PDA

مشاهده نسخه کامل : آموزش : انتخاب یک هویه خوب برای کارهای الکترونیک و لوازم مورد نیاز

AMD>INTEL
21-02-16, 21:47
خرید یک هویه یا solder خوب دغدغه خیلی از علاقمندان و دانشجویان هست . سعی میکنم خیلی کوتاه موارد مناسب رو مطرح کنم .
شرکت مطرح سازنده هویه که شهرت جهانی دارد یکی شرکت GOOT ژاپن هست و دیگری شرکت آلمانی WELLER
از دید من که سالهاست با هویه کار میکنم خرید یک هویه خوب مدت های زیادی شما را از خرید مجدد این دستگاه راحت میکنه .
اگر بودجه خریدتون متوسط هست و دنبال یک جنس خوب هستید .GOOT انتخاب بسیار خوبی هست . با توجه به بردهایی که کار میکنید مدل 40 وات و 60 وات این شرکت رو تهیه کنید . فقط توجه داشته باشید . طرح و ریمارک این شرکت با قیمت کمتر که چینی هست هم وجود دارد که مسلما کیفیت GOOT اصلی رو ندارد .
مزیت هویه گوت نسبتا به شرکت هایی مثل پروسکیت عوض شدن نوک هویه است . چون بعد از مدتی نوک هویه خورده میشه و باید تعویض میشه در گوت اصلی به راحتی سری یدکی موجود و قابل تعویض هست .
اما میرسیم به هویه های ولر که در دنیا رقیب ندارند .این هویه ها در دو مدل قلمی و تفتگی موجود میباشد .
اگر سالها میخواهید بدون هزینه مجدد از هویه تون استفاده کنید . مدل ولری که در زیر معرفی میکنم را تهیه کنید . خوشبختانه چند وقتی هست که این شرکت در بازار داخلی حضور مستمر دارد .
weller 9200UC
این محصول حدود 170 تومن قیمت دارد.

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
در پایان این محصول برای حرفه ای ها بیشتر کاربرد دارد اگر تازه شروع کردید گوت برای شما مناسبتر میباشد. اگر سوالی یا راهنمایی خواستید بپرسید پاسخ میدهم
گوت 60 وات
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

AMD>INTEL
06-03-16, 21:28
یکی دیگه از ابزار لازم برای لحیم کاری با کیفیت استفاده از سیم لحیم با کیفیت میباشد . در بازار ایران محصولات با کیفیت پایین و گاها ریمارک شده برندهای اصلی زیاد وجود دارد . ولی همیشه پیدا کردن و شناخت سیم لیحم مناسب برای افراد تازه کار سخت میباشد .
سیم لحیم STANNOL شاید مرغوب ترین و با کیفیت ترین سیم لحیم موجود در بازار میباشد .
ویژگی ها :
فعال سازی با رزین طبیعی هالوژن COLOPHONY
با پسماند جامد بدون چسبندگی که فقط در محل لحیم کاری باقی میماند .
بدون نیاز به تمیز کاری CLEAN FREE
پارت نامبر یا مدل نامبر این قطعه HS10 میباشد .

سایت سازنده (Only the registered members can see the link[aa_prod]=hs10&tx_produktselektor_filter[action]=show&tx_produktselektor_filter[controller]=product)

AMD>INTEL
09-03-16, 12:24
یکی دیگر از ابزار نیاز در کنار هویه . قلع کش میباشد که در نوع پمپی و سیمی وجود دارد . برای خارج کردن یک قطعه باید ابتدا باید با هویه پایه های قطعه مورد نظر را گرم کرد و بعد با قلع کش قلع آب شده را خارج کرد تا قطعه از برد خارج بشه .
مدلهای ارزان قیمت پمپی خیلی زود خراب میشن و قدرت مکش بالایی ندارند و خیلی سریع گیر میکنند . بهترین مارک قلع کش ولر و گوت میباشند که در بازار داخلی موجود هستند . مدل گوت مدل چینی هم دارد که قیمتش کمتر هست ولی کیفیت جنس اصلی رو ندارد .
دارای سه مدل GS-108-GS-104-GS-100 موجود میباشد که قیمت های مختلفی دارند .
GS-100 بهترین این سری هست .

---
مدل سیمی هم عملکرد خوبی دارد فقط یک مقدار به مهارت بیشتری نیاز دارد .

AMD>INTEL
13-03-16, 19:03
برای مونتاژ و دمونتاژ قطعات SMD معمولا امکان استفاده از هویه های عادی نیست یا باید از هیتر هوای داغ استفاده شود یا از هویه های پنسی که با داشتن دو سر که به صورت پنس هست امکان لحیم کردن قطعات ریز SMD مهیا میشود .

ata.royalfalcon
02-10-16, 07:42
با سلام .

میخواستم دو مفتول مسی رو به هم لحیم کنم ولی لحیم به هیچعنوان به مفتولهای مسی نمیچسبه . مشکل از کجا هست ؟

هویه 60 وات از برندهای متفرقه هست و همینطور سیم لحیم .
هویه هم به اندازه کافی گذاشتم تا داغ بشه .
لحیم خیلی دیر ذوب میشه و زود هم سرد و جامد میشه و صاف و براق هم نیست .

nima_hl
02-10-16, 08:04
با سلام .

