PDA

مشاهده نسخه کامل : نویز روی خط تلفن

iranch
23-12-15, 19:00
با درود

عزیزان خوب صدا تا 4KHZ کار میکنه و 4 به بالا هم تا 2 و خورده MHZ هم مودم ADSL ازش استفاده میکنه

حال 2 تا سوال:

1- من مودم رو مستقیم به خط تلفن وصل کردم. از اون طرف از یک پریز دیگه تلفن ، با اسپیلیتر تلفن رو وصل کردم.
حال اشتباهی وصل کردم به DSL اسپیلیتر ، سیمی که از تلفن خارج میشه به جای Line
SNR خط از 30 به 9 رسید! درصورتی که اصلا تلفن برداشته نبود و کار نمی کردیم باهاش..
وقتی تلفن کار نمیکنیم باهاش..به فرض اشتباه زدن ..چرا باز سیگنال رو اذیت کرده؟

2- در حالت رفت..یعنی یک سیگنال از منزل به مرکز مخابراتی میخواد ارسال بشه.
ایا بدون اسپیلیتر میشه کار کرد؟ خوب تلفن که تا 4 کیلو هرتز کار داره و مودم هم اصلا سمت زیر 4 کیلوهرتز نمیاد و با بالای این باند فرکانسی کار داره..
حالا بر برگشت قبول داریم که یک سیگنال هست و باید فیلتر کنیم 4 کیلوهرتز اول رو و بدیم به تلفن و اسپیلیتر نیاز است اما در رفت چی؟

ممنون

iranch
23-12-15, 23:48
عکسی که ضمیمه کردم همان طور که میدانید اسپلیتر هست.
خب یک سر به سیم تلفن میخوره که رفته تو پریز.
از اون دو تا کنار هم یکی میره تو تلفن و یکی هم مودم adsl

حالا ما امدیم ، مودم adsl رو بدون اسپلیتر به پریز وصل کردیم.
و از پریز دیگری با استفاده اسپلیتر تلفن رو وصل کردیم. حالا اشتباها تلفن رو به جای اینکه در Line اسپلیتر بزنیم. رفتیم به DSL اسپلیتر زدیم.
با توجه به اینکه گوشی تلفن رو بر نداشتیم. نویز انداخته و SNR خط رو از 30 dB به 9dB رسونده...
چرا؟؟

2- مودم adsl وظیفه داره استریم های دیجیتالی رو از کامپیوتر گرفته و از قسمت بالای باند فرکانس یعنی اینجا 4KHZ استفاده کنه و سیگنال رو روانه کنه به سمت مرکز مخابرات...
یعنی به زیر 4 کیلوهرتز کار نداره اصلا...
تلفن هم که تا 4 KHZ داره کار میکنه .
پس در سیگنال رفت (برگشت رو کار نداریم) نیاز به اسپلیتر هست؟!!
من فکر کنم تلفن ، مثل مودم نیست که از یک محدوده باند فرکانسی استفاده کنه و درسته تا 4 کیلوهرتز است اما باند بالا رو هم نمیزاره استفاده کرد و تحت تاثیر میزاره و مجبوریم این وسط اول تفکیک کنیم بعد ارسال...البته حدس من هست.. یعنی اگر تلفن بالای 4 کیلو رو کار نداشت ..میشد سیگنال رفت به مرکز مخابرات رو بدون اسپلیتر فرستاد؟!

Only the registered members can see the link

yas1717
24-12-15, 09:57
عکسی که ضمیمه کردم همان طور که میدانید اسپلیتر هست.
خب یک سر به سیم تلفن میخوره که رفته تو پریز.
از اون دو تا کنار هم یکی میره تو تلفن و یکی هم مودم adsl

حالا ما امدیم ، مودم adsl رو بدون اسپلیتر به پریز وصل کردیم.
و از پریز دیگری با استفاده اسپلیتر تلفن رو وصل کردیم. حالا اشتباها تلفن رو به جای اینکه در Line اسپلیتر بزنیم. رفتیم به DSL اسپلیتر زدیم.
با توجه به اینکه گوشی تلفن رو بر نداشتیم. نویز انداخته و SNR خط رو از 30 dB به 9dB رسونده...
چرا؟؟

2- مودم adsl وظیفه داره استریم های دیجیتالی رو از کامپیوتر گرفته و از قسمت بالای باند فرکانس یعنی اینجا 4KHZ استفاده کنه و سیگنال رو روانه کنه به سمت مرکز مخابرات...
یعنی به زیر 4 کیلوهرتز کار نداره اصلا...
تلفن هم که تا 4 KHZ داره کار میکنه .
پس در سیگنال رفت (برگشت رو کار نداریم) نیاز به اسپلیتر هست؟!!
من فکر کنم تلفن ، مثل مودم نیست که از یک محدوده باند فرکانسی استفاده کنه و درسته تا 4 کیلوهرتز است اما باند بالا رو هم نمیزاره استفاده کرد و تحت تاثیر میزاره و مجبوریم این وسط اول تفکیک کنیم بعد ارسال...البته حدس من هست.. یعنی اگر تلفن بالای 4 کیلو رو کار نداشت ..میشد سیگنال رفت به مرکز مخابرات رو بدون اسپلیتر فرستاد؟!

داداش من بعد از یه اسباب کشی پدرم در اومد انقدر نویز داشتم حتی تا سه تا نویز گیر هم وصل کردم ولی نویز نمیرفت
به ترین راه اینه که بری یه سیم تلفن بلند به همراه سوکت بخری وبری به نویز گیر پورت مودمش وصل کنی و اون یکی پورت هم بزنی به تلفن
بهترین راه همینه
موقع خرید سیم تلفن دقت کن سیم تلفن دو رشته ایه چند رشته ای بهت بدن نویز میره بالاتر چند بار به من چند رشته ای به جای سیم تلفن انداختند :lol:

ravegoat
25-12-15, 17:51
با سلام!

