
از دوستانی که تجربه خنک کاری دارن میخواستم بپرسم که چه روشهایی رو برای انتقال حرارت مادر بورد به روی محفظه آلومینیمی پیشنهاد میدن؟
خودم به استفاده از هیت سینک در قسمت بیرونی و رساندن گرمای سی پی یو با استفاده از وزق آلومینیمی و پد سیلیکونی به بیرون فکر کردم.
برخی از دوستان هم استفاده از هیت پایپ های مسی رو پیشنهاد میدن ولی من هیچ شناختی نسبت به اونها ندارم.
نظر شما چیه؟

AMD>INTEL
03-07-16, 13:40
ولی به دلیل اینکه این محفظه هیچ راهی به بیرون نداره نمیتونم از فن برای خنک کاری cpu و رم استفاده کنم.
از دوستانی که تجربه خنک کاری دارن میخواستم بپرسم که چه روشهایی رو برای انتقال حرارت مادر بورد به روی محفظه آلومینیمی پیشنهاد میدن؟
خودم به استفاده از هیت سینک در قسمت بیرونی و رساندن گرمای سی پی یو با استفاده از وزق آلومینیمی و پد سیلیکونی به بیرون فکر کردم.
برخی از دوستان هم استفاده از هیت پایپ های مسی رو پیشنهاد میدن ولی من هیچ شناختی نسبت به اونها ندارم.
نظر شما چیه؟

پلیت های TEC هم تحقیق کن . اگر بتونی گرماشو با یک هیت سینک کنترل کنی فکر بسیار خوبیه .

fanavari
03-07-16, 14:06
ممنون از راهنماییتون اتفاقا به صورت آزمایشی چند نمونه سفارش دادم تا تست کنم.
شما راجب هیت پایپ های مسی اطلاعاتی دارین؟ از کجا میشه خرید یا سفارش داد؟
میتونم نوع و میزان خم رو خودم تعیین کنم یا فقط آماده هستن؟

AMD>INTEL
03-07-16, 14:10
ممنون از راهنماییتون اتفاقا به صورت آزمایشی چند نمونه سفارش دادم تا تست کنم.
شما راجب هیت پایپ های مسی اطلاعاتی دارین؟ از کجا میشه خرید یا سفارش داد؟
میتونم نوع و میزان خم رو خودم تعیین کنم یا فقط آماده هستن؟

به نظرم از هیت سینک های آماده مثلا مدل زیر شرکت گرین که بدون فن هست میتونه نیاز شما رو کاور کنه
Ultimate CPU Cooling Solutions! Thermalright (Only the registered members can see the link)

Dark Devil
03-07-16, 15:53
نظر شما چیه؟

چنین سیستمی که در داخل امکان تبادل حرارتی با بیرون نداره همونطور که خودتون هم گفتین نمیشه از وسایلی که گرمارو با هوای داخلی محفظه مبادله میکنن استفاده کرد
با توجه به اینکه من از طرح شما اطلاعی ندارم اما پیشنهادم در چنین شرایطی به این صورته :

قطعات داخلی همگی باید به نحوی با بدنه کیس که تنها جایی هست که با هوا و یا آب و کلا فضای بیرون در ارتباطه متصل باشن
یعنی هیت پایپ ها از روی قطعات بیان و متصل بشن به دیواره های کیس و بدنه ی بیرونی طراحی مشبک و رادیاتور گونه ای داشته باشه تا بتونن خنک کاری انجام بدن

استفاده از واتر کولر هم میتونه جالب باشه که قطعات همگی به چرخه واترکولینگ متصل میشن و رادیاتور واترکولینگ ما میشه بدنه دستگاه (شبیه به پنل های آب گرمکن خورشیدی)

fanavari
04-07-16, 13:01
چنین سیستمی که در داخل امکان تبادل حرارتی با بیرون نداره همونطور که خودتون هم گفتین نمیشه از وسایلی که گرمارو با هوای داخلی محفظه مبادله میکنن استفاده کرد
با توجه به اینکه من از طرح شما اطلاعی ندارم اما پیشنهادم در چنین شرایطی به این صورته :

قطعات داخلی همگی باید به نحوی با بدنه کیس که تنها جایی هست که با هوا و یا آب و کلا فضای بیرون در ارتباطه متصل باشن
یعنی هیت پایپ ها از روی قطعات بیان و متصل بشن به دیواره های کیس و بدنه ی بیرونی طراحی مشبک و رادیاتور گونه ای داشته باشه تا بتونن خنک کاری انجام بدن

استفاده از واتر کولر هم میتونه جالب باشه که قطعات همگی به چرخه واترکولینگ متصل میشن و رادیاتور واترکولینگ ما میشه بدنه دستگاه (شبیه به پنل های آب گرمکن خورشیدی)

ممنون از راهنماییتون دوست عزیز
میخوام بدونم که هیت پایپ ها رو چطوری میتونم طراحی کنم؟ اصلا خود هیت پایپ رو از کجا تهیه کنم؟ با طولهای متفاوت پیدا میشه؟ یا میشه جایی سفارش ساخت و خمشون رو داد؟

Dark Devil
04-07-16, 13:35
تو ایران به صورت حرفه ای نمیدونم میشه تهیه کرد یا نه اما نزدیکترین جایی که بتونین اطلاعات کسب کنین یخچال سازی ها هستن