میخواستم دو مفتول مسی رو به هم لحیم کنم ولی لحیم به هیچعنوان به مفتولهای مسی نمیچسبه . مشکل از کجا هست ؟

سلام

مس به دلیل انتقال حرارت بالا با هویه گرم نمیشود که بتوانید لحیم کنید

معمولا مس را با سری هوا و سیم جوش نقره به هم متصل میکنند

شاید بتونی با فندک اتمی یا شعله گاز هم جوشکاری را انجام بدی ولی هر دو قطعه مفتول شما باید کاملا سرخ شود

سیم نقره و پودر مخصوص را میتوانید از ابزار فروشی تهیه کنید ( قیمت سیم 3-4 تومن و پودر هم بسته به اندازه بسته بندی، 5 تومن به بالاست )

البته اگر فقط یک مرتبه میخواهید جوشکاری کنید تعمیر کارهای یخچال معمولا لوازم این کار را دارند، مفتولهای را ببرید احتمالا 1-2 تومن ازتون میگیرند جوشش میدهند

AMD>INTEL
02-10-16, 14:27
با سلام .

فلکسی و هویه گازی لازمه عموما . فلکسی باعث چسبیدن قلع به هر سطوحی میشه . البته سیم لحیمی که برای این کار استفاده میشه با اونی که برای PCB ها استفاده میشه فرق میکنه .

SOHR@B
03-10-16, 09:37
با سلام .

درود
با پوزش از اساتید به خاطر بی ادبی
تو بعضی شرایط میتونین با روغن لحیم خوب و پاک کردن سطح مفتول مسی رو لحیم کنید
من شین مسی رو با همین شیوه لحیم کردم

ata.royalfalcon
03-10-16, 15:50
تونستم لحیم کنم اما قبلش نقطه ای که قرار بود لحیم کاری بشه تا جایی که ممکن بود با هویه داغ کردم طوری که دیگه نمیشد به کل مفتول دست زد بعدش لحیم کردم (طول کل مفتول حدود 50 سانتی و قطر هم حدود 1.3 میلیمتر هست) .
البته فقط یکبار تونستم خوب و صاف لحیم کنم . لحیمهای بعدی خوب از آب درنیومدن و خرابکاری شد !

AMD>INTEL
03-10-16, 16:58
تونستم لحیم کنم اما قبلش نقطه ای که قرار بود لحیم کاری بشه تا جایی که ممکن بود با هویه داغ کردم طوری که دیگه نمیشد به کل مفتول دست زد بعدش لحیم کردم (طول کل مفتول حدود 50 سانتی و قطر هم حدود 1.3 میلیمتر هست) .
البته فقط یکبار تونستم خوب و صاف لحیم کنم . لحیمهای بعدی خوب از آب درنیومدن و خرابکاری شد !

خمیر فلکسی تهیه کنید . به راحتی میچسبه .

AMD>INTEL
03-06-17, 17:13
یکی از هویه های خوب بازار با قیمت مناسب هویه تفنگی متغیر 25 تا 130 وات شرکت daiy هست . این هویه را حدود یکسالی هست که دارم . قبلا عموما از goot قلمی استفاده میکردم . ولی این هویه در این یکسال به خوبی جواب خودش را پس داده است . نسبت به قیمت و واتاژ متغییر و کیفیت سر هویه ارزش خرید بالایی دارد .
20204

meh97di
20-02-19, 03:55
سلام
بنده برای شروع کار در تعمیرات لبتاپ در حال جمع اوری لاوزم هستم.مهمترین ابزارم هم هویه و هیتر برای همین چند مدل پیدا کردم ولی انتخاب سخته.
اگه دوستان اطلاعات و تجربه ای در خصوص این مدل ها داره ممنون میشم باهام در میون بذاره:give_rose:
1.Yaxson-881D
2.Yaxson 702
3.Quick 700
4.Quick 706
5.Qordak 952D
اگه مدل دیگه ای از هویه و هیتر سراغ دارید که خیلی خوبه ممنون میشم بهم بگید
نظرتون در مورد این دو مدل هم بگید
هویه Goot RX-711AS و هیتر Gordak 850-B
ممنون:11():

AMD>INTEL
20-02-19, 10:12
سلام
بنده برای شروع کار در تعمیرات لبتاپ در حال جمع اوری لاوزم هستم.مهمترین ابزارم هم هویه و هیتر برای همین چند مدل پیدا کردم ولی انتخاب سخته.
اگه دوستان اطلاعات و تجربه ای در خصوص این مدل ها داره ممنون میشم باهام در میون بذاره:give_rose:
1.Yaxson-881D
2.Yaxson 702
3.Quick 700
4.Quick 706
5.Qordak 952D
اگه مدل دیگه ای از هویه و هیتر سراغ دارید که خیلی خوبه ممنون میشم بهم بگید
نظرتون در مورد این دو مدل هم بگید
هویه Goot RX-711AS و هیتر Gordak 850-B
ممنون:11():
سلام مورد های زیر من گورداک رو بیشتر ترجیح میدم . لز نظر قطعات یدکی هم راحت تر در دسترسه و تعمیراتش هم آسانتره
Quick 700 و گورداک 952D

meh97di
20-02-19, 11:40
سلام مورد های زیر من گورداک رو بیشتر ترجیح میدم . لز نظر قطعات یدکی هم راحت تر در دسترسه و تعمیراتش هم آسانتره
Quick 700 و گورداک 952D

ممنون از شما بابت ارایه تجربه و اطلاعت کافی:give_rose: