PDA

مشاهده نسخه کامل : بحث کانال در عکس (مربوط به پردازش در Matlab)

iranch
12-02-16, 20:50
با درود
دوستان من از این دستور استفاده میکنم و خوندم که 3 منظور تعداد کانال هست.
هم عکس رنگی و هم سیاه و سفید تست کردم و همشون 3 کاناله هستند. بزرگواری مکیکنید توضیحی دهید

[rowsX columnsY numberOfChannelsX] = size(X)
rowsX =
613
columnsY =
600
numberOfChannelsX =
3

iranch
12-02-16, 21:04
الان رفتم عکس رو از فتوشاپ تبدیل به GreyScale کردم و خوندم و دیگه کانال نداشت. من عکس هایی که از اینترنت گرفتم که سیاه و سفید بود و رنگی نبود. پس چرا 3 کانال داشت؟ :1. (27):
فکر کنم کانال منظور همان RGB هست. بعد این greyscale چطور یک کانال دارد؟ :1. (27): یک کانال یعنی یک رنگ؟ با یک رنگ چطور تصویر سیاه و سفید درست میشه؟

iranch
13-02-16, 10:00
دوستان این Grayscale من مطالبی خوندم ازش.یعنی کلا رنگ خاکستری داریم و با تنظیم شدت نور از 0 تا 255 به رنگ سفید و مشکی تبدیل میشه؟
چون راستش من فکر میکنم تصاویر سیاه و سفید از دو رنگ سفید و سیاه تشکیل شدن که ظاهرا این نوئع تصاویر از خاکستری سرچشمه دارن؟

ممنون :11():

ravegoat
27-02-16, 10:14
با سلام!

کانال رنگ بستگی به فرمت رنگ داره. وقتی فرمت رنگ در یک تصویر RGB8bit باشه، ما سه کانال 8 بیتی داریم که هر کدوم به یکی از رنگ های قرمز، سبز و آبی اختصاص دارن. اگر شما یک تصویر خاکستری (grayscale) داشته باشید ولی فرمت رنگ اون RGB باشه، مقدار کلیه ی کانال ها در یک نقطه با هم برابر خواهد شد. به عنوان مثال در نقطه ی (100 , 200) مقدار R، G و B هر سه برابر 128 خواهد بود. در این صورت اگر فرمت رنگ توسط فتوشاپ از RGB به grayscale تغییر کنه، تنها یک کانال رنگ خواهیم داشت که مطابق مثال مقدار آن در نقطه ی (100 , 200) برابر همان عدد 128 خواهد شد.
اگر شما فرمت رنگ خاکستری داشته باشید و در یک نقطه مقدار کانال رنگ برابر 255 باشه، این به این معنی هستش که شما در اون نقطه رنگی دارید که هر سه مقدار قرمز، سبز و آّبی آن برابر 255 هستش.