در مورد سوال اول به پیوند زیر مراجعه فرمایید:
Is your premises phone wiring impacting your broadband performance? (Only the registered members can see the link)

در مورد سوال دوم:
در حالت ایده آل، نیازی نیست. ولی غالبا سیگنال ها اکو دارن و ممکنه به دلایل مختلف سیگنال خروجی از مودم با این اکو ها ترکیب و فرکانس های زیر 4 کیلوهرتز هم در اون ایجاد بشه. در نتیجه یک جدا کننده ی سیگنال در این حالت هم می تونه سیگنال ADSL رو از سیگنال تلفن جدا کنه تا هر دو قسمت از سیگنال های تا حد امکان خالصی برخوردار باشن.

شاد باشید
آرمین

iranch
26-12-15, 02:55
با سلام!

در مورد سوال اول به پیوند زیر مراجعه فرمایید:
Is your premises phone wiring impacting your broadband performance? (Only the registered members can see the link)

در مورد سوال دوم:
در حالت ایده آل، نیازی نیست. ولی غالبا سیگنال ها اکو دارن و ممکنه به دلایل مختلف سیگنال خروجی از مودم با این اکو ها ترکیب و فرکانس های زیر 4 کیلوهرتز هم در اون ایجاد بشه. در نتیجه یک جدا کننده ی سیگنال در این حالت هم می تونه سیگنال ADSL رو از سیگنال تلفن جدا کنه تا هر دو قسمت از سیگنال های تا حد امکان خالصی برخوردار باشن.

شاد باشید
آرمین

درود
در همان لینک اول اشاره شده که:

It’s a common myth that having a naked xDSL connection (a xDSL connection without a phone) removes the need to use any filters. This is incorrect. While plug in filters are not needed as there is no need to split voice and xDSL signals, a naked xDSL service will still continue to be impacted by premises wiring issues that can only be eliminated by the installation of a master filter or disconnecting all other internal wiring so that only a single jack point remains connected for the xDSL modem

.

یعنی حتی اگر هیچ تلفنی هم در کار نباشه باز هم ما به یک فیلتر برای جداکردن صدا و دیتا روی خط نیاز داریم درسته؟ مثل اسپیلیتر..
من تلفن ها از پریز کشیدن و مودم را مستقیم به خط تلفن وصل کردم.
و کلیه ی پارامتر ها را از طریق مودم اندازه گیری کردم. بعد یک اسپیلیتر هم جلوی راه مودم گذاشتم(باز هم هیچ تلفنی در کار نبود) اینجا هم تقریبا SNR با مقدار قبل یکی بود و در مورد او.ل یعنی بدون اسپیلیتر حداقل 28 و با اسپیلیتر به زیر 28 و حدود 27.5 هم میامد.!!!
در عمل این حرف دیده نشد...در تستی که من انجام دادم..من فکر کنم مودم ها خودشون این سیگنال رو فیلتر میکنن و بالای 4 کیلوهرتز رو بر میدارن. یعنی کار اسپیلیتر رو تو خودشون انجام دارن میدن

ravegoat
26-12-15, 22:12
درود
...
یعنی حتی اگر هیچ تلفنی هم در کار نباشه باز هم ما به یک فیلتر برای جداکردن صدا و دیتا روی خط نیاز داریم درسته؟ مثل اسپیلیتر..
من تلفن ها از پریز کشیدن و مودم را مستقیم به خط تلفن وصل کردم.
و کلیه ی پارامتر ها را از طریق مودم اندازه گیری کردم. بعد یک اسپیلیتر هم جلوی راه مودم گذاشتم(باز هم هیچ تلفنی در کار نبود) اینجا هم تقریبا SNR با مقدار قبل یکی بود و در مورد او.ل یعنی بدون اسپیلیتر حداقل 28 و با اسپیلیتر به زیر 28 و حدود 27.5 هم میامد.!!!
در عمل این حرف دیده نشد...در تستی که من انجام دادم..من فکر کنم مودم ها خودشون این سیگنال رو فیلتر میکنن و بالای 4 کیلوهرتز رو بر میدارن. یعنی کار اسپیلیتر رو تو خودشون انجام دارن میدن

اسپلیتر عملا برای حذف سیگنال ADSL از روی تلفن به کار میره تا بدین شکل حین مکالمه ی تلفنی بر روی این خطوط صدای هیس شنیده نشه. در نتیجه اگر تلفی در مدار نباشه، SNR در حالت با اسپلیتر یا بدون اسپلیتر باید با هم برابر باشه (SNR بسته به شرایط محیطی می تونه تغییراتی داشته باشه و با در نظر گرفتن این نکته 28 با 27.5 دسی بل عملا برابر هستن!).

نکته ای که در اون پیوند بهش اشاره شده، به Master Filter مربوط میشه که برای حذف نویز های مختلف از سیم کشی تلفن به کار میره. یعنی اگر شما سیم کشی نا مناسبی داشته باشین، احتمالا بروز نویز در خطوط بالا میره و با در نظر گرفتن یک فیلتر مرکزی میشه از ورود چنین نویز هایی به داخل مجموعه جلوگیری کرد.

همون طور که اشاره شد، اسپلیتر بیش تر برای حذف نویز از روی فکس و تلفن کاربرد داره تا خود مودم. خود مودم داخل خودش می تونه شامل تجهیزاتی برای حذف نویز باشه ولی مودم هایی که اسپلیتر داخلی دارن، مشخصه ی اصلی شون اینه که حتما باید دارای یک خروجی مربوط به Line گوشی تلفن باشن.

برای اطلاعات بیش تر: