PDA

مشاهده نسخه کامل : ESR Meter چیست

AMD>INTEL
26-02-16, 18:10
این توضیحات را از سایت PCKAR.IR برای معرفی این دستگاه ارزشمند برای شما نقل میکنم . بهترین وسیله برای چک کردن وضعیت انواع خازن دارای قطب یا بدون قطب میباشد .
دستگاه تستر ESR خازن با قابلیت تنظیم اتوماتیک ESR (مقاومت داخلی خازن) و تستر مقاومت های با اهم بسیار کم
اندازه گیری مقاومت از 0.01 اهم تا 99 اهم با قابلیت آزمایش روی مدار
استفاده از موج سینوسی 100KHz واقعی برای اندازه گیری میزان ESR خازن که برابر با روش آزمایش کارخانه های سازنده خازن است .
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
در بازار از روش های دیگری مانند پالس های کوتاه برای آزمایش استفاده می شود ولی مقدار آن با تغییر ظرفیت خازن ، تغییر خواهد کرد و گاهی اوقات نتیجه نمایش داده شده متفاوت از اندازه تولید کننده خازن است.
یک خازن الکترولیتی معیوب دارای ESR بالایی است و به جای فیلتر کردن نوسان ها خود باعث ایجاد نوسان بیشتر می شود. معمولا یک خازن بزرگ دارای مقاومت بزرگتر از 3 اهم است.
با استفاده از این تئوری ، می توانیم وضعیت خازن معیوب ، آسیب دیده یا خوب را اندازه گیری کنیم.
به خاطر اینکه تستر ESR از ولتاژ کمتر از 15mVDC برای اندازه گیری وضعیت خازن استفاده می کند ، قادر هستیم وضعیت خازن را در مدار هم آزمایش کنیم. همچنین به علت پایین بودن ولتاژ تست به قطعات نیمه رسانا نیز آسیبی نخواهد رسید.
در زمان تعمیر تلویزیون ، LCD ، بردهای صوتی و غیره می توانیم وضعیت خازن را از نظر سالم بودن روی مدار آزمایش کنیم.
چطور از ESR Meter خود حداکثر استفاده را بکنیم ؟
یکی از بهترین تسترهای قطعات الکترونیک که برای عیب یابی و تعمیر مشکلات مدارهای الکترونیک از آنها استفاده می کنم ، ESR Meter است. در اواسط دهه 80 میلادی سخنران الکترونیک به من آموخت که چطور با استفاده از اهم متر آنالوگ خازن های الکترولیت را آزمایش کنم. او گفت که اگر عقربه اهم متر حرکت کند و به آهستگی به عقب برگردد (شارژ و دشارژ) پس خازن سالم است. از آن زمان به جلوتر می رویم ، من همیشه روشی را که سخنران گفته بود برای آزمایش خازن ها انجام می دادم تا اینکه تستر دیجیتال ظرفیت خازن ( Digital Capacitor Meter ) را پیدا کردم .
در اوایل دهه 90 میلادی در حالی که برای یک شرکت کامپیوتری جدید کار می کردم ، به مولتی متر دیجیتالی برخورد کردم که دارای قابلیت تست خازن بود و مدل آن Appa بود. این مولتی متر دارای اندازه های خازنی (Range) زیادی بود و توانستم خازن های معیوب زیادی را پیدا کنم که ظرفیت خازنی آنها تغییر کرده و دچار مشکل شده بودند. این مولتی متر به من کمک کرد تا مدارهای الکترونیک زیادی را که مسبب مشکل ، خازن های خراب بود را تعمیر کنم (خازن های الکترولیت ) .
من به خودم می گفتم این بهترین تستر برای آزمایش خازن ها است. البته در آن زمان مولتی متر آنالوگ و دیجیتال (دارای تستر خازن) را داشتم ولی قادر به تعمیر بعضی از مشکلات مدارهای الکترونیک نبودم. که علت آن را به شما خواهم گفت.
پس از دو سال که در آن شرکت بودم در سال 1996 تصمیم گرفتم با استفاده از تجربیاتم و همراهی دوستم شرکتی را ایجاد کنم . طبق معمول کار ما تعمیر مانیتور کامپیوتر و منبع تغذیه ( ATX ) بود و دوباره بعضی از مشکلات در مدارهای الکترونیک وجود داشت که نتوانستم آنها را حل کنم. یعنی تعداد زیادی از دستگاه های که برای تعمیر آمده بود را به مشتری ها پس دادم بدون اینکه حتی بدانم دلیل خرابی چه بود. در آن زمان فقط خازن سنج را داشتم که دارای 9 محدوده برای اندازه گیری انواع ظرفیت های خازنی بود. البته بعضی مواقع نیز روی بردهای خراب نیز کار می کردم اما قادر به پیدا کردن مشکل نبودم.
من همیشه به خازن سنج دیجیتال خودم اطمینان داشتم که کار خود را خوب انجام می دهد اما به یک واقعیت توجه نداشتم و آن این بود که بعضی خازن ها توسط خازن سنج دیجیتال سالم نشان داده می شود اما ESR Meter آن را معیوب نشان می دهد. به این خاطر من قادر به پیدا کردن مشکل نبودم چون مشکل یک خازن خراب بود.
در آن زمان ها اینترنت تازه در شهر ما در حال گسترش بود و به یاد می آورم سایت هایی که توسط بعضی از تعمیرکاران معروف ساخته شده بود. من هیجان زده بودم که آنها منابع اطلاعاتی خود را به اشتراک می گذارند . تقریبا در سال های 98 یا 99 عضو یک سایت تعمیر لوازم الکترونیک شدم (که برای عضویت هزینه ای نیز می گرفت) و می توانم بگویم که آن تعمیرکاران در اشتراک گذاری اطلاعات خود در زمینه انواع روش های تعمیر عالی بودند .
یکی از موضوعات مهمی که در آن سایت قرار داشت ، ESR Meter بود. بیشتر آنها این دستگاه را استفاده کرده بودند و کاملا آن را برای همه تعمیران توصیه می کردند. اظهارنظرهای مثبت زیادی در مورد این دستگاه وجود داشت و بعضی از آنها می گفتند " شما به عنوان یک تعمیرکار الکترونیک نمی دانید که چه چیزی را از دست داده اید " - در واقع منظور آنها ESR Meter بود و می خواستند همه تعمیرکاران یکی از این دستگاه ها را در تعمیرگاه خود داشته باشند.
چونکه بیشتر اعضای انجمن ها Dick Smith ESR Meter را که توسط آقای پارکر طراحی شده بود توصیه می کردند ، یکی از آنها را خریدم و شروع به آزمایش روی بردهای الکترونیک که دارای مشکل بود کردم.
پس نتایجی را که با این دستگاه گرفتید چطور بود؟ اجازه دهید به شما بگویم ، بهترین دستگاه تستری که تا کنون به آن برخورد کرده ام. این دستگاه در پیدا کردن خازن های الکترولیت معیوب سریع است و باعث سرعت بخشیدن به زمان تعمیر می شود . من واقعا این دستگاه را دوست دارم و کار آن خارق العاده است ، و این همه چیزی است که می توانم در مورد آن بگویم.
ESR Meter اساسا برای آزمایش خازن های الکترولیت طراحی شده است .

منبع و توضیحات بیشتر (Only the registered members can see the link)