PDA

مشاهده نسخه کامل : ترس از از بین رفتن اطلاعاتِ هارد اکسترنال (پشتیبان گیری)

ardj75
14-05-16, 02:56
سلام به همه دوستان

بنده تازگی یک هارد Western Digital My Passport Ultra Premium External Hard Drive 2T تهیه کردم و تقریبا تموم سریال هام و فیلم هام و تعدادی فایل های شخصیم رو ریختم داخل این هارد.

ولی خیلی ترس از پاک شدنِ این اطلاعات دارم چون برای دانلود سریال ها و مرتب کردنشون واقعا وقت گذاشته شده و همچنین تعدادی از فایل های شخصی قدیمی هم توشه که اهمیت خودشو داره. از اونجایی که شنیدم هارد های اکسترنال از این اتفاقا براشون میفته سوال اینجاست که چقد امکانش هست که هاردِ من دچار آسیب بشه و فایل هاش از بین بره؟ و سوال بعدی اینکه پشتیبان گیری از هارد رو پیشنهاد میدین؟ چطوری میشه پشتیبان گیری کرد که حجم کمتری اشغال کنه؟

ممنون میشم راهنمایی های لازم رو بکنند افرادی که اطلاعات کافی دارند.

AMD>INTEL
14-05-16, 04:11
سلام به همه دوستان

بنده تازگی یک هارد Western Digital My Passport Ultra Premium External Hard Drive 2T تهیه کردم و تقریبا تموم سریال هام و فیلم هام و تعدادی فایل های شخصیم رو ریختم داخل این هارد.

ولی خیلی ترس از پاک شدنِ این اطلاعات دارم چون برای دانلود سریال ها و مرتب کردنشون واقعا وقت گذاشته شده و همچنین تعدادی از فایل های شخصی قدیمی هم توشه که اهمیت خودشو داره. از اونجایی که شنیدم هارد های اکسترنال از این اتفاقا براشون میفته سوال اینجاست که چقد امکانش هست که هاردِ من دچار آسیب بشه و فایل هاش از بین بره؟ و سوال بعدی اینکه پشتیبان گیری از هارد رو پیشنهاد میدین؟ چطوری میشه پشتیبان گیری کرد که حجم کمتری اشغال کنه؟

هارد خود به خود آسیب نمیبینه . بالای 80 درصد خرابی های هاردها مخصوصا اکسترنال ناشی از ضربه و شوک ناگهانی موقع کار میباشد . شما هارد را در کیف برزنتی نگه دارید و کابل متصل به هارد را مرتب جدا نکنید .هاردتون سالها بدون مشکل کار میکنه . من وسترن الترا دارم که از سال 2012 این هارد را دارم و توی کیف مخصوص برزنتی نگهش میدارم و بدون مشکل برام کار میکنه .پس اگر از هارد به خوبی نگهداری بشه مشکلی پیش نمیاد .

javadshahvand
14-05-16, 09:08
سلام به همه دوستان

به نظر من یک هارد 3 ترا اینترنال بگیر برای بکاپت

ardj75
14-05-16, 10:50
به نظر من یک هارد 3 ترا اینترنال بگیر برای بکاپت

متاسفانه نه دیگه کیسم جا داره برای اینکه هارد دیگه ای براش بذارم و نه اینکه توان مالیشو دارم. همین الانم 2 تا 1 ترا اینترنال دارم داخلش!

هارد خود به خود آسیب نمیبینه . بالای 80 درصد خرابی های هاردها مخصوصا اکسترنال ناشی از ضربه و شوک ناگهانی موقع کار میباشد . شما هارد را در کیف برزنتی نگه دارید و کابل متصل به هارد را مرتب جدا نکنید .هاردتون سالها بدون مشکل کار میکنه . من وسترن الترا دارم که از سال 2012 این هارد را دارم و توی کیف مخصوص برزنتی نگهش میدارم و بدون مشکل برام کار میکنه .پس اگر از هارد به خوبی نگهداری بشه مشکلی پیش نمیاد .

کیفی که دیده بودم پیشنهاد داده بودین تو فروم های دیگه به بقیه بچه ها گیرم نیومد ولی بازم با این حال کیفِ زد ضربه براش تهیه کردم و موقع جا به جایی توی کیف قرارش میدم. باشه ممنون از راهنمایی :)

AMD>INTEL
14-05-16, 18:34
با کیف و جدا نکردن کابل حداقل احتمال خرابی را بسیار پایین میاریید .

ardj75
15-05-16, 11:52
با کیف و جدا نکردن کابل حداقل احتمال خرابی را بسیار پایین میاریید .

منظور از جدا نکردنِ کابل چیه؟ یعنی همینطوری در حالت غیر فعال هم زیاد کابل رو جدا نکنیم؟

AMD>INTEL
15-05-16, 12:30
منظور از جدا نکردنِ کابل چیه؟ یعنی همینطوری در حالت غیر فعال هم زیاد کابل رو جدا نکنیم؟
منظورم سر کابل قسمتی هست که به هارد وصل میشه نه به سیستم .

mohammad-
17-05-16, 19:37
سلام به همه دوستان

سلام

هیچ وقت اطلاعات یک هارد خود به خود از بین نمی ره مگه اینکه هارد بشکنه یا بیفته توی آب و یا توی آتیش سوزی از بین بره و از این جور اتفاقات بنابراین هر چیزی که توی یک هارد بریزی تا موقع خراب شدن توش می مونه

شرکت های بزرک برای پشتیبانی از اطلاعاتشون، چند نسخه از اون اطلاعات رو کپی می کنن و در مکان های مختلف و امن قرار می دن (البته پولش رو هم دارن)

مثلا شما باید اطلاعاتت رو روی دو تا هارد اکسترنال بریزی و در دو جای متفاوت مثلا یکی خونه خودتون و یکی خونه مثلا پدربزرگتون نگه داری کنی و یا یکی از بک آپ هات به صورت دی وی دی های 25 گیگ یا 50 گیگ و بالاتر باشه اگه رایتر مناسبش رو داشته باشی

اما چون نوشتی که امکان هزینه کردن دوباره رو نداری و احتمالا دی وی دی رایتر مناسب هم نداری من پیشنهاد می کنم که فابل های کامپیوترت رو به صورت zip یا rar یا 7z در بیار

مثلا اگه 1000 عکس خانوادگی داشته باشی روی هارد و اطلاعاتت بپره بعد از ریکاوری 50 هزار عکس ریکاوری می کنه نه اینکه شما 50 هزار عکس ریخته باشی بلکه از تک تک فریم های فبلم ها هم عکس ریکاوری می کنه اما شما این 1000 عکس رو به صورت zip شده در بیار و مثلا اسمش رو بزار family-pictures.zip و همین طور فایل های مربوط به سریال ها و فیلم های مختلف رو . بعد اگه اطلاعاتت پرید با نرم افزار ریکاوری کافیه فقط تیک ریکاوری فایل های archive رو بزنی و می بینی که تمام اطلاعاتت یک جا بر می گرده و دیگه نیاز نیست مثلا 1000 عکس خانوادگیت رو از بین 50 هزار عکس جدا کنی که کار طاقت فرساییه

و یک مثال دیگه :

اگه adobe photoshop رو روی هارد داشته باشی و به طور اتفاقی بپره با هیچ برنامه ریکاوری نمی تونی برش گردونی چون موقع ریکاوری اطلاعات درهم و برهم برگشت داده می شه اما اگه به صورت zip شده باشه مثل اب خوردن بر می گرده

بهترین نرم افزار فشرده ساز فایل ها هم 7-zip است در لینک زیر می تونی نسخه 2016 رو دانلود کنی

7-Zip (Only the registered members can see the link)
و باید روی یک فولدری که می خوای فشردش کنی راست کلیک کنی و 7-zip و add to archive رو انتخاب کنی و پارامترهاش رو به صورت عکس زیر تنظیم کنی

Only the registered members can see the linkترس-از-از-بین-رفتن-اطلاعاتِ-هارد-اکسترنال-پشتیبان-گیری-a1-jpg

Number of cpu و solid block size و dictionary size رو خودت بر حسب پردازنده و مقدار رمی که داری انتخاب کن اما برای بهترین فشرده سازی باید LZMA2 و ultra باشه

اما از نظر صحت و درستی فشرده سازها نمی تونم نظری بدم که بهترینشون کدومه یعنی rar یا zip یا 7z

یک نکته ای هم که باقی می مونه اینه که اگه یک در هزار فایل های عکست برنگشت خوب همه اطلاعات رو از دست دادی و فکر نکنم بتونه همه عکس ها رو ریکاوری کنه (من این رو امتحان نکردم نمی دونم می تونه یا نه) اما برای جلوگیری بهتره روی هاردت از فابل های خانوادگی که مهمترین هستن و با پول هم خریدنی نیستن دو نسخه روی هاردت داشته باشی یک نسخه بدون zip کردن (منظورم بدون فشرده کردن) و یک نسخه با فشرده سازی که اگه نتونست فایل های zip یا مثلا 7z رو برگردونه بتونه عکس ها رو تک تک ریکاوری کنه و بشه حداقل عکس های خانوادگی رو از بین عکس های ریکاوری شده جدا کرد